• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

EĞİTİM-ÖĞRETİM’DE BİR DÜNYA MARKASI: SINAV KOLEJİ

EĞİTİM-ÖĞRETİM’DE BİR DÜNYA MARKASI: SINAV KOLEJİ
EĞİTİM-ÖĞRETİM’DE BİR DÜNYA MARKASI: SINAV KOLEJİ

D.BAKIR- Ülkemizin en köklü ve saygın Eğitim kurumlarından Özel Sınav Koleji, Eğitim-Öğretim alanında hizmet sunmaya başladığı günden bu yana, hep ilklerin öncüsü olarak, Eğitim ve Öğretim’de bir dünya markası olmuş durumda.

Bugüne kadar gerçekleştirdiği bir dizi yeniliklerle, öğrencilerinin Eğitim-Öğretim başta olmak üzere, sanat, kültür ve sportif anlamda daha başarılı olmalarına zemin hazırlayan Sınav Koleji Diyarbakır Şubesi de, bu paralelde, çıtayı sürekli olarak yüksek tutuyor.

Merkezi Ankara’da bulunan Sınav Koleji, Akademik uygulamaları ve sosyal etkinlikleriyle her alanda farklı çalışmalar gerçekleştirerek, öğrencilerine hem Eğitim, hem de Öğretim olanaklarını, çok yönlü olarak öğrencilerine sunmanın, haklı gururunu yaşıyor.

EN DENEYİMLİ EĞİTİMCİLER GÖREV BAŞINDA

Genel deneme sınavları, özel etüt çalışmaları, ödevleri ve öğretmenler tarafından yapılan birçok etkinliği merkezden gelen Özel Diyarbakır Sınav Koleji hiçbir kolejde bulunmayan birçok uygulamaya da öncülük etti.

Mikro-Bireysel Etüt çalışmaları, Biyolojik Ritim Yönetimi, Okul Harçlığı Yönetimi, Doğal Kaynaklarımızı Bilinçli Yönetme Uygulaması, Kişisel Sorumluluk Geliştirme Projesi, Ders Konusu Ön Hazırlık Çalışması,  gibi birçok yenilikçi çalışma gerçekleştirdi.

Kurucu Temsilcisi Serkan Avcı, ‘yarınlarımızı inşa edecek olan çocuklarımıza, en iyi şartlarda Eğitim ve Öğretim sunabilmek amacıyla, her alanda farklı yenilikler uygulamaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: ‘Eğitimde hem ulusal çapta hem de uluslararası çapta, daha önce denenmiş ve başarıya ulaşmış birçok uygulamayı kendi bünyemizde da icra ettik.

Artık öğrenciyi belli alanlarda geliştirmek yeterli değil. Özel Sınav Kolejleri olarak, öğrencilerimizi sosyal, akademik yönleri ve tüm davranışlarıyla ‘iyi insan ve iyi vatandaş’ olma bilinciyle bütünlüklü olarak yetiştiriyoruz. Bu uygulamalarımızın meyvelerine de almaya başladık. Somut bir örnek vermek gerekirse, Matematik dersinde çok iyi olan bir öğrencimiz, geçen aylarda düzenlenen şiir yarışmasında Türkiye 2.si olmayı da başardı.

Aynı kapsamda bir öğrencimiz tarafından yönetilen kısa film Türkiye çapında 3.’lük alarak dereceye girdi. Bütün bunlar bize gösteriyor ki, Eğitimin her düzeyinde artık alan ayrıştırması yerine, alan bileşkesi geliştirmeye yönelmeliyiz. Sınav Koleji olarak eğitimde yeni uygulamalar gerçekleştirmeye ve eski kalıpların aksine, yeni yöntemler uygulamaya devam edeceğiz.

Amacımız, yeniliklere açık, Akademik eğitimin yanı sıra, etkin yabancı dil eğitimlerinin yapıldığı, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle harmanlanmış geniş kapsamlı programlarımızla, misyonu ve vizyonu olan, geleceğe tam donanımlı bir şekilde hazır bireyler yetiştirebilmek. Bu vizyoner hedefler doğrultusunda, çıtayı hep daha yukarı taşımak ve çocuklarımıza olabildiğince en iyi şartlarda Eğitim-Öğretim sunabilmek amacıyla, bütün Eğitimci kadrolarımızla elimizden gelen bütün gayreti göstermekteyiz.

Mardin Artuklu Üniversitesi Daire Başkanlığından Emekli olduktan sonra, 5 yıl önce Sınav Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğüne atanan Salih Nas, son derece başarılı bir performans göstererek, gerek Öğretmenlerimiz ve İdarecilerimiz ve gerekse diğer tüm çalışanlarımızla uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte.

SANAT VE KÜLTÜREL İÇERİKLİ ETKİNLİKLER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Sınav Okulları olarak, Sanatsal ve Kültürel etkinlere her zaman için özel bir önem verdik. Ülkemizin yanısıra, dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran efsanevi haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikâyesinin konu edildiği “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmi, Sınav Okulları Ana sponsorluğunda vizyona girdi. Büyük ilgi gören film, bir başarı hikayesini anlatıyor olması dolayısıyla da, Eğitim Kurumumuz tarafından özellikle seçerek, öğrencilerimize izlettik.


Bunun yanı sıra, öğrencilerimizi Bingöl İlimizde bulunan Hesarek Kayak Tesislerine götürdük. Yaklaşık iki beş yüz rakımlı Hesarek Dağı eteklerinde inşa edilmiş olan Hesarek Kayak Merkezi, hepimiz açısından unutulmaz bir anı oldu.

Diyarbakırlı yazarımız, Şeyhmus Diken ve hocalarımızla, öğrencilerimizin geniş katılımıyla ”Şehrin hafızaları konuşuyor” projesi çalışması da; son derece faydalar sağladı. Bu konuda bizlere destek olan Şeyhmus Diken başta olmak üzere, emeği geçen herkesi kutluyoruz.

Ankara’da düzenlenen, Yapımcı Feyzi Baran, Yönetmen Zeynel Hebun Güler ile tamamı okulumuz öğrencilerinden oluşan ekip tarafından çekilen, normalliğe yeni bir bakış açısı getiren “Solo” kısa filmi, başkent Ankara’da düzenlenen Çocuk Diyarı Uluslararası Film Festivali’nde ödüle lâyık görüldü.


Kısa filmimizin yönetmeni ve çevirmeni öğrencimiz Zeynel Hebun Güler’e ödülünü, Lise Müdürümüz ve Kurucumuz ile beraber takdim ettik. 11/Fen A Sınıfı Öğrencimiz Zeynel Hebun, Genel Merkezden gelen heyetin de ilgisini çekti. Başarılı kısa film, başrol oyuncusu öğrencimizin, sinemacılık sektöründe ufkunda çok başarılı bir kariyer elde edeceğini umut ediyoruz. Engelli bireylerin yaşantısına ve hayatları boyunca yaşadıklarına farklı bir bakış sunan kısa filmimizin gelecek festivallerde de ödül almasını temenni ediyoruz.

Okulumuzda ikincisini düzenlediğimiz ‘Lise Geneli Satranç Turnuvası’nın finalinin ardından, geçen yıl da birinci olan Ahmet Acar öğrencimize, Lise Müdürümüz ile beraber ödülünü takdim ettik. Okulumuzda yapılan bu tür etkinlikleri, her geçen Eğitim döneminde, daha kapsamlı bir şekilde devam edeceğiz.

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE ERKEN BAŞLADI

Ülkemizin köklü ve saygın Eğitim kurumlarından Özel Sınav Koleji, Eğitim-Öğretim alanındaki başarılarının yanı sıra, öğrencilerin sağlığına yönelik çalışmaları da periyodik olarak gerçekleştirerek, bu konudaki hassasiyetiyle takdir topladı.

İlk olarak Çin’de görülen ve daha sonra dünyaya yayılan koronavirüs (KOVİD-19) ile mücadele kapsamında, daha hastalık belirtileri ülkemizde görülmeden Özel Sınav Koleji Diyarbakır Şubesi, çok yönlü, hijyen ve dezenfektan çalışmalarına başladı.

Özel Sınav Koleji Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Avcı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları söyledi: ‘Ülkemizin güzide Eğitim-Öğretim kurumlarından olan Sınav Eğitim Kurumları Diyarbakır Şubesi olarak, hizmet startını verdiğimiz ilk günden bu yana, öğrencilerimizin sportif, kültürel ve sosyal etkinliklerden olabildiğince faydalanmaları, çevreye ve topluma karşı duyarlı bireyler olarak yetişmeleri konularında, özel bir çaba ve gayret gösterdik.

Bunun yanı sıra, ülkemizde ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 10 Mart tarihinden önce, okulumuz genelinde zaten periyodik olarak yaptığımız temizlik ve hijyen çalışmalarına, profesyonel bir ekiple, daha geniş bir kapsamda devam ettik.

Geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızın olabildiğince virüslerden uzak, temiz ve hijyenik ortamlarda, rahat ve huzurlu bir şekilde Eğitim-Öğretimlerine devam edebilmeleri, Eğitimcilerimiz ve zaman zaman Okulumuzu ziyarete gelen velilerimizin rahat ve hijyenik bir ortamda olabilmeleri noktasında, periyodik olarak, koruyucu hijyen çalışmaları yaptık. Hem Kolej ve hem de Kurs binamızda, profesyonel yardım alarak, hijyen ve dezenfektan çalışmaları yaparak, Eğitim yuvalarımıza gelen bütün misafirlerimizi de, olası virüs tehlikesinden korumuş olduk.


Eğitim-Öğretim dönemimize başladığımız ilk günlerden itibaren, gerek mevsim şartlarından dolayı, yaygın hastalık mikroplarını dikkate alarak ve gerekse dünya genelinde yayılmaya başlayan koronavirüs ile mücadele kapsamında, okulumuzda geniş kapsamlı bir temizlik ve dezenfekte çalışması yaptık. Eğitim kuruluşumuzun bütün alanlarını dezenfekte ederek, çocuklarımızın sağlığını olası olumsuz durumlardan koruduk. Bunun yanı sıra, temiz ve sağlıklı ürünlerden yaptığımız kaliteli yemeklerle, öğrencilerimizin beslenmelerine özel bir önem verdik.

Sektörünün deneyimli aşçıları tarafından temizlik ve hijyene azami derecede özen gösterilerek mutfağımızda yaptığımız yemeklerle, öğrencilerimizin yeterli kalori miktarını almalarını temin ettik.

16 Mart tarihinde Eğitim-Öğretime ara verilene kadar, bu hedef doğrultusunda çalışmalarımıza devam ettik. 23 Mart tarihinde ise, ‘Evde Eğitim Çalışmaları’ start verildikten sonra, ülkemi genelinde olduğu gibi, Diyarbakır Şubemizde de, bu yönlü bir planlama yaptık.

Korona virüs nedeniyle, öğrenci ve öğretmenlerimiz, ‘Uzaktan Eğitim’ projesi kapsamında, sanal sınıflar çalışmasıyla, Eğitim ve Öğretimi sürdürüyor.

Ayrıca, ‘Sınav T.V’ yayınlarımızla, Eğitim Öğretim programımız, kaldığı yerden herhangi bir sıkıntı yaşanmadan, belirlediğimiz çalışma takvimi çerçevesinde devam etmekte. Bu konuda, Sınav Ailesi olarak, bir öneride bulunmak istiyoruz: ‘Online derslerin, merkezden ve aynı standartlar içinde gerçekleştirilmesi daha iyi olur diye düşünüyoruz. Böylece her kolejin ayrı ayrı bir online program gerçekleştirmesi ve ortaya farklı şeyler koymasına gerek kalmaz. Tıpkı EBA’da olduğu gibi. Okulumuz Eğitmenleri, zaman zaman görüntülü ve zaman zaman telefonla soru çözümleri, anlaşılmayan bölümler ile ilgili açıklayıcı bilgiler ve psikolojik destek konusunda öğrencilerimizle sık sık görüşmeler yapmaktalar. Ancak bizim önerimiz, online derslerin de tek merkezden yönetilmesi yönünde.


İKİ FARKLI HASTANE İLE ÖZEL SÖZLEŞME İMZALADIK

Ayrıca, velilerimizle sık sık bu konuda görüşerek, istişarelerde bulunuyoruz. En ufak bir olumsuz durum görülmesi halinde, öğrencilerimizin sağlık kontrollerini yapmaları noktasında, kendilerini uyarıyoruz.

Sağlık, ihmale ve ertelemeye gelmez. Bu nedenle, özellikle bulaşıcı özelliği olan virüsler ve hastalıklara karşı, bizler okul idaresi olarak uzun zamandan beridir alarmdayız. Anne ve babaların da bu konuda gerekli hassasiyet gösterip, gerekli tetkik ve tahlillerin yapılması konusunda, ihmalci olmamaları noktasında, bir kez daha uyarıda bulunuyoruz.

Bunun yanı sıra, Özel Bower Hospital ve Özel Batı Hastaneleri ile, Sağlık Hizmetleri hususunda özel sözleşme yaptık.

19.12.2019 günü itibarıyla yıl süre ile personelimize ve birinci dereceden yakınlarına, yani eş ve çocuklarını kapsayacak şekilde, hastanenin cari fiyatı üzerinden ayakta veya yatarak muayene ve tedavileri ile, tüm laboratuar, tahlil, tetkik hizmetlerinden yüzde 20 indirimli hizmet almalarını temin ettik. Böylelikle öğrencilerimizin yanı sıra, anne, baba ve kardeşleri bu indirimden faydalanmış oldular.

Ayrıca, 01.01.2020 tarihi itibariyle de, yine bir yıl süre ile personelimize ve birinci dereceden yakınlarına aynı şekilde, bütün sağlık hizmetlerinden yüzde yirmi indirimli hizmet almalarını sağlayan sözleşme imzaladık.

SINAVIN KARTALLARI, HEP YÜKSEKTEN UÇTU

Türkiye’nin saygın ve başarılı Eğitim kurumlarından Özel Sınav Koleji, Eğitim-Öğretim’de olduğu gibi, sporun muhtelif dallarında da, ilkleri gerçekleştirerek, başarıdan başarıya koştu.

16 Aralık-2 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Diyarbakır Liseler Arası Basketbol Turnuvası’nda, son derece başarılı bir performans sergileyerek 19 takımı gerisinde bırakarak şampiyonluğa ulaşan Özel Sınav Koleji Basketbol Takımı, başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Akademik başarılarıyla, adından söz ettiren Sınav Koleji, bu başarısını sosyal, kültürel ve sportif yönlerden de perçinleyerek, elde edilmesi zor hedeflere birer birer ulaştı. İl genelinde yapılan ‘Okullar Arası’ müsabakalarda şampiyon olan, Siirt’te düzenlenen Bölge Şampiyonasında da, Diyarbakır’ı en iyi şekilde temsil ederek ipi göğüsleyen ve şampiyonluğa ulaşan Diyarbakır Sınav Koleji Basketbol Takımı, Adıyaman da düzenlenen yarı final maçlarında da Türkiye’de son 16 takım arasına girmeyi başararak, ulaşılması güç bir rekora daha ulaştı.

AZİM VE SABIR İLE, BÜTÜN ENGELLERİ AŞTIK

Özel Sınav Koleji Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Avcı, hiçbir başarının tesadüfi olmadığını belirterek, şunları söyledi: ‘İnanarak, planlı ve programlı çalışma, kardeşlik ruhu, dayanışma ve yardımlaşma ile bütün rakiplerimizi birer birer mağlup edip hedeflerimize ulaştık

Amacımız, hem kendi öğrencilerimize hem Diyarbakır’da yaşayan bütün genç kardeşlerimize, büyük başarılara ulaşmanın zor olmadığını, planlı ve disiplinli çalışma ile her zorluğun üstesinden gelinerek, başarıya ulaşmanın mümkün olduğunu anlatabilmekti. Çıtayı sürekli bir tık daha yukarı taşıyarak ve her geçen gün üzerine katarak, kendimizi geliştirdik. Önümüzdeki süreçte, daha zorlu hedefler peşinde koşmaya hep beraber devam edeceğiz.

Akademik başarının yanı sıra, geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızı sportif, kültürel ve sosyal konularda da en iyi şekilde yetiştirip, onları hayata en donanımlı bir şekilde hazırlamak için, Eğitim camiası olarak canla başla gayret gösteriyoruz.

Başta teknik kadromuz ve sporcularımız olmak üzere, emeği geçen herkesi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Takımımızın her maçını heyecanla takip ettik. Öğrencilerimizin aldığı her sportif başarı, ‘Sınav Koleji Ailesini’ daha da güçlendirip, geleceğe dair umutlarımızı artırıyor. İnanıyoruz ki, daha da büyük hedeflere, yakın zamanda ulaşacağız’.

SOSYAL PROJELERLE HEP İLKLERİN ÖNCÜSÜ OLDU

Ülkemizin en köklü ve saygın Eğitim kurumlarından Özel Sınav Koleji, Eğitim-Öğretim alanında sergilediği başarıların yanı sıra, sosyal sorumluluk projelerinde de öncülük etti.

Sınav Koleji Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Avcı, Özel Sınav Koleji Okulları olarak, çocuklarımızın topluma duyarlı, doğa ve hayvan sevgisi konusunda olabildiğince bilinçlendirmek amacıyla da sık sık etkinlikler düzenledi.

Serkan Avcı, ‘Okul olarak, kurumumuz bünyesinde her gün çocuklarımız, Eğitim neferlerimiz ve bütün çalışanlarımız için çıkardığımız yemek ve ekmeklerden arta kalanları, sokak hayvanlarına ulaştırarak, değerlendirdik. Kamuoyunun Derman Baba olarak tanıdığı hayırsever ve yardımsever kişiliği ile hepimizin takdir ettiği Yılmaz Acu, kalan yemek ve ekmekleri Okulumuzdan alıp, kedilere, kuşlara, kısacası ulaştırabildiği kadar sokak hayvanlarına ulaştırdı.

Özelikle soğuk kış koşullarında, sokak hayvanlarının, beslenmede ne tür sorunlar yaşayabilecekleri, hepimin malumu. Çok sayıda hayvanın, bu nedenle hayatını kaybettiğini çevremizden hepimiz biliyoruz.

Bu noktada Okul olarak başlattığımız bu proje ile, kalan yiyecekler ve ekmeklerin, sokak hayvanlarına verilmesini sağladık. Kentimiz genelinde bazı restaurant ve işletmelerin de, kalan yemeklerini bu şekilde değerlendirdiklerini zaman zaman basından izliyor ve okuyorduk. Böylesi bir projeye, Eğitim Kurumu olarak öncülük etmek, bizim için büyük mutluluk kaynağı oldu.

Sınav Koleji olarak, her zaman için daha iyiyi ve güzeli hedefleyerek, Eğitim yolculuğumuza devam etmekteyiz’.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
KAYED Diyarbakır’da temsilcilik açtı KAYED Diyarbakır’da temsilcilik açtı

KAYED Diyarbakır’da temsilcilik açtı

Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Diyarbakır’da temsilcilik açtı. Temsilciliğin başına ise, Diyarbakır’da yaptığı yardımlarla tanınan halk arasında lakabı Dermanbaba olarak bilinen Hayırsever Yılmaz Acu getirildi.

Merkezi Elazığ’da bulunan Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Şanlıurfa, Malatya, İzmir, Ankara’dan sonra Diyarbakır’da da temsilcilik oluşturdu. Oluşturulan bu temsilciliğin başına da Diyarbakırlı hayırsever dermanbaba lakaplı Yılmaz Acu getirildi.

Diyarbakır Temsilcisi Yılmaz Acu’nun yapacağı Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Diyarbakır temsilciliğinde Ramazan Seykan, Şeyhmus Kaval, Fahrettin Tanrıverdi, Hüseyin Diriarin, Sinan Akbalık, Sedat Acu, Sedat Çalışkan, Zeynel Abidin Aktay, Melike Balkın Karakaya, Cengiz Elhansu, Selahattin Yağmur, M.Barış Kılıç, Sıdık Atlı, Fırat Özmen ve Mahir Yıldız,Mahmut Yıldız görev alacak.


Kendisine verilen bu görevi layıkıyla yerine getireceğini belirten Yılmaz Acu, “Tüm dünyada, her gün her saniye bir insan yaşamak için kan transfüzyonuna (nakline) ihtiyaç duymaktadır. Kan ise tek kaynağı insan olan ve başka hiç bir yolla üretilemeyen biyolojik bir maddedir ve bütün dünyada güvenli kan ve kan bileşenleri ancak düzenli, gönüllü ve karşılık beklemeyen kan bağışçıları aracılığıyla sağlanmaktadır.

Bizde Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği olarak şehrimizde bir temsilicilik olmasını istedik saolsun dernek başkanı Murat Özekinci’de bizi kırmadı şehrimize temsilcilik oluşturdu ve beni de temsilci olarak bu göreve layık gördü. Kendisine şahsımı bu göreve layık gördüğü için teşekkür ediyorum. Diyarbakır’da birlikte çok güzel işler yapacağız. Unutmayın kan acil ihtiyaç değil sürekli bir ihtiyaçtır” dedi.

“KAN VERMEK BİR İNSANLIK GÖREVİDİR”

Yaptığı insani hizmetleri Allah’ın rızasını kazanmak için yaptığını da sözlerine ekleyen Acu, “Yaptığımız insani hizmetler sadece Allah’ın rızasın kazanmak içindir. Ulaştığımız yardımcı olduğumuz insanların bir dua etmesi bizlere yeterlidir. Benim buradan tüm dostlarımdan ve sevenlerimden tek ricam derneğimize sahip çıkmalarıdır. Hastalara yardımcı olalım derneğimizde hiçbir siyasi faaliyet olamayacaktır sadece insanlık için çabamız olacaktır. Çevre illerden gelen hastalar kan bulmakta zorluk çekiyorlar onun için gelen hastalarımızın bir nebze olsun kan ihtiyaçlarını giderip destek olmak  kan vermek bir insanlık görevidir” diye konuştu.

KAYED’İN 10 BİN CİVARINDA GÖNÜLLÜSÜ VAR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Murat Özekinci ise; “Kısa adı KAYED olan Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneğimiz, bir çok ilin yanı sıra güzide şehrimiz Diyarbakır’da da temsilcilik açtık. Temsilciliğimizin başına da Diyarbakır’da yaptığı yardımlar ve hayırlarla halkın gönlünde taht kuran insanların yardımına koşan dermanbaba lakaplı Yılmaz Acu’yu getirdik. Şubeleşmek için birçok ilde çalışma başlatan derneğimiz, Elazığ’dan doğup tüm ülkeye yayılan iyilik hareketi olarak insanların aidiyet hissettikleri dernek olmuştur. Derneğimiz 2012 yılında kuruldu. Hasta ve hasta yakınlarına kan bağışçısı bulunması amacıyla kurulan KAYED 10 bin civarında gönüllüsüyle hizmet vermektedir. 81 ilde teşkilatlanma çalışması başlatan derneğimiz, illerde ki bağışçı organizasyonunu profesyonel olarak bünyesinde kurulan çağrı merkezi ( 0850 302 6 526 )ile devam ettirmektedir” dedi.

ÇAĞRI MERKEZİ ÇALIŞMA PRENSİBİ

Çağrı merkezi çalışma prensibi ile hareket ettiklerini de belirten Başkan Özekinci, “Hasta veya hasta yakını kendisi çağrı merkezini arayarak hasta adı, kan grubu, hastane adı, şehir bilgilerini vermektedir. Çağrı merkezimiz alına bilgiler çerçevesinde hastane kan merkezinden teyit aldıktan sonra hastanenin bulunduğu ildeki gönüllüleri arayarak kan bağışı ihtiyacı olduğunu bildirip, gönüllünün kan bağışına gitmesini sağlamaktadır.  Kan vermek için müsait olan ilk gönüllü bulunana kadar aramalar yaparak hasta için gerekli olan kanın bulunmasını sağlamaktadır. Bu şekilde hasta yakının kapı kapı dolaşıp bağışçı aramasının önüne geçilmektedir. Ayrıca gerek sosyal medya gerekse hastane çevresindeki art niyetli insanların tacizinden kurtulmuş olarak, hasta ile karşılıksız kan bağışı yapmak isteyen gönüllünün bir araya gelmesi derneğimiz aracılığı ile sağlanmış oluyor” diye konuştu.

İL TEMSİLCİSİNİN GÖREVİ NELERDİR?

İl temsilcilerinin görevlerini de sözlerine ekleyen Başkan Özekinci, “Derneğimiz, il Temsilcileri aracılığı ile illerde temsil edilmektedir.   KAYED il başkanlarının bulunduğu il de, öncelikli görevi dernek gönüllü formlarının insanlar tarafından doldurulmasını sağlamaktır. Bu çalışmayı yaparken ilk olarak bir ekip oluşturulması gerekir. Büyükşehirlerde 10, diğer illerde 5 asıl üyeden oluşan ekip, kendisine yardımcı olacak sayısız gönüllü ile çalışabilir. Ekip ve gönüllülerin organizasyonu il başkanının görevidir. Doldurulan gönüllü formları belirlenen periyotlarla genel merkeze gönderilmesi gerekir. Eksiksiz doldurulan formlar genel merkeze gönderilerek çağrı merkezinin yönlendirme işlemlerinde kullanılır. Gönüllü kayıt işlemlerinin yapılırken, bulunduğu ilde hastane idare ve kan merkezi ziyaretleri yaparak derneğinin tanıtımının yapılması ve çağrı merkezi teyit işlemlerinin daha erken yapılabilmesi için kan merkezlerinin bilgilendirilmesi yapılmalıdır.

Ayrıca il bürokrasisi, siyasiler ve iş dünyası ile birlikte sivil toplum kuruluşları ziyaretleri yapılmalıdır.   Derneğimiz eğitim alanındaki çalışmaları, özellikle kitap atölyesi programları illerde başlatılması derneğimizin vizyonu açısından önemlidir. Bu amaçla kan arıyorum projesi uygulanması sonrasında kitap atölyesi programlarının başlatılması ve devam ettirilmesi derneğimizin amaçları arasında ve il temsilcisinin görevi arasında yer almaktadır” dedi.

Dernek İletişim;

Çağrı merkezi : 0 850 302 6 526

WhatsApp: 0 536 927 08 43

Web: www.kayed.org

Web 2 : www.kanariyorum.org   (gönüllü kaydı ve kan duyurusu amaçlı kullanılacak)

Sosyal medya ;

Facebook/ kayedkan

Twitter/kanariyorumder_

İnstagram/kayed_kanariyorum

Youtube/ Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği

Son 24 saatte korona virüsten 137 kişi hayatını kaybetti Son 24 saatte korona virüsten 137 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 137 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 5 bin 642 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığının Covid-19 bilgilendirme sayfasında Türkiye’nin güncel korona virüs tablosu kamuoyuyla paylaşıldı. Tabloya göre son 24 saatte 137 kişi korona virüsten hayatını kaybetti, toplam can kaybı 25 bin 210’a yükseldi. Toplamda 28 milyon 648 bin 193 test yapıldı. Bugün yapılan 151 bin 109 testten 5 bin 642 yeni vaka sayısı, 671 de yeni hasta sayısı olduğu belirtildi. Toplam vaka sayısının 2 milyon 435 bin 247 olduğu, bugün iyileşen 6 bin 682 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısının 2 milyon 134 bin 403’e yükseldiği, toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 4,7, ağır hasta sayısının ise 1 bin 808 olduğu açıklandı.

Musa Erdoğan

Aden Körfezi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’de Aden Körfezi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’de

Aden Körfezi’ne ilişkin tezkere, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı‘na sunuldu.

Aden Körfezi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’ye sunuldu. Tezkerede, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde vuku bulan deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleri hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurları konuşlandırılmak suretiyle, bölgede seyreden Türk bayraklı ve Türkiye bağlantılı ticari gemilerin emniyetinin etkin şekilde muhafaza edilmesi, uluslararası toplumca yürütülen deniz haydutluğu, silahlı soygun eylemleri ve denizde terörizmle müşterek mücadele harekâtlarına aktif katılımda bulunulması, anılan bölgelere yapılan insani yardım faaliyetlerine destek verilmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının harekât etkinliğinin ve bölgeye ilişkin tecrübesinin artırılması sağlanmış, bu alanda ilgili ülkelerle işbirliğinin sürdürülmesine yönelik millî politikanın desteklenmesi ve Birleşmiş Milletler sistemi içinde, bölgesel ve küresel ölçekte oynadığımız rolün ve görünürlüğümüzün pekiştirilmesi temin edildiği hatırlatılarak, anılan bölgelerde devam eden deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleriyle uluslararası toplumca mücadele edilebilmesine izin veren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarının süresi son olarak 4/12/2020 tarihinde 12 ay daha uzattığı hatırlatıldı. TBMM tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde uzatılan izin süresinin bir daha uzatılması öngörülüyor.

Ahmet Umur Öztürk

Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için

Diyarbakır’ın Hani İlçe Belediye Başkanı İbrahim Lale, görevde olduğu yaklaşık 2 yıllık süre zarfında senelerdir hizmet bakımından ihmal edilen Hani genelinde yaptığı hizmetlerle, vatandaşların takdirini kazanmayı başardı. Kendisine Hani halkı tarafından verilen bu görevi her zaman layıkıyla yerine getireceğini belirten Başkan Lale, “Her şey Hani ilçemiz için” dedi.

Uzun yıllar hizmet konusunda ihmal edilen Diyarbakır’ın Hani ilçesi’nde kısa zamanda gerçekleştirdiği projelerle, Hani’yi bir uçtan diğer bir uca belediyecilik hizmetleriyle buluşturan Başkan Lale, mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarına hızla devam ediyor.

Göreve geldiği Nisan 2019 yılında bu yana altyapıdan eğitime, tarımdan sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar bir çok konuda önemli çalışmalar gerçekleştiren Başkan Lale aynı zamanda ilçede uzun yıllardır çözüm bekleyen sorunlarada el atarak halkın gönlünü fethetti.Şeffaf belediyecilik anlayışını benimseyen, vatandaşlarla bire bir görüşen, çalışmaları yerinde takip eden  Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, “Her şey hani için“ sloganını benimseyerek ilçeyi adeta yeniden dizayn ediyor.

“HALKIMA LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUM”

Hizmet ve insanlık için var olduklarını belirten Başkan Lale, “Halkımız bu görevi bana layık gördüler onlar için layık olmaya çalışıyorum. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun kapımız her kese ardına kadar açıktır.Benim için insan insandır, hangi görüşten olursa olsun o insanı dikkate alırım sorununa çözüm getirmek için elimden geleni yapmaya çalışırım ve asla ayırım yapmam. Biz Hani halkı olarak beraber el vererek ilçemizi yöneteceğiz Her şey ilçemiz Hani için” dedi.

HALKIN GÖNLÜNDE TAHT KURMAYI BAŞARDI

Göreve geldiği günden bu yana halkla iç içe bir başkan profili sergileyen Lale esnaf gezileri, ev gezileri, hasta ziyaretleri, taziye ziyaretlerini atlamayarak halk ile içiçe görevini yürüterek halkın gönlünde taht kurmayı başardı. Vaktinin çoğunu Hanili vatandaşlar ile geçirdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Belediyede durarak hizmet üretilmez bu yüzden sürekli halk ile içiçeyiz onların sorunlarını yerinde dinliyor ve tespit ediyoruz.


Bunun yanı sıra ilçemize bağlı bütün köylerimizi geziyoruz, yaşlılarımıza, gençlerimize, emeklilerimize, engelli kardeşlerimize, memurumuza, işçimize,esnafımızlarımıza, polislerimize, askerlerimize gönüllerimizi açmışız. Makamlar gelip geçicidir, önemli olan makam değil hizmettir. Evet belki gelirimiz olmayabilir ama çok şükür hizmetimiz çok.


 Hani ilçemiz için elimden geleni yapıyorum yapmaya da devam edeceğim. Hani ilçemizde gerek turistleri ve yabancıları gerekse Türkiye’de yaşayan insanlarımızı davet ediyorum gelip güzelim Hani ilçemizi görsünler” diye konuştu.

BELEDİYE PERSONELİYLE KORDİNELİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Belediye çalışmalarında gerek belediye içinde gerek sahada çalışan personellerle koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdüren Başkan Lale, personelle birebir ilgileniyor, sorunları yerinde tespit ediyor ve çözüm oluşturuyor.

Bunun yanı sıra belediyede Kovid-19 ile ilgili personellerle  sık sık toplantı yapan Başkan Lale halkında sağlığı için vatandaşlara maske dağıtılması ve sosyal mesafe ile hijyene dikkat edilmesi konusunda herkesi uyarıyor.

“HANİ İÇİN YENİ PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Kendisi ve ekibi ile birlikte Hani için sürekli proje ürettiklerini ve yeni projelerede imza atacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Hani ilçemiz için bir çok çalışma yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Allah’ın izniyle ilçemiz için ekip olarak projeler üretmeye devam ediyoruz.


Tabiiki de bu başarıyı, halkımız, teşkilatlarımız ve bütün Hani ilçesinin ileri gelenleriyle elele vererek gönüllerine girerek elde ettik. Biz zaten milletin hizmetkarları olarak bugüne kadar çalıştık çalışmayada gücümüz yettiğince devam edeceğiz. Yerel yönetimler zaten hizmet kapısıdır, bir hizmetkarlık görevidir. Biz de bu hizmeti sürdüreceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN LALE’DEN VALİ KARALOĞLU’NA DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu sorunlarını dinlediğini ilçe için ne talepte bulunulursa geri çevrilmediğini de anlatan Başkan Lale, Vali Karaloğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Vali Karaloğlu’nun Hani’yi ziyaret ettiğini bu ziyaretleri esnasında ilçenin sorunlarını dinlediğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Sayın Valimiz Münir Karaloğlu göreve geldiği günden bu yana kendisine ilettiğimiz ilçemizin sorunları konusundan elinden geleni yapmış ve yapmayada devam ediyor. Saolsun bizleri dinliyor ve dikkate alıyor.ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor

Elazığ’da açtığı tekstil atölyesinde korona virüsü (Covid-19) fırsata çevirip istihdam ettiği kişi sayısını 50’ye yükselten genç girişimci, sağlıkçılar için ürettiği tek kullanımlık tulumları Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve ABD’ye ihraç etmeye başladı.

Kentte 10 yıldır hazır ve çocuk giyim alanında faaliyet gösteren bir tekstil firması, Covid-19 salgını sonrası yoğun şekilde tek kullanımlık tulum talebi aldı. Yoğun talep üzerine tekstil atölyesi açan ve çalışan sayısını 10’dan 50’ye çıkaran firma, Türkiye genelinde birçok ile tulum üretimi yaptı. Sonrasında Avrupa, Ortadoğu ülkelerine üretim yapılan atölyede şimdi de ABD’de görev yapan sağlıkçılar için üretime geçildi. Merkeze bağlı Doğukent Mahallesi’nde bulunan atölyede günlük yaklaşık 2 bin 500 tulum üretilirken, bu mahalleli kadınlara da gelir kapısı oldu.

36 yaşındaki genç girişimci Orhan Dalkılıç, “Yıllardır tekstil sektöründe faaliyet vermekteyiz. Bu pandemi sürecinde malum ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu süreçte tekstil sektöründe çalışırken fark ettiğim bir husus vardı ve bu da şirketlerin elemanları çıkarmasıydı. Buna istinaden biz de bu pandemi ve zorlu süreçte tekstil işini ilerletmeye karar verdik. Atölye açarak ve eleman çıkaran şirketlere karşın biz eleman almaya başladık. 10 kişi ile başladığımız bu işte şu an 50 kişiye istihdam sağlıyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın geneli kadın” dedi.

“Elazığ’dan Amerika’ya gönderiyoruz”

Sağlık çalışanları için virüse karşı tek kullanımlık tulum ürettiklerine değinen Dalkılıç, “Elazığ’da atölyemizde üretmiş olduğumuz tulumlar, hem yurt içine satılıyor hem de yurt dışına ihracat ediliyor. Bizim de bu talepleri karşılamaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Hedefimiz ise 2021 yılının sonuna doğru 50 kişilik kapasiteyi 100 kişiye çıkarmak. Günlük tulum üretim sayımız 2 ile 2 bin 500 arasında. Üretmiş olduğumuz tulumlarımız, Ortadoğu ve Avrupa’ya gitmekte. Daha önce de ürettik, Hollanda ve İspanya’ya gönderdik. Şu an üretmiş olduğumuz tulumlar Amerika’ya gidiyor. Elazığ’dan Amerika’ya ihracat yapıyoruz ve bu şekilde devam edeceğiz. Şu an iç piyasa ve bay, bayan ve çocuk giyimleri üretimini bıraktık sadece tulum ağırlıklı çalışıyoruz, bunu sürdüreceğiz. Aşı zaten bulundu ve yapılmaya başlandı. Süreç uzarsa biz de devam edeceğiz. Süreç kısalırsa biz de bu işi bırakıp tekrar kaldığımız yerden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Çalışma ortamlarının güzel olduğunu belirten 2 çocuk annesi Gülsüm Cirit, “Burada tekstil atölyesinde çalışıyoruz. Burası evime çok yakın ve böyle bir imkan olduğu için çok güzel gidiyor. Bayan ortamı olması ve temiz olması çok iyi” diye konuştu.

Çalışanlardan İnci Çelik ise, “Giyim ve üretim bölümünden mezunum. Buraya gelip hem aileme destek vererek katkıda bulunmaya çalışıyorum hem de kendimi geliştiriyorum. Ayrıca okul masraflarımı çıkarmak için çalışıyorum. Burada da çoğunlukla tulum dikiyorum” ifadelerini kullandı.

Hamdin Kılıç – Rıdvan Yeşilırmak

Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’da gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown İyi Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown, İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu ile görüşerek Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Diyarbakır’ın güzel bir şehir olduğunu belirten Büyükelçi Marc Inners-Brown, Başkan Ensarioğlu ve ekibine başarılar dileyerek beraberinde getirdiği ve ülkesinde yetişen bir paket çay hediye ederek misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu tarafından ilgiyle karşılanan Büyükelçiye Diyarbakır’ı ve İYİ Partiyi ziyaret etmesi anısına Diyarbakır’ın önemli tarihi eserlerinin işlenmiş olduğu deri bir tablo hediye edildi.

Kendilerine yapılan bu ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirten İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, “Temas ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimize gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown partimizi de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunması bizleri mutlu etti.

Kendilerini en iyi şekilde ağırladık. Şehrimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi verdik. Kendilerine bu ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler