• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

GÖNÜL VE HİZMET ADAMI: MERVETTİN TOSUNLU

GÖNÜL VE HİZMET ADAMI: MERVETTİN TOSUNLU
GÖNÜL VE HİZMET ADAMI: MERVETTİN TOSUNLU

D.BAKIR- Diyarbakır’ın tanınan ve saygın kanaat önderlerinden ve aynı zamanda Güçlü Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜÇSİYAD) Güneydoğu Bölge Başkanı Mervettin Tosunlu, kısa sürede yaptığı başarılı çalışmalar ile Diyarbakır halkının gönlünde adeta taht kurdu.

2017 yılında İstanbul’da kurulan Güçlü Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GÜÇSİYAD)’in Diyarbakır şubesini kurduktan kısa bir süre sonra Güneydoğu Bölge Başkanlığı görevine getirilen Mervettin Tosunlu bölgemizin sevilen, sayılan ailelerinden birine mensup olup, aynı zamanda Kanaat önderidir.

Mervettin Tosunlu, Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren sargı bezi fabrikasıyla kent ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayan Tosunlu, taziyelere katılarak, insanları zor gününde yalnız bırakmazken, hastaları ve yaşlıları ziyaret ederek ekonomik durumları elverişli olmayan ailelere yaptığı gıda ve kıyafet yardımları ile çocuklara yaptığı sürprizlerle onları mutlu ederek hayır dualarını alıyor.

Mervettin Tosunlu, STK başkanı, siyasetçi ve aynı zamanda kanaat önderi olarak kentimizin gelişimine yönelik olarak başlattığı projeleri de sürdürüyor. Bugüne kadar bölgede bir çok husumetli aileyi barıştırmış, bunun yanı sıra kan davalarının sona ermesi için aileler arasında mekik dokuyan GÜÇSİYAD Başkanı Mervettin Tosunlu; “Yüce Allah’a bizlere bu olanakları bahşettiği için, ne kadar şükür etsek azdır. Bizler, çocuklarımıza kan davaları değil, tam tersine sevgi, kardeşlik ve dostluk mirası bırakmak isteriz. Amacımız, kardeşlik zincirine yeni halkalar ekleyip, insanlarımızın sorunlarıyla hem hal olmak, onların dertleriyle dertlenmektir.

Allah rızası için yapılacak her türlü çalışma ve projeye hizmet etmek bizim için onur vesilesidir. Değil elimizi, gövdemizi bile taşın altına koyarız. Yeter ki, Mukaddes kentimize hizmet etme şerefine nail olalım” dedi.

TURİZM POTANSİYELİMİZİ YETERİNCE DEĞERLENDİREMİYORUZ

Diyarbakır’ın İnanç ve kültür turizmi bakımından dünyanın sayılı kentlerinden biri olduğunu belirten Tosunlu, bu zenginliğin turizm açısından yeterince değerlendirilemediğini belirterek şunları söyledi;

‘Mekke Medine’den sonra 5. Haremi Şerif ünvanına sahip, dinimiz İslam’ın Anadolu’ya açılan ilk kapısı Mukaddes Kent Diyarbakır’a gelmekten dolayı tarifi imkânsız onur ve mutluluk duymaktayız. Tarihin canlı tanığı olan kentimiz, birçok medeniyete beşiklik etmiş, sinesinde sayısız manevi ve tarihi yapı bulundurmakta olup adeta üstü açık bir müze konumundadır. Kutlu dinimiz İslam’ın Anadolu’ya açılan ilk kapısı olan bu Mukaddes Kentte yaşamak bizler için birer onur vesilesidir.

Görevimiz kapsamında başta resim kurum ve kuruluşlar olmak üzere, STK’lar, oda ve borsa birlikleri ve esnaf birliklerini ziyaret ederek, son derece faydalı istişarelerde bulunuyoruz. Maalesef İlimizin sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlik, iç ve dış turizm bakımından yeterince değerlendirilemiyor. Oysa ki, yeterli tanıtım yapılsa, gelecek turistlerle hem kent ekonomisine katma değer sağlanacak hem de vatandaşlarımıza yeni iş olanakları temin edilebilir. Diyarbakır’ın ulusal ve uluslar arası mecralarda, inanç ve kültür turizmi açısından sinesinde barındırdığı yapılar gerekli tanıtımlar yapılarak anlatılmalıdır.

Bizleri GÜÇSİYAD Bölge Başkanlığı’na layık gören Sayın Genel Başkanımız Turgay Erence’nin sık sık dile getirdiği gibi, kapımız bütün vatandaşlarımıza açıktır. İnsanların sorunlarıyla hemhal olup kamu yararına olacak projelere elimizden gelen bütün gücümüzle destek olmaya devam edeceğiz. GÜÇSİYAD, yeni kurulmuş olmasına rağmen, ülkemiz genelinde hızla teşkilatlanarak, milletin asli gücü olan vasıflı, yetenekli, üretken yapıların sanayiye ve ülke ekonomisine kazandırılmasına destek verecek çalışmalar yapmak için kolları sıvadı’.

Diyarbakır’ın son yıllarda hızlı bir büyüme evresine geçtiğini aktaran Tosunlu; “Diyarbakır ilimiz, özellikle son senelerde hızlı bir büyüme ve gelişme kat etti. Özellikle bölgenin diğer kentlerinin yanı sıra, kendi ilçe ve köylerinden yoğun göç alan ilimizin buna paralel olarak bazı sorunları da türedi. Kuşku yok ki, işsizlik bu sorunların başında gelmektedir. Bu konuda, GÜÇSİYAD’ın bütün bileşenleriyle daha önce İstanbul’da, şimdi de bu konuda bir dizi istişareler yaparak, Mukaddes kentimize yatırımlar konusunda nasıl bir yaklaşım sergileyerek, yol haritamızı belirleme hususunda faydalı görüş alışverişlerimiz devam ediyor” dedi.


BAŞARILI PERFORMANSI ANKARA’NIN DA DİKKATİNİ ÇEKTİ

Başarılı performansıyla, siyasetin merkezi olan Ankara’nın da dikkatini çeken GÜÇSİYAD Güneydoğu Bölge Başkanı Tosunlu’nun adı uzun süredir AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı için geçerken, yüz yüze görüşmek amacıyla, AK Parti Genel Merkez’ine davet edildiği de biliniyor.

GÜÇSİYAD Bölge Başkanlığı görevine getirildiği günden bu yana, son derece başarılı bir performans sergileyen, İl Yönetim Kurulu üyeleriyle beraber bir çok resmi ve özel kurum ile kuruluşların yetkililerini ziyaret ederek görüş alış verişlerinde bulunan Mervettin Tosunlu, bölgemizin kanayan yaralarından biri olan bir çok kan davasının sonuçlandırılmasında da etkin bir rol oynamıştı. Beraberinde İlimizin tanınan ve saygın kanaat önderleriyle beraber pek çok husumetin kan davasına dönüşmeden barışla sonuçlandırılmasında da son derece gayretli çabaları olan Tosunlu, bunun yanı sıra hayır hasenat yapan, sosyal yardım içerikli çalışmalara destek olan Tosunlu’nun kısa zaman zarfında yaptığı başarılı çalışmalar, basın yayın kuruluşlarında sık sık dile getirildi.

YIPRANMAMIŞ BİR İSİM OLARAK BAŞARILI HİZMETLER SUNABİLİR

Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, bir çok Sivil Toplum Kuruluşlarıyla son derece müspet ilişkiler kuran, Diyarbakır’ın sorunları ve bu sorunların çözüm yolları üzerine istişarelerde bulunan Mervettin Tosunlu, kısa süre içinde kurduğu ekibiyle beraber Diyarbakır nezdinde çok başarılı çalışmalara imza attılar. GÜÇSİYAD Güneydoğu Bölge Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren Mervettin Tosunlu’nun bu çalışmalarının, Ak parti Genel Merkezi’nin de dikkatini çektiğini belirten vatandaşlar, yıpranmamış ve adları herhangi bir şaibeyle anılmayan insanların siyaset kurumu tarafından değerlendirilmesinin son derece yararlı olduğu görüşünde birleştiler.

Tosunlu’nun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesinde, Diyarbakır’ı en iyi şekilde temsil edeceğine inandıklarını belirten vatandaşlar, Mervettin Tosunlu gibi, kendisini hizmete vakfetmiş insanların, mutlaka değerlendirilmesi gerektiği görüşünde birleştiler.

ÇALIŞMALARI, TAKDİRLE KARŞILANIYOR

Bu hedefler doğrultusunda tüm olanak, bilgi ve kabiliyetleriyle Aziz vatanımız, saygıdeğer halkımız ve Ümmeti Muhammed (SAV)’e hizmet üretebilme noktasında gayret göstermeye devam edeceğini özellikle belirten Tosunlu, şöyle devam etti:

‘Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda ve devletimizin hizmetinde gece gündüz çalışacağımı belirtmek isterim. Türkiye sevdalısı bütün dostlarımı da aynı saflarda görmekten onur duyacağımı özellikle ifade etmek istiyorum. Şahsıma duydukları güven ve bana tevdi ettikleri bu görev dolayısıyla ‘tüm Yönetim Kuruluna, GÜÇSİYAD Genel Başkanımız Sayın Turgay Erence ve Yönetim Kurulu ile tüm dava arkadaşlarıma, en samimi duygularımla teşekkür ederim, beraber çıktığımız bu kutlu yolculukta hepsine başarılar dilerim’.

ÇOCUKLARA BİRÇOK KEZ YARDIMLARDA BULUNDU

Kısa Adı GÜÇSİYAD olan Güçlü Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği Diyarbakır İl Başkanı Mervettin Tosunlu, bugüne kadar ihtiyaç sahibi birçok aileye çeşitli yardımlarda bulunarak, kamuoyunun takdirini kazandı. Diyarbakır’da bugüne kadar yaptıkları hayır hasenat çalışmalarıyla kısa sürede yediden yetmişe herkesin takdirini kazanan Mervettin Tosunlu, bir çok kez Sur ve Bağlar ilçelerinde ikamet eden ailelerin çocuklarına yardımlar dağıtıp, adeta çocuklara karne hediyesi vererek, çifte mutluluk yaşamalarını sağladı.

Yaptığı çalışmalarla mazlumların, ihtiyaç sahiplerinin, yetim ve öksüzlerin hayır dualarını alan, çocukları sevindiren GÜÇSİYAD Bölge Başkanı Mervettin Tosunlu, sözlerini şöyle tamamladı:

‘Hak, hukuk, adalet anlayışı ile görev yapacak, kentimizin geleceğine katkılar sağlayacak, kentimizin vizyonuna hizmet noktasında gayretler sarf edecek, liyakatli insanlarla beraber, mukaddes kentimize hizmet noktasında her zaman göreve hazır olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim. Adanmışlık ruhuyla hareket edecek, gönüllere hitap edecek, insanlarımızın sorunlarıyla hemhal olacak, liyakatli insanlarla çıktığımız bu kutlu yolculukta elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz.

Allah’ın izniyle, bölgemiz ve ülkemizin faydasına olacak her projenin, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hizmetkârı olmaya devam edeceğiz’.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için

Diyarbakır’ın Hani İlçe Belediye Başkanı İbrahim Lale, görevde olduğu yaklaşık 2 yıllık süre zarfında senelerdir hizmet bakımından ihmal edilen Hani genelinde yaptığı hizmetlerle, vatandaşların takdirini kazanmayı başardı. Kendisine Hani halkı tarafından verilen bu görevi her zaman layıkıyla yerine getireceğini belirten Başkan Lale, “Her şey Hani ilçemiz için” dedi.

Uzun yıllar hizmet konusunda ihmal edilen Diyarbakır’ın Hani ilçesi’nde kısa zamanda gerçekleştirdiği projelerle, Hani’yi bir uçtan diğer bir uca belediyecilik hizmetleriyle buluşturan Başkan Lale, mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarına hızla devam ediyor.

Göreve geldiği Nisan 2019 yılında bu yana altyapıdan eğitime, tarımdan sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar bir çok konuda önemli çalışmalar gerçekleştiren Başkan Lale aynı zamanda ilçede uzun yıllardır çözüm bekleyen sorunlarada el atarak halkın gönlünü fethetti.Şeffaf belediyecilik anlayışını benimseyen, vatandaşlarla bire bir görüşen, çalışmaları yerinde takip eden  Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, “Her şey hani için“ sloganını benimseyerek ilçeyi adeta yeniden dizayn ediyor.

“HALKIMA LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUM”

Hizmet ve insanlık için var olduklarını belirten Başkan Lale, “Halkımız bu görevi bana layık gördüler onlar için layık olmaya çalışıyorum. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun kapımız her kese ardına kadar açıktır.Benim için insan insandır, hangi görüşten olursa olsun o insanı dikkate alırım sorununa çözüm getirmek için elimden geleni yapmaya çalışırım ve asla ayırım yapmam. Biz Hani halkı olarak beraber el vererek ilçemizi yöneteceğiz Her şey ilçemiz Hani için” dedi.

HALKIN GÖNLÜNDE TAHT KURMAYI BAŞARDI

Göreve geldiği günden bu yana halkla iç içe bir başkan profili sergileyen Lale esnaf gezileri, ev gezileri, hasta ziyaretleri, taziye ziyaretlerini atlamayarak halk ile içiçe görevini yürüterek halkın gönlünde taht kurmayı başardı. Vaktinin çoğunu Hanili vatandaşlar ile geçirdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Belediyede durarak hizmet üretilmez bu yüzden sürekli halk ile içiçeyiz onların sorunlarını yerinde dinliyor ve tespit ediyoruz.


Bunun yanı sıra ilçemize bağlı bütün köylerimizi geziyoruz, yaşlılarımıza, gençlerimize, emeklilerimize, engelli kardeşlerimize, memurumuza, işçimize,esnafımızlarımıza, polislerimize, askerlerimize gönüllerimizi açmışız. Makamlar gelip geçicidir, önemli olan makam değil hizmettir. Evet belki gelirimiz olmayabilir ama çok şükür hizmetimiz çok.


 Hani ilçemiz için elimden geleni yapıyorum yapmaya da devam edeceğim. Hani ilçemizde gerek turistleri ve yabancıları gerekse Türkiye’de yaşayan insanlarımızı davet ediyorum gelip güzelim Hani ilçemizi görsünler” diye konuştu.

BELEDİYE PERSONELİYLE KORDİNELİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Belediye çalışmalarında gerek belediye içinde gerek sahada çalışan personellerle koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdüren Başkan Lale, personelle birebir ilgileniyor, sorunları yerinde tespit ediyor ve çözüm oluşturuyor.

Bunun yanı sıra belediyede Kovid-19 ile ilgili personellerle  sık sık toplantı yapan Başkan Lale halkında sağlığı için vatandaşlara maske dağıtılması ve sosyal mesafe ile hijyene dikkat edilmesi konusunda herkesi uyarıyor.

“HANİ İÇİN YENİ PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Kendisi ve ekibi ile birlikte Hani için sürekli proje ürettiklerini ve yeni projelerede imza atacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Hani ilçemiz için bir çok çalışma yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Allah’ın izniyle ilçemiz için ekip olarak projeler üretmeye devam ediyoruz.


Tabiiki de bu başarıyı, halkımız, teşkilatlarımız ve bütün Hani ilçesinin ileri gelenleriyle elele vererek gönüllerine girerek elde ettik. Biz zaten milletin hizmetkarları olarak bugüne kadar çalıştık çalışmayada gücümüz yettiğince devam edeceğiz. Yerel yönetimler zaten hizmet kapısıdır, bir hizmetkarlık görevidir. Biz de bu hizmeti sürdüreceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN LALE’DEN VALİ KARALOĞLU’NA DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu sorunlarını dinlediğini ilçe için ne talepte bulunulursa geri çevrilmediğini de anlatan Başkan Lale, Vali Karaloğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Vali Karaloğlu’nun Hani’yi ziyaret ettiğini bu ziyaretleri esnasında ilçenin sorunlarını dinlediğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Sayın Valimiz Münir Karaloğlu göreve geldiği günden bu yana kendisine ilettiğimiz ilçemizin sorunları konusundan elinden geleni yapmış ve yapmayada devam ediyor. Saolsun bizleri dinliyor ve dikkate alıyor.ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor

Elazığ’da açtığı tekstil atölyesinde korona virüsü (Covid-19) fırsata çevirip istihdam ettiği kişi sayısını 50’ye yükselten genç girişimci, sağlıkçılar için ürettiği tek kullanımlık tulumları Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve ABD’ye ihraç etmeye başladı.

Kentte 10 yıldır hazır ve çocuk giyim alanında faaliyet gösteren bir tekstil firması, Covid-19 salgını sonrası yoğun şekilde tek kullanımlık tulum talebi aldı. Yoğun talep üzerine tekstil atölyesi açan ve çalışan sayısını 10’dan 50’ye çıkaran firma, Türkiye genelinde birçok ile tulum üretimi yaptı. Sonrasında Avrupa, Ortadoğu ülkelerine üretim yapılan atölyede şimdi de ABD’de görev yapan sağlıkçılar için üretime geçildi. Merkeze bağlı Doğukent Mahallesi’nde bulunan atölyede günlük yaklaşık 2 bin 500 tulum üretilirken, bu mahalleli kadınlara da gelir kapısı oldu.

36 yaşındaki genç girişimci Orhan Dalkılıç, “Yıllardır tekstil sektöründe faaliyet vermekteyiz. Bu pandemi sürecinde malum ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu süreçte tekstil sektöründe çalışırken fark ettiğim bir husus vardı ve bu da şirketlerin elemanları çıkarmasıydı. Buna istinaden biz de bu pandemi ve zorlu süreçte tekstil işini ilerletmeye karar verdik. Atölye açarak ve eleman çıkaran şirketlere karşın biz eleman almaya başladık. 10 kişi ile başladığımız bu işte şu an 50 kişiye istihdam sağlıyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın geneli kadın” dedi.

“Elazığ’dan Amerika’ya gönderiyoruz”

Sağlık çalışanları için virüse karşı tek kullanımlık tulum ürettiklerine değinen Dalkılıç, “Elazığ’da atölyemizde üretmiş olduğumuz tulumlar, hem yurt içine satılıyor hem de yurt dışına ihracat ediliyor. Bizim de bu talepleri karşılamaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Hedefimiz ise 2021 yılının sonuna doğru 50 kişilik kapasiteyi 100 kişiye çıkarmak. Günlük tulum üretim sayımız 2 ile 2 bin 500 arasında. Üretmiş olduğumuz tulumlarımız, Ortadoğu ve Avrupa’ya gitmekte. Daha önce de ürettik, Hollanda ve İspanya’ya gönderdik. Şu an üretmiş olduğumuz tulumlar Amerika’ya gidiyor. Elazığ’dan Amerika’ya ihracat yapıyoruz ve bu şekilde devam edeceğiz. Şu an iç piyasa ve bay, bayan ve çocuk giyimleri üretimini bıraktık sadece tulum ağırlıklı çalışıyoruz, bunu sürdüreceğiz. Aşı zaten bulundu ve yapılmaya başlandı. Süreç uzarsa biz de devam edeceğiz. Süreç kısalırsa biz de bu işi bırakıp tekrar kaldığımız yerden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Çalışma ortamlarının güzel olduğunu belirten 2 çocuk annesi Gülsüm Cirit, “Burada tekstil atölyesinde çalışıyoruz. Burası evime çok yakın ve böyle bir imkan olduğu için çok güzel gidiyor. Bayan ortamı olması ve temiz olması çok iyi” diye konuştu.

Çalışanlardan İnci Çelik ise, “Giyim ve üretim bölümünden mezunum. Buraya gelip hem aileme destek vererek katkıda bulunmaya çalışıyorum hem de kendimi geliştiriyorum. Ayrıca okul masraflarımı çıkarmak için çalışıyorum. Burada da çoğunlukla tulum dikiyorum” ifadelerini kullandı.

Hamdin Kılıç – Rıdvan Yeşilırmak

Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’da gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown İyi Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown, İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu ile görüşerek Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Diyarbakır’ın güzel bir şehir olduğunu belirten Büyükelçi Marc Inners-Brown, Başkan Ensarioğlu ve ekibine başarılar dileyerek beraberinde getirdiği ve ülkesinde yetişen bir paket çay hediye ederek misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu tarafından ilgiyle karşılanan Büyükelçiye Diyarbakır’ı ve İYİ Partiyi ziyaret etmesi anısına Diyarbakır’ın önemli tarihi eserlerinin işlenmiş olduğu deri bir tablo hediye edildi.

Kendilerine yapılan bu ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirten İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, “Temas ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimize gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown partimizi de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunması bizleri mutlu etti.

Kendilerini en iyi şekilde ağırladık. Şehrimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi verdik. Kendilerine bu ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Ümitcan Uygun ile görüntüleri ortaya çıkan kadın adliyeye sevk edildi Ümitcan Uygun ile görüntüleri ortaya çıkan kadın adliyeye sevk edildi

Ankara’da Ümitcan Uygun ile uyuşturucu kullanırken görüntüleri ortaya çıkan Fadime Büşra G., adliyeye sevk edildi.

Aleyna Çakır’ın ölümünde baş şüpheli olan Ümitcan Uygun ile uyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerde yer alan Fadime Büşra G., Ankara Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Fadime Büşra G.’nin ifadesinde Ümitcan Uygun’un söylediklerini kabul etmediği öğrenildi. Ümitcan’ın pavyona sık sık gelerek yüklü miktarda hesaplar ödediğini ve o vesileyle tanıştıktan sonra arkadaş olduklarını ifade eden Büşra G., Ümitcan’ın babasının parasını harcadığını belirtti. Görüntülerin yaşandığı gün ise Ümitcan Uygun’un kızlara ‘Uyuşturucu içer misiniz?’ diye sorduğu, daha sonra cebindeki peçeteden uyuşturucuyu çıkarıp kızlara verdiği Büşra G.,’nin ifadesinde yer alan diğer iddialar oldu.

Mevlüt İşli – Erdinç Türkcan

“KORONAVİRÜSLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ” “KORONAVİRÜSLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ”

Diyarbakır’ın Sağlıktan Sorumlu İl Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, korona virüsle mücadelede Diyarbakır’ın valilik, emniyet teşkilatı ve sağlık çalışanlarının özverili ve koordineli bir şekilde hareket etmesi sonucu vaka sayılarında azalma yaşandığını ve vatandaşlarımızın dikkat ettiği takdirde bu mücadelede başarılı olacağını söyledi.

Diyarbakır’da Sağlıktan Sorumlu İl Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, korona virüs ile mücadele kapsamında yaptıkları çalışmalar ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“YOĞUN TEDBİRLER SAYESİNDE VAKA SAYILARI AZALIYOR”

Mart 2020’den beri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüsle başarılı bir şekilde mücadele edildiğini belirten Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; “Ben buraya Ağustos başında geldim. Diyarbakır’a geldiğim dönemde Diyarbakır korona virüs vaka sayısında Türkiye’de ilk 5 il arasındaydı. Bu durum bizi üzüyordu. Valimiz Münir Karaloğlu başkanlığında İl Sağlık müdürlüğü ve ekipleri, tüm sağlık çalışanlarımızın, temizlikçisinden tutun profesörüne kadar hepsi ile birlikte Ağustos ayı başından beri sıkı bir mücadele veriyoruz. Şu an geldiğimiz noktada artan vakalar, aldığımız yoğun tedbirler sayesinde azalıyor. Şu anda rakamlar istediğimiz düzeyde gidiyor. Oran olarak pozitif vaka ile tüm testlerin sonucu olarak yüzde 10 civarındayız. Geçtiğimiz günlerde sağlık bakanımızın yaptığı toplantıda il sağlık müdürümüz ile yaptığı görüşmede Diyarbakır’ın korona virüsle mücadelesinden övgüyle bahsetmiştir. Diyarbakır’ın korona virüsle mücadelede en iyi büyükşehirlerden biri olduğunu söylemiştir. Bakanımızın bize böyle övgüyle bahsetmesi bizi sevindirdi” dedi.

“ARTIK ÜZÜLMEMEK İÇİN KURALLARA DİKKAT ETMELİYİZ”

Sağlık çalışanlarının çok önemli bir görevi ifa ettiğinin altını çizen Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; “Sağlık çalışanlarımız, bu hastalığın yayılmasına karşı canları pahasına büyük bir mücadele vermektedirler. Biz de her zaman onları desteklemekteyiz. Şu ana kadar geldiğimden beri merkezdeki hastaneler dahil tüm ilçelerdeki hastaneleri dolaşıp sağlık çalışanlarımıza moral ve motivasyon sağlamak amacıyla onları ziyaret ettik. Elimizden ne gelirse yapmaya çalıştık. Onların sıkıntılarını dinleyip sıkıntılarını dinleyip valimize gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde aktardık. Elimizden geldiğince onların sıkıntılarını gidermeye çalıştık.


Olumlu dönüşler de aldık. Gerek baş hekimlerimiz olsun, gerekse il sağlık müdürümüz olsun bize moral açısından sağlık çalışanlarının Diyarbakır’da iyi gittiğini söylüyor. Biz de hep beraber onların yanlarında olduğumuzu göstermek için yeri geldiğinde yoğun bakım korona servisini ziyaret edip elimizde bir tatlıyla onlara moral veriyoruz. Gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz.Biz onlara sizin yanınızdayız, bu zor dönem sizi buldu ama maalesef meslek aşkıyla çalışmak zorundayız. Çünkü hepimiz sizin elinize bakıyoruz diyoruz. Sağlık çalışanlarımızdan Allah razı olsun, bizi kırmadan, halkımızı kırmadan çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu bakımdan şu an Diyarbakır’da iyiyiz. Eğer halkımız Cumhurbaşkanımızın dediği gibi maske mesafe ve hijyen kurallarına uymazsa ve kalabalık ortamlarda kalmaya devam eder ise bu hastalık bitmez. Ama son dönemlerde gelen kısıtlamalarla birlikte Vaka sayılarımızda azalma oldu. Kafeler hafta sonu akşamları kapandı ama halkımızın birbirine misafire gitme olayı biraz daha ertelenmelidir. Eğer ki bunları da kesebilirsek izole olursak ve dikkat edersek bu hastalığı Allah’ın izniyle yenmiş olacağız. Çünkü çok can kaybı var çok can kaybettik. Artık üzülmemek için bu kurallara dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER: SEYFETTİN EKEN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Moskova’daki üçlü zirveyi ele aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Moskova’daki üçlü zirveyi ele aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaparak Moskova’da gerçekleşen Putin, Aliyev ve Paşinyan zirvesini ele aldı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaptığı ve Rus liderin Erdoğan’ı, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerin katıldığı üçlü zirve konusunda bilgilendirdiği aktarıldı. Telefon görüşmesinde ayrıca Türk – Rus ateşkes kontrol merkezlerindeki oluşumlar ve koordinasyon konularının da ele alındığı belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Dağlık Karabağ’daki sorunun çözümüne dair verilen çabalara destek verdiği ifade edildi.

Açıklamada Erdoğan ve Putin’in 2 ülke arasındaki ilişkileri de değerlendirdiği belirtilerek, “ortak aşı üretimi ve aşı kullanımına yönelik planların uygulanması da dahil olmak üzere karşılıklı ticaret hacminin arttırılması, kilit alanlarda işbirliğini genişletilmesi ve korona virüs pandemisiyle ortak mücadele gibi konulara özel önem verildi” denildi.

Erhan Altıparmak


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler