• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

SÜLEYMAN ERGİN: DİYARBAKIR’DA YAŞAMAK VE HİZMET ETMEK ONUR VESİLESİDİR

SÜLEYMAN ERGİN: DİYARBAKIR’DA YAŞAMAK VE HİZMET ETMEK ONUR VESİLESİDİR
SÜLEYMAN ERGİN: DİYARBAKIR’DA YAŞAMAK VE HİZMET ETMEK ONUR VESİLESİDİR

D.BAKIR- Diyarbakırlı yatırımcı ve iş adamı Süleyman Ergin, Türkiye ve Dünya gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ergin, bugüne kadar yaptığı yatırımlar ve gerçekleştirdiği projelerle, bir çok insana istihdam olanağı sağladığı gibi, kent ekonomisine de katma değer sağlamakta.

 İş Adamı Süleyman Ergin, görüşlerini şöyle dile getirdi:
‘Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra, 5. Haremi Şerif ünvanına sahip olan Diyarbakır İlimiz, sinesinde bir çok Cami, Kilise ve İbadethaneler barındıran, Peygamberler, Evliyalar, Sahabeler kenti Diyarbakır’da yaşamak bir onur vesilesidir. Mukaddes kentimiz, tarihin canlı tanığı, bağrında sayısız tarihi ve turistik yapı barındıran, insanlık tarihinin başladığı bir yerdir. Dolayısıyla, Diyarbakır’ın havasını soluyan, ekmeğini yiyip, suyunu içen herkesin, bu kente hizmet etme ve katkı sağlaması gerekir. İstihdama ve kentimizin ekonomisine olabildiğince katma değer katabilmek için gayret gösteriyoruz. Önümüzdeki süreçte, daha fazla sayıda insanımıza istihdam sağlamak için tüm olanaklarımızı seferber etmiş durumdayız’.

PANDEMİ SÜRECİNDE, ÜLKE OLARAK İYİ BİR SINAV VERDİK

Kent genelinde ekonomik durumu elverişli olmayan insanlara çeşitli defalar yardımda bulunan, birçok sivil toplum kuruluşunda görev alıp, kent sorunlarının kalıcı ve köklü çözümlere kavuşması noktasında, gayret gösteren Sur Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ergin, şöyle devam etti: ‘Dünyayı etkisi altına alan, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın yoğun bakım ünitelerinde tedavi görmekte olduğu bulaşıcı pandemi (KOVİD 19) dolayısıyla, tüm dünya milletleri zor bir süreç yaşamakta. Yaklaşık 3 aydan bu yana, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemiz genelinde de bu kapsamda, bir dizi tedbirler uygulamaya kondu. Şunu ifade etmek isterim ki, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarımız, başarılı bir sınav verdiler. Sağlık çalışanlarımızı ise, özellikle tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Cansiperane bir şekilde, kendi hayatlarını tehlikeye atarak, takdire şayan bir duruş sergilediler.
Cenabı Allah’a şükürler olsun ki, birçok dünya devletleriyle karşılaştırdığımızda, görüyoruz ki, bizler çok daha az bir can kaybı yaşarken, dünya genelinde pek çok ülke, resmen felaket bir süreç yaşadılar. Yanı başımızda bulunan İran, Rusya, Yunanistan, Avrupa ülkeleri, ABD ve Brezilya başta olmak üzere, yüz binleri aşan ölüm sayısı ve milyonlarca insanın yoğun bakım ünitelerinde tedavi görmekte olduğu bir tablo yaşamaktalar. Sağlık Bakanlığımızın sık sık bir çok platformda dile getirdiği gibi ‘Maske, Mesafe ve Temas’ konularına riayet edip, temizlik ve hijyen konularına, Azami özen göstererek, hem kendimizi, hem de sevdiklerimizi riske etmemiş oluruz. Özellikle ‘Yeni Normal Dönem’de, tedbirleri kesinlikle gevşetmeden, riayet edelim’.

BAŞARILI İNSANLARI TEŞVİK ETMEMİZ LAZIM

 Sur Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ergin, Diyarbakır’a faydası dokunan, hizmetleriyle gönüllere hitap eden kuruluşların yöneticilerini sık sık ziyaret ederek, onlara destek olmakta.

Bu kapsamda sık sık Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) Başkan ve Yöneticilerini, kamu kurum ve kuruluşlarının idarecilerini ziyaret ederek, kentin sorunları ve çözüm yolları hakkında istişarelerde bulanan Süleyman Ergin, Diyarbakır’a katkı sağlayacak her projeye sonuna kadar destek olacağını sık sık dile getirmekte. Bu hedefler doğrultusunda, Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nu ziyaret eden Süleyman Ergin, ‘Bağlar Belediye Başkanımız Hüseyin Beyoğlu, görevinde henüz birinci yılını tamamlayıp, ikinci yıla yeni girmiş olmasına rağmen, unutulmayacak hizmetler gerçekleştirdi.

Özverili ve gayretli çalışmalarıyla, Bağlar İlçemizi bir uçtan diğer uca Belediyecilik hizmetleriyle buluşturarak, gönülleri fethetti. Bizler de kendisine ziyarette bulunarak, yaptığı başarılı çalışmalar dolayısıyla tebrik ettik ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledik.

Bunun yanı sıra, Karacadağ’ın sorunlarını Sayın Başkanımız Hüseyin Beyoğlu’na ilettik. Sağ olsun kendisi teveccüh göstererek, sorunları çözümü için gerekli çalışmaları başlattı. Bu vesileyle, kendisine ve şahsında tüm Bağlar Belediyesi mensuplarına teşekkür ediyorum. Bizler bu hedefler doğrultusunda, kentimize kim hizmet ederse, bizler de ona teşekkür eder ve tebriklerimiz iletiriz. Kurum olarak üzerimize düşen bir görev olursa da elimizden gelen tüm gayreti gösteririz’.

Diyarbakır’ın sürekli olarak çevre İl ve İlçelerden göç aldığını belirten Süleyman Ergin, sözlerini şöyle tamamladı: ‘Diyarbakır İlimiz devamlı olarak göç almakta ve haliyle nüfusu sürekli artmaktadır. Bu durum doğal olarak bazı ihtiyaçları da beraberinde getirmektedir. Kamu yatırımlarının yanı sıra, Diyarbakırlı müteşebbislerimizin de başta işsizlik olmak üzere, bir çok sorunun çözümü için elini taşın altına koyması gerekmektedir. Dolayısıyla, yatırımları sadece devletten beklemek doğru olmaz. Kentimizin tüm bileşenleri, güçlerimizi birleştirerek, ortak hareket etmeliyiz.

Diyarbakır’ı, her yönüyle stratejik olarak bölgemizin merkezi ili ve Türkiye’nin uluslararası ilişkiler noktasında, taşıyıcı bir merkezi olması hedefi doğrultusunda, vizyonumuzu sürekli yenilemeliyiz. Unutmamak gerekir ki, sürekli gelişen ve kalkınan bütün ekonomilerde katalizör görevi gören unsur, ‘Bilgi’dir. Özellikle uluslararası alanda rekabet doğrudan bilgiye dayalı üretim ile ancak mümkün olmaktadır.

Bu nedenle, ‘Bilgi Ekonomisi’ özellikle ‘Bilgi, Teknoloji, kalifiye insan unsuru ve Yenilik kavramlarını’ son derece önemli kılıyor. Bu perspektifte tüm kurumların kentimizin sorunlarının çözümü ve ilimizin vizyonuna vizyon katabilme tanımlaması, iş birliklerini geliştirip, güçlerini birleştirmeleri, ortak aklı kullanmaları gerekmektedir.

Diyarbakır’ın tüm bileşenleri olarak, yeni ve iddialı hedeflere ulaşabilmemiz için evvela, Alt yapımızı uluslar arası standartlara ulaştırarak, sürekli bir çalışma, gayret gösterme ve ufkumuzu geliştirmemiz gerekmektedir.
İlimiz Valisinin Başkanlığında, Milletvekillerimiz, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi, Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü, KOSGEB Diyarbakır İl Müdürlüğü, Dicle Teknokent ile, tüm Sivil Toplum Kuruluşları, özel sektör bileşenleri ve SİAD’lar olarak, tüm birikimimizi Diyarbakır’ın gelişimine ve kalkınmasına yönlendirmeliyiz.
Böylelikle, ülkemizde kalkınma planı hedefleri ile tam uyumlu ve özellikle ‘2023 Hedeflerine’ bizi ulaştırma noktasında, gerekli değişim ve dönüşüm sürecini gerçekleştirebiliriz.
Unutmamak gerekir ki, biz bu kenti büyüklerimizden, çocuklarımıza ulaştırmak üzere ‘Emanet’ aldık. Dolayısıyla, geleceğimizi inşa edecek olan çocuklarımıza, emaneti en iyi şekilde teslim etmek için, var gücümüzle gayret göstermeli ve çalışmalıyız’.

AK PARTİ’DEN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLMUŞTU

Diyarbakır’ın sevilen simalarından iş adamı Süleyman Ergin, Adalet ve Kalkınma Parti’sinden (Ak Parti) 2019 Milletvekili Genel Seçimlerinde Aday Adayı olmuştu.

‘Mekke ve Medine’den sonra, 5. Haremi Şerif ünvanına sahip, en çok Mukaddes yapıyı sinesinde barındıran, İsimleri Kur’an-ı Kerim’de geçen Peygamberler ve bir çok sahabenin mübarek naaşlarının bulunduğu, tarihin canlı tanığı, Diyarbakır’a en üst düzeyde hizmet etmek amacıyla’, Ak partiden Milletvekilliğine Aday Adaylığını açıklaması, vatandaşlar tarafından da olumlu karşılanmıştı.

HALKA HİZMET, HAKK’A HİZMETTİR
‘Halka Hizmet, Hakk’a Hizmettir’ şiarıyla yola çıktığını belirten Süleyman Ergin, ‘Tarihin taşlara yazıldığı, bağrından sayısız yazar, şair, fikir ve bilim insanlarının çıktığı Mukaddes Diyarbakır’ın, birçok medeniyetlere beşiklik etmiş, eski dönemlerden bu yana ipek yolunun güzergâh noktasında bulunan kutlu bir kent olduğuna’ dikkati çekerek, şöyle devam etti:
‘Diyarbakır ilimizde, son yıllarda pek çok kulvarda ciddi gelişmeler yaşadı. Geçmiş dönemlerde tarifi imkânsız acılar yaşadık. Oldukça sıkıntılı dönemler yaşadık.

AK PARTİ DÖNEMİNDE, DEVRİM NİTELİĞİNDE REFORMLAR

Ancak takdir edilmelidir ki, olağanüstü halin kaldırılması, Kürt sorununun çözümü noktasında yapılan Açılımlar, hem sosyal, hem kültürel ve hem de ticari açılardan birçok kazanımları beraberinde getirdi.
Artık barış sürecinin de nihayete erdirilmesiyle, ülkemiz uzun yıllardır yaşadığı huzur ve güven ortamına kavuşmuş olacak. Kuşkusuz bu durum ekonomik hayatın da gelişmesine zemin hazırlayacak. Diyarbakır ilimiz artık ulusal ve uluslar arası firmaların yatırım yapmak istediği kentler arasında yer alıyor. Daha önce istemeyerek de olsa kenti terk etmek zorunda kalan iş Adamlarımızın da, artık doğup büyüdükleri bu kente dönerek, yatırımlarını bir an önce hayata geçirmeliler diye düşünüyorum’.
Ak parti iktidarları döneminde, devrim niteliğinde reformlar birer birer hayata geçirildi. İktisadi, sosyal, kültürel, sportif ve siyasal kulvarlarda bir dizi devasa projeler ile, ülkemiz çok yönlü bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdi. Bu hamlelerin yarım kalmaması ve başarıya ulaşması noktasında hepimize büyük görevler düşüyor.
Artık Türkiye gündemi belirlenen değil, gündemi belirleyen ülke konumundadır. Avrupa Birliği ve diğer uluslar arası kuruluşlar ve organizasyonlar nezdinde ülkemiz son derece itibarlı bir konuma yükseldi. Bu kadim kentin bağrından çıkmış, ekmeğini yiyen, suyunu içen bir evladı olarak, Ak parti Diyarbakır Milletvekilliğine Aday oldum. Benim için son derece faydalı bir tecrübe oldu. Vatandaşlarımız, Sivil Toplum Kuruluşları ve muhtelif meslek gruplarına mensup yöneticiler tarafından olumlu tepkiler aldım. En önemli hedeflerimden birisi, turizm potansiyelimizi çok iyi şekilde değerlendirerek, kentimizin yerli ve yabancı turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için gerekli tanıtım ve lobi çalışmalarına ağırlık vermek.

Yerli ve yabancı yatırımcıların Diyarbakır’a daha fazla gelmesi, hem istihdama, hem de kent ekonomisine katma değer katacaktır.
Bunun yanı sıra, sanayinin gelişmesiyle, yerli üretimin giderek artması için bir dizi projelerim var. Böylelikle bölgemizin en öncelikli sorunlarından biri olan işsizlik konusuna neşter vurarak işsizliği olabildiğince azaltmak en büyük hedeflerim arasında yer alıyor’.

TARIM, HAYVANCILIK VE İNŞAAT, KATALİZÖR SEKTÖRLER

Diyarbakır’ın özellikle son yıllarda, çevre İl ve İlçelerden yoğun bir göç aldığını ve bu durumun, bazı ihtiyaçları beraberinde getirdiğini belirten Süleyman Ergin, tarım, hayvancılık ve inşaat sektörlerinin, işsizliğin panzehiri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
‘Diyarbakır İlimiz, son zamanlarda artan göç ile nüfusu kalabalık hale geldi. İş olanaklarının az olduğu bölgemizde tarım, hayvancılığa ve inşaat sektörlerine ağırlık vermeliyiz. Tarım, hayvancılık ve inşaat sektörleri, hem işsizliği ciddi ölçüde azaltacağı gibi, hem de diğer sektörleri de hareketlendirir. Dolayısıyla, bu üç kulvarda, çok daha geniş bir yelpazede değerlendirme yapılmalı. Neden bölgemiz fabrikaların bacasının tüttüğü, tüm üretim araçlarına sahip olan ve kendi kendine yeten, kendi ürettiği emtiayı ihraç eden konuma gelmesin? Elbette ki bunlar ekip işidir. Mesleği, sanatı, tahsili ne olursa olsun, bütün vatandaşlarımızdan yararlanacağız. Unutmayalım ki, her insan bir cevherdir. Bu konuda bütün bileşenlerinin, güç ve gönül birlikteliği yapması gerekiyor’.

ELEKTRİK KESİNTİLERİNE ‘RÜZGÂR ENERJİSİYLE’ ÇÖZÜM

Diyarbakırlı İş Adamı Süleyman Ergin, sık sık yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili olarak, geçtiğimiz günlerde ‘Rüzgâr Enerjisi’ konusunu gündeme getirmişti. ‘Rüzgâr Enerjisi’ için geniş alanlara ihtiyaç olduğunu ve bunun da Diyarbakır’da fazlasıyla olduğuna vurgu yapan, Süleyman Ergin, şöyle devam etti:
‘Rüzgar Enerjisi için, Karacadağ’da yaklaşık iki milyon dönüm alan mevcut. Rüzgâr Enerjisi ile Bölgemizin elektrik sorunu da kalmayacaktır. Bugünkü koşullarda, giderek daha pahalı temin ettiğimiz Elektriği, çok daha hesaplı bir şekilde ve üstelik de kesinti yaşamadan tedarik edebilmemiz mümkün.
Diyarbakır’a yetecek kadar enerji için, projelendirme tamamlanıp, yatırım yapılması halinde başta Diyarbakır olmak üzere Bölge İllerinin de Enerji sorunu azalacaktır. Elektrik kesintileri için hepimizin elini taşın altına koyması gerekmekte. Rüzgâr Enerjisi ile elektriğe çözüm bulabiliriz ve bu da ekonomiye katkılar sağlayacaktır. Bölgede arsa çok, Karacadağ’da toplamda iki milyon dönüm alan mevcut. Rakım yüksekliği de iki bin metrenin üzerinde olan Karacadağ’ın önü açık ve proje için son derece uygun’.

AÇIKLAMALAR, KAMUOYUNDA BEĞENİYLE KARŞILANDI

Süleyman Ergin’in bu açıklamaları, kamuoyunda olumlu ve karşılanmıştı.
Görüşlerini dile getiren, STK Temsilcileri, vatandaşlar ve birçok farklı sektör mensupları, böylesi bir projenin gerçekleşmesi halinde, Diyarbakır’ın hem istihdam, hem de genel anlamda ekonomisine son derece önemli katkılar sağlayacağını belirterek, ‘Bu proje, mutlaka desteklenmeli’ şeklinde görüşlerini dile getirmişlerdi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için

Diyarbakır’ın Hani İlçe Belediye Başkanı İbrahim Lale, görevde olduğu yaklaşık 2 yıllık süre zarfında senelerdir hizmet bakımından ihmal edilen Hani genelinde yaptığı hizmetlerle, vatandaşların takdirini kazanmayı başardı. Kendisine Hani halkı tarafından verilen bu görevi her zaman layıkıyla yerine getireceğini belirten Başkan Lale, “Her şey Hani ilçemiz için” dedi.

Uzun yıllar hizmet konusunda ihmal edilen Diyarbakır’ın Hani ilçesi’nde kısa zamanda gerçekleştirdiği projelerle, Hani’yi bir uçtan diğer bir uca belediyecilik hizmetleriyle buluşturan Başkan Lale, mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarına hızla devam ediyor.

Göreve geldiği Nisan 2019 yılında bu yana altyapıdan eğitime, tarımdan sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar bir çok konuda önemli çalışmalar gerçekleştiren Başkan Lale aynı zamanda ilçede uzun yıllardır çözüm bekleyen sorunlarada el atarak halkın gönlünü fethetti.Şeffaf belediyecilik anlayışını benimseyen, vatandaşlarla bire bir görüşen, çalışmaları yerinde takip eden  Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, “Her şey hani için“ sloganını benimseyerek ilçeyi adeta yeniden dizayn ediyor.

“HALKIMA LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUM”

Hizmet ve insanlık için var olduklarını belirten Başkan Lale, “Halkımız bu görevi bana layık gördüler onlar için layık olmaya çalışıyorum. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun kapımız her kese ardına kadar açıktır.Benim için insan insandır, hangi görüşten olursa olsun o insanı dikkate alırım sorununa çözüm getirmek için elimden geleni yapmaya çalışırım ve asla ayırım yapmam. Biz Hani halkı olarak beraber el vererek ilçemizi yöneteceğiz Her şey ilçemiz Hani için” dedi.

HALKIN GÖNLÜNDE TAHT KURMAYI BAŞARDI

Göreve geldiği günden bu yana halkla iç içe bir başkan profili sergileyen Lale esnaf gezileri, ev gezileri, hasta ziyaretleri, taziye ziyaretlerini atlamayarak halk ile içiçe görevini yürüterek halkın gönlünde taht kurmayı başardı. Vaktinin çoğunu Hanili vatandaşlar ile geçirdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Belediyede durarak hizmet üretilmez bu yüzden sürekli halk ile içiçeyiz onların sorunlarını yerinde dinliyor ve tespit ediyoruz.


Bunun yanı sıra ilçemize bağlı bütün köylerimizi geziyoruz, yaşlılarımıza, gençlerimize, emeklilerimize, engelli kardeşlerimize, memurumuza, işçimize,esnafımızlarımıza, polislerimize, askerlerimize gönüllerimizi açmışız. Makamlar gelip geçicidir, önemli olan makam değil hizmettir. Evet belki gelirimiz olmayabilir ama çok şükür hizmetimiz çok.


 Hani ilçemiz için elimden geleni yapıyorum yapmaya da devam edeceğim. Hani ilçemizde gerek turistleri ve yabancıları gerekse Türkiye’de yaşayan insanlarımızı davet ediyorum gelip güzelim Hani ilçemizi görsünler” diye konuştu.

BELEDİYE PERSONELİYLE KORDİNELİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Belediye çalışmalarında gerek belediye içinde gerek sahada çalışan personellerle koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdüren Başkan Lale, personelle birebir ilgileniyor, sorunları yerinde tespit ediyor ve çözüm oluşturuyor.

Bunun yanı sıra belediyede Kovid-19 ile ilgili personellerle  sık sık toplantı yapan Başkan Lale halkında sağlığı için vatandaşlara maske dağıtılması ve sosyal mesafe ile hijyene dikkat edilmesi konusunda herkesi uyarıyor.

“HANİ İÇİN YENİ PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Kendisi ve ekibi ile birlikte Hani için sürekli proje ürettiklerini ve yeni projelerede imza atacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Hani ilçemiz için bir çok çalışma yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Allah’ın izniyle ilçemiz için ekip olarak projeler üretmeye devam ediyoruz.


Tabiiki de bu başarıyı, halkımız, teşkilatlarımız ve bütün Hani ilçesinin ileri gelenleriyle elele vererek gönüllerine girerek elde ettik. Biz zaten milletin hizmetkarları olarak bugüne kadar çalıştık çalışmayada gücümüz yettiğince devam edeceğiz. Yerel yönetimler zaten hizmet kapısıdır, bir hizmetkarlık görevidir. Biz de bu hizmeti sürdüreceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN LALE’DEN VALİ KARALOĞLU’NA DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu sorunlarını dinlediğini ilçe için ne talepte bulunulursa geri çevrilmediğini de anlatan Başkan Lale, Vali Karaloğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Vali Karaloğlu’nun Hani’yi ziyaret ettiğini bu ziyaretleri esnasında ilçenin sorunlarını dinlediğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Sayın Valimiz Münir Karaloğlu göreve geldiği günden bu yana kendisine ilettiğimiz ilçemizin sorunları konusundan elinden geleni yapmış ve yapmayada devam ediyor. Saolsun bizleri dinliyor ve dikkate alıyor.ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor

Elazığ’da açtığı tekstil atölyesinde korona virüsü (Covid-19) fırsata çevirip istihdam ettiği kişi sayısını 50’ye yükselten genç girişimci, sağlıkçılar için ürettiği tek kullanımlık tulumları Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve ABD’ye ihraç etmeye başladı.

Kentte 10 yıldır hazır ve çocuk giyim alanında faaliyet gösteren bir tekstil firması, Covid-19 salgını sonrası yoğun şekilde tek kullanımlık tulum talebi aldı. Yoğun talep üzerine tekstil atölyesi açan ve çalışan sayısını 10’dan 50’ye çıkaran firma, Türkiye genelinde birçok ile tulum üretimi yaptı. Sonrasında Avrupa, Ortadoğu ülkelerine üretim yapılan atölyede şimdi de ABD’de görev yapan sağlıkçılar için üretime geçildi. Merkeze bağlı Doğukent Mahallesi’nde bulunan atölyede günlük yaklaşık 2 bin 500 tulum üretilirken, bu mahalleli kadınlara da gelir kapısı oldu.

36 yaşındaki genç girişimci Orhan Dalkılıç, “Yıllardır tekstil sektöründe faaliyet vermekteyiz. Bu pandemi sürecinde malum ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu süreçte tekstil sektöründe çalışırken fark ettiğim bir husus vardı ve bu da şirketlerin elemanları çıkarmasıydı. Buna istinaden biz de bu pandemi ve zorlu süreçte tekstil işini ilerletmeye karar verdik. Atölye açarak ve eleman çıkaran şirketlere karşın biz eleman almaya başladık. 10 kişi ile başladığımız bu işte şu an 50 kişiye istihdam sağlıyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın geneli kadın” dedi.

“Elazığ’dan Amerika’ya gönderiyoruz”

Sağlık çalışanları için virüse karşı tek kullanımlık tulum ürettiklerine değinen Dalkılıç, “Elazığ’da atölyemizde üretmiş olduğumuz tulumlar, hem yurt içine satılıyor hem de yurt dışına ihracat ediliyor. Bizim de bu talepleri karşılamaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Hedefimiz ise 2021 yılının sonuna doğru 50 kişilik kapasiteyi 100 kişiye çıkarmak. Günlük tulum üretim sayımız 2 ile 2 bin 500 arasında. Üretmiş olduğumuz tulumlarımız, Ortadoğu ve Avrupa’ya gitmekte. Daha önce de ürettik, Hollanda ve İspanya’ya gönderdik. Şu an üretmiş olduğumuz tulumlar Amerika’ya gidiyor. Elazığ’dan Amerika’ya ihracat yapıyoruz ve bu şekilde devam edeceğiz. Şu an iç piyasa ve bay, bayan ve çocuk giyimleri üretimini bıraktık sadece tulum ağırlıklı çalışıyoruz, bunu sürdüreceğiz. Aşı zaten bulundu ve yapılmaya başlandı. Süreç uzarsa biz de devam edeceğiz. Süreç kısalırsa biz de bu işi bırakıp tekrar kaldığımız yerden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Çalışma ortamlarının güzel olduğunu belirten 2 çocuk annesi Gülsüm Cirit, “Burada tekstil atölyesinde çalışıyoruz. Burası evime çok yakın ve böyle bir imkan olduğu için çok güzel gidiyor. Bayan ortamı olması ve temiz olması çok iyi” diye konuştu.

Çalışanlardan İnci Çelik ise, “Giyim ve üretim bölümünden mezunum. Buraya gelip hem aileme destek vererek katkıda bulunmaya çalışıyorum hem de kendimi geliştiriyorum. Ayrıca okul masraflarımı çıkarmak için çalışıyorum. Burada da çoğunlukla tulum dikiyorum” ifadelerini kullandı.

Hamdin Kılıç – Rıdvan Yeşilırmak

Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’da gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown İyi Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown, İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu ile görüşerek Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Diyarbakır’ın güzel bir şehir olduğunu belirten Büyükelçi Marc Inners-Brown, Başkan Ensarioğlu ve ekibine başarılar dileyerek beraberinde getirdiği ve ülkesinde yetişen bir paket çay hediye ederek misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu tarafından ilgiyle karşılanan Büyükelçiye Diyarbakır’ı ve İYİ Partiyi ziyaret etmesi anısına Diyarbakır’ın önemli tarihi eserlerinin işlenmiş olduğu deri bir tablo hediye edildi.

Kendilerine yapılan bu ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirten İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, “Temas ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimize gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown partimizi de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunması bizleri mutlu etti.

Kendilerini en iyi şekilde ağırladık. Şehrimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi verdik. Kendilerine bu ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Ümitcan Uygun ile görüntüleri ortaya çıkan kadın adliyeye sevk edildi Ümitcan Uygun ile görüntüleri ortaya çıkan kadın adliyeye sevk edildi

Ankara’da Ümitcan Uygun ile uyuşturucu kullanırken görüntüleri ortaya çıkan Fadime Büşra G., adliyeye sevk edildi.

Aleyna Çakır’ın ölümünde baş şüpheli olan Ümitcan Uygun ile uyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerde yer alan Fadime Büşra G., Ankara Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Fadime Büşra G.’nin ifadesinde Ümitcan Uygun’un söylediklerini kabul etmediği öğrenildi. Ümitcan’ın pavyona sık sık gelerek yüklü miktarda hesaplar ödediğini ve o vesileyle tanıştıktan sonra arkadaş olduklarını ifade eden Büşra G., Ümitcan’ın babasının parasını harcadığını belirtti. Görüntülerin yaşandığı gün ise Ümitcan Uygun’un kızlara ‘Uyuşturucu içer misiniz?’ diye sorduğu, daha sonra cebindeki peçeteden uyuşturucuyu çıkarıp kızlara verdiği Büşra G.,’nin ifadesinde yer alan diğer iddialar oldu.

Mevlüt İşli – Erdinç Türkcan

“KORONAVİRÜSLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ” “KORONAVİRÜSLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ”

Diyarbakır’ın Sağlıktan Sorumlu İl Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, korona virüsle mücadelede Diyarbakır’ın valilik, emniyet teşkilatı ve sağlık çalışanlarının özverili ve koordineli bir şekilde hareket etmesi sonucu vaka sayılarında azalma yaşandığını ve vatandaşlarımızın dikkat ettiği takdirde bu mücadelede başarılı olacağını söyledi.

Diyarbakır’da Sağlıktan Sorumlu İl Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, korona virüs ile mücadele kapsamında yaptıkları çalışmalar ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“YOĞUN TEDBİRLER SAYESİNDE VAKA SAYILARI AZALIYOR”

Mart 2020’den beri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüsle başarılı bir şekilde mücadele edildiğini belirten Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; “Ben buraya Ağustos başında geldim. Diyarbakır’a geldiğim dönemde Diyarbakır korona virüs vaka sayısında Türkiye’de ilk 5 il arasındaydı. Bu durum bizi üzüyordu. Valimiz Münir Karaloğlu başkanlığında İl Sağlık müdürlüğü ve ekipleri, tüm sağlık çalışanlarımızın, temizlikçisinden tutun profesörüne kadar hepsi ile birlikte Ağustos ayı başından beri sıkı bir mücadele veriyoruz. Şu an geldiğimiz noktada artan vakalar, aldığımız yoğun tedbirler sayesinde azalıyor. Şu anda rakamlar istediğimiz düzeyde gidiyor. Oran olarak pozitif vaka ile tüm testlerin sonucu olarak yüzde 10 civarındayız. Geçtiğimiz günlerde sağlık bakanımızın yaptığı toplantıda il sağlık müdürümüz ile yaptığı görüşmede Diyarbakır’ın korona virüsle mücadelesinden övgüyle bahsetmiştir. Diyarbakır’ın korona virüsle mücadelede en iyi büyükşehirlerden biri olduğunu söylemiştir. Bakanımızın bize böyle övgüyle bahsetmesi bizi sevindirdi” dedi.

“ARTIK ÜZÜLMEMEK İÇİN KURALLARA DİKKAT ETMELİYİZ”

Sağlık çalışanlarının çok önemli bir görevi ifa ettiğinin altını çizen Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; “Sağlık çalışanlarımız, bu hastalığın yayılmasına karşı canları pahasına büyük bir mücadele vermektedirler. Biz de her zaman onları desteklemekteyiz. Şu ana kadar geldiğimden beri merkezdeki hastaneler dahil tüm ilçelerdeki hastaneleri dolaşıp sağlık çalışanlarımıza moral ve motivasyon sağlamak amacıyla onları ziyaret ettik. Elimizden ne gelirse yapmaya çalıştık. Onların sıkıntılarını dinleyip sıkıntılarını dinleyip valimize gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde aktardık. Elimizden geldiğince onların sıkıntılarını gidermeye çalıştık.


Olumlu dönüşler de aldık. Gerek baş hekimlerimiz olsun, gerekse il sağlık müdürümüz olsun bize moral açısından sağlık çalışanlarının Diyarbakır’da iyi gittiğini söylüyor. Biz de hep beraber onların yanlarında olduğumuzu göstermek için yeri geldiğinde yoğun bakım korona servisini ziyaret edip elimizde bir tatlıyla onlara moral veriyoruz. Gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz.Biz onlara sizin yanınızdayız, bu zor dönem sizi buldu ama maalesef meslek aşkıyla çalışmak zorundayız. Çünkü hepimiz sizin elinize bakıyoruz diyoruz. Sağlık çalışanlarımızdan Allah razı olsun, bizi kırmadan, halkımızı kırmadan çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu bakımdan şu an Diyarbakır’da iyiyiz. Eğer halkımız Cumhurbaşkanımızın dediği gibi maske mesafe ve hijyen kurallarına uymazsa ve kalabalık ortamlarda kalmaya devam eder ise bu hastalık bitmez. Ama son dönemlerde gelen kısıtlamalarla birlikte Vaka sayılarımızda azalma oldu. Kafeler hafta sonu akşamları kapandı ama halkımızın birbirine misafire gitme olayı biraz daha ertelenmelidir. Eğer ki bunları da kesebilirsek izole olursak ve dikkat edersek bu hastalığı Allah’ın izniyle yenmiş olacağız. Çünkü çok can kaybı var çok can kaybettik. Artık üzülmemek için bu kurallara dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER: SEYFETTİN EKEN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Moskova’daki üçlü zirveyi ele aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Moskova’daki üçlü zirveyi ele aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaparak Moskova’da gerçekleşen Putin, Aliyev ve Paşinyan zirvesini ele aldı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaptığı ve Rus liderin Erdoğan’ı, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerin katıldığı üçlü zirve konusunda bilgilendirdiği aktarıldı. Telefon görüşmesinde ayrıca Türk – Rus ateşkes kontrol merkezlerindeki oluşumlar ve koordinasyon konularının da ele alındığı belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Dağlık Karabağ’daki sorunun çözümüne dair verilen çabalara destek verdiği ifade edildi.

Açıklamada Erdoğan ve Putin’in 2 ülke arasındaki ilişkileri de değerlendirdiği belirtilerek, “ortak aşı üretimi ve aşı kullanımına yönelik planların uygulanması da dahil olmak üzere karşılıklı ticaret hacminin arttırılması, kilit alanlarda işbirliğini genişletilmesi ve korona virüs pandemisiyle ortak mücadele gibi konulara özel önem verildi” denildi.

Erhan Altıparmak


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler