• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

DİYARBAKIR’IN BAĞRINDAN ÇIKAN BAŞARILI İŞ ADAMI VE SİYASETÇİ: BEDİRHAN AKYOL

DİYARBAKIR’IN BAĞRINDAN ÇIKAN BAŞARILI İŞ ADAMI VE SİYASETÇİ: BEDİRHAN AKYOL
DİYARBAKIR’IN BAĞRINDAN ÇIKAN BAŞARILI İŞ ADAMI VE SİYASETÇİ: BEDİRHAN AKYOL

D.BAKIR- Diyarbakırlı İş Adamı ve siyasetçi, Bedirhan Akyol, uzun senelerden beri Diyarbakır’da siyaset ve spor dünyasında aktif olarak görev yapmış, bu Mukaddes kente unutulmaz hizmetler vermiştir.

ZANA Yapı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini icra eden, uzun yıllar Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak parti) Diyarbakır İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Bedirhan Akyol, bunun yanı sıra, kentimizin sporunda da özel bir yere sahip.
Diyarbekirspor ve Diyarbakırspor 1968 Kulüpleri’nin de aralarında yer aldığı 3 Spor Kulübü’nün kurucusu olan, 1990 yılından bu yana, yani yaklaşık 30 yıldır futbolun içinde olan, bu süre zarfında senelerce kulüp başkanlığı ve yöneticilik yapan Bedirhan Akyol, tüm bilgi birikiminin yanı sıra, maddi anlamda da kulüplerimize destek olarak, unutulmaz hizmetlerde bulundu.

İş Adamı, siyasetçi ve aynı zamanda İlimizin tanınan ve saygı duyulan kanaat önderlerinden biri olan Akyol, tecrübesi ve bilgi birikimiyle, İlimizin faydasına olacak bir çok projeye öncülük etti.

Hem kent ekonomisine ve hem de istihdama katkı sağlayan Bedirhan Akyol, taziyelere katılarak, insanların acılı ve zor günlerinde yanlarında oldu. Bunun yanısıra, hastaları ve yaşlıları ziyaret ederek, ekonomik durumları elverişli olmayan ailelere yaptığı yardımlar ile, hayır duaları aldı. Çalışkanlığı ve mütevaziliğinin yanı sıra, bugüne kadar bir çok husumetli aileyi barıştırarak kan davalarının sona ermesi noktasında, büyük çabalar sarf eden Bedirhan Akyol, ‘Yüce Rabbim’e şükürler olsun, mukaddes kentimize ve kadirşinas insanlarımıza çok yönlü faydalar sağlama imkânlarını bahşetti. Bundan sonra da elimizden gelen bütün çabayı sarf ederek, hayır duaları alma yolunda mücadelemize devam edeceğiz’ şeklinde konuştu.

Üç spor kulübünün kurucusu olan ve yaklaşık 30 yıllık kulüp başkanlığı ile yöneticilik geçmişi olan Bedirhan Akyol, 1990 yılından bugüne kadar, kent sporunun gelişmesi, yetenekli sporcuların keşfedilerek yetiştirilmeleri ve Diyarbakır’ın sportif arenada en iyi şekilde temsil edebilmesi noktasında, gecesini gündüzüne katarak çalıştı.

KENT SPORUNA VE GENÇ SPORCULARA KATKI SAĞLADI

Görev yaptığı süre zarfında, sporun barış ve kardeşlik olduğunu, mesafeleri ortadan kaldırdığını, kulüpler ve kentler arasında yeni kardeşlik köprüleri ve dostluklar inşa edilmesine zemin hazırladığını belirten Bedirhan Akyol, ‘Sporun içinde kesinlikle şiddet yer yoktur, olmamalıdır. Bizim görev yaptığımız süre zarfında, zaman zaman hakemlerin kötü niyetli ve aleyhimize yönettiği maçlarda bile, hiçbir zaman duruşumuzu bozmadık, hakkımızı hukuki yollardan aradık’ diyerek sporun ve sportif karşılaşmaların kaynaştırıcı ve birleştirici unsurlarından azami ölçüde faydalanılması gerektiğine dikkat çekti.
Ayrıca, her yıl düzenli olarak sokak çocuklarına spor malzemesi yardımlarında bulunan ve gönülleri fetheden Akyol, Kick Boks Dünya İkinciliğine kadar yükselen sporcunun yetişmesini sağladı. Atletizmde ise Avrupa üçüncüsü olan sporcunun yetişmesinde büyük emekler vererek, Diyarbakır tarihine unutulmayacak bir dizi sportif başarının elde edilmesinde en büyük pay sahibi oldu. Diyarbakır da ilk kez bir Amatör spor kulübünün açılış maçı için, Bulgaristan’dan Süper Lig takımını getirerek, tarihe geçen Bedirhan Akyol, enerjisini, mesaisini ve maddi olanaklarını, kentimiz insanı ve sporcuları için seferber etti.

Avrupa üçüncüsü sporcunun yetişmesinde de unutulmayacak çabaları ve emekleri olan, İlimizin sporunun gelişmesi ve ilerlemesi yönünde unutulmaz katkılar sağlayan ZANA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bedirhan Akyol, Yeni Diyarbakırspor Kulübünün ismini ‘Diyarbekirspor’ olarak değiştirip, bu kulübün kurucu başkanı olarak uzun seneler başarıyla görev yaptı. Diyarbekirspor, onun döneminde çok başarılı maçlar çıkarırken, 3. Lige yükselme başarısı da gösterdi. Bu arada bir çok sporcu, Diyarbekirspor Altyapısından yetişti.

FETÖCÜLERİN KUMPASINDA, YALNIZ BIRAKILDI

Diyarbakır’a unutulmayacak hizmetler veren ZANA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bedirhan Akyol, 2019 yılında, hayatını alt üst eden ve ticari hayatını bitiren bir olayda, yalnız bırakıldı.

Olayın şokunu unutamadığını ve bu olay nedeniyle, çok zor günler geçirdiğini belirten Bedirhan Akyol, şunları söyledi:

Geçtiğimiz yıl, Jandarma Komutanlığı’ndan arayarak, Kayapınar İlçe Jandarma Komutanlığına çağrıldım. İfade vermem isteniyordu. Hemen gittim. İlçe Jandarma Komutanı, terörle bağlantılı gerekçesiyle ZANA İnşaat Firması hakkında soruşturma başlattıklarını söyledi. Ben de kendilerine Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım firmanın ZANA Yapı olduğunu, dolayısıyla söz konusu firma ile herhangi bir ilişiğimin olmadığını beyan ettim. Şirketimle ilgili bütün evrakları ibraz ederek, resmi olarak belgeledim.

Ak parti Diyarbakır Eski İl Başkanı Muhammed Akar da, benimle beraber gelmişti. İlçe Jandarma Komutanı, tanzim ettiğimiz tüm evrakları birer birer inceledi. Doğal olarak, sözü edilen firma ile ilgili en ufak bir ilişiğimizin olmadığı ortaya çıkanca, ‘Kusura bakmayın, isim benzerliği var’ diyerek, bizim konuyla ilgimizin olmadığının anlaşıldığını belirttiler ve bizi uğurladılar.

Ne kadar ilginçtir ki, yaklaşık yirmi gün sonra tekrar Kayapınar İlçe Jandarma Komutanlığına çağrıldım. Bunun üzerine Muhammed Akar beyle yine beraber gittik. Benzer sorular yine soruldu. ZANA İnşaat ile ilgili konu olduğu için, ben yine kendilerine, ZANA Yapı Firmasının Yönetim Kurulu Başkanı olduğumu ve bahse konu olan firma ile ilişiğimin olmadığını deklare ettim. İşin ilginç tarafı, üç gün boyunca göz altında kaldım. Tam o dönemde gerek vatandaşlarımız, gerekse Ak parti Kadın Kolları, Gençlik Kolları, Delegasyon Heyetimiz ve üyelerimiz, benim İl Başkanı olmamı istiyorlardı.

Ak parti Genel Merkezi de bunları biliyordu. Teşkilatın içinden gelen, senelerce Diyarbakır’da ticaret yapmış, üç kulüp başkanlığı görevimde sayısız başarılar elde ettiğimi, yerel ve ulusal basın yayın kuruluşları, sık sık dile getiriyordu.
Tam üç gün boyunca, göz altında kaldıktan sonra mahkemeye çıkardılar ve daha ne olup bittiğini anlayamadan, aleyhime herhangi bir şahit veya belge yokken, tutuklanarak cezaevine gönderildim. Resmen bir komplo ile karşı karşıya kaldım. Benim İl Başkanı olmamı istemeyen Fetöcüler, daha önce bu kumpası hazırlayarak, cezaevine atılmamı sağladılar.

Adı geçen ZANA İnşaat Firmasının sahibini de bıraktılar. Fetöcülerin kumpası sonrası, ticari hayatım bitti, çeklerim kaşelendi, bu yetmezmiş gibi siyasi hayatımı da bitirdiler. İl Başkanlığı ve Milletvekili olarak, Mukaddes Diyarbakır’a, üst düzeyde hizmetler sunabilirdim.

İşin acı tarafı, Ak partiden herhangi bir yetkili çıkıp da benimle ilgilenmedi, yardımcı olmadı. Ne İl Başkanı, ne de Milletvekilleri, en azından ‘Bizim İl Başkan Yardımcılığımızı yapmış, uzun seneler hareketimize hizmet etmiş bu dava arkadaşımız niçin alındı, günlerce göz altında tutulup, cezaevine atıldı?’ diye sormadılar bile. Halbuki ben bu siyasi hareket için canımı, malımı, zamanımı, emeğimi verdim.

Karşılığı bu mu olmalıydı? Bir ay cezaevinde kaldım.
Allah, razı olsun, dürüst hâkimler ve savcılar dosyamı incelediler ve benim beraat edilmeme karar verdiler. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere, cezaevinde mektup yazdım. Kendisine iletildi mi, iletilmedi mi bilemiyorum.

Benİm siyasete girmemin sebebi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Senelerce yapmış olduğum hizmetler, kendisine helali hoş olsun. Fakat en azından İl Teşkilatı olarak, konuyu enine boyuna araştırmaları gerekirdi. Komploya uğradığım gün gibi ortadayken, ne konuyu araştırdılar, ne de bir ay boyunca cezaevinde arayıp sormadılar. Avukat Muhammed Akar ve Avukat Aydın Altaç’a çok teşekkür ederim. Sağ olsunlar, hep yanımda oldular. Onlar gibi, bir çok vatandaşımız da suçumun olmadığını ve önümün kesilmek istendiği için, böyle bir Feto kumpasına uğradığımı biliyorlardı’.

İş Adamı, kanaat önderi, Spor Kulübü Başkanı gibi çok yönlü meziyetleri olan Bedirhan Akyol’un, tam da Ak parti Diyarbakır İl Başkanlığı için ismi geçerken, böyle bir komplo ile karşılaşması, gerçekten manidar bulunmuş ve geniş yankı uyandırmıştı. Bu göreve getirilmesi halinde, iş hayatı ve sportif sahadaki başarılarını siyasete de taşıyacağı, Diyarbakır’ı ‘2021 Vizyonuna’ taşıma noktasında, birbiri ardına projeleri gerçekleştirip, şehrin kalkınması ve gelişmesi yönünde önemli hamlelerin startını vereceği belirtilen Akyıl, kirli bir kumpasla, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİNDE HEP MEYDANLARDAYDI

15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen sonrasında, sergilediği cesur tavırla meydanlara inerek, örnek bir duruş sergileyen Akyol, bu tavrıyla da, Diyarbakır halkından tam not aldı. Senelerdir iş dünyası içinde ve hem de sporun içinden gelen biri olarak, Diyarbakır’a bugüne kadar yaptığı hizmetlerin yanı sıra, ekonomik durumu elverişli olmayan ailelere yönelik yaptığı ayni ve nakdi yardımlarla da, vatandaşların takdirini kazanmış durumda.
Gerek kendi firmasının olanakları ve gerekse Ak parti İl Başkan Yardımcısı sıfatıyla, senelerdir birçok aileye yardımlar temin eden, taziye ve hasta ziyaretleri yaparak, insanların zor ve acı günlerinde yanlarında olan ve hayır dualarını alan Akyol, sinesinden çıktığı Diyarbakır’a hizmet vermenin onur verici olduğunu belirtiyor. Kapısına gelenler için, elinden geleni yapan ve boş göndermeyen, hayırsever bir insan olan Bedirhan Akyol, uzun yıllar bir siyasetçi olarak da memleketine hizmet verdi.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ BİR DÜNYA LİDERİDİR

Ak parti saflarında ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile siyaset yaptığını ve bundan büyük mutluluk duyduğunu belirten Bedirhan Akyol, şunları söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bir dünya lideridir. Ak parti İl Başkan Yardımcılığı, Kayapınar Belediye Başkan Adaylığım ve Milletvekili Aday Adaylığım süreçlerinde gerek Ankara ve gerekse Diyarbakır’da kendisiyle sık sık bir araya gelme olanağı buldum.

Ak partinin iktidara geldiği 2002 yılından, bugünlere baktığımızda, ülkemizin gerçekten köklü bir değişim geçirdiğini ve çağ atladığını görebiliyoruz.
Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımızın da sık sık ifade ettiği gibi, 2002 seçimlerinin hemen ardından ‘Bismillah’ diyerek kolları sıvadılar ve ülkemizi 4 temel sütun üzerinde yükseltme sözünün startını verdiler. Eğitim, Sağlık, Adalet ve Emniyet’. Yaklaşık 18 yıldır bu dört ana konu üzerinde yapılagelen çalışmalar, gerçekten dünya tarihine geçecek türde çalışmalardır. Yani ‘Halka Hizmet Hareketi, Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde tarihimizde görülmemiş hizmetlere imza atarak, gönülleri fethetti. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeline geçtikten sonra ise, bürokraside yaşanan zaman kaybı asgariye indi ve ülkemiz daha güçlü ve kararlı bir şekilde geleceğe doğru yöneldi.

Ak parti kadroları, Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, ülkemizi çok daha aydınlık geleceğe taşımak için var gücüyle çalışmaya ve üretmeye devam ediyorlar’.

DİYARBAKIR’A SAYISIZ KONUT VE TESİS KAZANDIRDI

ZANA Yapı olarak uzun yıllardır Diyarbakır’da inşaat sektöründe hizmet verdiklerini belirten Bedirhan Akyol, şunları söyledi: ‘İnşaat sektörünün deneyimli ve güvenilir isimleri tarafından hizmete sunduğumuz ZANA Yapı, bugün itibariyle sektörün en hızlı büyüyen ve kendini geliştiren firmaları arasında yer almaktadır. Hizmete sunduğumuz projelerde her zaman için ‘Kalite ‘Olmazsa olmazlarımızın başında gelir’ şiarıyla hareket ettik.

Ayrıca, sosyal ve nitelikli yaşam alanları sunarak, hem insanlarımıza istihdam alanları sağladık, hem de kentimizin ekonomisine katma değer katmış olduk. Modern mimariye özgün çözümler ve kalitesi esas alan anlayışımızla, güvenilir konutlar zincirine sürekli yeni halkalar ekledik. Modern yaşamın gereksinimlerinin yanı sıra, insana ve doğaya saygılı, çağdaş yaşam merkezleri ve sosyal yaşam alanları oluşturarak, insanlarımızın özlemini duyduğu huzurlu, güvenli ve keyifli yaşam alanları oluşturduk.

Sanayi Yapıları, Sosyal ve Ticari Yapılar ve Konutlarda, İnşaat sektörünün farklı alanlarında, tecrübeli ve uzman kadromuz ve teknolojinin en gelişmiş olanaklarıyla, yaşamı hep daha iyiye götürmeyi hedefleyen kurumsal birikimimizle, çok yönlü çalışmalarımıza devam ederek, halkımıza hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz’.

HÜSEYİN BEYOĞLU VE EKİBİ, ALKIŞI HAK EDİYOR

Öte yandan ZANA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bedirhan Akyol, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun, göreve geleli birinci yılını yeni doldurmuş olmasına rağmen, sergilediği performanslarla tarih yazdığını belirtti.
Açıklamasında Hüseyin Beyoğlu ve ekibinin ‘Vatandaş Odaklı’ yaptığı çalışmaların semeresini daha şimdiden almaya başladığına vurgu yapan ZANA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bedirhan Akyol, şöyle devam etti: ‘Sorunları ertelemeden, pansuman tedbirlerle değil, tam tersine neşter vuran Belediye Başkanımız Hüseyin Beyoğlu ve ekibini kutlamak gerekiyor. Beyoğlu, görevinde ikinci yıla adım atarken, yaptığı hizmetler ve gerçekleştirdiği projelerle, takdire şayan bir duruş sergiledi. Senelerdir kaderine terk edilmiş metruk binaların yıkılıp, park yapımı için tahsis edilmesi, Bağlar İlçemize ayrı bir güzellik katacak.

Ekonomik durumu elverişli olmayan aileler ve bu ailelerin öğrencilerine Eğitim dönemi başında yaptığı yardımlar ve okullara sağladığı kırtasiye destekleriyle, Eğitime ciddi destekler verildi. Modern temizlik araçlarıyla, İlçemiz bir uçtan diğer uca temizlenerek, dezenfekte ediliyor. Sokak ve caddeler, sabah erken saatlerinde başlatılan titiz çalışmalarla, pırıl pırıl oluyor. Birçok farklı noktada uygulanacak olan organik meyve sebze alanları uygulaması da, önemli kazanımlardan biri olacak. İnsana hizmeti esas alan, tüm kadroları ve ekipmanlarıyla, Bağlar Belediye Başkanımız Beyoğlu ve ekibi çalışıyor, Bağlar’ın çehresi güzelleşiyor. Asfalt üretiminde yaptığı çalışmalarla, ülkemiz genelinde örnek teşkil edecek bir projeyi gerçekleştiren, bazalt taşından kendi tesislerinde asfalt üreten Bağlar Belediyesi, böylelikle Bölgemiz genelinde bir ilki de gerçekleştirdi.

Daha geniş kapsamlı projelerin startını vermeyi hedefleyen Beyoğlu, Bağlar’ın yeni ve modern yüzü olarak kabul edilen Bağcılar bölgemizde yaklaşık yüz bin metrekarelik alanda Millet Bahçesi Projesini hayata geçirerek, burada yeşil alanlar ve modern dinlenme alanları oluşturup, insanlarımızı rahat ve temiz bir ortama kavuşturacak. Ayrıca, ilçemizin ticaretteki önemli noktalarından birini oluşturan Sakarya Caddesi ile ilgili de projesi hazır. Bu alanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının vereceği destek, İlimiz Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonu ile yenileyerek modern bir alış veriş bölgesi oluşturacak. Bağlar’da yapılmasını hedeflediği projeler arasında ‘Yeni Sanayi Sitesi’ yer alıyor.

Allah’ın izniyle, bütün bu devası projelerin hepsini gerçekleştirerek, ilçemizin vizyonuna vizyon katacaklar. Bakanlıklarımız ve devletimizin diğer kurumlarıyla uyum içinde çalışan Hüseyin Beyoğlu, ekibiyle beraber gece gündüz demeden çalışıyor ve koşuşturuyor. Elazığ depremi sonrası yaptığı çalışmalar da cabası. Bulaşıcı pandemi ile mücadele sürecinde Bağlar Belediye Başkanlığı Ekiplerinin sergilediği son derece başarılı performans, vatandaşlarımız tarafından takdirle karşılanmakta. İlçedeki tüm kurum ve kuruluşları periyodik olarak dezenfekte eden Bağlar Belediyesi Ekipleri, bunun yanı sıra, ekonomik durumu elverişli olmayan ailelere yönelik yaptıkları yardımlarla da, çağdaş belediyeciliğin en güzel örneklerini sergiliyorlar. Kendisini ve onun şahsında tüm kadrolarını tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz’.

BEDİRHAN AKYOL’U TANIYALIM

1969 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Akyol, ilkokulu Kayapınar’da okudu. Ali Emri Ortaokulu ve lisesinde orta eğitimini tamamlayan Akyol, 1986 yılında Tarımspor kulübüne başkan oldu. 1993 yılında sonra hem futbol, kelimenin tam anlamıyla hayatı oldu ve uzun seneler kulüp başkanlığı yaptı.
1996 yılında Çukurova Üniversitesi Tarım Makineleri bölümünde okuyan Akyol, 1997 yılında Tarımspor kulübünü Kayapınar Belediyesi’ne hibe etti. Aynı zamanda futbolun yanı sıra Diyarbakır’da müteahhitlik yapan Akyol, 1998 yılında Beşyüzevlerspor Kulübü’nün başkanlığı ve Çaykur Bölge Müdürlüğü Sendika Başkanlığı yaptı.
Adalet ve Kalkınma partisi (Ak parti) Diyarbakır İl Başkanlığı bünyesinde, Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) ve Mali İşler Başkanlığı görevlerini yürüttü. Aynı zamanda Doğu Güneydoğu Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Akyol, 2009 yılında AK Parti Kayapınar Belediye Başkan aday adayı olarak seçimlere katıldı. Akyol, 2010 yılında Beşyüzevlerspor Kulubü ismini değiştirerek, Yeni Diyarbakırspor Kulübü yaptı. Ak parti Mali İşler Başkanlığı olarak 3 yıl görev yapan, Akyol, Diyarbakırspor 1968 Kulüp Başkanlığı görevini de uzun yıllar başarıyla yürüttü.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’ ‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’

D.BAKIR- Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, ‘Rahmetlerin adeta yağmur gibi yağdığı bir mübarek Ramazan-ı Şerif’e daha kavuşmanın kıvancını yaşadıklarını’ belirtti.

 

Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, Mübarek Ramazan-ı Şerif dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şunları söyledi: ‘Mübarek Ramazan Ayı, Ramazan ayı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği, kutlu zaman bir zaman dilimidir. Cenabı Rabbim, bizler bir kez daha Recep, Şaban ve Ramazan aylarıyla, bu nadide günlerin beraberinde getirdiği kutla kandil gecelerine kavuşturdu.

 

Gerek ülkemiz ve gerekse bütün dünya insanları, oldukça zorlu bir sınavdan geçmekteyiz. Ülkemizin yanı sıra, dünya genelinde vefat ve bulaşıcı pandemi vaka sayılarının hızlı bir artış trendine girdiğini, üzülerek gözlemlemekteyiz. Bireysel ve çevre temizliğine önem göstermemiz, sadece kendimiz değil, bütün sevdiklerimizin hayatı açısından önem taşıyor. Temas, maske, mesafe ve hijyen hususlarına, son derece önem göstermemiz gerekiyor. Yüce Allah’a dualar ve niyazlar ederek, aziz milletimiz başta olmak üzere, dünyada etkili olan ve can almaya devam eden, bulaşıcı pandemiden kurtulmayı dilyoruz. Cenab-ı Allah; başta ülkemiz olmak üzere, bu kutlu maneviyat ikliminde, bütün İslam Alemi’nin birlik ve beraberliğini muhafaza etmemizi nasip buyursun.

 

On bir Ayın Sultanı Şehri Ramazan, geçmişe dönük bir muhasebe yaparak, bugüne yaptığımız yanlışlarla yüzleşip, bu yanlışlarla bir daha düşmemek noktasında bir fırsat teşkil etmektedir. Saygıdeğer halkımız ve tüm İslam Âlemi’nin mübarek Ramazan Ayını en halisane duygularımla kutlar, bu mukaddes günlerin, başta aziz milletimiz olmak üzere, bütün dünyada, sağlık, mutluluk ve esenliklere vesile olmasını, Yüce Rabbim’den niyaz ederim’.

Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır

Diyarbakır’da Dünya Otizm Farkındalık Günü yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan, Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, otizmin eksiklik olmadığını, farkındalık olduğunu söyledi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü, Diyarbakır’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Diyarbakır’da Güneydoğu Down Sendromu Derneği, sivil toplum kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dire Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Otizm Farkındalık Gününe dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüş düzenlendi.

Sümer Park Ortak Yaşam Alanında başlayan farkındalık yürüyüşü Diyarbakır Valiliği binasının önüne son bulurken, valilik önünde otizmli ve engelli çocukları karşılayan Vali Münir Karaloğlu, otizmli çocuklar ile engelli bireylerle beraber Anıt Park içerisine kadar yapılan yürüyüşe katılarak destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’da da bir farkındalık oluşturmak gayesiyle bu etkinliği yaptıklarını söyledi. Vali Karaloğlu, “Otizm bir eksiklik değil, ayrıcalıklı bir farkındalık ve aslında otizmli yavrularımızı erken teşhis edebilirsek, onlara doğru ve özel bir eğitim sağlayabilirsek ve toplumsal farkındalığı da artırabilirsek bu yavrularımızdan yarın dünyayı değiştirecek dahiler çıkabilir. Bunun dünyada birçok örneği var.

İşte Albert Einstein’ın, Newton’un, Mozart’ın ve Steve Jobs’un otizmli olduğu söyleniyor. Onlar erken teşhis, doğru ve özel eğitim ile farkındalıkla dünyayı değiştirecek bilimsel ve sanatsal faaliyetlerde insanlığı çok şey katmışlardır.

Bizde otizmli yavrularımızı, hem ailelere hem de biz topluma Allah’ın imtihanıdır, onların bu farkındalığını fark eder, o farkındalıklarına uygun davranırsak inşallah onlarda içerisinde bulundukları topluma daha faydalı bireyler haline getirebiliriz” diye konuştu.

Günün anlamına hitaben bir açıklama yapan Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, “Çocuklar da farkındalığı hissettirmek amacıyla buradalar.

Güneydoğu Down Sendromu Derneği olarak engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer almalarını sağlamak ve önlerindeki engelleri ortadan kaldırmak için hak temelli hizmet anlayışını esas alıyoruz. Otizmin hastalık değil farklılıktır. Siz de otizmi fark edin görmezden gelmeyin” dedi.

Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı” Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı”

Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Süveyş Kanalı’nı tıkayan ve gemi trafiğini durduran Ever Given gemisinin kanala en az 1 milyar dolar zarara neden olduğunu duyurdu.

Süveyş Kanalı’nda 6 gün boyunca gemi trafiğine engel olan Japon Shoei Kisen Kaisha şirketine ait 200 bin tonluk konteyner gemisi Ever Given, kanal önemli maddi zarar uğraştı. Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı, yaşanan olayda geminin kanala maddi zararının en az 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabie yaptığı açıklamada, “Yaşanan tıkanma nedeniyle Mısır, günlük 12 ila 15 milyon dolar maddi zarar etti. Yapılan soruşturma sonucu zararı kimin karşılayacağı belirlenecek” ifadelerini kullandı. Rabie, soruşturmanın önemi vurgulayarak, geminin kara kutusunun geminin ilk sıkıştığı andan yüzdürüldüğü ana kadar ayrıntıları ortaya çıkaracağını söyledi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Rabie, “Tazminat ödenmesi gerekiyor, çünkü tazminat ülkenin hakkıdır. Bu olay, Mısır’ın itibarına zarar verdi” ifadesini kullandı.

23 Mart’ta karaya oturan gemi sadece Mısır’a değil küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Dev geminin kanalı tıkamasının ardından kanalda gemi trafiği oluşmuş ve 450 gemi, Ever Given gemisinin yüzdürülerek rotalarına devam etmeyi beklemişti. Ever Given’ın hareket ettirilmesinin ardından kanalda trafik yeniden başlamıştı.

Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl’dan SRC Yapı İnşaat .Ltd.Şti. Aş.Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Sinan Balıkçı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl ziyarette vakıflarının çalışmaları hakkında Sinan Balıkçı ile fikir alışverişinde bulundu.

Ziyaret esnasında Hocazade ve Avcıl beraberlerinde getirdikleri plaket ve çiçeği Sinan Balıkçı’ya taktim etti.

Sinan Balıkçı ise Hocazade ve Balıkçı’ya ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi. Balıkçı, “Sayın vakıf başkanlarımız Cengiz Hocazade ve Arzu Avcıl gibi değerli vatanına milletine bayrağına sadık insanlara kapımız her zaman açıktır.

Ziyaretleri bizleri çok mutlu etti. Diyarbakırımız güzel bir şehirdir sahabeler ve peygamberler şehridir bizler için misafirler başımızın tacıdır. Misafirlerimizin getirdiği çiçek ve plaket içinde teşekkür ediyorum” dedi.

Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı

Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’ne katılmak için Diyarbakır Havalimanına iniş yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından coşkuyla karşılandı.

Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem ve yönetim kurulu üyelerinin aralarında bulunduğu kalabalık Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı Mardin’e kadar yalnız bırakmadı.

Büyük bir coşkunun yaşandığı Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’nde adeta Diyarbakır rüzgarı da esti. Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı yalnız bırakmayan Diyarbakırlı vatandaşlara teşekkür eden

 Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem, “Bizleri yalnız bırakmayan sevgili Diyarbakırlı Yeniden Refah Partili kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan, Mardin’de partisinin 2. Olağan Kongresine katılan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’a Genel Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Sacit Günbey , Naim Öztürk, Doğan Bekin, Erkan İlyas Helvacı, çok sayıda MKYK üyesi eşlik etti.

Kongrede konuşan Erbakan, partilerinin kuruluşundan bu yana kısa sürede çok mesafe katettiklerini ifade etti.

Artuklu Üniversitesi Vali Kılıçlar Salonu’nda yapılan kongrede konuşan Erbakan, “Biz Mardinlileri seviyoruz. Erbakan hocamız Mardinlileri seviyordu. Mardinliler de Erbakan hocamızı seviyordu. Bu kadar kısa sürede, bu kadar uzun mesafe kat etmemiz Mardin’de şu muazzam coşkulu toplulukla il kongremizi yapmamız davamızın bereketidir, Cenabı Allah’ın yardımıdır ve Milli Görüşün bereketidir.

Cenab-ı Allah bizleri bu istikametten bu hak davadan ayırmasın. Milletimize, Mardin’e, ülkemize, İslam alemine, bütün insanlığa faydalı olmayı, hayırlı hizmetler yapmayı, mazlumların, ezilenlerin derdine derman olmayı nasip eylesin inşallah dedi. Herkesin hiçbir ayrım gözetmeksizin saadet ve selametini hedefleyen anlayışla geliyoruz.” dedi.

Bölgenin en önemli sorunun işsizlik ve geçim sıkıntısı olduğunu söyleyen Erbakan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlık alanında Türkiye eskiden beridir iyi bir noktada ve sağlıkta pandemi sürecinde de büyük başarılar gösterildi. Ama hayatta kalanlar bu sefer ekonomi olarak çöktü. 2020 yıllında Türkiye’de 99 bin 588 esnaf dükkanını kapattı. 40 bin 735 şirket kapandı.

Milyonlarca insan demektir bu. Böyle bir noktada esnafın kredi taksitlerinin en az 1 yıl ertelenmesi lazım. O kredi borcunun faizinin, hiç değilse yarısının devlet tarafından karşılanması lazım. Esnafa doğrudan nakit desteğinin artırılarak sürdürülmesi lazım. Esnafın su, doğal gaz, elektrik ve SGK borcunun mutlaka faizsiz şekilde en az 1 yıl ertelenmesi lazım. Kısa çalışma ödeneğinin de en az 6 ay daha devam ettirilmesi lazım.”

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

İş adamı Kemal Sinanlı MÜSİAD Başkanlığına seçilen Mehmet Bozkuş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette fikir alışverişlerinde bulunduklarını belirten İşadamı Kemal Sinanlı, “MÜSİAD şehrimizin için en önemli sivil toplum kuruluşlarımızından biridir.

Bu kapsamda MÜSİAD başkanlığına seçilen Sayın Mehmet Bozkuş kardeşimizi ziyaret etme gereksinimini hissettik. Kendileri için gerek yurt dışında gerek yurt içinde elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Gençlerimizin önünü açalım, bu kapsamda genç kardeşimiz Mehmet Bozkuş’a her zaman desteğimiz olacaktır.

Diyarbakırımız insanlık şehridir ve MÜSİAD ile bu kutsal şehrimize neler yapabiliriz, şehrimize ne katkı sunarızı konuştuk. Ben inanıyorum ki Mehmet kardeşimiz güzel hizmetler yapacaktır. Bizlerde kendisine destek olarak el birliği ile güzel hizmetler yapacağız. Allah utandırmasın hayırlara vesile olsun inşallah. Kapım kendisine ardına kadar açıktır.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun desteğim olacaktır. İlgi alakadarından dolayı başkan Mehmet beye çok teşekkür ederim. Sayın Başkanımıza ve Yönetim Kurulumuza yeni görevlerinde nice başarılar diliyor, şehrimiz için fayda sağlamalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mehmet Bozkuş ise, “Değerli ağabeyimiz sayın Kemal Sinanlı beyin bizlere yapmış olduğu ziyaretten dolayı çok memnun olduk.

Sağolsunlar kendi birikimlerinden faydalanacağız inşallah. Ziyaret esnasında  güzel bir sohbetimiz oldu.  Allah kısmet ederse çok güzel projelerimiz olacaktır. desteklerinden dolayı Sayın Kemal Sinanlı beye teşekkür ederim” dedi.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler