• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

SÜLEYMAN ERGİN: DİYARBAKIR’DA YAŞAMAK VE HİZMET ETMEK ONUR VESİLESİDİR

SÜLEYMAN ERGİN: DİYARBAKIR’DA YAŞAMAK VE HİZMET ETMEK ONUR VESİLESİDİR
SÜLEYMAN ERGİN: DİYARBAKIR’DA YAŞAMAK VE HİZMET ETMEK ONUR VESİLESİDİR

D.BAKIR- Diyarbakırlı yatırımcı ve iş adamı Süleyman Ergin, Türkiye ve Dünya gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ergin, bugüne kadar yaptığı yatırımlar ve gerçekleştirdiği projelerle, bir çok insana istihdam olanağı sağladığı gibi, kent ekonomisine de katma değer sağlamakta.

 İş Adamı Süleyman Ergin, görüşlerini şöyle dile getirdi:
‘Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra, 5. Haremi Şerif ünvanına sahip olan Diyarbakır İlimiz, sinesinde bir çok Cami, Kilise ve İbadethaneler barındıran, Peygamberler, Evliyalar, Sahabeler kenti Diyarbakır’da yaşamak bir onur vesilesidir. Mukaddes kentimiz, tarihin canlı tanığı, bağrında sayısız tarihi ve turistik yapı barındıran, insanlık tarihinin başladığı bir yerdir. Dolayısıyla, Diyarbakır’ın havasını soluyan, ekmeğini yiyip, suyunu içen herkesin, bu kente hizmet etme ve katkı sağlaması gerekir. İstihdama ve kentimizin ekonomisine olabildiğince katma değer katabilmek için gayret gösteriyoruz. Önümüzdeki süreçte, daha fazla sayıda insanımıza istihdam sağlamak için tüm olanaklarımızı seferber etmiş durumdayız’.

PANDEMİ SÜRECİNDE, ÜLKE OLARAK İYİ BİR SINAV VERDİK

Kent genelinde ekonomik durumu elverişli olmayan insanlara çeşitli defalar yardımda bulunan, birçok sivil toplum kuruluşunda görev alıp, kent sorunlarının kalıcı ve köklü çözümlere kavuşması noktasında, gayret gösteren Sur Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ergin, şöyle devam etti: ‘Dünyayı etkisi altına alan, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın yoğun bakım ünitelerinde tedavi görmekte olduğu bulaşıcı pandemi (KOVİD 19) dolayısıyla, tüm dünya milletleri zor bir süreç yaşamakta. Yaklaşık 3 aydan bu yana, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemiz genelinde de bu kapsamda, bir dizi tedbirler uygulamaya kondu. Şunu ifade etmek isterim ki, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarımız, başarılı bir sınav verdiler. Sağlık çalışanlarımızı ise, özellikle tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Cansiperane bir şekilde, kendi hayatlarını tehlikeye atarak, takdire şayan bir duruş sergilediler.
Cenabı Allah’a şükürler olsun ki, birçok dünya devletleriyle karşılaştırdığımızda, görüyoruz ki, bizler çok daha az bir can kaybı yaşarken, dünya genelinde pek çok ülke, resmen felaket bir süreç yaşadılar. Yanı başımızda bulunan İran, Rusya, Yunanistan, Avrupa ülkeleri, ABD ve Brezilya başta olmak üzere, yüz binleri aşan ölüm sayısı ve milyonlarca insanın yoğun bakım ünitelerinde tedavi görmekte olduğu bir tablo yaşamaktalar. Sağlık Bakanlığımızın sık sık bir çok platformda dile getirdiği gibi ‘Maske, Mesafe ve Temas’ konularına riayet edip, temizlik ve hijyen konularına, Azami özen göstererek, hem kendimizi, hem de sevdiklerimizi riske etmemiş oluruz. Özellikle ‘Yeni Normal Dönem’de, tedbirleri kesinlikle gevşetmeden, riayet edelim’.

BAŞARILI İNSANLARI TEŞVİK ETMEMİZ LAZIM

 Sur Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ergin, Diyarbakır’a faydası dokunan, hizmetleriyle gönüllere hitap eden kuruluşların yöneticilerini sık sık ziyaret ederek, onlara destek olmakta.

Bu kapsamda sık sık Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) Başkan ve Yöneticilerini, kamu kurum ve kuruluşlarının idarecilerini ziyaret ederek, kentin sorunları ve çözüm yolları hakkında istişarelerde bulanan Süleyman Ergin, Diyarbakır’a katkı sağlayacak her projeye sonuna kadar destek olacağını sık sık dile getirmekte. Bu hedefler doğrultusunda, Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nu ziyaret eden Süleyman Ergin, ‘Bağlar Belediye Başkanımız Hüseyin Beyoğlu, görevinde henüz birinci yılını tamamlayıp, ikinci yıla yeni girmiş olmasına rağmen, unutulmayacak hizmetler gerçekleştirdi.

Özverili ve gayretli çalışmalarıyla, Bağlar İlçemizi bir uçtan diğer uca Belediyecilik hizmetleriyle buluşturarak, gönülleri fethetti. Bizler de kendisine ziyarette bulunarak, yaptığı başarılı çalışmalar dolayısıyla tebrik ettik ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledik.

Bunun yanı sıra, Karacadağ’ın sorunlarını Sayın Başkanımız Hüseyin Beyoğlu’na ilettik. Sağ olsun kendisi teveccüh göstererek, sorunları çözümü için gerekli çalışmaları başlattı. Bu vesileyle, kendisine ve şahsında tüm Bağlar Belediyesi mensuplarına teşekkür ediyorum. Bizler bu hedefler doğrultusunda, kentimize kim hizmet ederse, bizler de ona teşekkür eder ve tebriklerimiz iletiriz. Kurum olarak üzerimize düşen bir görev olursa da elimizden gelen tüm gayreti gösteririz’.

Diyarbakır’ın sürekli olarak çevre İl ve İlçelerden göç aldığını belirten Süleyman Ergin, sözlerini şöyle tamamladı: ‘Diyarbakır İlimiz devamlı olarak göç almakta ve haliyle nüfusu sürekli artmaktadır. Bu durum doğal olarak bazı ihtiyaçları da beraberinde getirmektedir. Kamu yatırımlarının yanı sıra, Diyarbakırlı müteşebbislerimizin de başta işsizlik olmak üzere, bir çok sorunun çözümü için elini taşın altına koyması gerekmektedir. Dolayısıyla, yatırımları sadece devletten beklemek doğru olmaz. Kentimizin tüm bileşenleri, güçlerimizi birleştirerek, ortak hareket etmeliyiz.

Diyarbakır’ı, her yönüyle stratejik olarak bölgemizin merkezi ili ve Türkiye’nin uluslararası ilişkiler noktasında, taşıyıcı bir merkezi olması hedefi doğrultusunda, vizyonumuzu sürekli yenilemeliyiz. Unutmamak gerekir ki, sürekli gelişen ve kalkınan bütün ekonomilerde katalizör görevi gören unsur, ‘Bilgi’dir. Özellikle uluslararası alanda rekabet doğrudan bilgiye dayalı üretim ile ancak mümkün olmaktadır.

Bu nedenle, ‘Bilgi Ekonomisi’ özellikle ‘Bilgi, Teknoloji, kalifiye insan unsuru ve Yenilik kavramlarını’ son derece önemli kılıyor. Bu perspektifte tüm kurumların kentimizin sorunlarının çözümü ve ilimizin vizyonuna vizyon katabilme tanımlaması, iş birliklerini geliştirip, güçlerini birleştirmeleri, ortak aklı kullanmaları gerekmektedir.

Diyarbakır’ın tüm bileşenleri olarak, yeni ve iddialı hedeflere ulaşabilmemiz için evvela, Alt yapımızı uluslar arası standartlara ulaştırarak, sürekli bir çalışma, gayret gösterme ve ufkumuzu geliştirmemiz gerekmektedir.
İlimiz Valisinin Başkanlığında, Milletvekillerimiz, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi, Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü, KOSGEB Diyarbakır İl Müdürlüğü, Dicle Teknokent ile, tüm Sivil Toplum Kuruluşları, özel sektör bileşenleri ve SİAD’lar olarak, tüm birikimimizi Diyarbakır’ın gelişimine ve kalkınmasına yönlendirmeliyiz.
Böylelikle, ülkemizde kalkınma planı hedefleri ile tam uyumlu ve özellikle ‘2023 Hedeflerine’ bizi ulaştırma noktasında, gerekli değişim ve dönüşüm sürecini gerçekleştirebiliriz.
Unutmamak gerekir ki, biz bu kenti büyüklerimizden, çocuklarımıza ulaştırmak üzere ‘Emanet’ aldık. Dolayısıyla, geleceğimizi inşa edecek olan çocuklarımıza, emaneti en iyi şekilde teslim etmek için, var gücümüzle gayret göstermeli ve çalışmalıyız’.

AK PARTİ’DEN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLMUŞTU

Diyarbakır’ın sevilen simalarından iş adamı Süleyman Ergin, Adalet ve Kalkınma Parti’sinden (Ak Parti) 2019 Milletvekili Genel Seçimlerinde Aday Adayı olmuştu.

‘Mekke ve Medine’den sonra, 5. Haremi Şerif ünvanına sahip, en çok Mukaddes yapıyı sinesinde barındıran, İsimleri Kur’an-ı Kerim’de geçen Peygamberler ve bir çok sahabenin mübarek naaşlarının bulunduğu, tarihin canlı tanığı, Diyarbakır’a en üst düzeyde hizmet etmek amacıyla’, Ak partiden Milletvekilliğine Aday Adaylığını açıklaması, vatandaşlar tarafından da olumlu karşılanmıştı.

HALKA HİZMET, HAKK’A HİZMETTİR
‘Halka Hizmet, Hakk’a Hizmettir’ şiarıyla yola çıktığını belirten Süleyman Ergin, ‘Tarihin taşlara yazıldığı, bağrından sayısız yazar, şair, fikir ve bilim insanlarının çıktığı Mukaddes Diyarbakır’ın, birçok medeniyetlere beşiklik etmiş, eski dönemlerden bu yana ipek yolunun güzergâh noktasında bulunan kutlu bir kent olduğuna’ dikkati çekerek, şöyle devam etti:
‘Diyarbakır ilimizde, son yıllarda pek çok kulvarda ciddi gelişmeler yaşadı. Geçmiş dönemlerde tarifi imkânsız acılar yaşadık. Oldukça sıkıntılı dönemler yaşadık.

AK PARTİ DÖNEMİNDE, DEVRİM NİTELİĞİNDE REFORMLAR

Ancak takdir edilmelidir ki, olağanüstü halin kaldırılması, Kürt sorununun çözümü noktasında yapılan Açılımlar, hem sosyal, hem kültürel ve hem de ticari açılardan birçok kazanımları beraberinde getirdi.
Artık barış sürecinin de nihayete erdirilmesiyle, ülkemiz uzun yıllardır yaşadığı huzur ve güven ortamına kavuşmuş olacak. Kuşkusuz bu durum ekonomik hayatın da gelişmesine zemin hazırlayacak. Diyarbakır ilimiz artık ulusal ve uluslar arası firmaların yatırım yapmak istediği kentler arasında yer alıyor. Daha önce istemeyerek de olsa kenti terk etmek zorunda kalan iş Adamlarımızın da, artık doğup büyüdükleri bu kente dönerek, yatırımlarını bir an önce hayata geçirmeliler diye düşünüyorum’.
Ak parti iktidarları döneminde, devrim niteliğinde reformlar birer birer hayata geçirildi. İktisadi, sosyal, kültürel, sportif ve siyasal kulvarlarda bir dizi devasa projeler ile, ülkemiz çok yönlü bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdi. Bu hamlelerin yarım kalmaması ve başarıya ulaşması noktasında hepimize büyük görevler düşüyor.
Artık Türkiye gündemi belirlenen değil, gündemi belirleyen ülke konumundadır. Avrupa Birliği ve diğer uluslar arası kuruluşlar ve organizasyonlar nezdinde ülkemiz son derece itibarlı bir konuma yükseldi. Bu kadim kentin bağrından çıkmış, ekmeğini yiyen, suyunu içen bir evladı olarak, Ak parti Diyarbakır Milletvekilliğine Aday oldum. Benim için son derece faydalı bir tecrübe oldu. Vatandaşlarımız, Sivil Toplum Kuruluşları ve muhtelif meslek gruplarına mensup yöneticiler tarafından olumlu tepkiler aldım. En önemli hedeflerimden birisi, turizm potansiyelimizi çok iyi şekilde değerlendirerek, kentimizin yerli ve yabancı turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için gerekli tanıtım ve lobi çalışmalarına ağırlık vermek.

Yerli ve yabancı yatırımcıların Diyarbakır’a daha fazla gelmesi, hem istihdama, hem de kent ekonomisine katma değer katacaktır.
Bunun yanı sıra, sanayinin gelişmesiyle, yerli üretimin giderek artması için bir dizi projelerim var. Böylelikle bölgemizin en öncelikli sorunlarından biri olan işsizlik konusuna neşter vurarak işsizliği olabildiğince azaltmak en büyük hedeflerim arasında yer alıyor’.

TARIM, HAYVANCILIK VE İNŞAAT, KATALİZÖR SEKTÖRLER

Diyarbakır’ın özellikle son yıllarda, çevre İl ve İlçelerden yoğun bir göç aldığını ve bu durumun, bazı ihtiyaçları beraberinde getirdiğini belirten Süleyman Ergin, tarım, hayvancılık ve inşaat sektörlerinin, işsizliğin panzehiri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
‘Diyarbakır İlimiz, son zamanlarda artan göç ile nüfusu kalabalık hale geldi. İş olanaklarının az olduğu bölgemizde tarım, hayvancılığa ve inşaat sektörlerine ağırlık vermeliyiz. Tarım, hayvancılık ve inşaat sektörleri, hem işsizliği ciddi ölçüde azaltacağı gibi, hem de diğer sektörleri de hareketlendirir. Dolayısıyla, bu üç kulvarda, çok daha geniş bir yelpazede değerlendirme yapılmalı. Neden bölgemiz fabrikaların bacasının tüttüğü, tüm üretim araçlarına sahip olan ve kendi kendine yeten, kendi ürettiği emtiayı ihraç eden konuma gelmesin? Elbette ki bunlar ekip işidir. Mesleği, sanatı, tahsili ne olursa olsun, bütün vatandaşlarımızdan yararlanacağız. Unutmayalım ki, her insan bir cevherdir. Bu konuda bütün bileşenlerinin, güç ve gönül birlikteliği yapması gerekiyor’.

ELEKTRİK KESİNTİLERİNE ‘RÜZGÂR ENERJİSİYLE’ ÇÖZÜM

Diyarbakırlı İş Adamı Süleyman Ergin, sık sık yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili olarak, geçtiğimiz günlerde ‘Rüzgâr Enerjisi’ konusunu gündeme getirmişti. ‘Rüzgâr Enerjisi’ için geniş alanlara ihtiyaç olduğunu ve bunun da Diyarbakır’da fazlasıyla olduğuna vurgu yapan, Süleyman Ergin, şöyle devam etti:
‘Rüzgar Enerjisi için, Karacadağ’da yaklaşık iki milyon dönüm alan mevcut. Rüzgâr Enerjisi ile Bölgemizin elektrik sorunu da kalmayacaktır. Bugünkü koşullarda, giderek daha pahalı temin ettiğimiz Elektriği, çok daha hesaplı bir şekilde ve üstelik de kesinti yaşamadan tedarik edebilmemiz mümkün.
Diyarbakır’a yetecek kadar enerji için, projelendirme tamamlanıp, yatırım yapılması halinde başta Diyarbakır olmak üzere Bölge İllerinin de Enerji sorunu azalacaktır. Elektrik kesintileri için hepimizin elini taşın altına koyması gerekmekte. Rüzgâr Enerjisi ile elektriğe çözüm bulabiliriz ve bu da ekonomiye katkılar sağlayacaktır. Bölgede arsa çok, Karacadağ’da toplamda iki milyon dönüm alan mevcut. Rakım yüksekliği de iki bin metrenin üzerinde olan Karacadağ’ın önü açık ve proje için son derece uygun’.

AÇIKLAMALAR, KAMUOYUNDA BEĞENİYLE KARŞILANDI

Süleyman Ergin’in bu açıklamaları, kamuoyunda olumlu ve karşılanmıştı.
Görüşlerini dile getiren, STK Temsilcileri, vatandaşlar ve birçok farklı sektör mensupları, böylesi bir projenin gerçekleşmesi halinde, Diyarbakır’ın hem istihdam, hem de genel anlamda ekonomisine son derece önemli katkılar sağlayacağını belirterek, ‘Bu proje, mutlaka desteklenmeli’ şeklinde görüşlerini dile getirmişlerdi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’ ‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’

D.BAKIR- Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, ‘Rahmetlerin adeta yağmur gibi yağdığı bir mübarek Ramazan-ı Şerif’e daha kavuşmanın kıvancını yaşadıklarını’ belirtti.

 

Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, Mübarek Ramazan-ı Şerif dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şunları söyledi: ‘Mübarek Ramazan Ayı, Ramazan ayı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği, kutlu zaman bir zaman dilimidir. Cenabı Rabbim, bizler bir kez daha Recep, Şaban ve Ramazan aylarıyla, bu nadide günlerin beraberinde getirdiği kutla kandil gecelerine kavuşturdu.

 

Gerek ülkemiz ve gerekse bütün dünya insanları, oldukça zorlu bir sınavdan geçmekteyiz. Ülkemizin yanı sıra, dünya genelinde vefat ve bulaşıcı pandemi vaka sayılarının hızlı bir artış trendine girdiğini, üzülerek gözlemlemekteyiz. Bireysel ve çevre temizliğine önem göstermemiz, sadece kendimiz değil, bütün sevdiklerimizin hayatı açısından önem taşıyor. Temas, maske, mesafe ve hijyen hususlarına, son derece önem göstermemiz gerekiyor. Yüce Allah’a dualar ve niyazlar ederek, aziz milletimiz başta olmak üzere, dünyada etkili olan ve can almaya devam eden, bulaşıcı pandemiden kurtulmayı dilyoruz. Cenab-ı Allah; başta ülkemiz olmak üzere, bu kutlu maneviyat ikliminde, bütün İslam Alemi’nin birlik ve beraberliğini muhafaza etmemizi nasip buyursun.

 

On bir Ayın Sultanı Şehri Ramazan, geçmişe dönük bir muhasebe yaparak, bugüne yaptığımız yanlışlarla yüzleşip, bu yanlışlarla bir daha düşmemek noktasında bir fırsat teşkil etmektedir. Saygıdeğer halkımız ve tüm İslam Âlemi’nin mübarek Ramazan Ayını en halisane duygularımla kutlar, bu mukaddes günlerin, başta aziz milletimiz olmak üzere, bütün dünyada, sağlık, mutluluk ve esenliklere vesile olmasını, Yüce Rabbim’den niyaz ederim’.

Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır

Diyarbakır’da Dünya Otizm Farkındalık Günü yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan, Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, otizmin eksiklik olmadığını, farkındalık olduğunu söyledi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü, Diyarbakır’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Diyarbakır’da Güneydoğu Down Sendromu Derneği, sivil toplum kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dire Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Otizm Farkındalık Gününe dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüş düzenlendi.

Sümer Park Ortak Yaşam Alanında başlayan farkındalık yürüyüşü Diyarbakır Valiliği binasının önüne son bulurken, valilik önünde otizmli ve engelli çocukları karşılayan Vali Münir Karaloğlu, otizmli çocuklar ile engelli bireylerle beraber Anıt Park içerisine kadar yapılan yürüyüşe katılarak destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’da da bir farkındalık oluşturmak gayesiyle bu etkinliği yaptıklarını söyledi. Vali Karaloğlu, “Otizm bir eksiklik değil, ayrıcalıklı bir farkındalık ve aslında otizmli yavrularımızı erken teşhis edebilirsek, onlara doğru ve özel bir eğitim sağlayabilirsek ve toplumsal farkındalığı da artırabilirsek bu yavrularımızdan yarın dünyayı değiştirecek dahiler çıkabilir. Bunun dünyada birçok örneği var.

İşte Albert Einstein’ın, Newton’un, Mozart’ın ve Steve Jobs’un otizmli olduğu söyleniyor. Onlar erken teşhis, doğru ve özel eğitim ile farkındalıkla dünyayı değiştirecek bilimsel ve sanatsal faaliyetlerde insanlığı çok şey katmışlardır.

Bizde otizmli yavrularımızı, hem ailelere hem de biz topluma Allah’ın imtihanıdır, onların bu farkındalığını fark eder, o farkındalıklarına uygun davranırsak inşallah onlarda içerisinde bulundukları topluma daha faydalı bireyler haline getirebiliriz” diye konuştu.

Günün anlamına hitaben bir açıklama yapan Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, “Çocuklar da farkındalığı hissettirmek amacıyla buradalar.

Güneydoğu Down Sendromu Derneği olarak engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer almalarını sağlamak ve önlerindeki engelleri ortadan kaldırmak için hak temelli hizmet anlayışını esas alıyoruz. Otizmin hastalık değil farklılıktır. Siz de otizmi fark edin görmezden gelmeyin” dedi.

Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı” Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı”

Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Süveyş Kanalı’nı tıkayan ve gemi trafiğini durduran Ever Given gemisinin kanala en az 1 milyar dolar zarara neden olduğunu duyurdu.

Süveyş Kanalı’nda 6 gün boyunca gemi trafiğine engel olan Japon Shoei Kisen Kaisha şirketine ait 200 bin tonluk konteyner gemisi Ever Given, kanal önemli maddi zarar uğraştı. Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı, yaşanan olayda geminin kanala maddi zararının en az 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabie yaptığı açıklamada, “Yaşanan tıkanma nedeniyle Mısır, günlük 12 ila 15 milyon dolar maddi zarar etti. Yapılan soruşturma sonucu zararı kimin karşılayacağı belirlenecek” ifadelerini kullandı. Rabie, soruşturmanın önemi vurgulayarak, geminin kara kutusunun geminin ilk sıkıştığı andan yüzdürüldüğü ana kadar ayrıntıları ortaya çıkaracağını söyledi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Rabie, “Tazminat ödenmesi gerekiyor, çünkü tazminat ülkenin hakkıdır. Bu olay, Mısır’ın itibarına zarar verdi” ifadesini kullandı.

23 Mart’ta karaya oturan gemi sadece Mısır’a değil küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Dev geminin kanalı tıkamasının ardından kanalda gemi trafiği oluşmuş ve 450 gemi, Ever Given gemisinin yüzdürülerek rotalarına devam etmeyi beklemişti. Ever Given’ın hareket ettirilmesinin ardından kanalda trafik yeniden başlamıştı.

Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl’dan SRC Yapı İnşaat .Ltd.Şti. Aş.Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Sinan Balıkçı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl ziyarette vakıflarının çalışmaları hakkında Sinan Balıkçı ile fikir alışverişinde bulundu.

Ziyaret esnasında Hocazade ve Avcıl beraberlerinde getirdikleri plaket ve çiçeği Sinan Balıkçı’ya taktim etti.

Sinan Balıkçı ise Hocazade ve Balıkçı’ya ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi. Balıkçı, “Sayın vakıf başkanlarımız Cengiz Hocazade ve Arzu Avcıl gibi değerli vatanına milletine bayrağına sadık insanlara kapımız her zaman açıktır.

Ziyaretleri bizleri çok mutlu etti. Diyarbakırımız güzel bir şehirdir sahabeler ve peygamberler şehridir bizler için misafirler başımızın tacıdır. Misafirlerimizin getirdiği çiçek ve plaket içinde teşekkür ediyorum” dedi.

Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı

Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’ne katılmak için Diyarbakır Havalimanına iniş yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından coşkuyla karşılandı.

Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem ve yönetim kurulu üyelerinin aralarında bulunduğu kalabalık Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı Mardin’e kadar yalnız bırakmadı.

Büyük bir coşkunun yaşandığı Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’nde adeta Diyarbakır rüzgarı da esti. Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı yalnız bırakmayan Diyarbakırlı vatandaşlara teşekkür eden

 Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem, “Bizleri yalnız bırakmayan sevgili Diyarbakırlı Yeniden Refah Partili kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan, Mardin’de partisinin 2. Olağan Kongresine katılan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’a Genel Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Sacit Günbey , Naim Öztürk, Doğan Bekin, Erkan İlyas Helvacı, çok sayıda MKYK üyesi eşlik etti.

Kongrede konuşan Erbakan, partilerinin kuruluşundan bu yana kısa sürede çok mesafe katettiklerini ifade etti.

Artuklu Üniversitesi Vali Kılıçlar Salonu’nda yapılan kongrede konuşan Erbakan, “Biz Mardinlileri seviyoruz. Erbakan hocamız Mardinlileri seviyordu. Mardinliler de Erbakan hocamızı seviyordu. Bu kadar kısa sürede, bu kadar uzun mesafe kat etmemiz Mardin’de şu muazzam coşkulu toplulukla il kongremizi yapmamız davamızın bereketidir, Cenabı Allah’ın yardımıdır ve Milli Görüşün bereketidir.

Cenab-ı Allah bizleri bu istikametten bu hak davadan ayırmasın. Milletimize, Mardin’e, ülkemize, İslam alemine, bütün insanlığa faydalı olmayı, hayırlı hizmetler yapmayı, mazlumların, ezilenlerin derdine derman olmayı nasip eylesin inşallah dedi. Herkesin hiçbir ayrım gözetmeksizin saadet ve selametini hedefleyen anlayışla geliyoruz.” dedi.

Bölgenin en önemli sorunun işsizlik ve geçim sıkıntısı olduğunu söyleyen Erbakan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlık alanında Türkiye eskiden beridir iyi bir noktada ve sağlıkta pandemi sürecinde de büyük başarılar gösterildi. Ama hayatta kalanlar bu sefer ekonomi olarak çöktü. 2020 yıllında Türkiye’de 99 bin 588 esnaf dükkanını kapattı. 40 bin 735 şirket kapandı.

Milyonlarca insan demektir bu. Böyle bir noktada esnafın kredi taksitlerinin en az 1 yıl ertelenmesi lazım. O kredi borcunun faizinin, hiç değilse yarısının devlet tarafından karşılanması lazım. Esnafa doğrudan nakit desteğinin artırılarak sürdürülmesi lazım. Esnafın su, doğal gaz, elektrik ve SGK borcunun mutlaka faizsiz şekilde en az 1 yıl ertelenmesi lazım. Kısa çalışma ödeneğinin de en az 6 ay daha devam ettirilmesi lazım.”

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

İş adamı Kemal Sinanlı MÜSİAD Başkanlığına seçilen Mehmet Bozkuş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette fikir alışverişlerinde bulunduklarını belirten İşadamı Kemal Sinanlı, “MÜSİAD şehrimizin için en önemli sivil toplum kuruluşlarımızından biridir.

Bu kapsamda MÜSİAD başkanlığına seçilen Sayın Mehmet Bozkuş kardeşimizi ziyaret etme gereksinimini hissettik. Kendileri için gerek yurt dışında gerek yurt içinde elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Gençlerimizin önünü açalım, bu kapsamda genç kardeşimiz Mehmet Bozkuş’a her zaman desteğimiz olacaktır.

Diyarbakırımız insanlık şehridir ve MÜSİAD ile bu kutsal şehrimize neler yapabiliriz, şehrimize ne katkı sunarızı konuştuk. Ben inanıyorum ki Mehmet kardeşimiz güzel hizmetler yapacaktır. Bizlerde kendisine destek olarak el birliği ile güzel hizmetler yapacağız. Allah utandırmasın hayırlara vesile olsun inşallah. Kapım kendisine ardına kadar açıktır.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun desteğim olacaktır. İlgi alakadarından dolayı başkan Mehmet beye çok teşekkür ederim. Sayın Başkanımıza ve Yönetim Kurulumuza yeni görevlerinde nice başarılar diliyor, şehrimiz için fayda sağlamalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mehmet Bozkuş ise, “Değerli ağabeyimiz sayın Kemal Sinanlı beyin bizlere yapmış olduğu ziyaretten dolayı çok memnun olduk.

Sağolsunlar kendi birikimlerinden faydalanacağız inşallah. Ziyaret esnasında  güzel bir sohbetimiz oldu.  Allah kısmet ederse çok güzel projelerimiz olacaktır. desteklerinden dolayı Sayın Kemal Sinanlı beye teşekkür ederim” dedi.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler