• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

EĞİTİM-ÖĞRETİM’DE BİR DÜNYA MARKASI: SINAV KOLEJİ

EĞİTİM-ÖĞRETİM’DE BİR DÜNYA MARKASI: SINAV KOLEJİ
EĞİTİM-ÖĞRETİM’DE BİR DÜNYA MARKASI: SINAV KOLEJİ

D.BAKIR- Ülkemizin en köklü ve saygın Eğitim kurumlarından Özel Sınav Koleji, Eğitim-Öğretim alanında hizmet sunmaya başladığı günden bu yana, hep ilklerin öncüsü olarak, Eğitim ve Öğretim’de bir dünya markası olmuş durumda.

Bugüne kadar gerçekleştirdiği bir dizi yeniliklerle, öğrencilerinin Eğitim-Öğretim başta olmak üzere, sanat, kültür ve sportif anlamda daha başarılı olmalarına zemin hazırlayan Sınav Koleji Diyarbakır Şubesi de, bu paralelde, çıtayı sürekli olarak yüksek tutuyor.

Merkezi Ankara’da bulunan Sınav Koleji, Akademik uygulamaları ve sosyal etkinlikleriyle her alanda farklı çalışmalar gerçekleştirerek, öğrencilerine hem Eğitim, hem de Öğretim olanaklarını, çok yönlü olarak öğrencilerine sunmanın, haklı gururunu yaşıyor.

EN DENEYİMLİ EĞİTİMCİLER GÖREV BAŞINDA

Genel deneme sınavları, özel etüt çalışmaları, ödevleri ve öğretmenler tarafından yapılan birçok etkinliği merkezden gelen Özel Diyarbakır Sınav Koleji hiçbir kolejde bulunmayan birçok uygulamaya da öncülük etti.

Mikro-Bireysel Etüt çalışmaları, Biyolojik Ritim Yönetimi, Okul Harçlığı Yönetimi, Doğal Kaynaklarımızı Bilinçli Yönetme Uygulaması, Kişisel Sorumluluk Geliştirme Projesi, Ders Konusu Ön Hazırlık Çalışması,  gibi birçok yenilikçi çalışma gerçekleştirdi.

Kurucu Temsilcisi Serkan Avcı, ‘yarınlarımızı inşa edecek olan çocuklarımıza, en iyi şartlarda Eğitim ve Öğretim sunabilmek amacıyla, her alanda farklı yenilikler uygulamaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: ‘Eğitimde hem ulusal çapta hem de uluslararası çapta, daha önce denenmiş ve başarıya ulaşmış birçok uygulamayı kendi bünyemizde da icra ettik.

Artık öğrenciyi belli alanlarda geliştirmek yeterli değil. Özel Sınav Kolejleri olarak, öğrencilerimizi sosyal, akademik yönleri ve tüm davranışlarıyla ‘iyi insan ve iyi vatandaş’ olma bilinciyle bütünlüklü olarak yetiştiriyoruz. Bu uygulamalarımızın meyvelerine de almaya başladık. Somut bir örnek vermek gerekirse, Matematik dersinde çok iyi olan bir öğrencimiz, geçen aylarda düzenlenen şiir yarışmasında Türkiye 2.si olmayı da başardı.

Aynı kapsamda bir öğrencimiz tarafından yönetilen kısa film Türkiye çapında 3.’lük alarak dereceye girdi. Bütün bunlar bize gösteriyor ki, Eğitimin her düzeyinde artık alan ayrıştırması yerine, alan bileşkesi geliştirmeye yönelmeliyiz. Sınav Koleji olarak eğitimde yeni uygulamalar gerçekleştirmeye ve eski kalıpların aksine, yeni yöntemler uygulamaya devam edeceğiz.

Amacımız, yeniliklere açık, Akademik eğitimin yanı sıra, etkin yabancı dil eğitimlerinin yapıldığı, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle harmanlanmış geniş kapsamlı programlarımızla, misyonu ve vizyonu olan, geleceğe tam donanımlı bir şekilde hazır bireyler yetiştirebilmek. Bu vizyoner hedefler doğrultusunda, çıtayı hep daha yukarı taşımak ve çocuklarımıza olabildiğince en iyi şartlarda Eğitim-Öğretim sunabilmek amacıyla, bütün Eğitimci kadrolarımızla elimizden gelen bütün gayreti göstermekteyiz.

Mardin Artuklu Üniversitesi Daire Başkanlığından Emekli olduktan sonra, 5 yıl önce Sınav Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğüne atanan Salih Nas, son derece başarılı bir performans göstererek, gerek Öğretmenlerimiz ve İdarecilerimiz ve gerekse diğer tüm çalışanlarımızla uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte.

SANAT VE KÜLTÜREL İÇERİKLİ ETKİNLİKLER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Sınav Okulları olarak, Sanatsal ve Kültürel etkinlere her zaman için özel bir önem verdik. Ülkemizin yanısıra, dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran efsanevi haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikâyesinin konu edildiği “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmi, Sınav Okulları Ana sponsorluğunda vizyona girdi. Büyük ilgi gören film, bir başarı hikayesini anlatıyor olması dolayısıyla da, Eğitim Kurumumuz tarafından özellikle seçerek, öğrencilerimize izlettik.


Bunun yanı sıra, öğrencilerimizi Bingöl İlimizde bulunan Hesarek Kayak Tesislerine götürdük. Yaklaşık iki beş yüz rakımlı Hesarek Dağı eteklerinde inşa edilmiş olan Hesarek Kayak Merkezi, hepimiz açısından unutulmaz bir anı oldu.

Diyarbakırlı yazarımız, Şeyhmus Diken ve hocalarımızla, öğrencilerimizin geniş katılımıyla ”Şehrin hafızaları konuşuyor” projesi çalışması da; son derece faydalar sağladı. Bu konuda bizlere destek olan Şeyhmus Diken başta olmak üzere, emeği geçen herkesi kutluyoruz.

Ankara’da düzenlenen, Yapımcı Feyzi Baran, Yönetmen Zeynel Hebun Güler ile tamamı okulumuz öğrencilerinden oluşan ekip tarafından çekilen, normalliğe yeni bir bakış açısı getiren “Solo” kısa filmi, başkent Ankara’da düzenlenen Çocuk Diyarı Uluslararası Film Festivali’nde ödüle lâyık görüldü.


Kısa filmimizin yönetmeni ve çevirmeni öğrencimiz Zeynel Hebun Güler’e ödülünü, Lise Müdürümüz ve Kurucumuz ile beraber takdim ettik. 11/Fen A Sınıfı Öğrencimiz Zeynel Hebun, Genel Merkezden gelen heyetin de ilgisini çekti. Başarılı kısa film, başrol oyuncusu öğrencimizin, sinemacılık sektöründe ufkunda çok başarılı bir kariyer elde edeceğini umut ediyoruz. Engelli bireylerin yaşantısına ve hayatları boyunca yaşadıklarına farklı bir bakış sunan kısa filmimizin gelecek festivallerde de ödül almasını temenni ediyoruz.

Okulumuzda ikincisini düzenlediğimiz ‘Lise Geneli Satranç Turnuvası’nın finalinin ardından, geçen yıl da birinci olan Ahmet Acar öğrencimize, Lise Müdürümüz ile beraber ödülünü takdim ettik. Okulumuzda yapılan bu tür etkinlikleri, her geçen Eğitim döneminde, daha kapsamlı bir şekilde devam edeceğiz.

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE ERKEN BAŞLADI

Ülkemizin köklü ve saygın Eğitim kurumlarından Özel Sınav Koleji, Eğitim-Öğretim alanındaki başarılarının yanı sıra, öğrencilerin sağlığına yönelik çalışmaları da periyodik olarak gerçekleştirerek, bu konudaki hassasiyetiyle takdir topladı.

İlk olarak Çin’de görülen ve daha sonra dünyaya yayılan koronavirüs (KOVİD-19) ile mücadele kapsamında, daha hastalık belirtileri ülkemizde görülmeden Özel Sınav Koleji Diyarbakır Şubesi, çok yönlü, hijyen ve dezenfektan çalışmalarına başladı.

Özel Sınav Koleji Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Avcı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları söyledi: ‘Ülkemizin güzide Eğitim-Öğretim kurumlarından olan Sınav Eğitim Kurumları Diyarbakır Şubesi olarak, hizmet startını verdiğimiz ilk günden bu yana, öğrencilerimizin sportif, kültürel ve sosyal etkinliklerden olabildiğince faydalanmaları, çevreye ve topluma karşı duyarlı bireyler olarak yetişmeleri konularında, özel bir çaba ve gayret gösterdik.

Bunun yanı sıra, ülkemizde ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 10 Mart tarihinden önce, okulumuz genelinde zaten periyodik olarak yaptığımız temizlik ve hijyen çalışmalarına, profesyonel bir ekiple, daha geniş bir kapsamda devam ettik.

Geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızın olabildiğince virüslerden uzak, temiz ve hijyenik ortamlarda, rahat ve huzurlu bir şekilde Eğitim-Öğretimlerine devam edebilmeleri, Eğitimcilerimiz ve zaman zaman Okulumuzu ziyarete gelen velilerimizin rahat ve hijyenik bir ortamda olabilmeleri noktasında, periyodik olarak, koruyucu hijyen çalışmaları yaptık. Hem Kolej ve hem de Kurs binamızda, profesyonel yardım alarak, hijyen ve dezenfektan çalışmaları yaparak, Eğitim yuvalarımıza gelen bütün misafirlerimizi de, olası virüs tehlikesinden korumuş olduk.


Eğitim-Öğretim dönemimize başladığımız ilk günlerden itibaren, gerek mevsim şartlarından dolayı, yaygın hastalık mikroplarını dikkate alarak ve gerekse dünya genelinde yayılmaya başlayan koronavirüs ile mücadele kapsamında, okulumuzda geniş kapsamlı bir temizlik ve dezenfekte çalışması yaptık. Eğitim kuruluşumuzun bütün alanlarını dezenfekte ederek, çocuklarımızın sağlığını olası olumsuz durumlardan koruduk. Bunun yanı sıra, temiz ve sağlıklı ürünlerden yaptığımız kaliteli yemeklerle, öğrencilerimizin beslenmelerine özel bir önem verdik.

Sektörünün deneyimli aşçıları tarafından temizlik ve hijyene azami derecede özen gösterilerek mutfağımızda yaptığımız yemeklerle, öğrencilerimizin yeterli kalori miktarını almalarını temin ettik.

16 Mart tarihinde Eğitim-Öğretime ara verilene kadar, bu hedef doğrultusunda çalışmalarımıza devam ettik. 23 Mart tarihinde ise, ‘Evde Eğitim Çalışmaları’ start verildikten sonra, ülkemi genelinde olduğu gibi, Diyarbakır Şubemizde de, bu yönlü bir planlama yaptık.

Korona virüs nedeniyle, öğrenci ve öğretmenlerimiz, ‘Uzaktan Eğitim’ projesi kapsamında, sanal sınıflar çalışmasıyla, Eğitim ve Öğretimi sürdürüyor.

Ayrıca, ‘Sınav T.V’ yayınlarımızla, Eğitim Öğretim programımız, kaldığı yerden herhangi bir sıkıntı yaşanmadan, belirlediğimiz çalışma takvimi çerçevesinde devam etmekte. Bu konuda, Sınav Ailesi olarak, bir öneride bulunmak istiyoruz: ‘Online derslerin, merkezden ve aynı standartlar içinde gerçekleştirilmesi daha iyi olur diye düşünüyoruz. Böylece her kolejin ayrı ayrı bir online program gerçekleştirmesi ve ortaya farklı şeyler koymasına gerek kalmaz. Tıpkı EBA’da olduğu gibi. Okulumuz Eğitmenleri, zaman zaman görüntülü ve zaman zaman telefonla soru çözümleri, anlaşılmayan bölümler ile ilgili açıklayıcı bilgiler ve psikolojik destek konusunda öğrencilerimizle sık sık görüşmeler yapmaktalar. Ancak bizim önerimiz, online derslerin de tek merkezden yönetilmesi yönünde.


İKİ FARKLI HASTANE İLE ÖZEL SÖZLEŞME İMZALADIK

Ayrıca, velilerimizle sık sık bu konuda görüşerek, istişarelerde bulunuyoruz. En ufak bir olumsuz durum görülmesi halinde, öğrencilerimizin sağlık kontrollerini yapmaları noktasında, kendilerini uyarıyoruz.

Sağlık, ihmale ve ertelemeye gelmez. Bu nedenle, özellikle bulaşıcı özelliği olan virüsler ve hastalıklara karşı, bizler okul idaresi olarak uzun zamandan beridir alarmdayız. Anne ve babaların da bu konuda gerekli hassasiyet gösterip, gerekli tetkik ve tahlillerin yapılması konusunda, ihmalci olmamaları noktasında, bir kez daha uyarıda bulunuyoruz.

Bunun yanı sıra, Özel Bower Hospital ve Özel Batı Hastaneleri ile, Sağlık Hizmetleri hususunda özel sözleşme yaptık.

19.12.2019 günü itibarıyla yıl süre ile personelimize ve birinci dereceden yakınlarına, yani eş ve çocuklarını kapsayacak şekilde, hastanenin cari fiyatı üzerinden ayakta veya yatarak muayene ve tedavileri ile, tüm laboratuar, tahlil, tetkik hizmetlerinden yüzde 20 indirimli hizmet almalarını temin ettik. Böylelikle öğrencilerimizin yanı sıra, anne, baba ve kardeşleri bu indirimden faydalanmış oldular.

Ayrıca, 01.01.2020 tarihi itibariyle de, yine bir yıl süre ile personelimize ve birinci dereceden yakınlarına aynı şekilde, bütün sağlık hizmetlerinden yüzde yirmi indirimli hizmet almalarını sağlayan sözleşme imzaladık.

SINAVIN KARTALLARI, HEP YÜKSEKTEN UÇTU

Türkiye’nin saygın ve başarılı Eğitim kurumlarından Özel Sınav Koleji, Eğitim-Öğretim’de olduğu gibi, sporun muhtelif dallarında da, ilkleri gerçekleştirerek, başarıdan başarıya koştu.

16 Aralık-2 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Diyarbakır Liseler Arası Basketbol Turnuvası’nda, son derece başarılı bir performans sergileyerek 19 takımı gerisinde bırakarak şampiyonluğa ulaşan Özel Sınav Koleji Basketbol Takımı, başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Akademik başarılarıyla, adından söz ettiren Sınav Koleji, bu başarısını sosyal, kültürel ve sportif yönlerden de perçinleyerek, elde edilmesi zor hedeflere birer birer ulaştı. İl genelinde yapılan ‘Okullar Arası’ müsabakalarda şampiyon olan, Siirt’te düzenlenen Bölge Şampiyonasında da, Diyarbakır’ı en iyi şekilde temsil ederek ipi göğüsleyen ve şampiyonluğa ulaşan Diyarbakır Sınav Koleji Basketbol Takımı, Adıyaman da düzenlenen yarı final maçlarında da Türkiye’de son 16 takım arasına girmeyi başararak, ulaşılması güç bir rekora daha ulaştı.

AZİM VE SABIR İLE, BÜTÜN ENGELLERİ AŞTIK

Özel Sınav Koleji Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Avcı, hiçbir başarının tesadüfi olmadığını belirterek, şunları söyledi: ‘İnanarak, planlı ve programlı çalışma, kardeşlik ruhu, dayanışma ve yardımlaşma ile bütün rakiplerimizi birer birer mağlup edip hedeflerimize ulaştık

Amacımız, hem kendi öğrencilerimize hem Diyarbakır’da yaşayan bütün genç kardeşlerimize, büyük başarılara ulaşmanın zor olmadığını, planlı ve disiplinli çalışma ile her zorluğun üstesinden gelinerek, başarıya ulaşmanın mümkün olduğunu anlatabilmekti. Çıtayı sürekli bir tık daha yukarı taşıyarak ve her geçen gün üzerine katarak, kendimizi geliştirdik. Önümüzdeki süreçte, daha zorlu hedefler peşinde koşmaya hep beraber devam edeceğiz.

Akademik başarının yanı sıra, geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızı sportif, kültürel ve sosyal konularda da en iyi şekilde yetiştirip, onları hayata en donanımlı bir şekilde hazırlamak için, Eğitim camiası olarak canla başla gayret gösteriyoruz.

Başta teknik kadromuz ve sporcularımız olmak üzere, emeği geçen herkesi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Takımımızın her maçını heyecanla takip ettik. Öğrencilerimizin aldığı her sportif başarı, ‘Sınav Koleji Ailesini’ daha da güçlendirip, geleceğe dair umutlarımızı artırıyor. İnanıyoruz ki, daha da büyük hedeflere, yakın zamanda ulaşacağız’.

SOSYAL PROJELERLE HEP İLKLERİN ÖNCÜSÜ OLDU

Ülkemizin en köklü ve saygın Eğitim kurumlarından Özel Sınav Koleji, Eğitim-Öğretim alanında sergilediği başarıların yanı sıra, sosyal sorumluluk projelerinde de öncülük etti.

Sınav Koleji Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Avcı, Özel Sınav Koleji Okulları olarak, çocuklarımızın topluma duyarlı, doğa ve hayvan sevgisi konusunda olabildiğince bilinçlendirmek amacıyla da sık sık etkinlikler düzenledi.

Serkan Avcı, ‘Okul olarak, kurumumuz bünyesinde her gün çocuklarımız, Eğitim neferlerimiz ve bütün çalışanlarımız için çıkardığımız yemek ve ekmeklerden arta kalanları, sokak hayvanlarına ulaştırarak, değerlendirdik. Kamuoyunun Derman Baba olarak tanıdığı hayırsever ve yardımsever kişiliği ile hepimizin takdir ettiği Yılmaz Acu, kalan yemek ve ekmekleri Okulumuzdan alıp, kedilere, kuşlara, kısacası ulaştırabildiği kadar sokak hayvanlarına ulaştırdı.

Özelikle soğuk kış koşullarında, sokak hayvanlarının, beslenmede ne tür sorunlar yaşayabilecekleri, hepimin malumu. Çok sayıda hayvanın, bu nedenle hayatını kaybettiğini çevremizden hepimiz biliyoruz.

Bu noktada Okul olarak başlattığımız bu proje ile, kalan yiyecekler ve ekmeklerin, sokak hayvanlarına verilmesini sağladık. Kentimiz genelinde bazı restaurant ve işletmelerin de, kalan yemeklerini bu şekilde değerlendirdiklerini zaman zaman basından izliyor ve okuyorduk. Böylesi bir projeye, Eğitim Kurumu olarak öncülük etmek, bizim için büyük mutluluk kaynağı oldu.

Sınav Koleji olarak, her zaman için daha iyiyi ve güzeli hedefleyerek, Eğitim yolculuğumuza devam etmekteyiz’.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’ ‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’

D.BAKIR- Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, ‘Rahmetlerin adeta yağmur gibi yağdığı bir mübarek Ramazan-ı Şerif’e daha kavuşmanın kıvancını yaşadıklarını’ belirtti.

 

Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, Mübarek Ramazan-ı Şerif dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şunları söyledi: ‘Mübarek Ramazan Ayı, Ramazan ayı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği, kutlu zaman bir zaman dilimidir. Cenabı Rabbim, bizler bir kez daha Recep, Şaban ve Ramazan aylarıyla, bu nadide günlerin beraberinde getirdiği kutla kandil gecelerine kavuşturdu.

 

Gerek ülkemiz ve gerekse bütün dünya insanları, oldukça zorlu bir sınavdan geçmekteyiz. Ülkemizin yanı sıra, dünya genelinde vefat ve bulaşıcı pandemi vaka sayılarının hızlı bir artış trendine girdiğini, üzülerek gözlemlemekteyiz. Bireysel ve çevre temizliğine önem göstermemiz, sadece kendimiz değil, bütün sevdiklerimizin hayatı açısından önem taşıyor. Temas, maske, mesafe ve hijyen hususlarına, son derece önem göstermemiz gerekiyor. Yüce Allah’a dualar ve niyazlar ederek, aziz milletimiz başta olmak üzere, dünyada etkili olan ve can almaya devam eden, bulaşıcı pandemiden kurtulmayı dilyoruz. Cenab-ı Allah; başta ülkemiz olmak üzere, bu kutlu maneviyat ikliminde, bütün İslam Alemi’nin birlik ve beraberliğini muhafaza etmemizi nasip buyursun.

 

On bir Ayın Sultanı Şehri Ramazan, geçmişe dönük bir muhasebe yaparak, bugüne yaptığımız yanlışlarla yüzleşip, bu yanlışlarla bir daha düşmemek noktasında bir fırsat teşkil etmektedir. Saygıdeğer halkımız ve tüm İslam Âlemi’nin mübarek Ramazan Ayını en halisane duygularımla kutlar, bu mukaddes günlerin, başta aziz milletimiz olmak üzere, bütün dünyada, sağlık, mutluluk ve esenliklere vesile olmasını, Yüce Rabbim’den niyaz ederim’.

Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır

Diyarbakır’da Dünya Otizm Farkındalık Günü yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan, Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, otizmin eksiklik olmadığını, farkındalık olduğunu söyledi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü, Diyarbakır’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Diyarbakır’da Güneydoğu Down Sendromu Derneği, sivil toplum kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dire Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Otizm Farkındalık Gününe dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüş düzenlendi.

Sümer Park Ortak Yaşam Alanında başlayan farkındalık yürüyüşü Diyarbakır Valiliği binasının önüne son bulurken, valilik önünde otizmli ve engelli çocukları karşılayan Vali Münir Karaloğlu, otizmli çocuklar ile engelli bireylerle beraber Anıt Park içerisine kadar yapılan yürüyüşe katılarak destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’da da bir farkındalık oluşturmak gayesiyle bu etkinliği yaptıklarını söyledi. Vali Karaloğlu, “Otizm bir eksiklik değil, ayrıcalıklı bir farkındalık ve aslında otizmli yavrularımızı erken teşhis edebilirsek, onlara doğru ve özel bir eğitim sağlayabilirsek ve toplumsal farkındalığı da artırabilirsek bu yavrularımızdan yarın dünyayı değiştirecek dahiler çıkabilir. Bunun dünyada birçok örneği var.

İşte Albert Einstein’ın, Newton’un, Mozart’ın ve Steve Jobs’un otizmli olduğu söyleniyor. Onlar erken teşhis, doğru ve özel eğitim ile farkındalıkla dünyayı değiştirecek bilimsel ve sanatsal faaliyetlerde insanlığı çok şey katmışlardır.

Bizde otizmli yavrularımızı, hem ailelere hem de biz topluma Allah’ın imtihanıdır, onların bu farkındalığını fark eder, o farkındalıklarına uygun davranırsak inşallah onlarda içerisinde bulundukları topluma daha faydalı bireyler haline getirebiliriz” diye konuştu.

Günün anlamına hitaben bir açıklama yapan Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, “Çocuklar da farkındalığı hissettirmek amacıyla buradalar.

Güneydoğu Down Sendromu Derneği olarak engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer almalarını sağlamak ve önlerindeki engelleri ortadan kaldırmak için hak temelli hizmet anlayışını esas alıyoruz. Otizmin hastalık değil farklılıktır. Siz de otizmi fark edin görmezden gelmeyin” dedi.

Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı” Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı”

Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Süveyş Kanalı’nı tıkayan ve gemi trafiğini durduran Ever Given gemisinin kanala en az 1 milyar dolar zarara neden olduğunu duyurdu.

Süveyş Kanalı’nda 6 gün boyunca gemi trafiğine engel olan Japon Shoei Kisen Kaisha şirketine ait 200 bin tonluk konteyner gemisi Ever Given, kanal önemli maddi zarar uğraştı. Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı, yaşanan olayda geminin kanala maddi zararının en az 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabie yaptığı açıklamada, “Yaşanan tıkanma nedeniyle Mısır, günlük 12 ila 15 milyon dolar maddi zarar etti. Yapılan soruşturma sonucu zararı kimin karşılayacağı belirlenecek” ifadelerini kullandı. Rabie, soruşturmanın önemi vurgulayarak, geminin kara kutusunun geminin ilk sıkıştığı andan yüzdürüldüğü ana kadar ayrıntıları ortaya çıkaracağını söyledi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Rabie, “Tazminat ödenmesi gerekiyor, çünkü tazminat ülkenin hakkıdır. Bu olay, Mısır’ın itibarına zarar verdi” ifadesini kullandı.

23 Mart’ta karaya oturan gemi sadece Mısır’a değil küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Dev geminin kanalı tıkamasının ardından kanalda gemi trafiği oluşmuş ve 450 gemi, Ever Given gemisinin yüzdürülerek rotalarına devam etmeyi beklemişti. Ever Given’ın hareket ettirilmesinin ardından kanalda trafik yeniden başlamıştı.

Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl’dan SRC Yapı İnşaat .Ltd.Şti. Aş.Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Sinan Balıkçı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl ziyarette vakıflarının çalışmaları hakkında Sinan Balıkçı ile fikir alışverişinde bulundu.

Ziyaret esnasında Hocazade ve Avcıl beraberlerinde getirdikleri plaket ve çiçeği Sinan Balıkçı’ya taktim etti.

Sinan Balıkçı ise Hocazade ve Balıkçı’ya ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi. Balıkçı, “Sayın vakıf başkanlarımız Cengiz Hocazade ve Arzu Avcıl gibi değerli vatanına milletine bayrağına sadık insanlara kapımız her zaman açıktır.

Ziyaretleri bizleri çok mutlu etti. Diyarbakırımız güzel bir şehirdir sahabeler ve peygamberler şehridir bizler için misafirler başımızın tacıdır. Misafirlerimizin getirdiği çiçek ve plaket içinde teşekkür ediyorum” dedi.

Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı

Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’ne katılmak için Diyarbakır Havalimanına iniş yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından coşkuyla karşılandı.

Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem ve yönetim kurulu üyelerinin aralarında bulunduğu kalabalık Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı Mardin’e kadar yalnız bırakmadı.

Büyük bir coşkunun yaşandığı Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’nde adeta Diyarbakır rüzgarı da esti. Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı yalnız bırakmayan Diyarbakırlı vatandaşlara teşekkür eden

 Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem, “Bizleri yalnız bırakmayan sevgili Diyarbakırlı Yeniden Refah Partili kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan, Mardin’de partisinin 2. Olağan Kongresine katılan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’a Genel Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Sacit Günbey , Naim Öztürk, Doğan Bekin, Erkan İlyas Helvacı, çok sayıda MKYK üyesi eşlik etti.

Kongrede konuşan Erbakan, partilerinin kuruluşundan bu yana kısa sürede çok mesafe katettiklerini ifade etti.

Artuklu Üniversitesi Vali Kılıçlar Salonu’nda yapılan kongrede konuşan Erbakan, “Biz Mardinlileri seviyoruz. Erbakan hocamız Mardinlileri seviyordu. Mardinliler de Erbakan hocamızı seviyordu. Bu kadar kısa sürede, bu kadar uzun mesafe kat etmemiz Mardin’de şu muazzam coşkulu toplulukla il kongremizi yapmamız davamızın bereketidir, Cenabı Allah’ın yardımıdır ve Milli Görüşün bereketidir.

Cenab-ı Allah bizleri bu istikametten bu hak davadan ayırmasın. Milletimize, Mardin’e, ülkemize, İslam alemine, bütün insanlığa faydalı olmayı, hayırlı hizmetler yapmayı, mazlumların, ezilenlerin derdine derman olmayı nasip eylesin inşallah dedi. Herkesin hiçbir ayrım gözetmeksizin saadet ve selametini hedefleyen anlayışla geliyoruz.” dedi.

Bölgenin en önemli sorunun işsizlik ve geçim sıkıntısı olduğunu söyleyen Erbakan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlık alanında Türkiye eskiden beridir iyi bir noktada ve sağlıkta pandemi sürecinde de büyük başarılar gösterildi. Ama hayatta kalanlar bu sefer ekonomi olarak çöktü. 2020 yıllında Türkiye’de 99 bin 588 esnaf dükkanını kapattı. 40 bin 735 şirket kapandı.

Milyonlarca insan demektir bu. Böyle bir noktada esnafın kredi taksitlerinin en az 1 yıl ertelenmesi lazım. O kredi borcunun faizinin, hiç değilse yarısının devlet tarafından karşılanması lazım. Esnafa doğrudan nakit desteğinin artırılarak sürdürülmesi lazım. Esnafın su, doğal gaz, elektrik ve SGK borcunun mutlaka faizsiz şekilde en az 1 yıl ertelenmesi lazım. Kısa çalışma ödeneğinin de en az 6 ay daha devam ettirilmesi lazım.”

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

İş adamı Kemal Sinanlı MÜSİAD Başkanlığına seçilen Mehmet Bozkuş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette fikir alışverişlerinde bulunduklarını belirten İşadamı Kemal Sinanlı, “MÜSİAD şehrimizin için en önemli sivil toplum kuruluşlarımızından biridir.

Bu kapsamda MÜSİAD başkanlığına seçilen Sayın Mehmet Bozkuş kardeşimizi ziyaret etme gereksinimini hissettik. Kendileri için gerek yurt dışında gerek yurt içinde elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Gençlerimizin önünü açalım, bu kapsamda genç kardeşimiz Mehmet Bozkuş’a her zaman desteğimiz olacaktır.

Diyarbakırımız insanlık şehridir ve MÜSİAD ile bu kutsal şehrimize neler yapabiliriz, şehrimize ne katkı sunarızı konuştuk. Ben inanıyorum ki Mehmet kardeşimiz güzel hizmetler yapacaktır. Bizlerde kendisine destek olarak el birliği ile güzel hizmetler yapacağız. Allah utandırmasın hayırlara vesile olsun inşallah. Kapım kendisine ardına kadar açıktır.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun desteğim olacaktır. İlgi alakadarından dolayı başkan Mehmet beye çok teşekkür ederim. Sayın Başkanımıza ve Yönetim Kurulumuza yeni görevlerinde nice başarılar diliyor, şehrimiz için fayda sağlamalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mehmet Bozkuş ise, “Değerli ağabeyimiz sayın Kemal Sinanlı beyin bizlere yapmış olduğu ziyaretten dolayı çok memnun olduk.

Sağolsunlar kendi birikimlerinden faydalanacağız inşallah. Ziyaret esnasında  güzel bir sohbetimiz oldu.  Allah kısmet ederse çok güzel projelerimiz olacaktır. desteklerinden dolayı Sayın Kemal Sinanlı beye teşekkür ederim” dedi.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler