• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

Ensarioğlu: Hastanede yer bulmak için günde 45 kişi beni arıyor

Ensarioğlu: Hastanede yer bulmak için günde 45 kişi beni arıyor
Ensarioğlu: Hastanede yer bulmak için günde 45 kişi beni arıyor

Salgının en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Diyarbakır’da tüm tedbirlere rağmen vaka artışı sürüyor.

İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı ve eski Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu,  “Salgından önce beni arayan 50 kişiden 45’i iş istiyordu. Şuan ise arayan 50 kişiden 45’i hastanede yer bulabilmek için arıyor.” Dedi. Ensarioğlu, bir vatandaş için Vali Karaloğlu’nu aradığını ancak kendisine ulaşamadığını söyledi.

Türkiye’deki vaka artışında ilk 5’te yer alan Diyarbakır’da koronavirüsün hızına yetişilmiyor. Çin’in Vuhan’ı olarak adlandırılan Diyarbakır’da günde 1200 test yapılıyor. Bu testlerin ortalama 500 ile 600’ü pozitif çıkarken, yoğun vaka artışı kentteki hastaneleri kilitliyor. İki pandemi hastanesinden biri olan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 70’i yoğun bakım olmak üzere 300’e yakın Kovid-19 hastası tedavi görüyor. Kentteki sağlık çalışanları büyük bir fedakarlıkla hastaları tedavi etmek için canı pahasına mücadele ederken, dışarıda ise kurallara uyulmaması tepkiye neden oluyor.

Namaz evde kılınsın

Kentteki vaka artışına ilişkin gazetemize konuşan İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Salim Ensarioğlu,  “Türkiye genelinde bir sıkıntı var ama Diyarbakır’da özel bir sıkıntı var. Bu hastalık 2-3 ay Türkiye’ye geç geldi. Zamanında tedbirler alınsaydı çok güzel neticeler alınabilirdi. Bu birinci hata. İkincisi, Çin’de bir bölgeyi kapattıkları gibi İstanbul bir ay kapatılsaydı, giriş çıkışlar yasaklansaydı ki, İstanbul’da 3-4 milyon insan Güneydoğu ve Karadeniz’e gitti. Virüs salgınının başında Türkiye genelinde 15 gün sokağa çıkma yasağı konulsaydı böyle olmazdı. Yine ilk gelen hacı kafilesi hiçbir önlem alınmadan dağıtıldı ve bu da bir hataydı. İnsanlar her yerde namaz kılabilir ama camiler neden açıldı? Namaz evde de kılınabilir, arabada da kılınabilir, mahallede de kılınabilir. Şimdi ise sahil yerlerine bakıyorsunuz insanlar tatil yapıyor. Yarın bu insanlar tatilden dönecekler ve hepimiz onların yüzünden içeri kapatılacağız. Onlar bizim demokratik hakkımızı engelleyecekler, nasıl böyle bir hakları olabilir?  Çeşme’de, Bodrum’da dans edip eğlensinler ve sonra da Ekim ayında hep beraber içeri girelim. Böyle bir şey olamaz.”

Acilen sahra hastaneleri kurulmalı

Diyarbakır Valisi ve Belediye Başkan vekili Münir Karaloğlu’na seslenen Ensarioğlu, “Hem halka ekonomik olarak yardım et hem de cezai müeyyide getir. Diyarbakırlı bir Zaza-Kürt olarak soruyorum neden yeterli tedbirler alınmıyor? Birileri Valiyi, Sağlık Müdürünü çağırıp sormalı, Diyarbakır’da ne yaptınız? Sayın İçişleri Bakanımız olsun, Sayın Sağlık Bakanımız olsun bunu sormalı. Beni Diyarbakır’dan günlük 50 insan arıyorduysa bunun en az 35’i iş için arıyordu. Şuan ise arayan 50 kişiden 45’i hastanede yer bulabilmek için arıyor. Babasına yoğun bakımda yer bulabilmek için arayan bir hemşerime hastanede yer bulamadım ve evinde öldü. Hastane acilinde bekleyen ve yoğun bakıma alınmayan hastalar var. Hangi hastaneyi aradıysam durum böyle. Kiminde 4, kiminde 12, kiminde daha fazla hasta acilde yoğun bakım sırası bekliyordu. Bakanlığımdan önce 2 yıl Türkiye Sağlık Komisyon Başkan Yardımcılığı da yapmıştım. Sayın Valiye şunu diyorum; tüm yetkiler sendedir, al orada pandemi hastaneleri aç. Nasıl bir savaş sırasında sahra hastaneleri kuruluyorsa, pandemi hastaneleri kurulsun. Covid-19 yoğun bakımları çoğaltılmalı. Hastaları evlerine göndereceklerine pandemi hastanelerinde tedavi altına alınsın. Siyasiler Diyarbakır’da ve Güneydoğu’da görevini yapmıyor. Doğruları söylemeye korkuyorlar. Şimdi burada hem sağlıkçıları bölgeye yönlendirmek lazım hem sahra hastaneleri kurmak lazım hem solunum cihazları eksiğini gidermek lazım. Yurt dışına ihraç edip fiyaka yapıyoruz. Kardeşim onu yurt dışına göndereceğine Diyarbakır’a, Güneydoğu’ya göndersene. Oğlum Ankara’da doktordur orada dahi solunum cihazları eksiği var.”

Valiye ulaşamadım

Vatandaşlara kurallara uyması için çağrıda bulunan Ensarioğlu, “Allah aşkına, lütfen; dinen, vicdanen, insan olarak yapmayın bunu. Bir insanın ölümüne sebep olursanız, katil olursunuz. Gençlere sesleniyorum, maske takın. Eğer maske takmazsanız virüsü eve gittiğinizde annenize, babanıza bulaştırırsınız. Yakınlarınız sizin yüzünüzden ölürse, katil olursunuz. Yapmayın bunu, sevdiklerinizin katili olmayın. Devlete de sesleniyorum; ceza değil ama sert yasaklar getirmeli. Sıkı tedbirler olmalı ve bu denetim yapılmalı. Diyarbakır ve bölgede ek hastaneler kurulmalı. 45 günde İstanbul’da hastane kuruluyor da Diyarbakır’da neden kurulmuyor?. Bu hastaneleri Mardin’de de Antep’te de Urfa’da da kursunlar. Sayın Valimi de eleştirmiyorum ama ben aradım ulaşamadım. Hastam için yoğun bakımda yer bulabilmek için ulaşmak istemiştim ama ulaşamadım ve hastam öldü. Araştırma Hastanesi’nin de Üniversite Hastanesi’nin de Başhekimleri çok yardımcı oldular. Ama sonuçta onları da aşan bir durum var. Sayın Valim ile birlikte halka seslenelim, rica edelim. Tedbirler uyulması noktasında halka çağrılar yapalım. Halkımızdan, gençlerimizden istirham ediyorum, yalvarıyorum, lütfen elbirliği ile bu işin üstesinden gelelim.”

Kısıtlama kararının alınmasını isteyen Ensarioğlu, ““Eğer vatandaşı ekonomik olarak destekleme şansımız varsa ki, vardır, devlet büyüktür. 15 günlük sokağa çıkma yasağı getirsinler. İnsanları içeri kapattığımız zaman ekonomik desteği de vermemiz gerekir. Devletin de buna imkânı var ayrıca uluslararası yardımlar da yapılıyor. Bu bir afettir, bu işin yükünü devlet çekmeli. Vatandaşa ceza kesmekle, hapis yoluyla bu iş çözülmez. Vatandaşı ikaz edeceksiniz. 15’er gün 2 defa sokağa çıkma yasağı ilan edin ve nüfus başı bin, bin 500 TL vatandaşa ekonomik destek de verin. 5 tane müteahhide vereceğiniz parayı bir yıl kesin o para bütün Türkiye’ye yeter.”ÖZEL HABER:TİGRİS GAZETESİ NORŞİN ÖNCELUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’da gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown İyi Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown, İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu ile görüşerek Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Diyarbakır’ın güzel bir şehir olduğunu belirten Büyükelçi Marc Inners-Brown, Başkan Ensarioğlu ve ekibine başarılar dileyerek beraberinde getirdiği ve ülkesinde yetişen bir paket çay hediye ederek misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu tarafından ilgiyle karşılanan Büyükelçiye Diyarbakır’ı ve İYİ Partiyi ziyaret etmesi anısına Diyarbakır’ın önemli tarihi eserlerinin işlenmiş olduğu deri bir tablo hediye edildi.

Kendilerine yapılan bu ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirten İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, “Temas ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimize gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown partimizi de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunması bizleri mutlu etti.

Kendilerini en iyi şekilde ağırladık. Şehrimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi verdik. Kendilerine bu ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Ümitcan Uygun ile görüntüleri ortaya çıkan kadın adliyeye sevk edildi Ümitcan Uygun ile görüntüleri ortaya çıkan kadın adliyeye sevk edildi

Ankara’da Ümitcan Uygun ile uyuşturucu kullanırken görüntüleri ortaya çıkan Fadime Büşra G., adliyeye sevk edildi.

Aleyna Çakır’ın ölümünde baş şüpheli olan Ümitcan Uygun ile uyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerde yer alan Fadime Büşra G., Ankara Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Fadime Büşra G.’nin ifadesinde Ümitcan Uygun’un söylediklerini kabul etmediği öğrenildi. Ümitcan’ın pavyona sık sık gelerek yüklü miktarda hesaplar ödediğini ve o vesileyle tanıştıktan sonra arkadaş olduklarını ifade eden Büşra G., Ümitcan’ın babasının parasını harcadığını belirtti. Görüntülerin yaşandığı gün ise Ümitcan Uygun’un kızlara ‘Uyuşturucu içer misiniz?’ diye sorduğu, daha sonra cebindeki peçeteden uyuşturucuyu çıkarıp kızlara verdiği Büşra G.,’nin ifadesinde yer alan diğer iddialar oldu.

Mevlüt İşli – Erdinç Türkcan

“KORONAVİRÜSLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ” “KORONAVİRÜSLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ”

Diyarbakır’ın Sağlıktan Sorumlu İl Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, korona virüsle mücadelede Diyarbakır’ın valilik, emniyet teşkilatı ve sağlık çalışanlarının özverili ve koordineli bir şekilde hareket etmesi sonucu vaka sayılarında azalma yaşandığını ve vatandaşlarımızın dikkat ettiği takdirde bu mücadelede başarılı olacağını söyledi.

Diyarbakır’da Sağlıktan Sorumlu İl Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, korona virüs ile mücadele kapsamında yaptıkları çalışmalar ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“YOĞUN TEDBİRLER SAYESİNDE VAKA SAYILARI AZALIYOR”

Mart 2020’den beri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüsle başarılı bir şekilde mücadele edildiğini belirten Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; “Ben buraya Ağustos başında geldim. Diyarbakır’a geldiğim dönemde Diyarbakır korona virüs vaka sayısında Türkiye’de ilk 5 il arasındaydı. Bu durum bizi üzüyordu. Valimiz Münir Karaloğlu başkanlığında İl Sağlık müdürlüğü ve ekipleri, tüm sağlık çalışanlarımızın, temizlikçisinden tutun profesörüne kadar hepsi ile birlikte Ağustos ayı başından beri sıkı bir mücadele veriyoruz. Şu an geldiğimiz noktada artan vakalar, aldığımız yoğun tedbirler sayesinde azalıyor. Şu anda rakamlar istediğimiz düzeyde gidiyor. Oran olarak pozitif vaka ile tüm testlerin sonucu olarak yüzde 10 civarındayız. Geçtiğimiz günlerde sağlık bakanımızın yaptığı toplantıda il sağlık müdürümüz ile yaptığı görüşmede Diyarbakır’ın korona virüsle mücadelesinden övgüyle bahsetmiştir. Diyarbakır’ın korona virüsle mücadelede en iyi büyükşehirlerden biri olduğunu söylemiştir. Bakanımızın bize böyle övgüyle bahsetmesi bizi sevindirdi” dedi.

“ARTIK ÜZÜLMEMEK İÇİN KURALLARA DİKKAT ETMELİYİZ”

Sağlık çalışanlarının çok önemli bir görevi ifa ettiğinin altını çizen Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; “Sağlık çalışanlarımız, bu hastalığın yayılmasına karşı canları pahasına büyük bir mücadele vermektedirler. Biz de her zaman onları desteklemekteyiz. Şu ana kadar geldiğimden beri merkezdeki hastaneler dahil tüm ilçelerdeki hastaneleri dolaşıp sağlık çalışanlarımıza moral ve motivasyon sağlamak amacıyla onları ziyaret ettik. Elimizden ne gelirse yapmaya çalıştık. Onların sıkıntılarını dinleyip sıkıntılarını dinleyip valimize gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde aktardık. Elimizden geldiğince onların sıkıntılarını gidermeye çalıştık.


Olumlu dönüşler de aldık. Gerek baş hekimlerimiz olsun, gerekse il sağlık müdürümüz olsun bize moral açısından sağlık çalışanlarının Diyarbakır’da iyi gittiğini söylüyor. Biz de hep beraber onların yanlarında olduğumuzu göstermek için yeri geldiğinde yoğun bakım korona servisini ziyaret edip elimizde bir tatlıyla onlara moral veriyoruz. Gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz.Biz onlara sizin yanınızdayız, bu zor dönem sizi buldu ama maalesef meslek aşkıyla çalışmak zorundayız. Çünkü hepimiz sizin elinize bakıyoruz diyoruz. Sağlık çalışanlarımızdan Allah razı olsun, bizi kırmadan, halkımızı kırmadan çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu bakımdan şu an Diyarbakır’da iyiyiz. Eğer halkımız Cumhurbaşkanımızın dediği gibi maske mesafe ve hijyen kurallarına uymazsa ve kalabalık ortamlarda kalmaya devam eder ise bu hastalık bitmez. Ama son dönemlerde gelen kısıtlamalarla birlikte Vaka sayılarımızda azalma oldu. Kafeler hafta sonu akşamları kapandı ama halkımızın birbirine misafire gitme olayı biraz daha ertelenmelidir. Eğer ki bunları da kesebilirsek izole olursak ve dikkat edersek bu hastalığı Allah’ın izniyle yenmiş olacağız. Çünkü çok can kaybı var çok can kaybettik. Artık üzülmemek için bu kurallara dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER: SEYFETTİN EKEN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Moskova’daki üçlü zirveyi ele aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Moskova’daki üçlü zirveyi ele aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaparak Moskova’da gerçekleşen Putin, Aliyev ve Paşinyan zirvesini ele aldı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaptığı ve Rus liderin Erdoğan’ı, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerin katıldığı üçlü zirve konusunda bilgilendirdiği aktarıldı. Telefon görüşmesinde ayrıca Türk – Rus ateşkes kontrol merkezlerindeki oluşumlar ve koordinasyon konularının da ele alındığı belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Dağlık Karabağ’daki sorunun çözümüne dair verilen çabalara destek verdiği ifade edildi.

Açıklamada Erdoğan ve Putin’in 2 ülke arasındaki ilişkileri de değerlendirdiği belirtilerek, “ortak aşı üretimi ve aşı kullanımına yönelik planların uygulanması da dahil olmak üzere karşılıklı ticaret hacminin arttırılması, kilit alanlarda işbirliğini genişletilmesi ve korona virüs pandemisiyle ortak mücadele gibi konulara özel önem verildi” denildi.

Erhan Altıparmak

Meclis, WhatsApp için harekete geçti Meclis, WhatsApp için harekete geçti

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “WhatsApp’la gündeme gelen dijital mecraların mevcut gizlilik politikalarıyla üçüncü taraflarla veri paylaşımını doğru bulmuyoruz” dedi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Yayman, komisyon olarak bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, ortak açıklamayı okudu.

Yayman, “Son günlerde WhatsApp’ın gizlilik politikasını değiştirme ve sözleşme onayı istemesiyle kamuoyuna yansıyan gelişmeler nedeniyle Dijital Mecralar Komisyonu olarak bugün TBMM’de bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda veri güvenliği, big data dediğimiz büyük veri, dijital okur yazarlık, dijital göç, ulus aşırılaşan dijital yapılar kavramları çerçevesinde komisyonumuz önemli değerlendirmelerde ve mütalaalarda bulundu. Uluslararası sözleşmeler ve anayasamızca güvence altına alınan özel hayatın gizliliği ve korunması, kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması, şeffaf bilgilendirme, sağlıklı bilgi akışının sağlanması, hesap verilebilirlik hususlarının altını çizmek istiyoruz. Bu bağlamda WhatsApp’la gündeme gelen dijital mecraların mevcut gizlilik politikalarıyla üçüncü taraflarla veri paylaşımını doğru bulmuyoruz. Mevcut gelişmeler, ülkemizde yazılım, teknoloji ve siber güvenlik konusunda çalışmalar yapılmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Toplantımızda alınan karar gereği TBMM Genel Kurulunun faaliyetlerine başlayacağı hafta itibarıyla konunun paydaşlarını; Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknoloji kurumu (BTK), mesajlaşma ve sosyal medya kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, bilim insanları komisyonumuza davet edilecektir. Toplantılar süresince konuyla ilgili yapılacak çalışmalar ve değerlendirmeler şeffaf bir şekilde Dijital Mecralar Komisyonu tarafından kamuoyuyla paylaşılacaktır. Rekabet Kurulu ve Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’nca mevcut yasal çerçevenin vatandaşlarımıza tanıdığı hakların ihlal edilip edilmediğine yönelik yaptığı çalışmaları dikkatle izliyoruz. Kişisel verilerin korunması başta olmak üzere bireylerin dijital mecralara ait hak ve menfaatlerini koruyacak tüm adımların komisyon olarak takipçisi olacağız” diye konuştu.

“METİNA DERNEĞİ, İKİ KÖY ARASINDAKİ ARAZİ ANLAŞMAZLIĞINI BARIŞLA SONUÇLANDIRDI” “METİNA DERNEĞİ, İKİ KÖY ARASINDAKİ ARAZİ ANLAŞMAZLIĞINI BARIŞLA SONUÇLANDIRDI”

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Tilver ile karabudak köyü arasında 5 yıldır süren arazi sınırı anlaşmazlığı Metina Derneği’nin girişimiyle barışla sonuçlandı. Kurulduğu günden beri bölgedeki kan davalarını, husumetli aileleri barıştırarak sorunların barışla sonuçlanmasında büyük emek sarf eden Metina Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (METİNA DER), bugün de Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Tilver ile Karabudak köyü arasındaki arazi anlaşmazlığının barışla sonuçlanmasında önemli bir rol üstlendi.

“BÖLGEDEKİ SORUNLARI BARIŞLA SONA ERDİRİYORUZ”

Bölgedeki sorunların çözüm adresi olduklarını ifade eden Metina Derneği Başkanı Aydın Pirinççioğlu; “Bugün Metina Derneği olarak iki köy arasındaki arazi anlaşmazlığının yaşandığı yere geldik.  Derneğimizin önde gelen üyeleri olarak gelerek anlaşmazlığı çözdük.
Metina demek Barış demektir. Bu konuda bütün ailemize sesleniyoruz. Lütfen aramızdaki kini nefreti bir tarafa atalım ve hep güzelliklerle kendimizi analım. İyiki Metina Derneği var. İyi ki dostlarımız var. Tilver köyü muhtarı Hikmet Kaya ve kanaat önderimiz Yusuf Durmaz’ın bu konuda büyük girişimleri oldu, onlara da bu konuda çok teşekkür ediyorum. Bu anlaşmazlığın barışla sonuçlanmasında emeği geçen herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

HABER: SEYFETTİN EKEN


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler