• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

İYİ PARTİ’DEN GÖRKEMLİ KONGRE

İYİ PARTİ’DEN GÖRKEMLİ KONGRE
İYİ PARTİ’DEN GÖRKEMLİ KONGRE

D.BAKIR- İYİ parti Diyarbakır 1. Olağan İl Kongremiz 26 Temmuz 2020 Pazar günü saat 15.30’da Elazığ yolu üzeri Altındağ Dinlenme Tesisleri Yenişehir/Diyarbakır adresinde yapıldı.

Oldukça geniş bir katılımla gerçekleşen kongreye, Delegeler, üyeler, Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri, muhtelif Meslek Kuruluşlarına Mensup Yöneticiler, yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Açılış ve yoklamanın ardından, başlayan seçim öncesinde, bir konuşma yapan İYİ parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, kongrelerin tamamlanmasıyla beraber, iktidar yürüyüşünün startını vereceklerini söyledi. Genel Başkanlığını Meral Akşener’in yaptığı İYİ parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, toplumun birçok kesiminden İyi partiye teveccüh olduğunu belirterek, şunları söyledi:

‘Öncelikle, bütün il ve ilçe kongrelerimizin akabinde yapılacak olan büyük kongremizin, partimize, ülkemize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını, Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz. Bilindiği üzere, dünyayı etkisine alan, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın yoğun bakım tedavi ünitelerinde tedavi görmekte olduğu, son derece zorlu bir süreci yaşamaktayız.

Ülkemizde bulunan bütün kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, Sivil Toplum Kuruluşları, ellerinden geldiğince bu mücadeleye destek vermekteler. Dünya genelinde etkili olan bulaşıcı pandemi nedeniyle, bütün alışkanlıklarımızı, kurallarımızı bir kenara bıraktık veya değiştirmek zorunda kaldık. Sosyal mesafe kuralları adı altında yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamaya çalışıyoruz.

Ayrıca, ilimiz açısından da çok tehlikeli bir süreçten geçmekteyiz. Vaka sayısı bakımından ülkemizde, ilk beşte olduğumuz için, hepimiz sosyal mesafe, temas ve azami oranda temizliğe dikkat etmeliyiz. Kadirşinas Diyarbakır halkımızdan ricamız, bilim insanlarımız, ilgili kurumlar, Sağlık kuruluşlarının yetkilileri ve Sayın Valimizin sık sık gündeme getirdikleri pandemi tedbirlerine gereken hassasiyeti göstererek, kurallara uyalım.

Bulaşıcı pandemi dolayısıyla, hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza, Cenabı Allah’tan rahmet ve mağfiret, tedavisi devam etmekte olan bütün hastalarımıza şifalar niyaz ediyoruz. Aslında biz, kongremizi nisan ayında, Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in de katılımıyla, bir şölen havasında yapmayı planlıyorduk. Ancak bulaşıcı pandemi dolayısıyla, hepsini iptal ettik. Kongreler, siyasi partiler için bir bayram ve bir şölen havasında yapılır. Ama pandemi kuralları çerçevesinde, istediğimiz ve hayal ettiğimiz gibi yapamadık. Önceliğimiz halkımız ve siz sizlerin sağlığı olduğu için, kongremizi bu açık alanda, az sayıda katılımla yapmak zorunda kaldık. Değerli katılımcılar, bildiğiniz üzere, partimizin kuruluş aşamalarında, bazı kesimler tarafından hareketimizin kurulmasını engellemek için türlü türlü oyunlar oynandı. Tüm çabalara rağmen, siyasi partimizin kuruluşu ve yükselişine mani olamadılar.

Baktılar ki olmuyor, bu defa da seçimde saf dışı bırakmak için, baskın seçim kararı aldılar. Ancak bunun olabileceğini öngören Sayın Genel Başkanımız ve kurmay kadrolarının aldığı tedbirler ve Cumhuriyet Halk Partisinin de (CHP) desteğiyle, seçimlere girmemizi engelleyemediler. Seçim sırasında yine, önümüzü kesmek için, siyasette sözde kendilerini duayen olarak görenler, başarısız olmamız için Sayın Genel Başkanımız ve partimize türlü iftiralarda bulundular.

Yerel siyaset yapan birbirinden değerli arkadaşlarımızı tabii ki tenzih ediyoruz. Bizim aramızda bu tür sorunlar hiçbir zaman gündem olmadı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, partimizi FETÖ ve PKK ile ilişkilendiren zihniyet, Doğu vilayetlerimizde de, partimizi sözde ırkçılık yapmakla itham ederek, önümüzü kesmek istediler.

Güneş balçıkla sıvanır mı? Elbette bu kirli propagandalar, iftiralar, başarıya ulaşmadı. Fakat yaşanan olağanüstü süreç, halkımıza bir korku saldı ve bu korkunun bir kısmı sandığa yansıdı. En azından kendi bölgemizde biz bunu yaşadık. Medya kuruluşları, seçim boyunca bu oyunlara çanak tutarak, sadece partimiz aleyhine olan söylemlere yer verdi. Biz ise, bir yandan siyasi parti çalışmalarımızı devam ettirirken, diğer yandan, atılan bu iftiraları, bertaraf etmeye çalıştık. Yapılan bütün engellemelere ve baskılara rağmen, toplumun her kesimine ulaşmaya çalıştık.
Her türlü engellemelere rağmen, yeni kurulmuş ve henüz sekizinci ayına yeni girmiş olan hareketimiz, seçimlerde yüzde on gibi bir oy olarak, 43 Milletvekilini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne göndermesi, tarihi bir başarıdır. Böylesine zorlu ve karalama kampanyasıyla geçen bir seçim sathında, Sayın Genel Başkanımızın teveccühleri ile, Diyarbakır İl Başkanlığı görevi şahsıma tevdi edildi.

Bir taraftan seçim hazırlıkları yaparken, öte taraftan teşkilatlarımızı kurmamız gerekiyordu. Kurucu İl Başkanımız Sayın Ahmet Yiğit ve değerli arkadaşlarımızla beraber, hiç zaman kaybetmeden kollarımızı sıvayıp çalışmalarımıza start verdik. İvedi bir şekilde, parti binamızın tadilatını yaparak, hizmete hazır hale getirdik. Davamıza inanan, cesur yürekli arkadaşlarımız, hiçbir baskıya aldırış etmeden, iradelerini ortaya koyarak, yanımızda yer aldılar. Siz değerli dava arkadaşlarıma göstermiş olduğunuz cesaret, demokratik duruşunuz ve ortaya koyduğunuz iradeniz nedeniyle, kutluyorum.
Alınan seçim kararı nedeniyle, teşkilatlarımızı bile tam anlamıyla oluşturamadan, 2018 seçim çalışmalarına başladık.

Ayrıca, ilimiz ve bölgemiz genelinde güçlü olan iki büyük parti arasında seçime girdik. Sürpriz bir kararla, Diyarbakır Adayımız olarak bize tecrübesiyle yol gösteren, birikimleriyle heyecan katan, eski bakanımız ve partimizin Siyasi İşler Başkanı Sayın Salim Ensarioğlu başta olmak üzere, diğer milletvekili adaylarımızla beraber, sahur vakitlerine kadar çalıştık. Yaklaşık 25 bin oy olarak, Diyarbakır’da, iki büyük partinin ardından üçüncü olduk.

Altı yüz oyla, milletvekilliğini kaybettik. Aslında kaybettik demek, doğru olmaz. Sandıkta kazandık. Ancak seçime girmemizi engellemeye çalışan kimi güçler, seçim kurulunda da oylarımızı çalarak, kazanmamızı engellediler. Biz bunu, tutanaklarla tespit ederek, itirazlarımızı yaptık. Fakat ne yazık ki, bazı engelleri aşamadık. Anladık ki, haklı olmak yetmiyor, öylesine olağan üstü bir süreçten geçiyoruz ki, haklının değil, maalesef güçlünün egemen olduğu bir düzende yaşıyoruz. Bu engellemeler bizi yıldırmadı, tam tersine daha güçlü bir şekilde çalışmalarımızı hız verdik.

Allah’a çok şükür, 17 ilçemizden 14’ünde teşkilatlanmamızı tamamladık, üye sayımız beş binlere dayandı. Tam beş bin cesur yürek, bizimle beraber. Hepsini buradan kutluyor ve kucaklıyorum.
Bundan sonraki süreçte, ilk yapılacak genel seçim sonucunda, iktidara yürüyeceğiz inşallah.
Refahı ve sosyal adaleti, toplumun geneline yaymak için yola çıkmış olan İYİ parti hareketi, halkımıza ve bölgemize her alanda en üst düzeyde hizmetler sunabilmek, sorunlarımıza kalıcı ve köklü çözümler üretebilmek amacıyla kurulmuştur.

Her geçen gün güçlenmekte ve milletimizin umudu olma noktasında emin adımlarla ilerlemektedir. Sayın genel başkanımız Meral Akşener’in de sık sık belirttiği gibi, milletimiz zor zamanları, her daim demokratik siyaset ile aşmıştır. Bugün, ülkemiz kritik bir süreçten geçmekte ve büyük sorunlar yaşamaktadır. Ancak şu da bir gerçektir ki, ülkemizin yaşadığı ciddi sorunları aşacak gücü ve kapasitesi vardır. Unutmamak gerekir ki, misyonu olmayanın, vizyonu da olmaz. Sağduyu, kararlılık, sabır ve cesaretle sorunlarımızın üzerine giderek, ortak akıl ile aşacağız inşallah.

Hukukun üstünlüğünü ön planda tutan, istikrarlı ve öngörülebilir bir ekonomiye sahip, milleti ile barışık bir Türkiye için mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Bizim iktidarımız da adalet olacak, güçlünün değil, Haklı’nın hukuku korunacak, her şey şeffaf olacak. Medya tarafsız olacak. Bizler, kimseye iftira atılması ve hakaret edilmesine müsaade etmeyeceğiz. İşçi, memur ve emeklilerimiz rahat nefes alacak. Çiftçimiz ve esnafımız kazanacak. Çiftçimiz demişken, aramızda çiftçi kardeşlerimiz var. Bölgemizin en büyük temel geçim kaynağı çiftçiliktir. Çiftçi kardeşlerimizin sorunlarına değinmeden geçebilmemiz mümkün değil. Çiftçilerimizin en temel sorunu, sürekli yükselen maliyetlerden dolayı zarar etmeleridir. Hatta bazen ektiklerini tarlada bırakmak zorunda kalıyorlar. İktidar, çiftçilerimize karşı o kadar duyarsız ki, çiftçilerimiz sesini duyurabilmek için yol kapatma eylemine başladılar.

Baktığınız zaman girdiler 5, hatta 6 kat artmışken, kazançları hızla erimektedir. Bir kilogram buğday ile dört litre mazot alınırken, bugün dört kilogram buğday ile bir litre mazot alınmaktadır. Elektrik ve gübre fiyatları ha keza öyle. Bu da yetmezmiş gibi, iktidarın sık sık övündüğü gübre ve mazot desteklemeleri de, Tarım Bakanlığı eliyle çiftçilerimizin eline geçmeden özel teşebbüs olan elektrik kuruluşları tarafından bankadan borçlarına karşılık haczedilmektedir. Bunun yasal dayanağı var mıdır? Ne verdiniz ki ne alıyorsunuz? 2018 yılında zirve yapan ekonomik kriz pandemi tedbirleri nedeniyle had safhaya ulaşmıştır. İktidar en az 4 milyon aileye 1000 lira destek yardımı yaptığını söyleyerek aslında ekonomik krizde gelinen noktayı kendisi itiraf etmiştir. Yani şu anda ülkemizde 4 milyon aile yardıma muhtaç hale getirilmiştir. Bu 4 milyon aile kimler biliyor musunuz? İşten çıkarılan vatandaşlarımızdan bahsetmiyorum. Onlara pandemi tedbirleri kapsamında hükümet ayrıca bir ödeme yaptı ve yapıyor. Zaten onlar yardım değil haklarını aldılar. Bu bahsedilen 4 milyon aile, fertlerinin hiçbir geliri ve sosyal güvencesi olmayan ailelerdir.

Böylesi beceriksizlik nedeniyle ekonomik krizin en büyük etkilerini bizim bölgemiz ve en çok da Diyarbakır ilimiz çekmektedir. Bölgemizde genç işsiz oranı yüzde 35-40’larda, neredeyse Türkiye ortalamasının iki katı. Devlet olarak buna çare bulunmazsa yarın çok geç olabilir. Bu gençlerimizin elimizde tutmak istiyorsak bir an önce yeni istihdam alanları oluşturmamız gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle, ilçe ve il kongrelerimizi her geçen gün artan katılımlar ve coşkuyla gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Genel kongremizi de tamamladıktan sonra, iyi parti iktidarında, ülkemizi kalkındıracak bir dizi projelerle mutlu bir geleceği, halkımızla beraber inşa edeceğiz inşallah.
Bu duygu ve düşüncelerle, kongremizin ilimiz, partimiz ve bütün ülkemize hayırlara vesile olmasını, Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum’.
Daha sonra yapılan kongrede, il başkanı Vejdin Ensarioğlu, güven tazelerken, İl Yönetim Kurulu (Asil ve Yedek), Disiplin Kurulu, Üst Kurul şu isimlerden oluştu:

ASİL YÖNETİM KURULU ÜYELERİ:

Abdülkadir Çelebi, Abdullah Kırkıl, Abdulselam Kızıl, Abdurrahman Balta, Adil Toprak, Ahmet Tura, Askeri Gülen, Cevdet Demir, Erdal Belindir, Erkan Yılmaz, Fahri Gündüz, Ferhat Altındağ, Gürkan Diler, Halil Cağer, Hasan Basri Daban, Haşim Turan, Hidayet Akgül, Hüseyin Güran, M.Sadık Turan, Mehmet Boncuk, Mehmet Dilek, Meşedin Tekeş, Mevlüt Özoğul, Mustafa Yalçın, Nazım Kaya, Ömer Tuncay, Özgür Karakuş, Salih Yıldız, Selahattin Akarsu, Serab Tekin, Seyfülislam Ensarioğlu, Songül Akgün, Süheyla Tarhan, Yakup Özkaya.
YEDEK YÖNETİM KURULU ADAY LİSTESİ:
Abdurrahman Kaymak, Erkan Balta, Abdülkerim Yalçın, Ahmet Çavdar, Murat Çelebi, Abdülkadir Güran, Ömer Sönmez, Muhittin Gülen, Mehmet Özoğul, Abdurrahman Balkan, M.Sıddık Gönen, Ahmet Bayram, Mustafa Ecer, Mustafa Kapçak, Nevzat Bahtiyar, Ramazan Özoğul, Sedat Balkan, Ali Özoğul, İbrahim Halil Güran, İbrahim Tay, Kahraman Yalçın, Mehmet Emin Kaynak, Mehmet Emin Özoğul, Mehmet Kaynak, Mustafa Ayman, Siraç Tanrıverdi, Ahmet Kapçak.

İL DİSİPLİN KURULU ADAY LİSTESİ:
ASİL ÜYELER:
Abdulselam Cengiz, Ahmet Ayman, Faysal Kasımoğlu, Fuat Ay, Hüseyin Balkan, Mahmut Yalçın, M.Bayram Ecer, Yusuf Akalp, Zülküf Cengiz.
YEDEK ÜYELER:
M.Buhar Kapçak, Abdulcebbar Baydemir, Ensari Yoldaş, Sait Tanin, Mehmet İlir.

ÜST KURUL DELEGE ADAY LİSTESİ:
Vecdin Ensarioğlu, Abdulaziz Ensarioığlu, Ahmet Yiğit, Fethullah Akduman, Abdurrahman Kaymak, İhsan Demirel.

HABER: YILMAZ ACUUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
KAYED Diyarbakır’da temsilcilik açtı KAYED Diyarbakır’da temsilcilik açtı

KAYED Diyarbakır’da temsilcilik açtı

Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Diyarbakır’da temsilcilik açtı. Temsilciliğin başına ise, Diyarbakır’da yaptığı yardımlarla tanınan halk arasında lakabı Dermanbaba olarak bilinen Hayırsever Yılmaz Acu getirildi.

Merkezi Elazığ’da bulunan Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Şanlıurfa, Malatya, İzmir, Ankara’dan sonra Diyarbakır’da da temsilcilik oluşturdu. Oluşturulan bu temsilciliğin başına da Diyarbakırlı hayırsever dermanbaba lakaplı Yılmaz Acu getirildi.

Diyarbakır Temsilcisi Yılmaz Acu’nun yapacağı Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Diyarbakır temsilciliğinde Ramazan Seykan, Şeyhmus Kaval, Fahrettin Tanrıverdi, Hüseyin Diriarin, Sinan Akbalık, Sedat Acu, Sedat Çalışkan, Zeynel Abidin Aktay, Melike Balkın Karakaya, Cengiz Elhansu, Selahattin Yağmur, M.Barış Kılıç, Sıdık Atlı, Fırat Özmen ve Mahir Yıldız,Mahmut Yıldız görev alacak.


Kendisine verilen bu görevi layıkıyla yerine getireceğini belirten Yılmaz Acu, “Tüm dünyada, her gün her saniye bir insan yaşamak için kan transfüzyonuna (nakline) ihtiyaç duymaktadır. Kan ise tek kaynağı insan olan ve başka hiç bir yolla üretilemeyen biyolojik bir maddedir ve bütün dünyada güvenli kan ve kan bileşenleri ancak düzenli, gönüllü ve karşılık beklemeyen kan bağışçıları aracılığıyla sağlanmaktadır.

Bizde Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği olarak şehrimizde bir temsilicilik olmasını istedik saolsun dernek başkanı Murat Özekinci’de bizi kırmadı şehrimize temsilcilik oluşturdu ve beni de temsilci olarak bu göreve layık gördü. Kendisine şahsımı bu göreve layık gördüğü için teşekkür ediyorum. Diyarbakır’da birlikte çok güzel işler yapacağız. Unutmayın kan acil ihtiyaç değil sürekli bir ihtiyaçtır” dedi.

“KAN VERMEK BİR İNSANLIK GÖREVİDİR”

Yaptığı insani hizmetleri Allah’ın rızasını kazanmak için yaptığını da sözlerine ekleyen Acu, “Yaptığımız insani hizmetler sadece Allah’ın rızasın kazanmak içindir. Ulaştığımız yardımcı olduğumuz insanların bir dua etmesi bizlere yeterlidir. Benim buradan tüm dostlarımdan ve sevenlerimden tek ricam derneğimize sahip çıkmalarıdır. Hastalara yardımcı olalım derneğimizde hiçbir siyasi faaliyet olamayacaktır sadece insanlık için çabamız olacaktır. Çevre illerden gelen hastalar kan bulmakta zorluk çekiyorlar onun için gelen hastalarımızın bir nebze olsun kan ihtiyaçlarını giderip destek olmak  kan vermek bir insanlık görevidir” diye konuştu.

KAYED’İN 10 BİN CİVARINDA GÖNÜLLÜSÜ VAR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Murat Özekinci ise; “Kısa adı KAYED olan Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneğimiz, bir çok ilin yanı sıra güzide şehrimiz Diyarbakır’da da temsilcilik açtık. Temsilciliğimizin başına da Diyarbakır’da yaptığı yardımlar ve hayırlarla halkın gönlünde taht kuran insanların yardımına koşan dermanbaba lakaplı Yılmaz Acu’yu getirdik. Şubeleşmek için birçok ilde çalışma başlatan derneğimiz, Elazığ’dan doğup tüm ülkeye yayılan iyilik hareketi olarak insanların aidiyet hissettikleri dernek olmuştur. Derneğimiz 2012 yılında kuruldu. Hasta ve hasta yakınlarına kan bağışçısı bulunması amacıyla kurulan KAYED 10 bin civarında gönüllüsüyle hizmet vermektedir. 81 ilde teşkilatlanma çalışması başlatan derneğimiz, illerde ki bağışçı organizasyonunu profesyonel olarak bünyesinde kurulan çağrı merkezi ( 0850 302 6 526 )ile devam ettirmektedir” dedi.

ÇAĞRI MERKEZİ ÇALIŞMA PRENSİBİ

Çağrı merkezi çalışma prensibi ile hareket ettiklerini de belirten Başkan Özekinci, “Hasta veya hasta yakını kendisi çağrı merkezini arayarak hasta adı, kan grubu, hastane adı, şehir bilgilerini vermektedir. Çağrı merkezimiz alına bilgiler çerçevesinde hastane kan merkezinden teyit aldıktan sonra hastanenin bulunduğu ildeki gönüllüleri arayarak kan bağışı ihtiyacı olduğunu bildirip, gönüllünün kan bağışına gitmesini sağlamaktadır.  Kan vermek için müsait olan ilk gönüllü bulunana kadar aramalar yaparak hasta için gerekli olan kanın bulunmasını sağlamaktadır. Bu şekilde hasta yakının kapı kapı dolaşıp bağışçı aramasının önüne geçilmektedir. Ayrıca gerek sosyal medya gerekse hastane çevresindeki art niyetli insanların tacizinden kurtulmuş olarak, hasta ile karşılıksız kan bağışı yapmak isteyen gönüllünün bir araya gelmesi derneğimiz aracılığı ile sağlanmış oluyor” diye konuştu.

İL TEMSİLCİSİNİN GÖREVİ NELERDİR?

İl temsilcilerinin görevlerini de sözlerine ekleyen Başkan Özekinci, “Derneğimiz, il Temsilcileri aracılığı ile illerde temsil edilmektedir.   KAYED il başkanlarının bulunduğu il de, öncelikli görevi dernek gönüllü formlarının insanlar tarafından doldurulmasını sağlamaktır. Bu çalışmayı yaparken ilk olarak bir ekip oluşturulması gerekir. Büyükşehirlerde 10, diğer illerde 5 asıl üyeden oluşan ekip, kendisine yardımcı olacak sayısız gönüllü ile çalışabilir. Ekip ve gönüllülerin organizasyonu il başkanının görevidir. Doldurulan gönüllü formları belirlenen periyotlarla genel merkeze gönderilmesi gerekir. Eksiksiz doldurulan formlar genel merkeze gönderilerek çağrı merkezinin yönlendirme işlemlerinde kullanılır. Gönüllü kayıt işlemlerinin yapılırken, bulunduğu ilde hastane idare ve kan merkezi ziyaretleri yaparak derneğinin tanıtımının yapılması ve çağrı merkezi teyit işlemlerinin daha erken yapılabilmesi için kan merkezlerinin bilgilendirilmesi yapılmalıdır.

Ayrıca il bürokrasisi, siyasiler ve iş dünyası ile birlikte sivil toplum kuruluşları ziyaretleri yapılmalıdır.   Derneğimiz eğitim alanındaki çalışmaları, özellikle kitap atölyesi programları illerde başlatılması derneğimizin vizyonu açısından önemlidir. Bu amaçla kan arıyorum projesi uygulanması sonrasında kitap atölyesi programlarının başlatılması ve devam ettirilmesi derneğimizin amaçları arasında ve il temsilcisinin görevi arasında yer almaktadır” dedi.

Dernek İletişim;

Çağrı merkezi : 0 850 302 6 526

WhatsApp: 0 536 927 08 43

Web: www.kayed.org

Web 2 : www.kanariyorum.org   (gönüllü kaydı ve kan duyurusu amaçlı kullanılacak)

Sosyal medya ;

Facebook/ kayedkan

Twitter/kanariyorumder_

İnstagram/kayed_kanariyorum

Youtube/ Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği

Son 24 saatte korona virüsten 137 kişi hayatını kaybetti Son 24 saatte korona virüsten 137 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 137 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 5 bin 642 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığının Covid-19 bilgilendirme sayfasında Türkiye’nin güncel korona virüs tablosu kamuoyuyla paylaşıldı. Tabloya göre son 24 saatte 137 kişi korona virüsten hayatını kaybetti, toplam can kaybı 25 bin 210’a yükseldi. Toplamda 28 milyon 648 bin 193 test yapıldı. Bugün yapılan 151 bin 109 testten 5 bin 642 yeni vaka sayısı, 671 de yeni hasta sayısı olduğu belirtildi. Toplam vaka sayısının 2 milyon 435 bin 247 olduğu, bugün iyileşen 6 bin 682 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısının 2 milyon 134 bin 403’e yükseldiği, toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 4,7, ağır hasta sayısının ise 1 bin 808 olduğu açıklandı.

Musa Erdoğan

Aden Körfezi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’de Aden Körfezi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’de

Aden Körfezi’ne ilişkin tezkere, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı‘na sunuldu.

Aden Körfezi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’ye sunuldu. Tezkerede, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde vuku bulan deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleri hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurları konuşlandırılmak suretiyle, bölgede seyreden Türk bayraklı ve Türkiye bağlantılı ticari gemilerin emniyetinin etkin şekilde muhafaza edilmesi, uluslararası toplumca yürütülen deniz haydutluğu, silahlı soygun eylemleri ve denizde terörizmle müşterek mücadele harekâtlarına aktif katılımda bulunulması, anılan bölgelere yapılan insani yardım faaliyetlerine destek verilmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının harekât etkinliğinin ve bölgeye ilişkin tecrübesinin artırılması sağlanmış, bu alanda ilgili ülkelerle işbirliğinin sürdürülmesine yönelik millî politikanın desteklenmesi ve Birleşmiş Milletler sistemi içinde, bölgesel ve küresel ölçekte oynadığımız rolün ve görünürlüğümüzün pekiştirilmesi temin edildiği hatırlatılarak, anılan bölgelerde devam eden deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleriyle uluslararası toplumca mücadele edilebilmesine izin veren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarının süresi son olarak 4/12/2020 tarihinde 12 ay daha uzattığı hatırlatıldı. TBMM tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde uzatılan izin süresinin bir daha uzatılması öngörülüyor.

Ahmet Umur Öztürk

Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için

Diyarbakır’ın Hani İlçe Belediye Başkanı İbrahim Lale, görevde olduğu yaklaşık 2 yıllık süre zarfında senelerdir hizmet bakımından ihmal edilen Hani genelinde yaptığı hizmetlerle, vatandaşların takdirini kazanmayı başardı. Kendisine Hani halkı tarafından verilen bu görevi her zaman layıkıyla yerine getireceğini belirten Başkan Lale, “Her şey Hani ilçemiz için” dedi.

Uzun yıllar hizmet konusunda ihmal edilen Diyarbakır’ın Hani ilçesi’nde kısa zamanda gerçekleştirdiği projelerle, Hani’yi bir uçtan diğer bir uca belediyecilik hizmetleriyle buluşturan Başkan Lale, mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarına hızla devam ediyor.

Göreve geldiği Nisan 2019 yılında bu yana altyapıdan eğitime, tarımdan sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar bir çok konuda önemli çalışmalar gerçekleştiren Başkan Lale aynı zamanda ilçede uzun yıllardır çözüm bekleyen sorunlarada el atarak halkın gönlünü fethetti.Şeffaf belediyecilik anlayışını benimseyen, vatandaşlarla bire bir görüşen, çalışmaları yerinde takip eden  Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, “Her şey hani için“ sloganını benimseyerek ilçeyi adeta yeniden dizayn ediyor.

“HALKIMA LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUM”

Hizmet ve insanlık için var olduklarını belirten Başkan Lale, “Halkımız bu görevi bana layık gördüler onlar için layık olmaya çalışıyorum. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun kapımız her kese ardına kadar açıktır.Benim için insan insandır, hangi görüşten olursa olsun o insanı dikkate alırım sorununa çözüm getirmek için elimden geleni yapmaya çalışırım ve asla ayırım yapmam. Biz Hani halkı olarak beraber el vererek ilçemizi yöneteceğiz Her şey ilçemiz Hani için” dedi.

HALKIN GÖNLÜNDE TAHT KURMAYI BAŞARDI

Göreve geldiği günden bu yana halkla iç içe bir başkan profili sergileyen Lale esnaf gezileri, ev gezileri, hasta ziyaretleri, taziye ziyaretlerini atlamayarak halk ile içiçe görevini yürüterek halkın gönlünde taht kurmayı başardı. Vaktinin çoğunu Hanili vatandaşlar ile geçirdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Belediyede durarak hizmet üretilmez bu yüzden sürekli halk ile içiçeyiz onların sorunlarını yerinde dinliyor ve tespit ediyoruz.


Bunun yanı sıra ilçemize bağlı bütün köylerimizi geziyoruz, yaşlılarımıza, gençlerimize, emeklilerimize, engelli kardeşlerimize, memurumuza, işçimize,esnafımızlarımıza, polislerimize, askerlerimize gönüllerimizi açmışız. Makamlar gelip geçicidir, önemli olan makam değil hizmettir. Evet belki gelirimiz olmayabilir ama çok şükür hizmetimiz çok.


 Hani ilçemiz için elimden geleni yapıyorum yapmaya da devam edeceğim. Hani ilçemizde gerek turistleri ve yabancıları gerekse Türkiye’de yaşayan insanlarımızı davet ediyorum gelip güzelim Hani ilçemizi görsünler” diye konuştu.

BELEDİYE PERSONELİYLE KORDİNELİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Belediye çalışmalarında gerek belediye içinde gerek sahada çalışan personellerle koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdüren Başkan Lale, personelle birebir ilgileniyor, sorunları yerinde tespit ediyor ve çözüm oluşturuyor.

Bunun yanı sıra belediyede Kovid-19 ile ilgili personellerle  sık sık toplantı yapan Başkan Lale halkında sağlığı için vatandaşlara maske dağıtılması ve sosyal mesafe ile hijyene dikkat edilmesi konusunda herkesi uyarıyor.

“HANİ İÇİN YENİ PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Kendisi ve ekibi ile birlikte Hani için sürekli proje ürettiklerini ve yeni projelerede imza atacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Hani ilçemiz için bir çok çalışma yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Allah’ın izniyle ilçemiz için ekip olarak projeler üretmeye devam ediyoruz.


Tabiiki de bu başarıyı, halkımız, teşkilatlarımız ve bütün Hani ilçesinin ileri gelenleriyle elele vererek gönüllerine girerek elde ettik. Biz zaten milletin hizmetkarları olarak bugüne kadar çalıştık çalışmayada gücümüz yettiğince devam edeceğiz. Yerel yönetimler zaten hizmet kapısıdır, bir hizmetkarlık görevidir. Biz de bu hizmeti sürdüreceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN LALE’DEN VALİ KARALOĞLU’NA DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu sorunlarını dinlediğini ilçe için ne talepte bulunulursa geri çevrilmediğini de anlatan Başkan Lale, Vali Karaloğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Vali Karaloğlu’nun Hani’yi ziyaret ettiğini bu ziyaretleri esnasında ilçenin sorunlarını dinlediğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Sayın Valimiz Münir Karaloğlu göreve geldiği günden bu yana kendisine ilettiğimiz ilçemizin sorunları konusundan elinden geleni yapmış ve yapmayada devam ediyor. Saolsun bizleri dinliyor ve dikkate alıyor.ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor

Elazığ’da açtığı tekstil atölyesinde korona virüsü (Covid-19) fırsata çevirip istihdam ettiği kişi sayısını 50’ye yükselten genç girişimci, sağlıkçılar için ürettiği tek kullanımlık tulumları Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve ABD’ye ihraç etmeye başladı.

Kentte 10 yıldır hazır ve çocuk giyim alanında faaliyet gösteren bir tekstil firması, Covid-19 salgını sonrası yoğun şekilde tek kullanımlık tulum talebi aldı. Yoğun talep üzerine tekstil atölyesi açan ve çalışan sayısını 10’dan 50’ye çıkaran firma, Türkiye genelinde birçok ile tulum üretimi yaptı. Sonrasında Avrupa, Ortadoğu ülkelerine üretim yapılan atölyede şimdi de ABD’de görev yapan sağlıkçılar için üretime geçildi. Merkeze bağlı Doğukent Mahallesi’nde bulunan atölyede günlük yaklaşık 2 bin 500 tulum üretilirken, bu mahalleli kadınlara da gelir kapısı oldu.

36 yaşındaki genç girişimci Orhan Dalkılıç, “Yıllardır tekstil sektöründe faaliyet vermekteyiz. Bu pandemi sürecinde malum ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu süreçte tekstil sektöründe çalışırken fark ettiğim bir husus vardı ve bu da şirketlerin elemanları çıkarmasıydı. Buna istinaden biz de bu pandemi ve zorlu süreçte tekstil işini ilerletmeye karar verdik. Atölye açarak ve eleman çıkaran şirketlere karşın biz eleman almaya başladık. 10 kişi ile başladığımız bu işte şu an 50 kişiye istihdam sağlıyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın geneli kadın” dedi.

“Elazığ’dan Amerika’ya gönderiyoruz”

Sağlık çalışanları için virüse karşı tek kullanımlık tulum ürettiklerine değinen Dalkılıç, “Elazığ’da atölyemizde üretmiş olduğumuz tulumlar, hem yurt içine satılıyor hem de yurt dışına ihracat ediliyor. Bizim de bu talepleri karşılamaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Hedefimiz ise 2021 yılının sonuna doğru 50 kişilik kapasiteyi 100 kişiye çıkarmak. Günlük tulum üretim sayımız 2 ile 2 bin 500 arasında. Üretmiş olduğumuz tulumlarımız, Ortadoğu ve Avrupa’ya gitmekte. Daha önce de ürettik, Hollanda ve İspanya’ya gönderdik. Şu an üretmiş olduğumuz tulumlar Amerika’ya gidiyor. Elazığ’dan Amerika’ya ihracat yapıyoruz ve bu şekilde devam edeceğiz. Şu an iç piyasa ve bay, bayan ve çocuk giyimleri üretimini bıraktık sadece tulum ağırlıklı çalışıyoruz, bunu sürdüreceğiz. Aşı zaten bulundu ve yapılmaya başlandı. Süreç uzarsa biz de devam edeceğiz. Süreç kısalırsa biz de bu işi bırakıp tekrar kaldığımız yerden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Çalışma ortamlarının güzel olduğunu belirten 2 çocuk annesi Gülsüm Cirit, “Burada tekstil atölyesinde çalışıyoruz. Burası evime çok yakın ve böyle bir imkan olduğu için çok güzel gidiyor. Bayan ortamı olması ve temiz olması çok iyi” diye konuştu.

Çalışanlardan İnci Çelik ise, “Giyim ve üretim bölümünden mezunum. Buraya gelip hem aileme destek vererek katkıda bulunmaya çalışıyorum hem de kendimi geliştiriyorum. Ayrıca okul masraflarımı çıkarmak için çalışıyorum. Burada da çoğunlukla tulum dikiyorum” ifadelerini kullandı.

Hamdin Kılıç – Rıdvan Yeşilırmak

Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’da gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown İyi Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown, İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu ile görüşerek Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Diyarbakır’ın güzel bir şehir olduğunu belirten Büyükelçi Marc Inners-Brown, Başkan Ensarioğlu ve ekibine başarılar dileyerek beraberinde getirdiği ve ülkesinde yetişen bir paket çay hediye ederek misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu tarafından ilgiyle karşılanan Büyükelçiye Diyarbakır’ı ve İYİ Partiyi ziyaret etmesi anısına Diyarbakır’ın önemli tarihi eserlerinin işlenmiş olduğu deri bir tablo hediye edildi.

Kendilerine yapılan bu ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirten İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, “Temas ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimize gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown partimizi de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunması bizleri mutlu etti.

Kendilerini en iyi şekilde ağırladık. Şehrimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi verdik. Kendilerine bu ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler