• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

Ensarioğlu: Hastanede yer bulmak için günde 45 kişi beni arıyor

Ensarioğlu: Hastanede yer bulmak için günde 45 kişi beni arıyor
Ensarioğlu: Hastanede yer bulmak için günde 45 kişi beni arıyor

Salgının en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Diyarbakır’da tüm tedbirlere rağmen vaka artışı sürüyor.

İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı ve eski Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu,  “Salgından önce beni arayan 50 kişiden 45’i iş istiyordu. Şuan ise arayan 50 kişiden 45’i hastanede yer bulabilmek için arıyor.” Dedi. Ensarioğlu, bir vatandaş için Vali Karaloğlu’nu aradığını ancak kendisine ulaşamadığını söyledi.

Türkiye’deki vaka artışında ilk 5’te yer alan Diyarbakır’da koronavirüsün hızına yetişilmiyor. Çin’in Vuhan’ı olarak adlandırılan Diyarbakır’da günde 1200 test yapılıyor. Bu testlerin ortalama 500 ile 600’ü pozitif çıkarken, yoğun vaka artışı kentteki hastaneleri kilitliyor. İki pandemi hastanesinden biri olan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 70’i yoğun bakım olmak üzere 300’e yakın Kovid-19 hastası tedavi görüyor. Kentteki sağlık çalışanları büyük bir fedakarlıkla hastaları tedavi etmek için canı pahasına mücadele ederken, dışarıda ise kurallara uyulmaması tepkiye neden oluyor.

Namaz evde kılınsın

Kentteki vaka artışına ilişkin gazetemize konuşan İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Salim Ensarioğlu,  “Türkiye genelinde bir sıkıntı var ama Diyarbakır’da özel bir sıkıntı var. Bu hastalık 2-3 ay Türkiye’ye geç geldi. Zamanında tedbirler alınsaydı çok güzel neticeler alınabilirdi. Bu birinci hata. İkincisi, Çin’de bir bölgeyi kapattıkları gibi İstanbul bir ay kapatılsaydı, giriş çıkışlar yasaklansaydı ki, İstanbul’da 3-4 milyon insan Güneydoğu ve Karadeniz’e gitti. Virüs salgınının başında Türkiye genelinde 15 gün sokağa çıkma yasağı konulsaydı böyle olmazdı. Yine ilk gelen hacı kafilesi hiçbir önlem alınmadan dağıtıldı ve bu da bir hataydı. İnsanlar her yerde namaz kılabilir ama camiler neden açıldı? Namaz evde de kılınabilir, arabada da kılınabilir, mahallede de kılınabilir. Şimdi ise sahil yerlerine bakıyorsunuz insanlar tatil yapıyor. Yarın bu insanlar tatilden dönecekler ve hepimiz onların yüzünden içeri kapatılacağız. Onlar bizim demokratik hakkımızı engelleyecekler, nasıl böyle bir hakları olabilir?  Çeşme’de, Bodrum’da dans edip eğlensinler ve sonra da Ekim ayında hep beraber içeri girelim. Böyle bir şey olamaz.”

Acilen sahra hastaneleri kurulmalı

Diyarbakır Valisi ve Belediye Başkan vekili Münir Karaloğlu’na seslenen Ensarioğlu, “Hem halka ekonomik olarak yardım et hem de cezai müeyyide getir. Diyarbakırlı bir Zaza-Kürt olarak soruyorum neden yeterli tedbirler alınmıyor? Birileri Valiyi, Sağlık Müdürünü çağırıp sormalı, Diyarbakır’da ne yaptınız? Sayın İçişleri Bakanımız olsun, Sayın Sağlık Bakanımız olsun bunu sormalı. Beni Diyarbakır’dan günlük 50 insan arıyorduysa bunun en az 35’i iş için arıyordu. Şuan ise arayan 50 kişiden 45’i hastanede yer bulabilmek için arıyor. Babasına yoğun bakımda yer bulabilmek için arayan bir hemşerime hastanede yer bulamadım ve evinde öldü. Hastane acilinde bekleyen ve yoğun bakıma alınmayan hastalar var. Hangi hastaneyi aradıysam durum böyle. Kiminde 4, kiminde 12, kiminde daha fazla hasta acilde yoğun bakım sırası bekliyordu. Bakanlığımdan önce 2 yıl Türkiye Sağlık Komisyon Başkan Yardımcılığı da yapmıştım. Sayın Valiye şunu diyorum; tüm yetkiler sendedir, al orada pandemi hastaneleri aç. Nasıl bir savaş sırasında sahra hastaneleri kuruluyorsa, pandemi hastaneleri kurulsun. Covid-19 yoğun bakımları çoğaltılmalı. Hastaları evlerine göndereceklerine pandemi hastanelerinde tedavi altına alınsın. Siyasiler Diyarbakır’da ve Güneydoğu’da görevini yapmıyor. Doğruları söylemeye korkuyorlar. Şimdi burada hem sağlıkçıları bölgeye yönlendirmek lazım hem sahra hastaneleri kurmak lazım hem solunum cihazları eksiğini gidermek lazım. Yurt dışına ihraç edip fiyaka yapıyoruz. Kardeşim onu yurt dışına göndereceğine Diyarbakır’a, Güneydoğu’ya göndersene. Oğlum Ankara’da doktordur orada dahi solunum cihazları eksiği var.”

Valiye ulaşamadım

Vatandaşlara kurallara uyması için çağrıda bulunan Ensarioğlu, “Allah aşkına, lütfen; dinen, vicdanen, insan olarak yapmayın bunu. Bir insanın ölümüne sebep olursanız, katil olursunuz. Gençlere sesleniyorum, maske takın. Eğer maske takmazsanız virüsü eve gittiğinizde annenize, babanıza bulaştırırsınız. Yakınlarınız sizin yüzünüzden ölürse, katil olursunuz. Yapmayın bunu, sevdiklerinizin katili olmayın. Devlete de sesleniyorum; ceza değil ama sert yasaklar getirmeli. Sıkı tedbirler olmalı ve bu denetim yapılmalı. Diyarbakır ve bölgede ek hastaneler kurulmalı. 45 günde İstanbul’da hastane kuruluyor da Diyarbakır’da neden kurulmuyor?. Bu hastaneleri Mardin’de de Antep’te de Urfa’da da kursunlar. Sayın Valimi de eleştirmiyorum ama ben aradım ulaşamadım. Hastam için yoğun bakımda yer bulabilmek için ulaşmak istemiştim ama ulaşamadım ve hastam öldü. Araştırma Hastanesi’nin de Üniversite Hastanesi’nin de Başhekimleri çok yardımcı oldular. Ama sonuçta onları da aşan bir durum var. Sayın Valim ile birlikte halka seslenelim, rica edelim. Tedbirler uyulması noktasında halka çağrılar yapalım. Halkımızdan, gençlerimizden istirham ediyorum, yalvarıyorum, lütfen elbirliği ile bu işin üstesinden gelelim.”

Kısıtlama kararının alınmasını isteyen Ensarioğlu, ““Eğer vatandaşı ekonomik olarak destekleme şansımız varsa ki, vardır, devlet büyüktür. 15 günlük sokağa çıkma yasağı getirsinler. İnsanları içeri kapattığımız zaman ekonomik desteği de vermemiz gerekir. Devletin de buna imkânı var ayrıca uluslararası yardımlar da yapılıyor. Bu bir afettir, bu işin yükünü devlet çekmeli. Vatandaşa ceza kesmekle, hapis yoluyla bu iş çözülmez. Vatandaşı ikaz edeceksiniz. 15’er gün 2 defa sokağa çıkma yasağı ilan edin ve nüfus başı bin, bin 500 TL vatandaşa ekonomik destek de verin. 5 tane müteahhide vereceğiniz parayı bir yıl kesin o para bütün Türkiye’ye yeter.”ÖZEL HABER:TİGRİS GAZETESİ NORŞİN ÖNCELUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’ ‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’

D.BAKIR- Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, ‘Rahmetlerin adeta yağmur gibi yağdığı bir mübarek Ramazan-ı Şerif’e daha kavuşmanın kıvancını yaşadıklarını’ belirtti.

 

Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, Mübarek Ramazan-ı Şerif dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şunları söyledi: ‘Mübarek Ramazan Ayı, Ramazan ayı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği, kutlu zaman bir zaman dilimidir. Cenabı Rabbim, bizler bir kez daha Recep, Şaban ve Ramazan aylarıyla, bu nadide günlerin beraberinde getirdiği kutla kandil gecelerine kavuşturdu.

 

Gerek ülkemiz ve gerekse bütün dünya insanları, oldukça zorlu bir sınavdan geçmekteyiz. Ülkemizin yanı sıra, dünya genelinde vefat ve bulaşıcı pandemi vaka sayılarının hızlı bir artış trendine girdiğini, üzülerek gözlemlemekteyiz. Bireysel ve çevre temizliğine önem göstermemiz, sadece kendimiz değil, bütün sevdiklerimizin hayatı açısından önem taşıyor. Temas, maske, mesafe ve hijyen hususlarına, son derece önem göstermemiz gerekiyor. Yüce Allah’a dualar ve niyazlar ederek, aziz milletimiz başta olmak üzere, dünyada etkili olan ve can almaya devam eden, bulaşıcı pandemiden kurtulmayı dilyoruz. Cenab-ı Allah; başta ülkemiz olmak üzere, bu kutlu maneviyat ikliminde, bütün İslam Alemi’nin birlik ve beraberliğini muhafaza etmemizi nasip buyursun.

 

On bir Ayın Sultanı Şehri Ramazan, geçmişe dönük bir muhasebe yaparak, bugüne yaptığımız yanlışlarla yüzleşip, bu yanlışlarla bir daha düşmemek noktasında bir fırsat teşkil etmektedir. Saygıdeğer halkımız ve tüm İslam Âlemi’nin mübarek Ramazan Ayını en halisane duygularımla kutlar, bu mukaddes günlerin, başta aziz milletimiz olmak üzere, bütün dünyada, sağlık, mutluluk ve esenliklere vesile olmasını, Yüce Rabbim’den niyaz ederim’.

Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır

Diyarbakır’da Dünya Otizm Farkındalık Günü yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan, Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, otizmin eksiklik olmadığını, farkındalık olduğunu söyledi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü, Diyarbakır’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Diyarbakır’da Güneydoğu Down Sendromu Derneği, sivil toplum kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dire Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Otizm Farkındalık Gününe dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüş düzenlendi.

Sümer Park Ortak Yaşam Alanında başlayan farkındalık yürüyüşü Diyarbakır Valiliği binasının önüne son bulurken, valilik önünde otizmli ve engelli çocukları karşılayan Vali Münir Karaloğlu, otizmli çocuklar ile engelli bireylerle beraber Anıt Park içerisine kadar yapılan yürüyüşe katılarak destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’da da bir farkındalık oluşturmak gayesiyle bu etkinliği yaptıklarını söyledi. Vali Karaloğlu, “Otizm bir eksiklik değil, ayrıcalıklı bir farkındalık ve aslında otizmli yavrularımızı erken teşhis edebilirsek, onlara doğru ve özel bir eğitim sağlayabilirsek ve toplumsal farkındalığı da artırabilirsek bu yavrularımızdan yarın dünyayı değiştirecek dahiler çıkabilir. Bunun dünyada birçok örneği var.

İşte Albert Einstein’ın, Newton’un, Mozart’ın ve Steve Jobs’un otizmli olduğu söyleniyor. Onlar erken teşhis, doğru ve özel eğitim ile farkındalıkla dünyayı değiştirecek bilimsel ve sanatsal faaliyetlerde insanlığı çok şey katmışlardır.

Bizde otizmli yavrularımızı, hem ailelere hem de biz topluma Allah’ın imtihanıdır, onların bu farkındalığını fark eder, o farkındalıklarına uygun davranırsak inşallah onlarda içerisinde bulundukları topluma daha faydalı bireyler haline getirebiliriz” diye konuştu.

Günün anlamına hitaben bir açıklama yapan Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, “Çocuklar da farkındalığı hissettirmek amacıyla buradalar.

Güneydoğu Down Sendromu Derneği olarak engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer almalarını sağlamak ve önlerindeki engelleri ortadan kaldırmak için hak temelli hizmet anlayışını esas alıyoruz. Otizmin hastalık değil farklılıktır. Siz de otizmi fark edin görmezden gelmeyin” dedi.

Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı” Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı”

Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Süveyş Kanalı’nı tıkayan ve gemi trafiğini durduran Ever Given gemisinin kanala en az 1 milyar dolar zarara neden olduğunu duyurdu.

Süveyş Kanalı’nda 6 gün boyunca gemi trafiğine engel olan Japon Shoei Kisen Kaisha şirketine ait 200 bin tonluk konteyner gemisi Ever Given, kanal önemli maddi zarar uğraştı. Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı, yaşanan olayda geminin kanala maddi zararının en az 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabie yaptığı açıklamada, “Yaşanan tıkanma nedeniyle Mısır, günlük 12 ila 15 milyon dolar maddi zarar etti. Yapılan soruşturma sonucu zararı kimin karşılayacağı belirlenecek” ifadelerini kullandı. Rabie, soruşturmanın önemi vurgulayarak, geminin kara kutusunun geminin ilk sıkıştığı andan yüzdürüldüğü ana kadar ayrıntıları ortaya çıkaracağını söyledi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Rabie, “Tazminat ödenmesi gerekiyor, çünkü tazminat ülkenin hakkıdır. Bu olay, Mısır’ın itibarına zarar verdi” ifadesini kullandı.

23 Mart’ta karaya oturan gemi sadece Mısır’a değil küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Dev geminin kanalı tıkamasının ardından kanalda gemi trafiği oluşmuş ve 450 gemi, Ever Given gemisinin yüzdürülerek rotalarına devam etmeyi beklemişti. Ever Given’ın hareket ettirilmesinin ardından kanalda trafik yeniden başlamıştı.

Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl’dan SRC Yapı İnşaat .Ltd.Şti. Aş.Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Sinan Balıkçı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl ziyarette vakıflarının çalışmaları hakkında Sinan Balıkçı ile fikir alışverişinde bulundu.

Ziyaret esnasında Hocazade ve Avcıl beraberlerinde getirdikleri plaket ve çiçeği Sinan Balıkçı’ya taktim etti.

Sinan Balıkçı ise Hocazade ve Balıkçı’ya ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi. Balıkçı, “Sayın vakıf başkanlarımız Cengiz Hocazade ve Arzu Avcıl gibi değerli vatanına milletine bayrağına sadık insanlara kapımız her zaman açıktır.

Ziyaretleri bizleri çok mutlu etti. Diyarbakırımız güzel bir şehirdir sahabeler ve peygamberler şehridir bizler için misafirler başımızın tacıdır. Misafirlerimizin getirdiği çiçek ve plaket içinde teşekkür ediyorum” dedi.

Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı

Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’ne katılmak için Diyarbakır Havalimanına iniş yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından coşkuyla karşılandı.

Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem ve yönetim kurulu üyelerinin aralarında bulunduğu kalabalık Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı Mardin’e kadar yalnız bırakmadı.

Büyük bir coşkunun yaşandığı Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’nde adeta Diyarbakır rüzgarı da esti. Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı yalnız bırakmayan Diyarbakırlı vatandaşlara teşekkür eden

 Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem, “Bizleri yalnız bırakmayan sevgili Diyarbakırlı Yeniden Refah Partili kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan, Mardin’de partisinin 2. Olağan Kongresine katılan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’a Genel Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Sacit Günbey , Naim Öztürk, Doğan Bekin, Erkan İlyas Helvacı, çok sayıda MKYK üyesi eşlik etti.

Kongrede konuşan Erbakan, partilerinin kuruluşundan bu yana kısa sürede çok mesafe katettiklerini ifade etti.

Artuklu Üniversitesi Vali Kılıçlar Salonu’nda yapılan kongrede konuşan Erbakan, “Biz Mardinlileri seviyoruz. Erbakan hocamız Mardinlileri seviyordu. Mardinliler de Erbakan hocamızı seviyordu. Bu kadar kısa sürede, bu kadar uzun mesafe kat etmemiz Mardin’de şu muazzam coşkulu toplulukla il kongremizi yapmamız davamızın bereketidir, Cenabı Allah’ın yardımıdır ve Milli Görüşün bereketidir.

Cenab-ı Allah bizleri bu istikametten bu hak davadan ayırmasın. Milletimize, Mardin’e, ülkemize, İslam alemine, bütün insanlığa faydalı olmayı, hayırlı hizmetler yapmayı, mazlumların, ezilenlerin derdine derman olmayı nasip eylesin inşallah dedi. Herkesin hiçbir ayrım gözetmeksizin saadet ve selametini hedefleyen anlayışla geliyoruz.” dedi.

Bölgenin en önemli sorunun işsizlik ve geçim sıkıntısı olduğunu söyleyen Erbakan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlık alanında Türkiye eskiden beridir iyi bir noktada ve sağlıkta pandemi sürecinde de büyük başarılar gösterildi. Ama hayatta kalanlar bu sefer ekonomi olarak çöktü. 2020 yıllında Türkiye’de 99 bin 588 esnaf dükkanını kapattı. 40 bin 735 şirket kapandı.

Milyonlarca insan demektir bu. Böyle bir noktada esnafın kredi taksitlerinin en az 1 yıl ertelenmesi lazım. O kredi borcunun faizinin, hiç değilse yarısının devlet tarafından karşılanması lazım. Esnafa doğrudan nakit desteğinin artırılarak sürdürülmesi lazım. Esnafın su, doğal gaz, elektrik ve SGK borcunun mutlaka faizsiz şekilde en az 1 yıl ertelenmesi lazım. Kısa çalışma ödeneğinin de en az 6 ay daha devam ettirilmesi lazım.”

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

İş adamı Kemal Sinanlı MÜSİAD Başkanlığına seçilen Mehmet Bozkuş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette fikir alışverişlerinde bulunduklarını belirten İşadamı Kemal Sinanlı, “MÜSİAD şehrimizin için en önemli sivil toplum kuruluşlarımızından biridir.

Bu kapsamda MÜSİAD başkanlığına seçilen Sayın Mehmet Bozkuş kardeşimizi ziyaret etme gereksinimini hissettik. Kendileri için gerek yurt dışında gerek yurt içinde elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Gençlerimizin önünü açalım, bu kapsamda genç kardeşimiz Mehmet Bozkuş’a her zaman desteğimiz olacaktır.

Diyarbakırımız insanlık şehridir ve MÜSİAD ile bu kutsal şehrimize neler yapabiliriz, şehrimize ne katkı sunarızı konuştuk. Ben inanıyorum ki Mehmet kardeşimiz güzel hizmetler yapacaktır. Bizlerde kendisine destek olarak el birliği ile güzel hizmetler yapacağız. Allah utandırmasın hayırlara vesile olsun inşallah. Kapım kendisine ardına kadar açıktır.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun desteğim olacaktır. İlgi alakadarından dolayı başkan Mehmet beye çok teşekkür ederim. Sayın Başkanımıza ve Yönetim Kurulumuza yeni görevlerinde nice başarılar diliyor, şehrimiz için fayda sağlamalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mehmet Bozkuş ise, “Değerli ağabeyimiz sayın Kemal Sinanlı beyin bizlere yapmış olduğu ziyaretten dolayı çok memnun olduk.

Sağolsunlar kendi birikimlerinden faydalanacağız inşallah. Ziyaret esnasında  güzel bir sohbetimiz oldu.  Allah kısmet ederse çok güzel projelerimiz olacaktır. desteklerinden dolayı Sayın Kemal Sinanlı beye teşekkür ederim” dedi.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler