• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

DİYARBAKIR, TÜM SEKTÖRLERDE ZİRVEYE OYNAYABİLİR

DİYARBAKIR, TÜM SEKTÖRLERDE ZİRVEYE OYNAYABİLİR
DİYARBAKIR, TÜM SEKTÖRLERDE ZİRVEYE OYNAYABİLİR

D.BAKIR- Diyarbakır’ın bağrından çıkan, çalışkanlığı, azmi ve hayır severliğiyle vatandaşların sevdiği ve saygı duyduğu Diyarbakırlı İş Adamı Cemil Duman, bugüne kadar yaptığı yatırımlarla hem istihdama katkı sağlıyor, hem de kent ekonomisine katma değer katıyor.

Diyarbakır’ın her sahada, zirveye oynayabileceğini, bunun için gerekli birikim, tecrübe, insan faktörü ve donanımın mevcut olduğuna dikkati çeken Duman İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Duman duygularını şöyle dile getirdi; “Mekke Medine’den sonra 5. Haremi Şerif ünvanına sahip, Mukaddes Kent Diyarbakır’da yaşamaktan dolayı tarifi imkânsız, onur ve mutluluk duymaktayız. Tarihin canlı tanığı olan kentimiz, Medeniyetler Beşiği, sinesinde sayısız manevi ve tarihi yapı bulundurmakta, adeta üstü açık bir müze konumundadır. Kutlu dinimiz, İslam’ın Anadolu’ya açılan ilk kapısı olan bu mukaddes kentte yaşamak, hepimiz için birer onur vesilesidir.

Peygamberler, Sahabeler, Evliyalar Diyarı kentimizin her sahada hak ettiği noktaya ulaşabilmesi için hepimiz üzerimize düşen görevi yapmalıyız. Diyarbakır, inanç ve kültür turizmi bakımından dünyanın sayılı kentlerinden biridir. Ancak bu zenginliği turizm açısından bugüne kadar yeterince değerlendiremedik. Halbuki, inşaat, tarım, turizm, sanayi gibi katalizör sektörlerde canlanma ve hareketlenmeyi gerçekleştirebilirsek, hem kentimizin vizyonuna katkı sunabilir, hem de ilimizin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğe ciddi anlamda çözüm üretmiş oluruz. Diyarbakır’a katkı sağlayacak projelerin hayata geçirilmesi, istihdama ve kent ekonomisine katma değer katacak vizyoner bir bakış açısıyla konuya yaklaşmamız gerekiyor.

Butik Oteller, bu noktada, kentimiz ekonomisine ciddi manada pozitif katkılar sağlayabilir. Çünkü Diyarbakır’ımız birçok yönden bölgemizin en gelişmiş kenti konumunda olduğu için gerek turizm ve gerekse ticari hedeflerle gelenleri, son derece iyi şartlarda ağırlayıp uğurlamalıyız. Otopark sorununun olmadığı, havaalanı, otogar ve hastanelere ulaşımın kolay olduğu noktalarda hizmete sunacağımız otellerle istihdama da ciddi manada katkılar sağlayabiliriz. Böylelikle turizm potansiyelimizi harekete geçirerek, kentimizi ulusal ve uluslar arası arenada gerektiği gibi tanıtabilir, yerli ve yabancı turist akışını zirveye çıkarabiliriz.”

İNŞAAT VE TURİZM SEKTÖRLERİNDE YATIRIMLAR YAPIYOR

Duman İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Duman, firma olarak uzun yıllardır turizm ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösterdiklerini, bir dizi yatırımları hayata geçirdiklerini belirterek şöyle devam etti; “Bizler Duman İnşaat olarak, senelerdir inşaat ve turizm sektörüne yönelik yatırımlar yapmaktayız. Her Diyarbakırlı gibi, ben de bu mukaddes kente olabildiğince fayda sağlamak, gelişimine katkı sunabilmek hedefliyle yola çıktım. Gençlik yıllarımdan beri, turizm ve inşaat sektörleri, hep vazgeçilmezim oldu. Çünkü bu iki sektör, diğer sektörleri de harekete geçiren, yeni yatırımlar gelmesine zemin hazırlayan ve hatırı sayılır bir kitleye istihdam olanağı sağlayan sektörlerdir. Bir yerleşim yerine, yeni konutlar, köprüler, yollar, okullar, hastaneler, AVM’ler yapılması demek, bahse konu olan yerleşim yerinin topyekün bir kalkınma hamlesine ciddi anlamda katkı sağlar.

Dolayısıyla inşaat ve turizm sektörleri, birbirlerini tamamlayan ve kalkınma hedeflerinin ‘olmazsa olmazları’ arasında yer alan katalizör görevi gören sektörlerdir. Dünyanın gelişmiş bütün ülkelerine baktığımızda, bu durumun en çarpıcı örneklerini görebiliriz. Ülkemizden ise, Antalya örneğini verebiliriz. Tarih kokan sahil kentimiz, özellikle son yıllarda hızlı bir büyüme trendi göstererek, ciddi manada kalkınma yaşadı. Dolayısıyla ben de daha gençlik yıllarımdan itibaren atıldığım çalışma hayatında, sahil kentlerimizdeki turizm sektörünü inceleyip, en alt tabakasından başlayarak sektörün her kademesinde hizmet verdikten sonra inşaat sektörüne adım attım.

Kamu ihaleleri, Başbakanlık ve TOKİ inşaat yapım hizmetleriyle uzun süre hizmet sundum. Ardından mukaddes kentimiz Diyarbakır’a dönerek, senelerden bu yana elde ettiğim tecrübe ve birikimlerimi Duman İnşaat çatısı altında sürdürmeye başladım. Hem inşaat hem de turizm sektöründe uzun senelerden bu yana, projelerimizle hizmet etmeye devam ediyoruz. Türkiye Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) tarafından, bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz başarılı çalışmalara istinaden, şirketim adına şahsıma plaket ve ödül belgeleri takdim edildi.

 Diyarbakır’da doğmak, bu şehrin ekmeğini yiyip, suyunu içmek, kültürüyle bezenmek gerçekten insana gurur veriyor. Ulu Camimiz, Hz. Süleyman Camimiz, Kiliselerimiz, Surlarımız. yani semavi dinlerin adeta buluşma noktası, kilit bir konumda Diyarbakır. Ancak, ciddi sorunlarımız da yok değil. En başta istihdam sorunumuz, ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Zaten SİAD Başkanlarının da, çeşitli platformlarda dile getirdiği gibi, böylesi sembol kentlerin sinesinde barındırdığı potansiyeli harekete geçirip, sinerji oluşturabilirsek bütün engelleri tek tek aşarız. Bunun yanı sıra, eğitim konusu da çok yönlü olarak ele alınıp irdelenmesi gerekiyor. Yine ülkemiz genelinde sıkıntı kaynağı olan kalifiye eleman konusu da, iş dünyası ile eğitim kurumlarının yapacakları bir dizi istişarelerle, kısa sürede çözüme kavuşabilir. Yani toplumu oluşturan bütün bileşenler, resmi ve özel bütün kurum ve kuruluşlar el ele verip güç birliği yaparsak, bütün sorunların üstesinden geliriz inşallah.”

DİYARBAKIR’I HER PLATFORMDA TANITABİLMELİYİZ

Kentimizin her türlü platformlarda tanıtılması gerektiğine vurgu yapan iş adamı Duman; “Altyapısı sağlam, modernleşen, gelişen ve büyüyen, insanların mutlu olduğu, eğitimlerini yapabildiği, iş bulmakta zorlanmayacağı bir Diyarbakır, hepimizin rüyalarını süsleyen ortak hedefimizdir. Tabi, bunun için hepimize ciddi görevler düşüyor. Herkes üzerine düşen sorumlulukları hakkıyla yerine getirmeye çalışmalı. Zaten doğal bir açık hava müzesi konumunda olan kentimizi, olabildiğince her platformda tanıtmalı, fuarlarda, seminerlerde, kongrelerde, kentimizin sinesinde barındırdığı turizm potansiyeli ile, sinesinden çıkardığı birbirinden değerli şahsiyetleri tanıtmalıyız. Bunu yaparken de, özellikle mukaddes kentimizde yaşayan çocuklarımıza ve gençlerimize, turizm sevgisini aşılayıp, hepsini birer gönüllü turizm elçisi gibi yetiştirmeliyiz. Bu duyguyu aşılayabilirsek, gelen turistlere konukseverliğimizi gösterip, iyi ağırlarsak, sürekli olarak turizm potansiyelimizi geliştiririz. Adalet ve Kalkınma partisi (AK Parti) hükümetleri döneminde Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın gerek başbakanlığı ve gerekse cumhurbaşkanlığı döneminde, ülkemiz bir çok sahada çağ atladı. Sağlıkta devrim niteliğinde yapılan hamleler, ekonomik durumu elverişli olmayan ailelere yönelik yıllardır düzenli olarak yapılan ayni ve nakdi yardımlar, asker aileleri, yetim aylıkları, şartlı nakil yardımı gibi Avrupa ülkelerinde yapılan sosyal yardım çalışmalarının yanı sıra, senelerdir çocuklarımıza ücretsiz olarak ulaştırılan okul kitapları, süt dağıtımı gibi projeler, hepimizi mutlu ediyor. Cumhurbaşkanımız bugüne kadar sık sık ‘Biz halkımızın efendisi değil, hizmetkârıyız’ diyerek, devasa projelerin ülkemize kazandırılmasında başrol oynadı. Otoyollar, hava limanları, şehir hastaneleri, köprüler, toplu konutlar, barajlar gibi devasa yatırımlar, insanlarımızın yüzünü güldürürken, ülkemizin bir çok alanda hamle yapmasına zemin hazırladı” dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ, İŞSİZLİĞİN PANZEHİRİDİR

İnşaat sektörünün katalizör görevi gören sektörlerden biri olduğuna dikkati çeken iş adamı Duman; “Ekonominin can damarlarından biri olan, inşaat sektörü, aynı zamanda işsizliğin de panzehiridir. İnşaat sektörü ne kadar güçlenirse ülke ekonomisi de o kadar dinamik olur ve ekonomi büyümeye devam eder. Zira inşaat sektörünün, yaklaşık yüz yetmiş farklı sektöre, ya doğrudan ya da dolaylı olarak etkisi ve katkısı var. İnşaat sektörü, ülke ekonomisinin büyüme ivmesi, hükümet politikaları ve yatırım potansiyellerinin etkisi ile yoğunluklu olarak gelişmekte olan ülkelerde canlılık gösterir. 2025 yılına gelindiğinde inşaat sektörünün toplam ekonomideki payının gelişmiş ülkelerde yüzde 10, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 17 seviyesine erişeceği tahmin ediliyor.

İnşaat sektörünün, can suyuna ihtiyacı var. İnşaat sektörünün canlanması demek, genel anlamda ülkemiz ekonomisinin yeniden canlanması demek. Lokomotif sektör olan inşaat sektörü, geçtiğimiz yıllarda kentsel dönüşümün de etkisiyle hızlı bir büyüme kaydederek ekonomik anlamda önemli bir konuma ulaştı. Ancak sektörün sürdürülebilir bir büyümeyle ülke ekonomisine katkı sağlayabilmesi ve nitelikli konut alımının kolaylaşması için yeni düzenlemelere ve kalıcı teşviklere ihtiyaç duyulduğunu görüyorum. Yüzlerce sektöre doğrudan ve dolaylı etkide bulunarak milyonlarca kişiye istihdam olanağı sağlayan inşaat sektörü durursa, ekonomi durma noktasına gelir. Bu nedenle kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının tüm sıkıntılara karşı el ele vererek sektörün büyüyerek, gelişmesi için çalışmaya devam etmeleri gerektiği düşüncesindeyim.

Sektörün gelişimi için öncelikle konut kredi faizlerinde düşüş sağlanması ve kredi musluklarının açılması çok önem arz ediyor. Bu anlamda hükümetimiz elinden geleni yapıyor. Sektörün gelişimini hızlandırmak için yatırımdan kaçınmamalı ve yeni yatırımlara yönelmeliyiz.  Diyarbakır ilimizin her alanda gelişmesi ve kalkınması noktasında, Duman İnşaat olarak, yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Yatırımlarımızla ilgili fizibilite çalışmalarımız var. Ancak bunlarla ilgili olarak takdir edersiniz ki ülkemizdeki yatırım olanaklarının tekrar eski ivmeyi yakalaması ve yatırımcılarımızın önünün açılması gerekiyor. Sonuç olarak, kazancımızı sürekli yeni yatırımlara dönüştürerek, kutlu kentimize ve kadirşinas halkımıza hizmet noktasında, şirket olarak elimizden gelen gayreti bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da göstermeye hazırız” diye konuştu.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için

Diyarbakır’ın Hani İlçe Belediye Başkanı İbrahim Lale, görevde olduğu yaklaşık 2 yıllık süre zarfında senelerdir hizmet bakımından ihmal edilen Hani genelinde yaptığı hizmetlerle, vatandaşların takdirini kazanmayı başardı. Kendisine Hani halkı tarafından verilen bu görevi her zaman layıkıyla yerine getireceğini belirten Başkan Lale, “Her şey Hani ilçemiz için” dedi.

Uzun yıllar hizmet konusunda ihmal edilen Diyarbakır’ın Hani ilçesi’nde kısa zamanda gerçekleştirdiği projelerle, Hani’yi bir uçtan diğer bir uca belediyecilik hizmetleriyle buluşturan Başkan Lale, mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarına hızla devam ediyor.

Göreve geldiği Nisan 2019 yılında bu yana altyapıdan eğitime, tarımdan sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar bir çok konuda önemli çalışmalar gerçekleştiren Başkan Lale aynı zamanda ilçede uzun yıllardır çözüm bekleyen sorunlarada el atarak halkın gönlünü fethetti.Şeffaf belediyecilik anlayışını benimseyen, vatandaşlarla bire bir görüşen, çalışmaları yerinde takip eden  Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, “Her şey hani için“ sloganını benimseyerek ilçeyi adeta yeniden dizayn ediyor.

“HALKIMA LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUM”

Hizmet ve insanlık için var olduklarını belirten Başkan Lale, “Halkımız bu görevi bana layık gördüler onlar için layık olmaya çalışıyorum. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun kapımız her kese ardına kadar açıktır.Benim için insan insandır, hangi görüşten olursa olsun o insanı dikkate alırım sorununa çözüm getirmek için elimden geleni yapmaya çalışırım ve asla ayırım yapmam. Biz Hani halkı olarak beraber el vererek ilçemizi yöneteceğiz Her şey ilçemiz Hani için” dedi.

HALKIN GÖNLÜNDE TAHT KURMAYI BAŞARDI

Göreve geldiği günden bu yana halkla iç içe bir başkan profili sergileyen Lale esnaf gezileri, ev gezileri, hasta ziyaretleri, taziye ziyaretlerini atlamayarak halk ile içiçe görevini yürüterek halkın gönlünde taht kurmayı başardı. Vaktinin çoğunu Hanili vatandaşlar ile geçirdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Belediyede durarak hizmet üretilmez bu yüzden sürekli halk ile içiçeyiz onların sorunlarını yerinde dinliyor ve tespit ediyoruz.


Bunun yanı sıra ilçemize bağlı bütün köylerimizi geziyoruz, yaşlılarımıza, gençlerimize, emeklilerimize, engelli kardeşlerimize, memurumuza, işçimize,esnafımızlarımıza, polislerimize, askerlerimize gönüllerimizi açmışız. Makamlar gelip geçicidir, önemli olan makam değil hizmettir. Evet belki gelirimiz olmayabilir ama çok şükür hizmetimiz çok.


 Hani ilçemiz için elimden geleni yapıyorum yapmaya da devam edeceğim. Hani ilçemizde gerek turistleri ve yabancıları gerekse Türkiye’de yaşayan insanlarımızı davet ediyorum gelip güzelim Hani ilçemizi görsünler” diye konuştu.

BELEDİYE PERSONELİYLE KORDİNELİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Belediye çalışmalarında gerek belediye içinde gerek sahada çalışan personellerle koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdüren Başkan Lale, personelle birebir ilgileniyor, sorunları yerinde tespit ediyor ve çözüm oluşturuyor.

Bunun yanı sıra belediyede Kovid-19 ile ilgili personellerle  sık sık toplantı yapan Başkan Lale halkında sağlığı için vatandaşlara maske dağıtılması ve sosyal mesafe ile hijyene dikkat edilmesi konusunda herkesi uyarıyor.

“HANİ İÇİN YENİ PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Kendisi ve ekibi ile birlikte Hani için sürekli proje ürettiklerini ve yeni projelerede imza atacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Hani ilçemiz için bir çok çalışma yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Allah’ın izniyle ilçemiz için ekip olarak projeler üretmeye devam ediyoruz.


Tabiiki de bu başarıyı, halkımız, teşkilatlarımız ve bütün Hani ilçesinin ileri gelenleriyle elele vererek gönüllerine girerek elde ettik. Biz zaten milletin hizmetkarları olarak bugüne kadar çalıştık çalışmayada gücümüz yettiğince devam edeceğiz. Yerel yönetimler zaten hizmet kapısıdır, bir hizmetkarlık görevidir. Biz de bu hizmeti sürdüreceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN LALE’DEN VALİ KARALOĞLU’NA DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu sorunlarını dinlediğini ilçe için ne talepte bulunulursa geri çevrilmediğini de anlatan Başkan Lale, Vali Karaloğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Vali Karaloğlu’nun Hani’yi ziyaret ettiğini bu ziyaretleri esnasında ilçenin sorunlarını dinlediğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Sayın Valimiz Münir Karaloğlu göreve geldiği günden bu yana kendisine ilettiğimiz ilçemizin sorunları konusundan elinden geleni yapmış ve yapmayada devam ediyor. Saolsun bizleri dinliyor ve dikkate alıyor.ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor

Elazığ’da açtığı tekstil atölyesinde korona virüsü (Covid-19) fırsata çevirip istihdam ettiği kişi sayısını 50’ye yükselten genç girişimci, sağlıkçılar için ürettiği tek kullanımlık tulumları Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve ABD’ye ihraç etmeye başladı.

Kentte 10 yıldır hazır ve çocuk giyim alanında faaliyet gösteren bir tekstil firması, Covid-19 salgını sonrası yoğun şekilde tek kullanımlık tulum talebi aldı. Yoğun talep üzerine tekstil atölyesi açan ve çalışan sayısını 10’dan 50’ye çıkaran firma, Türkiye genelinde birçok ile tulum üretimi yaptı. Sonrasında Avrupa, Ortadoğu ülkelerine üretim yapılan atölyede şimdi de ABD’de görev yapan sağlıkçılar için üretime geçildi. Merkeze bağlı Doğukent Mahallesi’nde bulunan atölyede günlük yaklaşık 2 bin 500 tulum üretilirken, bu mahalleli kadınlara da gelir kapısı oldu.

36 yaşındaki genç girişimci Orhan Dalkılıç, “Yıllardır tekstil sektöründe faaliyet vermekteyiz. Bu pandemi sürecinde malum ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu süreçte tekstil sektöründe çalışırken fark ettiğim bir husus vardı ve bu da şirketlerin elemanları çıkarmasıydı. Buna istinaden biz de bu pandemi ve zorlu süreçte tekstil işini ilerletmeye karar verdik. Atölye açarak ve eleman çıkaran şirketlere karşın biz eleman almaya başladık. 10 kişi ile başladığımız bu işte şu an 50 kişiye istihdam sağlıyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın geneli kadın” dedi.

“Elazığ’dan Amerika’ya gönderiyoruz”

Sağlık çalışanları için virüse karşı tek kullanımlık tulum ürettiklerine değinen Dalkılıç, “Elazığ’da atölyemizde üretmiş olduğumuz tulumlar, hem yurt içine satılıyor hem de yurt dışına ihracat ediliyor. Bizim de bu talepleri karşılamaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Hedefimiz ise 2021 yılının sonuna doğru 50 kişilik kapasiteyi 100 kişiye çıkarmak. Günlük tulum üretim sayımız 2 ile 2 bin 500 arasında. Üretmiş olduğumuz tulumlarımız, Ortadoğu ve Avrupa’ya gitmekte. Daha önce de ürettik, Hollanda ve İspanya’ya gönderdik. Şu an üretmiş olduğumuz tulumlar Amerika’ya gidiyor. Elazığ’dan Amerika’ya ihracat yapıyoruz ve bu şekilde devam edeceğiz. Şu an iç piyasa ve bay, bayan ve çocuk giyimleri üretimini bıraktık sadece tulum ağırlıklı çalışıyoruz, bunu sürdüreceğiz. Aşı zaten bulundu ve yapılmaya başlandı. Süreç uzarsa biz de devam edeceğiz. Süreç kısalırsa biz de bu işi bırakıp tekrar kaldığımız yerden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Çalışma ortamlarının güzel olduğunu belirten 2 çocuk annesi Gülsüm Cirit, “Burada tekstil atölyesinde çalışıyoruz. Burası evime çok yakın ve böyle bir imkan olduğu için çok güzel gidiyor. Bayan ortamı olması ve temiz olması çok iyi” diye konuştu.

Çalışanlardan İnci Çelik ise, “Giyim ve üretim bölümünden mezunum. Buraya gelip hem aileme destek vererek katkıda bulunmaya çalışıyorum hem de kendimi geliştiriyorum. Ayrıca okul masraflarımı çıkarmak için çalışıyorum. Burada da çoğunlukla tulum dikiyorum” ifadelerini kullandı.

Hamdin Kılıç – Rıdvan Yeşilırmak

Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’da gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown İyi Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown, İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu ile görüşerek Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Diyarbakır’ın güzel bir şehir olduğunu belirten Büyükelçi Marc Inners-Brown, Başkan Ensarioğlu ve ekibine başarılar dileyerek beraberinde getirdiği ve ülkesinde yetişen bir paket çay hediye ederek misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu tarafından ilgiyle karşılanan Büyükelçiye Diyarbakır’ı ve İYİ Partiyi ziyaret etmesi anısına Diyarbakır’ın önemli tarihi eserlerinin işlenmiş olduğu deri bir tablo hediye edildi.

Kendilerine yapılan bu ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirten İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, “Temas ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimize gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown partimizi de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunması bizleri mutlu etti.

Kendilerini en iyi şekilde ağırladık. Şehrimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi verdik. Kendilerine bu ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Ümitcan Uygun ile görüntüleri ortaya çıkan kadın adliyeye sevk edildi Ümitcan Uygun ile görüntüleri ortaya çıkan kadın adliyeye sevk edildi

Ankara’da Ümitcan Uygun ile uyuşturucu kullanırken görüntüleri ortaya çıkan Fadime Büşra G., adliyeye sevk edildi.

Aleyna Çakır’ın ölümünde baş şüpheli olan Ümitcan Uygun ile uyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerde yer alan Fadime Büşra G., Ankara Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Fadime Büşra G.’nin ifadesinde Ümitcan Uygun’un söylediklerini kabul etmediği öğrenildi. Ümitcan’ın pavyona sık sık gelerek yüklü miktarda hesaplar ödediğini ve o vesileyle tanıştıktan sonra arkadaş olduklarını ifade eden Büşra G., Ümitcan’ın babasının parasını harcadığını belirtti. Görüntülerin yaşandığı gün ise Ümitcan Uygun’un kızlara ‘Uyuşturucu içer misiniz?’ diye sorduğu, daha sonra cebindeki peçeteden uyuşturucuyu çıkarıp kızlara verdiği Büşra G.,’nin ifadesinde yer alan diğer iddialar oldu.

Mevlüt İşli – Erdinç Türkcan

“KORONAVİRÜSLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ” “KORONAVİRÜSLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ”

Diyarbakır’ın Sağlıktan Sorumlu İl Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, korona virüsle mücadelede Diyarbakır’ın valilik, emniyet teşkilatı ve sağlık çalışanlarının özverili ve koordineli bir şekilde hareket etmesi sonucu vaka sayılarında azalma yaşandığını ve vatandaşlarımızın dikkat ettiği takdirde bu mücadelede başarılı olacağını söyledi.

Diyarbakır’da Sağlıktan Sorumlu İl Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, korona virüs ile mücadele kapsamında yaptıkları çalışmalar ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“YOĞUN TEDBİRLER SAYESİNDE VAKA SAYILARI AZALIYOR”

Mart 2020’den beri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüsle başarılı bir şekilde mücadele edildiğini belirten Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; “Ben buraya Ağustos başında geldim. Diyarbakır’a geldiğim dönemde Diyarbakır korona virüs vaka sayısında Türkiye’de ilk 5 il arasındaydı. Bu durum bizi üzüyordu. Valimiz Münir Karaloğlu başkanlığında İl Sağlık müdürlüğü ve ekipleri, tüm sağlık çalışanlarımızın, temizlikçisinden tutun profesörüne kadar hepsi ile birlikte Ağustos ayı başından beri sıkı bir mücadele veriyoruz. Şu an geldiğimiz noktada artan vakalar, aldığımız yoğun tedbirler sayesinde azalıyor. Şu anda rakamlar istediğimiz düzeyde gidiyor. Oran olarak pozitif vaka ile tüm testlerin sonucu olarak yüzde 10 civarındayız. Geçtiğimiz günlerde sağlık bakanımızın yaptığı toplantıda il sağlık müdürümüz ile yaptığı görüşmede Diyarbakır’ın korona virüsle mücadelesinden övgüyle bahsetmiştir. Diyarbakır’ın korona virüsle mücadelede en iyi büyükşehirlerden biri olduğunu söylemiştir. Bakanımızın bize böyle övgüyle bahsetmesi bizi sevindirdi” dedi.

“ARTIK ÜZÜLMEMEK İÇİN KURALLARA DİKKAT ETMELİYİZ”

Sağlık çalışanlarının çok önemli bir görevi ifa ettiğinin altını çizen Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; “Sağlık çalışanlarımız, bu hastalığın yayılmasına karşı canları pahasına büyük bir mücadele vermektedirler. Biz de her zaman onları desteklemekteyiz. Şu ana kadar geldiğimden beri merkezdeki hastaneler dahil tüm ilçelerdeki hastaneleri dolaşıp sağlık çalışanlarımıza moral ve motivasyon sağlamak amacıyla onları ziyaret ettik. Elimizden ne gelirse yapmaya çalıştık. Onların sıkıntılarını dinleyip sıkıntılarını dinleyip valimize gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde aktardık. Elimizden geldiğince onların sıkıntılarını gidermeye çalıştık.


Olumlu dönüşler de aldık. Gerek baş hekimlerimiz olsun, gerekse il sağlık müdürümüz olsun bize moral açısından sağlık çalışanlarının Diyarbakır’da iyi gittiğini söylüyor. Biz de hep beraber onların yanlarında olduğumuzu göstermek için yeri geldiğinde yoğun bakım korona servisini ziyaret edip elimizde bir tatlıyla onlara moral veriyoruz. Gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz.Biz onlara sizin yanınızdayız, bu zor dönem sizi buldu ama maalesef meslek aşkıyla çalışmak zorundayız. Çünkü hepimiz sizin elinize bakıyoruz diyoruz. Sağlık çalışanlarımızdan Allah razı olsun, bizi kırmadan, halkımızı kırmadan çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu bakımdan şu an Diyarbakır’da iyiyiz. Eğer halkımız Cumhurbaşkanımızın dediği gibi maske mesafe ve hijyen kurallarına uymazsa ve kalabalık ortamlarda kalmaya devam eder ise bu hastalık bitmez. Ama son dönemlerde gelen kısıtlamalarla birlikte Vaka sayılarımızda azalma oldu. Kafeler hafta sonu akşamları kapandı ama halkımızın birbirine misafire gitme olayı biraz daha ertelenmelidir. Eğer ki bunları da kesebilirsek izole olursak ve dikkat edersek bu hastalığı Allah’ın izniyle yenmiş olacağız. Çünkü çok can kaybı var çok can kaybettik. Artık üzülmemek için bu kurallara dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER: SEYFETTİN EKEN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Moskova’daki üçlü zirveyi ele aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Moskova’daki üçlü zirveyi ele aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaparak Moskova’da gerçekleşen Putin, Aliyev ve Paşinyan zirvesini ele aldı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaptığı ve Rus liderin Erdoğan’ı, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerin katıldığı üçlü zirve konusunda bilgilendirdiği aktarıldı. Telefon görüşmesinde ayrıca Türk – Rus ateşkes kontrol merkezlerindeki oluşumlar ve koordinasyon konularının da ele alındığı belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Dağlık Karabağ’daki sorunun çözümüne dair verilen çabalara destek verdiği ifade edildi.

Açıklamada Erdoğan ve Putin’in 2 ülke arasındaki ilişkileri de değerlendirdiği belirtilerek, “ortak aşı üretimi ve aşı kullanımına yönelik planların uygulanması da dahil olmak üzere karşılıklı ticaret hacminin arttırılması, kilit alanlarda işbirliğini genişletilmesi ve korona virüs pandemisiyle ortak mücadele gibi konulara özel önem verildi” denildi.

Erhan Altıparmak


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler