• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

İYİ PARTİ’DEN GÖRKEMLİ KONGRE

İYİ PARTİ’DEN GÖRKEMLİ KONGRE
İYİ PARTİ’DEN GÖRKEMLİ KONGRE

D.BAKIR- İYİ parti Diyarbakır 1. Olağan İl Kongremiz 26 Temmuz 2020 Pazar günü saat 15.30’da Elazığ yolu üzeri Altındağ Dinlenme Tesisleri Yenişehir/Diyarbakır adresinde yapıldı.

Oldukça geniş bir katılımla gerçekleşen kongreye, Delegeler, üyeler, Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri, muhtelif Meslek Kuruluşlarına Mensup Yöneticiler, yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Açılış ve yoklamanın ardından, başlayan seçim öncesinde, bir konuşma yapan İYİ parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, kongrelerin tamamlanmasıyla beraber, iktidar yürüyüşünün startını vereceklerini söyledi. Genel Başkanlığını Meral Akşener’in yaptığı İYİ parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, toplumun birçok kesiminden İyi partiye teveccüh olduğunu belirterek, şunları söyledi:

‘Öncelikle, bütün il ve ilçe kongrelerimizin akabinde yapılacak olan büyük kongremizin, partimize, ülkemize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını, Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz. Bilindiği üzere, dünyayı etkisine alan, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın yoğun bakım tedavi ünitelerinde tedavi görmekte olduğu, son derece zorlu bir süreci yaşamaktayız.

Ülkemizde bulunan bütün kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, Sivil Toplum Kuruluşları, ellerinden geldiğince bu mücadeleye destek vermekteler. Dünya genelinde etkili olan bulaşıcı pandemi nedeniyle, bütün alışkanlıklarımızı, kurallarımızı bir kenara bıraktık veya değiştirmek zorunda kaldık. Sosyal mesafe kuralları adı altında yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamaya çalışıyoruz.

Ayrıca, ilimiz açısından da çok tehlikeli bir süreçten geçmekteyiz. Vaka sayısı bakımından ülkemizde, ilk beşte olduğumuz için, hepimiz sosyal mesafe, temas ve azami oranda temizliğe dikkat etmeliyiz. Kadirşinas Diyarbakır halkımızdan ricamız, bilim insanlarımız, ilgili kurumlar, Sağlık kuruluşlarının yetkilileri ve Sayın Valimizin sık sık gündeme getirdikleri pandemi tedbirlerine gereken hassasiyeti göstererek, kurallara uyalım.

Bulaşıcı pandemi dolayısıyla, hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza, Cenabı Allah’tan rahmet ve mağfiret, tedavisi devam etmekte olan bütün hastalarımıza şifalar niyaz ediyoruz. Aslında biz, kongremizi nisan ayında, Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in de katılımıyla, bir şölen havasında yapmayı planlıyorduk. Ancak bulaşıcı pandemi dolayısıyla, hepsini iptal ettik. Kongreler, siyasi partiler için bir bayram ve bir şölen havasında yapılır. Ama pandemi kuralları çerçevesinde, istediğimiz ve hayal ettiğimiz gibi yapamadık. Önceliğimiz halkımız ve siz sizlerin sağlığı olduğu için, kongremizi bu açık alanda, az sayıda katılımla yapmak zorunda kaldık. Değerli katılımcılar, bildiğiniz üzere, partimizin kuruluş aşamalarında, bazı kesimler tarafından hareketimizin kurulmasını engellemek için türlü türlü oyunlar oynandı. Tüm çabalara rağmen, siyasi partimizin kuruluşu ve yükselişine mani olamadılar.

Baktılar ki olmuyor, bu defa da seçimde saf dışı bırakmak için, baskın seçim kararı aldılar. Ancak bunun olabileceğini öngören Sayın Genel Başkanımız ve kurmay kadrolarının aldığı tedbirler ve Cumhuriyet Halk Partisinin de (CHP) desteğiyle, seçimlere girmemizi engelleyemediler. Seçim sırasında yine, önümüzü kesmek için, siyasette sözde kendilerini duayen olarak görenler, başarısız olmamız için Sayın Genel Başkanımız ve partimize türlü iftiralarda bulundular.

Yerel siyaset yapan birbirinden değerli arkadaşlarımızı tabii ki tenzih ediyoruz. Bizim aramızda bu tür sorunlar hiçbir zaman gündem olmadı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, partimizi FETÖ ve PKK ile ilişkilendiren zihniyet, Doğu vilayetlerimizde de, partimizi sözde ırkçılık yapmakla itham ederek, önümüzü kesmek istediler.

Güneş balçıkla sıvanır mı? Elbette bu kirli propagandalar, iftiralar, başarıya ulaşmadı. Fakat yaşanan olağanüstü süreç, halkımıza bir korku saldı ve bu korkunun bir kısmı sandığa yansıdı. En azından kendi bölgemizde biz bunu yaşadık. Medya kuruluşları, seçim boyunca bu oyunlara çanak tutarak, sadece partimiz aleyhine olan söylemlere yer verdi. Biz ise, bir yandan siyasi parti çalışmalarımızı devam ettirirken, diğer yandan, atılan bu iftiraları, bertaraf etmeye çalıştık. Yapılan bütün engellemelere ve baskılara rağmen, toplumun her kesimine ulaşmaya çalıştık.
Her türlü engellemelere rağmen, yeni kurulmuş ve henüz sekizinci ayına yeni girmiş olan hareketimiz, seçimlerde yüzde on gibi bir oy olarak, 43 Milletvekilini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne göndermesi, tarihi bir başarıdır. Böylesine zorlu ve karalama kampanyasıyla geçen bir seçim sathında, Sayın Genel Başkanımızın teveccühleri ile, Diyarbakır İl Başkanlığı görevi şahsıma tevdi edildi.

Bir taraftan seçim hazırlıkları yaparken, öte taraftan teşkilatlarımızı kurmamız gerekiyordu. Kurucu İl Başkanımız Sayın Ahmet Yiğit ve değerli arkadaşlarımızla beraber, hiç zaman kaybetmeden kollarımızı sıvayıp çalışmalarımıza start verdik. İvedi bir şekilde, parti binamızın tadilatını yaparak, hizmete hazır hale getirdik. Davamıza inanan, cesur yürekli arkadaşlarımız, hiçbir baskıya aldırış etmeden, iradelerini ortaya koyarak, yanımızda yer aldılar. Siz değerli dava arkadaşlarıma göstermiş olduğunuz cesaret, demokratik duruşunuz ve ortaya koyduğunuz iradeniz nedeniyle, kutluyorum.
Alınan seçim kararı nedeniyle, teşkilatlarımızı bile tam anlamıyla oluşturamadan, 2018 seçim çalışmalarına başladık.

Ayrıca, ilimiz ve bölgemiz genelinde güçlü olan iki büyük parti arasında seçime girdik. Sürpriz bir kararla, Diyarbakır Adayımız olarak bize tecrübesiyle yol gösteren, birikimleriyle heyecan katan, eski bakanımız ve partimizin Siyasi İşler Başkanı Sayın Salim Ensarioğlu başta olmak üzere, diğer milletvekili adaylarımızla beraber, sahur vakitlerine kadar çalıştık. Yaklaşık 25 bin oy olarak, Diyarbakır’da, iki büyük partinin ardından üçüncü olduk.

Altı yüz oyla, milletvekilliğini kaybettik. Aslında kaybettik demek, doğru olmaz. Sandıkta kazandık. Ancak seçime girmemizi engellemeye çalışan kimi güçler, seçim kurulunda da oylarımızı çalarak, kazanmamızı engellediler. Biz bunu, tutanaklarla tespit ederek, itirazlarımızı yaptık. Fakat ne yazık ki, bazı engelleri aşamadık. Anladık ki, haklı olmak yetmiyor, öylesine olağan üstü bir süreçten geçiyoruz ki, haklının değil, maalesef güçlünün egemen olduğu bir düzende yaşıyoruz. Bu engellemeler bizi yıldırmadı, tam tersine daha güçlü bir şekilde çalışmalarımızı hız verdik.

Allah’a çok şükür, 17 ilçemizden 14’ünde teşkilatlanmamızı tamamladık, üye sayımız beş binlere dayandı. Tam beş bin cesur yürek, bizimle beraber. Hepsini buradan kutluyor ve kucaklıyorum.
Bundan sonraki süreçte, ilk yapılacak genel seçim sonucunda, iktidara yürüyeceğiz inşallah.
Refahı ve sosyal adaleti, toplumun geneline yaymak için yola çıkmış olan İYİ parti hareketi, halkımıza ve bölgemize her alanda en üst düzeyde hizmetler sunabilmek, sorunlarımıza kalıcı ve köklü çözümler üretebilmek amacıyla kurulmuştur.

Her geçen gün güçlenmekte ve milletimizin umudu olma noktasında emin adımlarla ilerlemektedir. Sayın genel başkanımız Meral Akşener’in de sık sık belirttiği gibi, milletimiz zor zamanları, her daim demokratik siyaset ile aşmıştır. Bugün, ülkemiz kritik bir süreçten geçmekte ve büyük sorunlar yaşamaktadır. Ancak şu da bir gerçektir ki, ülkemizin yaşadığı ciddi sorunları aşacak gücü ve kapasitesi vardır. Unutmamak gerekir ki, misyonu olmayanın, vizyonu da olmaz. Sağduyu, kararlılık, sabır ve cesaretle sorunlarımızın üzerine giderek, ortak akıl ile aşacağız inşallah.

Hukukun üstünlüğünü ön planda tutan, istikrarlı ve öngörülebilir bir ekonomiye sahip, milleti ile barışık bir Türkiye için mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Bizim iktidarımız da adalet olacak, güçlünün değil, Haklı’nın hukuku korunacak, her şey şeffaf olacak. Medya tarafsız olacak. Bizler, kimseye iftira atılması ve hakaret edilmesine müsaade etmeyeceğiz. İşçi, memur ve emeklilerimiz rahat nefes alacak. Çiftçimiz ve esnafımız kazanacak. Çiftçimiz demişken, aramızda çiftçi kardeşlerimiz var. Bölgemizin en büyük temel geçim kaynağı çiftçiliktir. Çiftçi kardeşlerimizin sorunlarına değinmeden geçebilmemiz mümkün değil. Çiftçilerimizin en temel sorunu, sürekli yükselen maliyetlerden dolayı zarar etmeleridir. Hatta bazen ektiklerini tarlada bırakmak zorunda kalıyorlar. İktidar, çiftçilerimize karşı o kadar duyarsız ki, çiftçilerimiz sesini duyurabilmek için yol kapatma eylemine başladılar.

Baktığınız zaman girdiler 5, hatta 6 kat artmışken, kazançları hızla erimektedir. Bir kilogram buğday ile dört litre mazot alınırken, bugün dört kilogram buğday ile bir litre mazot alınmaktadır. Elektrik ve gübre fiyatları ha keza öyle. Bu da yetmezmiş gibi, iktidarın sık sık övündüğü gübre ve mazot desteklemeleri de, Tarım Bakanlığı eliyle çiftçilerimizin eline geçmeden özel teşebbüs olan elektrik kuruluşları tarafından bankadan borçlarına karşılık haczedilmektedir. Bunun yasal dayanağı var mıdır? Ne verdiniz ki ne alıyorsunuz? 2018 yılında zirve yapan ekonomik kriz pandemi tedbirleri nedeniyle had safhaya ulaşmıştır. İktidar en az 4 milyon aileye 1000 lira destek yardımı yaptığını söyleyerek aslında ekonomik krizde gelinen noktayı kendisi itiraf etmiştir. Yani şu anda ülkemizde 4 milyon aile yardıma muhtaç hale getirilmiştir. Bu 4 milyon aile kimler biliyor musunuz? İşten çıkarılan vatandaşlarımızdan bahsetmiyorum. Onlara pandemi tedbirleri kapsamında hükümet ayrıca bir ödeme yaptı ve yapıyor. Zaten onlar yardım değil haklarını aldılar. Bu bahsedilen 4 milyon aile, fertlerinin hiçbir geliri ve sosyal güvencesi olmayan ailelerdir.

Böylesi beceriksizlik nedeniyle ekonomik krizin en büyük etkilerini bizim bölgemiz ve en çok da Diyarbakır ilimiz çekmektedir. Bölgemizde genç işsiz oranı yüzde 35-40’larda, neredeyse Türkiye ortalamasının iki katı. Devlet olarak buna çare bulunmazsa yarın çok geç olabilir. Bu gençlerimizin elimizde tutmak istiyorsak bir an önce yeni istihdam alanları oluşturmamız gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle, ilçe ve il kongrelerimizi her geçen gün artan katılımlar ve coşkuyla gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Genel kongremizi de tamamladıktan sonra, iyi parti iktidarında, ülkemizi kalkındıracak bir dizi projelerle mutlu bir geleceği, halkımızla beraber inşa edeceğiz inşallah.
Bu duygu ve düşüncelerle, kongremizin ilimiz, partimiz ve bütün ülkemize hayırlara vesile olmasını, Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum’.
Daha sonra yapılan kongrede, il başkanı Vejdin Ensarioğlu, güven tazelerken, İl Yönetim Kurulu (Asil ve Yedek), Disiplin Kurulu, Üst Kurul şu isimlerden oluştu:

ASİL YÖNETİM KURULU ÜYELERİ:

Abdülkadir Çelebi, Abdullah Kırkıl, Abdulselam Kızıl, Abdurrahman Balta, Adil Toprak, Ahmet Tura, Askeri Gülen, Cevdet Demir, Erdal Belindir, Erkan Yılmaz, Fahri Gündüz, Ferhat Altındağ, Gürkan Diler, Halil Cağer, Hasan Basri Daban, Haşim Turan, Hidayet Akgül, Hüseyin Güran, M.Sadık Turan, Mehmet Boncuk, Mehmet Dilek, Meşedin Tekeş, Mevlüt Özoğul, Mustafa Yalçın, Nazım Kaya, Ömer Tuncay, Özgür Karakuş, Salih Yıldız, Selahattin Akarsu, Serab Tekin, Seyfülislam Ensarioğlu, Songül Akgün, Süheyla Tarhan, Yakup Özkaya.
YEDEK YÖNETİM KURULU ADAY LİSTESİ:
Abdurrahman Kaymak, Erkan Balta, Abdülkerim Yalçın, Ahmet Çavdar, Murat Çelebi, Abdülkadir Güran, Ömer Sönmez, Muhittin Gülen, Mehmet Özoğul, Abdurrahman Balkan, M.Sıddık Gönen, Ahmet Bayram, Mustafa Ecer, Mustafa Kapçak, Nevzat Bahtiyar, Ramazan Özoğul, Sedat Balkan, Ali Özoğul, İbrahim Halil Güran, İbrahim Tay, Kahraman Yalçın, Mehmet Emin Kaynak, Mehmet Emin Özoğul, Mehmet Kaynak, Mustafa Ayman, Siraç Tanrıverdi, Ahmet Kapçak.

İL DİSİPLİN KURULU ADAY LİSTESİ:
ASİL ÜYELER:
Abdulselam Cengiz, Ahmet Ayman, Faysal Kasımoğlu, Fuat Ay, Hüseyin Balkan, Mahmut Yalçın, M.Bayram Ecer, Yusuf Akalp, Zülküf Cengiz.
YEDEK ÜYELER:
M.Buhar Kapçak, Abdulcebbar Baydemir, Ensari Yoldaş, Sait Tanin, Mehmet İlir.

ÜST KURUL DELEGE ADAY LİSTESİ:
Vecdin Ensarioğlu, Abdulaziz Ensarioığlu, Ahmet Yiğit, Fethullah Akduman, Abdurrahman Kaymak, İhsan Demirel.

HABER: YILMAZ ACUUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
MAKSİMUM-D A.Ş. İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ BU RAMAZAN’DA UNUTMADI

Diyarbakır’da uzun yıllardır faaliyet yürüten Maksimum-D A.Ş. Özel Güvenlik Firması, her Ramazan ayı olduğu gibi bu Ramazan’da da ihtiyaç sahibi vatandaşları unutmadı.

Diyarbakır’ın köklü özel güvenlik firmalarından olan Maksimum-D A.Ş. Özel Güvenlik Firması, Diyarbakır’da ekonomik durumu elverişli olmayan yaklaşık 550 aileye içerisinde temel ihtiyaç maddelerinin bulunduğu gıda paketlerini ulaştırdı. Yaklaşık 22 kilogram ağırlığında olan yardım paketlerinin içerisinde konserve, makarna, mercimek, nohut, pirinç, yağ, şeker, tuz, kuru fasulye, salça, zeytin, reçel, tahin, peynir ve bayram şekeri bulunuyor.

550 AİLEYE GIDA PAKETİ DAĞITILDI

Yaşanan pandemi süresince yaşanan bu zorlu süreçte bir çok vatandaşın işlerinin bozulduğunu belirten Maksimum-D A.Ş. Özel Güvenlik Firması Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Başarı, “Şehrimiz genelinde ekonomik durumu elverişli olmayan, ülkemizi ve şehrimizi etkisi altına alan pandemi süresince işleri bozulan veya işinden ayrılmak zorunda kaldığı için sıkıntı yaşayan bir çok vatandaşımız mevcut.

Bizlerde Maksimum-D Özel Güvenlik Firması olarak böyle zorlu bir süreçte, yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere, içerisinde muhtelif ihtiyaç maddesi gıdaların yer aldığı 550 adet gıda paketini ailelerimize ulaştırmak üzere hazırladık. Bu yardım kolilerini fakir fukaranın Dermanbaba diye andığı Yılmaz Acu kardeşimizi, vekil tayin ederek, kurumumuzun vasıtasıyla dağıtımını yaptırdık” dedi.

MERKEZ İLÇELERDEKİ İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA DAĞITILDI

Maksimum-D A.Ş. Özel Güvenlik Firması Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Başarı’nın her yıl düzenli olarak bu tarz yardımları yaptığını belirten Dermanbaba lakaplı hayırsever Yılmaz Acu ise, “Değerli büyüğüm hayırseverliğiyle gönüllere taht kuran  Maksimum-D Firması Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Başarı her yıl olduğu gibi bu yılda ihtiyaç sahibi aileleri unutmadı.

İçerisinde bir ailenin temel gıda maddelerinin yer aldığı yaklaşık 550 yardım kolisini kendi şirketlerinin araçlarıyla Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerimizde ikamet eden dul, yetim ve yatalak hastaların bulunduğu ihtiyaç sahibi ailelere dağıtımlarını yaptık.

Hayırsever ağabeyim, senelerden beridir İlimizde istihdama katkılar sağlayan Maksimum-D Firması Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Başarı’ya bu hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyor ve bu örnek davranışının örnek teşkil etmesini temenni ediyorum.

Aldığımız hayır duaları, bizim için paha biçilemez birer manevi hazinedir. Bu kapsamda, durumu elverişli olan hayırsever kişi ve kuruluşların da, yetim, öksüz, engelli ve durumu elverişli olmayan ailelerimize yardımlar temin etmelerini ve bu hayır kervanında yerlerini almalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük sürüntü alım alanı Diyarbakır’da Türkiye’nin en büyük sürüntü alım alanı Diyarbakır’da

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan sürüntü örneklerinin alındığı Kovid-19 kliniğinin kapasitesi arttırılarak Türkiye’nin en büyük sürüntü alanı haline geldi.

Diyarbakır Sağlık İl Müdürlüğü, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde covid-19 şüphesiyle başvuran hastalara hizmet verilen merkezin kapasitesi 4 kat arttırılarak, vatandaşlara salgın döneminde en iyi hizmet sunuluyor.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Muhammed Asena ve İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin  ile covid-19 hastalığı sürecinde Diyarbakır’da başarılı bir süreç sürdürerek vatandaşlara rahat bir nefes aldırmayı başardılar. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde oluşturulan ve daha önce tek yerden alınan sürüntü örneklerinin alındığı alanın kapasitesi artırılarak oluşturulan 1200 metrekarelik sürüntü alanında 12 kabin aktif olarak vatandaşlara hizmet veriyor. Bunun yanı sıra 25 kabin ise aşı sırası gelen vatandaşların hizmetine sunulmuş vaziyette.

Vatandaşa salgın döneminde en iyi hizmeti sunmaya çalıştıklarını belirten Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Muhammed Asena, sağlık çalışanlarının haftanın 7 günü sabah 08:30 ile 24:00 saatleri arası vatandaşlara sürüntü alanı ve aşı alanında hizmet verdiklerini belirterek, “Ülkemizin mücadele verdiği Kovid-19 salgınında hastalık ile mücadelede vatandaşlarımızın rahat bir şekilde hizmet alabilmesi adına Türkiye’nin en büyük sürüntü alım merkezini oluşturduk.

Merkezimizde 12 kabin aktif olarak hizmet veriyor. Bunun yanı sıra 7 kabin ise ekstra olarak aşı olacak vatandaşlarımızın hizmetinde, bu alanlara ekstra aşı yapan vatandaşlarımızın dinlenme ve takip alanları mevcut. Alan içerisinde birde aşı sonrasında ilk yardım ve acil müdahale alanı, anestezi ekibimiz faal olarak çalışmaktadırlar. Sağlık çalışanlarımız bu alan içerisinde haftanın 7 günü sabah 08:30 ile gece 24:00 arası kesintisiz bir şekilde hizmet veriyor. Günde ortalama 1300 kişi covid aşısını oluyor” diye konuştu.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ise, “”Kovid-19 kliniğini sürecin başında normal acillerden ayırdık ve ilk etapta iki hekimle hizmet verirken bugün 8 hekime kadar çıkabileceğimiz alanlar oluşturduk. Temel amacımız vatandaşımızın hastaneye geldiğinde en hızlı şekilde hekimlere ulaşması, hekimden hizmetini almasını sağlamak, ayrıca oluşabilecek kuyrukların önüne geçmek. Oluşturulan sürüntü alanları sayesinde vatandaşların herhangi bir kuyrukta bekleme sıkıntısı yaşanmıyor.

“Hem acilimizde hem de sürüntü alanlarımız çok daha rahatlamış durumda. Sağlık Bakanımızın direktifleri doğrultusunda bu tedbirleri artırdık. Bakanımızın kış aylarına dikkat çektiği noktalar vardı. Kış aylarında özellikle mevsimsel griple birlikte vaka artışlarının olabileceği, bu konuda dikkatli olmamız ve hazırlıklı olmamızı gerektiği talimatları üzerine tüm bu hazırlıkları yaptık” dedi.

VATANDAŞLAR VERİLEN HİZMETTEN MEMNUN

Verilen hizmetten duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlar, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Muhammed Asena ve İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin’e teşekkür etti. Yapılan hizmetin başarılı olduğunu belirten vatandaşlardan Veysi Elhansu, “Maşallah, hastanede hizmetler dört dörtlük çok kaliteli. Bu hastalık yüzünden hastaneye girmeye korkuyorduk ancak şimdi yapılan sürüntü alanı ile insanlar artık hastane içerisinde hastalık bulaşır korkusundan kurtuldu. Hastanede covid testi sırası kalmadı aşı sırası kalmadı. Bugün geldik ve çok keyifli bir şekilde aşımızı oluyoruz. Bu alan hem büyük hem hijyenik, yetkililere verilen bu hizmetten dolayı sonsuz minnettarız” dedi.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

AK Parti Diyarbakır’da İdari ve Mali İşler Bedirhan Akyol’a emanet AK Parti Diyarbakır’da İdari ve Mali İşler Bedirhan Akyol’a emanet

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı yönetim kurulu üyeleri belli oldu. İl Başkanlığı’nı Av. Muhammed Şerif Aydın’ın yürüttüğü AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’nda İdari ve Mali İşler Başkanlığı’na siyasetçi kimliğiyle tanınan ve uzun yıllar AK Parti saflarında mücadele eden Hayırsever işadamı Bedirhan Akyol getirildi.

 

Süleyman Serdar Budak’ın istifa edip, Muhammed Şerif Aydın’ın Genel Merkez tarafından görevlendirildiği Ak Parti Diyarbakır İl Teşkilatının 7. Olağan kongresi geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katılımı gerçekleştirilmişti. Tek liste halinde gidilen seçimde, Muhammed Şerif Aydın il başkanı olarak seçilmişti. Yaklaşık 2 aylık sürenin ardından AK Parti il başkanlığı yönetim kurulu üyeleri belli oldu.

Uzun yıllar AK Parti’de siyaset yapan ZANA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ,hayırsever iş adamı Bedirhan Akyol’a da kritik bir görev verildi. Akyol, AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’nda İdari ve Mali İşler Başkanı olarak görev yapacak.
Halk tarafından sevilen, yardım severliği,

sporcu kişiliği ve siyasetçi kimliğiyle ile tanınan ve Diyarbakır halkı tarafından sevilen Bedirhan Akyol’un, yeni dönemde Ak parti İl Yönetimine girmesi sonrası, Diyarbakır başta olmak üzere, bölgemiz ve ülkemizin birçok illerinden tebrik ve hayırlı olsun mesajları yayınlandı.

Diyarbakırlı hayır sever  iş adamı ve siyasetçi, Bedirhan Akyol, uzun senelerden beri Diyarbakır’da siyaset ve spor dünyasında aktif olarak görev yapmış, Diyarbakır için unutulmaz hizmetler vermiş birisi olarak, gönüllerde yer etmiş durumda.

Diyarbakır’a ve Diyarbakır halkına hizmet etmenin bir gurur olduğunu belirten Başkan Akyol, “İl Başkanımız Sayın Muhammed Şerif Aydın’ın başkanlığında il yönetiminde görev dağılımı belirlendi. Şahsıma İdari ve Mali İşler Başkanlığı görevi layık görüldü.

Yüce Rabbime şükürler olsun, mukaddes kentimize ve kadirşinas insanlarımıza çok yönlü faydalar sağlama imkânlarını bahşetti. Bundan sonra da elimizden gelen bütün çabayı sarf ederek, hayır duaları alma yolunda mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

Yönetim kurulunda yer alan isimler ve görevleri şöyle:
Siyasi İşler Başkanlığına Hüseyin Denli, Teşkilat Başkanı Serap Akbaş, Seçim İşleri Başkanı Mehmet Raşit Ocak, Tanıtım Medya Başkanı Fatma Biçer, Dış İlişkiler Başkanı Mehmet Fatih Kayhan, Sosyal İşler Başkanı Suna Kepolu Ataman, Yerel Yönetimler Başkanı Fehmi Kardeşoğlu, Ekonomi İşler Başkanı Celal Dengiz, Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Arzu, İdari Mali İşler Başkanı Bedirhan Akyol,

Ar-Ge Başkanı Abdulvahit Güvensen, İnsan Hakları Başkanı Mehmet Zeki Akkoç, Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Halit Aydın, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Şeyh Mehmet Çet, İl Sekreterlik Başkanı Hasan Çakar, Seçim Hazırlık Komisyon Başkanı Mehmet Ali Dündar, Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Kaya ve Gençlik Kolları Başkanlığına M. Ahmet Mahsum Melikoğlu getirildi.

‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’ ‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’

D.BAKIR- Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, ‘Rahmetlerin adeta yağmur gibi yağdığı bir mübarek Ramazan-ı Şerif’e daha kavuşmanın kıvancını yaşadıklarını’ belirtti.

 

Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, Mübarek Ramazan-ı Şerif dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şunları söyledi: ‘Mübarek Ramazan Ayı, Ramazan ayı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği, kutlu zaman bir zaman dilimidir. Cenabı Rabbim, bizler bir kez daha Recep, Şaban ve Ramazan aylarıyla, bu nadide günlerin beraberinde getirdiği kutla kandil gecelerine kavuşturdu.

 

Gerek ülkemiz ve gerekse bütün dünya insanları, oldukça zorlu bir sınavdan geçmekteyiz. Ülkemizin yanı sıra, dünya genelinde vefat ve bulaşıcı pandemi vaka sayılarının hızlı bir artış trendine girdiğini, üzülerek gözlemlemekteyiz. Bireysel ve çevre temizliğine önem göstermemiz, sadece kendimiz değil, bütün sevdiklerimizin hayatı açısından önem taşıyor. Temas, maske, mesafe ve hijyen hususlarına, son derece önem göstermemiz gerekiyor. Yüce Allah’a dualar ve niyazlar ederek, aziz milletimiz başta olmak üzere, dünyada etkili olan ve can almaya devam eden, bulaşıcı pandemiden kurtulmayı dilyoruz. Cenab-ı Allah; başta ülkemiz olmak üzere, bu kutlu maneviyat ikliminde, bütün İslam Alemi’nin birlik ve beraberliğini muhafaza etmemizi nasip buyursun.

 

On bir Ayın Sultanı Şehri Ramazan, geçmişe dönük bir muhasebe yaparak, bugüne yaptığımız yanlışlarla yüzleşip, bu yanlışlarla bir daha düşmemek noktasında bir fırsat teşkil etmektedir. Saygıdeğer halkımız ve tüm İslam Âlemi’nin mübarek Ramazan Ayını en halisane duygularımla kutlar, bu mukaddes günlerin, başta aziz milletimiz olmak üzere, bütün dünyada, sağlık, mutluluk ve esenliklere vesile olmasını, Yüce Rabbim’den niyaz ederim’.

Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır

Diyarbakır’da Dünya Otizm Farkındalık Günü yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan, Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, otizmin eksiklik olmadığını, farkındalık olduğunu söyledi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü, Diyarbakır’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Diyarbakır’da Güneydoğu Down Sendromu Derneği, sivil toplum kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dire Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Otizm Farkındalık Gününe dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüş düzenlendi.

Sümer Park Ortak Yaşam Alanında başlayan farkındalık yürüyüşü Diyarbakır Valiliği binasının önüne son bulurken, valilik önünde otizmli ve engelli çocukları karşılayan Vali Münir Karaloğlu, otizmli çocuklar ile engelli bireylerle beraber Anıt Park içerisine kadar yapılan yürüyüşe katılarak destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’da da bir farkındalık oluşturmak gayesiyle bu etkinliği yaptıklarını söyledi. Vali Karaloğlu, “Otizm bir eksiklik değil, ayrıcalıklı bir farkındalık ve aslında otizmli yavrularımızı erken teşhis edebilirsek, onlara doğru ve özel bir eğitim sağlayabilirsek ve toplumsal farkındalığı da artırabilirsek bu yavrularımızdan yarın dünyayı değiştirecek dahiler çıkabilir. Bunun dünyada birçok örneği var.

İşte Albert Einstein’ın, Newton’un, Mozart’ın ve Steve Jobs’un otizmli olduğu söyleniyor. Onlar erken teşhis, doğru ve özel eğitim ile farkındalıkla dünyayı değiştirecek bilimsel ve sanatsal faaliyetlerde insanlığı çok şey katmışlardır.

Bizde otizmli yavrularımızı, hem ailelere hem de biz topluma Allah’ın imtihanıdır, onların bu farkındalığını fark eder, o farkındalıklarına uygun davranırsak inşallah onlarda içerisinde bulundukları topluma daha faydalı bireyler haline getirebiliriz” diye konuştu.

Günün anlamına hitaben bir açıklama yapan Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, “Çocuklar da farkındalığı hissettirmek amacıyla buradalar.

Güneydoğu Down Sendromu Derneği olarak engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer almalarını sağlamak ve önlerindeki engelleri ortadan kaldırmak için hak temelli hizmet anlayışını esas alıyoruz. Otizmin hastalık değil farklılıktır. Siz de otizmi fark edin görmezden gelmeyin” dedi.

Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı” Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı”

Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Süveyş Kanalı’nı tıkayan ve gemi trafiğini durduran Ever Given gemisinin kanala en az 1 milyar dolar zarara neden olduğunu duyurdu.

Süveyş Kanalı’nda 6 gün boyunca gemi trafiğine engel olan Japon Shoei Kisen Kaisha şirketine ait 200 bin tonluk konteyner gemisi Ever Given, kanal önemli maddi zarar uğraştı. Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı, yaşanan olayda geminin kanala maddi zararının en az 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabie yaptığı açıklamada, “Yaşanan tıkanma nedeniyle Mısır, günlük 12 ila 15 milyon dolar maddi zarar etti. Yapılan soruşturma sonucu zararı kimin karşılayacağı belirlenecek” ifadelerini kullandı. Rabie, soruşturmanın önemi vurgulayarak, geminin kara kutusunun geminin ilk sıkıştığı andan yüzdürüldüğü ana kadar ayrıntıları ortaya çıkaracağını söyledi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Rabie, “Tazminat ödenmesi gerekiyor, çünkü tazminat ülkenin hakkıdır. Bu olay, Mısır’ın itibarına zarar verdi” ifadesini kullandı.

23 Mart’ta karaya oturan gemi sadece Mısır’a değil küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Dev geminin kanalı tıkamasının ardından kanalda gemi trafiği oluşmuş ve 450 gemi, Ever Given gemisinin yüzdürülerek rotalarına devam etmeyi beklemişti. Ever Given’ın hareket ettirilmesinin ardından kanalda trafik yeniden başlamıştı.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler