• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

“DİYARBAKIR TARİHİNDE YER EDİNMİŞ ŞAHSİYETLERİN İSİMLERİ YAŞATILMALIDIR“

“DİYARBAKIR TARİHİNDE YER EDİNMİŞ ŞAHSİYETLERİN İSİMLERİ YAŞATILMALIDIR“
“DİYARBAKIR TARİHİNDE YER EDİNMİŞ ŞAHSİYETLERİN İSİMLERİ YAŞATILMALIDIR“

D.BAKIR- Mekke, Medine’den sonra 5. Harem-i Şerif ünvanına sahip olan, Peygamberler, Sahabeler ve Evliyalar Diyarı, Mukaddes Diyarbakır, tarih boyunca bağrından çok değerli isimler çıkardı ve çıkarmaya da devam ediyor.

 Kuşku yok ki, bu isimlerden birisi de, Diyarbakır halkına unutulmayacak hizmetlerde bulunmuş, barış elçisi ünvanını almış merhum Hacı Sait Özşanlı’dır. Merhum Hacı Sait Özşanlı’nın hayatı boyunca yaptığı çalışmalar, bıraktığı itibar ve olumlu izler ailesini gururlandırırken, Diyarbakır halkı tarafından da takdirle karşılanıyor.

BABAMIZIN BIRAKTIĞI MANEVİ MİRASLA GURUR DUYUYORUZ

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Diyarbakır Şubesi 17 ve 18. Dönem Başkanı İsmail Özşanlı; “Babamız, bu kutlu yolda hem malını, hem canını ve hem de sağlığını ortaya koydu. Bu iş, onun için her şeyden önce geliyordu. Bazen aylarca görüşemiyorduk. Babam, sürekli yollardaydı, davaların içindeydi. Barış olduğu zaman inanılmaz mutlu oluyordu. Bize bıraktığı en büyük miras barıştırdığı aileler ve akan kanın durması oldu. Dinimiz İslam’ın emrini ve insanlığın gereğini yerine getirdi. Kendisiyle gurur duyuyoruz” dedi.


MAALESEF, KIYMETLİ İNSANLARIMIZI YETERİNCE TANITAMADIK

İslam’ın Anadolu’ya açılan ilk kapısı olan Diyarbekir, ne acıdır ki bugüne kadar ulusal ve uluslar arası platformda yeterince tanıtılamadığını ifade eden Özşanlı, şöyle devam etti; “Sayısız manevi yapıları sinesinde barındıran, bütün semavi dinlere mensup insanların yaşadığı, tarihin canlı tanığı olan, kültürel yapılarıyla adeta üstü açık bir müze konumunda bulunan Diyarbakır, ne yazık ki bu kutsal bu yönleriyle tanıtılamadığı gibi, bağrından çıkardığı birbirinden kıymetli evlatlarını da tanıtamamakta ve gelecek nesillere aktaramamaktadır. Tarih boyunca birçok bilim ve fikir insanları, yazarlar, şairler çıkaran bu mübarek kentin sinesinde barındırdığı manevi güzellikler, yeterince tanıtılamıyor.

Diyarbakır, yıllardır iç ve dış turizm pastasından hak ettiği payı alamıyor. Hz. Süleyman Camii, Ulu Camii, Surlar, kiliseler gibi ibadethanelerin bağrında olduğu Diyarbakır’ın, gerek yurt içi, gerekse yurt dışında bütün yönlerinin ele alındığı ve mutfak kültürünün de dile getirildiği esaslı bir tanıtımının yapılması gerekiyor. Sayısız manevi ve kültürel yapıyı barındıran Diyarbakır, son yıllarda, son derece önemli hizmetler yapmış, başarılar elde ederek, hayır duaları almış, birçok evladını sinesinden çıkardı. Ancak, ne acıdır ki, böylesi hayır hasenat çalışmaları yapan, insanların dertleriyle hemhal olan evlatlarının isimlerini, sağlık ocağı, okul, yurt, cadde, park veya mahallelere verme konusunda, yetersiz kaldı.


Somut örnek vermek gerekirse, babam merhum Hacı Sait Özşanlı’nın yaptığı başarılı çalışmalar, gençlere örnek teşkil edecek örnek hayat hikâyesi ve bıraktığı eserleri yeni nesillere gereği gibi aktaramadık. Okul, cadde, park veya bulvarlara, isimlerinin verilmesi konusunu da göz ardı ettik. 10 Ağustos 2009 tarihinde aramızdan ayrılan babam Sait Özşanlı’nın yaptığı çalışmalar, bıraktığı eserler ve hayat hikâyelerini, çeşitli platformlarda dile getirmeli, isimlerini yaşatma konusunda üzerimize düşeni yapmalıyız” diye konuştu.

ÖZ EVLATLARIMIZIN BİLE KIYMETİNİ BİLMİYORUZ

Hayatını barışa adayan, Fransız Haber Ajansı AFP tarafından Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmesi istenen babasının müstesna kişiliklerden birisi olduğunu belirten Özşanlı; “Batılıların ‘Türkiye’nin Kofi Annan’ı diye andıkları, ülkemizde devlet büyüklerimiz, gazeteciler, siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları ve halkımızın ‘Güneydoğu’nun Barış Elçisi’ diye hitap ettikleri, Diyarbakır Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanlığı yapmış, Liceliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği eski ve Onursal Başkanı merhum Hacı Sait Özşanlı’yı yani babamı bu vesileyle bir kez daha rahmetle anıyoruz. 50 yıla yakın bir sürede resmi olarak kayıtlara geçmiş dokuz yüze yakın, kayıt dışı ise, bin iki yüze yakın kan davalı aileleri barıştırmış, kız kaçırma ve çeşitli sebeplerden dolayı yaşanan binden fazla davanın sulh ile noktalanmasını sağlayarak, binlerce insanın hayır dualarını almakla mazhar olmuştur” şeklinde konuştu.

‘BAĞRIMIZDAN ÇIKAN İNSANLARIN HATIRALARINI YAŞATALIM’

Özşanlı, babasının ülkemizde ilk defa taziye evi kurarak, özellikle ekonomik durumu elverişli olmayan insanların taziyelerini rahat bir şekilde yapmalarına olanak sağladığını aktardı. Özşanlı; “Bu taziye evlerinden bütün semavi dinlerimize mensup insanlar yararlanmıştır. Kendilerini hayır hasenat işlerine adayan, toplumun barışı ve huzuru için gece gündüz demeden çaba sarf eden, gayretli ve çalışkan böylesi mümtaz insanlarımızın bıraktıkları eserleri ve örnek hayat hikâyelerini gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Bir diğer husus ise, düzenlenen çeşitli etkinlikler, programlar, seminerler veya panellerde, bu kıymetli insanların isimlerinin geçmemesi ve hayırla yad edilmemesi de bizi üzüyor. Birçok vatandaşımızın, idari ve mülki amirlerimizin, büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımız ve diğer yetkililerden bu konuda talepleri bulunmaktadır. Lice kayyumu tarafından babamın adına taziye evi kurulması sevindiricidir ama il merkezinde de adının yaşatılmasını talep ediyorum ” açıklamasında bulundu.

 

‘AKRAN ARABULUCULUĞU’ GİBİ PROJELERE KATKI SAĞLAMAYA HAZIRIZ

İsmail Özşanlı, Diyarbakır’da düzenlenen ‘Akran Arabuluculuğu’ gibi projelere her zaman için destek olmak ve katkı sağlamaktan onur duyacağını belirterek, konuyla ilgili şunları söyledi; “Rahmetli babam, azim ve sabırla sürdürdüğü mücadeleler sonucu senelerce süren kan davalarının barışla sonuçlanmasını sağladı. Hem rahmetli babamın anısına, hem de geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızın eğitimine katkı noktasında hayırlı çalışmaların parçası olmak bizim için onur vesilesidir.

Dolayısıyla, bu tür eğitici ve öğretici projelere katkı noktasında elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Diyarbakır’da yapılan ‘Okullarda Akran Arabuluculuğu’ konulu eğitim, oldukça geniş bir katılımla yapıldı. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Diyarbakır Şubesi ile Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abbas Türnüklü eğitmenliğinde düzenlenen ‘Okullarda Akran Arabuluculuğu’ konulu eğitime, muhtelif okullara mensup eğitimciler, veliler, öğrenciler, basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.Bir hayli ilgi gören, üç farklı ortaokul ve bir lisenin öğretmenleri ile psikolojik danışmanlara yönelik verilen eğitimde, okullarda öğrencilerin yaşadıkları anlaşmazlıklar üzerine ‘Akran Arabulucu’ öğrenciler yetiştirilerek, kendi arkadaşlarına yönelik sorunların çözümünde arabulucu rolünde çalışmalar yapılması konusunda detaylı bilgiler aktarıldı.

Bu genel hedef çerçevesinin yanı sıra özelde ise liselerde ve ortaokullarda her bir sınıfta yetiştirilecek, ‘Müzakereci arabulucu’ lider öğrenciler aracılığıyla, bir yandan kişisel düzeyde şiddet kültürünün önlenmesi, azaltılması ve dönüştürülmesi için emek harcanırken, öte yandan toplumsal uzlaşı, diyalog ve bütünleşme kültürünün geliştirilmesine katkı sağlanabilecek. Bu hedeflere ulaşmak için, doğrudan kişiler arası şiddet üzerine odaklanmak yerine, farklı bir yol izleniyor. Asimetrik bir çizgi izlenerek, öğrenciler arası şiddetin azaltılması yerine, öğrencilere alternatif anlaşmazlık yönetim becerileri kazandırılmaya çalışılıyor.Dolayısıyla, diyalog, müzakere ve arabuluculuk becerileri gelişmiş bireyler, aralarında yaşadıkları anlaşmazlıkları ve uyuşmazlıkları yine kendileri yapıcı, onarıcı ve barışçıl yollarla yönetecekleri için daha seyrek şiddete yönelecekleri ve başvuracakları düşünülüyor.

‘İSMAİL ÖZŞANLI, MERHUM BABASININ İZİNDE GİDİYOR’

Öte yandan, görüşlerini dile getiren vatandaşlar ve bazı Sivil Toplum Kuruluşları(STK)’ların başkan ve yöneticileri, İsmail Özşanlı’nın, Diyarbakır’a hizmet noktasında elinden gelen tüm gayreti gösterdiğini belirterek, şunları söylediler: “Merhum Hacı Sait Özşanlı’nın bıraktığı itibar ve olumlu izler ailesini de gururlandırıyor. MÜSİAD Diyarbakır Eski Şube Başkanlığını başarıyla yapan ve bayrağı devreden oğlu İsmail Özşanlı da, babasının izinden giderek, mukaddes kentimize kalıcı hizmetler yapabilme noktasında mücadele yürütüyor. Merhum Hacı Sait Özşanlı, bu yolda hem malını hem canını hem de sağlığını ortaya koydu. Bu iş onun için her şeyden önce geliyordu.”

CUMHURBAŞKANI  RECEP TAYYİP ERDOĞAN 3 KAN DAVALI AİLEYİ BARIŞTIRDI

Babasının izinden giden ve bölgede yaşanan kanayan yara haline gelen kan davalarının durması için mücadeleye devam eden İsmail Özşanlı’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a barıştırılmak için ricada bulunan kan davalı ailelerin barıştırılması görevi dönemin İl Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından verildi.

Babasının en büyük mirasının barıştırdığı aileler ve kanın durması olduğunu aktaran Özşanlı; “Babam, dinimiz İslam’ın talimatlarını ve insanlığın gereklerini hayatının merkezine yerleştirdi. Yaklaşık on yıl önce, iddiaya göre Karaduman ailesinin Gül ailesinden kız kaçırmasıyla husumet başladı. Daha sonra diğer aile fertlerinin dahil olmasıyla Gül, Karaduman, Kaplan ve Kahraman ailesi arasında husumet devam etti. Husumetli ailelerden 3 kız, Malatya ziyaretinde durumu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dönemin Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ile birlikte devreye girip taraflarla görüşerek, aileleri barış yapmaya ikna ettik. Dönemin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun ev sahipliği ile bir düğün salonunda barış yemeği verildi. Barış yemeğine Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra, Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Ergani Kaymakamı Hüseyin Sayın ve husumetli ailelerin tarafları katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan tören daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonla bağlanmasıyla devam etti.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın konuşması herkesi duygulandırarak, gözyaşlarına boğdu. Cumhurbaşkanımız Erdoğan telefonla bağlandığı barış programında, öncelikle Gül,  Karaduman, Kaplan, Kahraman ailelerini mübarek Cuma gününde, Cuma Namazını kıldıkları bu saatte en kalbi duygularla selamladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Değerli kardeşlerim bildiğiniz gibi bizim dinimiz İslam, Barış Dini’dir ve Arapça’da Sin ifadesi, İslam’ın köküdür, ‘Barış’ anlamına gelir. Bugün, elhamdülillah böyle bir barışı gerçekleştirdiğiniz için sizleri şahsım, milletim adına en kalbi duygularla selamlıyorum’ demişti. Allah, yar ve yardımcımız olsun. Çünkü ne varsa barışta var.

DİYARBAKIR’IN GURURU, BARIŞ ELÇİSİ MERHUM ÖZŞANLI’YI RAHMETLE ANIYORUZ

 Yine sevgili Peygamberimizin özellikle barış üzerinde birçok hadisi şerifleri var. Bunlardan bir tanesi ‘korkutucu olmayınız, müjdeleyici olunuz’ ve inanıyoruz ki, sizler hepiniz, bugüne kadar şu veya bu nedenle yazılmış olan süreci geride bırakıp, bundan sonra Cenab-ı Rabbimiz’in buyurduğu gibi ‘Ancak müminler kardeştir’ ayeti kerimesinden aldığımız ilhamla, kardeşlerin arasında bu tür dargınlık, kırgınlık olamaz.

Şimdi sizler de, inşallah bu kardeşliğinizin, kardeşliğimizin görevini bundan sonraki süreçte yerine getirerek, Cenab-ı Rabbimin yarattığı, Rabbim’in emir buyurduğu gibi yaşarsanız. Allah; yar ve yardımcımız olsun. Rabbim, aranızdaki muhabbeti arttırsın daim kılsın” diyerek sözlerine son verdi.


Özel Haber:Yılmaz AcuUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’ ‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’

D.BAKIR- Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, ‘Rahmetlerin adeta yağmur gibi yağdığı bir mübarek Ramazan-ı Şerif’e daha kavuşmanın kıvancını yaşadıklarını’ belirtti.

 

Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, Mübarek Ramazan-ı Şerif dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şunları söyledi: ‘Mübarek Ramazan Ayı, Ramazan ayı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği, kutlu zaman bir zaman dilimidir. Cenabı Rabbim, bizler bir kez daha Recep, Şaban ve Ramazan aylarıyla, bu nadide günlerin beraberinde getirdiği kutla kandil gecelerine kavuşturdu.

 

Gerek ülkemiz ve gerekse bütün dünya insanları, oldukça zorlu bir sınavdan geçmekteyiz. Ülkemizin yanı sıra, dünya genelinde vefat ve bulaşıcı pandemi vaka sayılarının hızlı bir artış trendine girdiğini, üzülerek gözlemlemekteyiz. Bireysel ve çevre temizliğine önem göstermemiz, sadece kendimiz değil, bütün sevdiklerimizin hayatı açısından önem taşıyor. Temas, maske, mesafe ve hijyen hususlarına, son derece önem göstermemiz gerekiyor. Yüce Allah’a dualar ve niyazlar ederek, aziz milletimiz başta olmak üzere, dünyada etkili olan ve can almaya devam eden, bulaşıcı pandemiden kurtulmayı dilyoruz. Cenab-ı Allah; başta ülkemiz olmak üzere, bu kutlu maneviyat ikliminde, bütün İslam Alemi’nin birlik ve beraberliğini muhafaza etmemizi nasip buyursun.

 

On bir Ayın Sultanı Şehri Ramazan, geçmişe dönük bir muhasebe yaparak, bugüne yaptığımız yanlışlarla yüzleşip, bu yanlışlarla bir daha düşmemek noktasında bir fırsat teşkil etmektedir. Saygıdeğer halkımız ve tüm İslam Âlemi’nin mübarek Ramazan Ayını en halisane duygularımla kutlar, bu mukaddes günlerin, başta aziz milletimiz olmak üzere, bütün dünyada, sağlık, mutluluk ve esenliklere vesile olmasını, Yüce Rabbim’den niyaz ederim’.

Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır

Diyarbakır’da Dünya Otizm Farkındalık Günü yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan, Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, otizmin eksiklik olmadığını, farkındalık olduğunu söyledi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü, Diyarbakır’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Diyarbakır’da Güneydoğu Down Sendromu Derneği, sivil toplum kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dire Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Otizm Farkındalık Gününe dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüş düzenlendi.

Sümer Park Ortak Yaşam Alanında başlayan farkındalık yürüyüşü Diyarbakır Valiliği binasının önüne son bulurken, valilik önünde otizmli ve engelli çocukları karşılayan Vali Münir Karaloğlu, otizmli çocuklar ile engelli bireylerle beraber Anıt Park içerisine kadar yapılan yürüyüşe katılarak destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’da da bir farkındalık oluşturmak gayesiyle bu etkinliği yaptıklarını söyledi. Vali Karaloğlu, “Otizm bir eksiklik değil, ayrıcalıklı bir farkındalık ve aslında otizmli yavrularımızı erken teşhis edebilirsek, onlara doğru ve özel bir eğitim sağlayabilirsek ve toplumsal farkındalığı da artırabilirsek bu yavrularımızdan yarın dünyayı değiştirecek dahiler çıkabilir. Bunun dünyada birçok örneği var.

İşte Albert Einstein’ın, Newton’un, Mozart’ın ve Steve Jobs’un otizmli olduğu söyleniyor. Onlar erken teşhis, doğru ve özel eğitim ile farkındalıkla dünyayı değiştirecek bilimsel ve sanatsal faaliyetlerde insanlığı çok şey katmışlardır.

Bizde otizmli yavrularımızı, hem ailelere hem de biz topluma Allah’ın imtihanıdır, onların bu farkındalığını fark eder, o farkındalıklarına uygun davranırsak inşallah onlarda içerisinde bulundukları topluma daha faydalı bireyler haline getirebiliriz” diye konuştu.

Günün anlamına hitaben bir açıklama yapan Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, “Çocuklar da farkındalığı hissettirmek amacıyla buradalar.

Güneydoğu Down Sendromu Derneği olarak engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer almalarını sağlamak ve önlerindeki engelleri ortadan kaldırmak için hak temelli hizmet anlayışını esas alıyoruz. Otizmin hastalık değil farklılıktır. Siz de otizmi fark edin görmezden gelmeyin” dedi.

Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı” Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı”

Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Süveyş Kanalı’nı tıkayan ve gemi trafiğini durduran Ever Given gemisinin kanala en az 1 milyar dolar zarara neden olduğunu duyurdu.

Süveyş Kanalı’nda 6 gün boyunca gemi trafiğine engel olan Japon Shoei Kisen Kaisha şirketine ait 200 bin tonluk konteyner gemisi Ever Given, kanal önemli maddi zarar uğraştı. Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı, yaşanan olayda geminin kanala maddi zararının en az 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabie yaptığı açıklamada, “Yaşanan tıkanma nedeniyle Mısır, günlük 12 ila 15 milyon dolar maddi zarar etti. Yapılan soruşturma sonucu zararı kimin karşılayacağı belirlenecek” ifadelerini kullandı. Rabie, soruşturmanın önemi vurgulayarak, geminin kara kutusunun geminin ilk sıkıştığı andan yüzdürüldüğü ana kadar ayrıntıları ortaya çıkaracağını söyledi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Rabie, “Tazminat ödenmesi gerekiyor, çünkü tazminat ülkenin hakkıdır. Bu olay, Mısır’ın itibarına zarar verdi” ifadesini kullandı.

23 Mart’ta karaya oturan gemi sadece Mısır’a değil küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Dev geminin kanalı tıkamasının ardından kanalda gemi trafiği oluşmuş ve 450 gemi, Ever Given gemisinin yüzdürülerek rotalarına devam etmeyi beklemişti. Ever Given’ın hareket ettirilmesinin ardından kanalda trafik yeniden başlamıştı.

Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl’dan SRC Yapı İnşaat .Ltd.Şti. Aş.Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Sinan Balıkçı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl ziyarette vakıflarının çalışmaları hakkında Sinan Balıkçı ile fikir alışverişinde bulundu.

Ziyaret esnasında Hocazade ve Avcıl beraberlerinde getirdikleri plaket ve çiçeği Sinan Balıkçı’ya taktim etti.

Sinan Balıkçı ise Hocazade ve Balıkçı’ya ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi. Balıkçı, “Sayın vakıf başkanlarımız Cengiz Hocazade ve Arzu Avcıl gibi değerli vatanına milletine bayrağına sadık insanlara kapımız her zaman açıktır.

Ziyaretleri bizleri çok mutlu etti. Diyarbakırımız güzel bir şehirdir sahabeler ve peygamberler şehridir bizler için misafirler başımızın tacıdır. Misafirlerimizin getirdiği çiçek ve plaket içinde teşekkür ediyorum” dedi.

Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı

Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’ne katılmak için Diyarbakır Havalimanına iniş yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından coşkuyla karşılandı.

Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem ve yönetim kurulu üyelerinin aralarında bulunduğu kalabalık Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı Mardin’e kadar yalnız bırakmadı.

Büyük bir coşkunun yaşandığı Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’nde adeta Diyarbakır rüzgarı da esti. Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı yalnız bırakmayan Diyarbakırlı vatandaşlara teşekkür eden

 Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem, “Bizleri yalnız bırakmayan sevgili Diyarbakırlı Yeniden Refah Partili kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan, Mardin’de partisinin 2. Olağan Kongresine katılan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’a Genel Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Sacit Günbey , Naim Öztürk, Doğan Bekin, Erkan İlyas Helvacı, çok sayıda MKYK üyesi eşlik etti.

Kongrede konuşan Erbakan, partilerinin kuruluşundan bu yana kısa sürede çok mesafe katettiklerini ifade etti.

Artuklu Üniversitesi Vali Kılıçlar Salonu’nda yapılan kongrede konuşan Erbakan, “Biz Mardinlileri seviyoruz. Erbakan hocamız Mardinlileri seviyordu. Mardinliler de Erbakan hocamızı seviyordu. Bu kadar kısa sürede, bu kadar uzun mesafe kat etmemiz Mardin’de şu muazzam coşkulu toplulukla il kongremizi yapmamız davamızın bereketidir, Cenabı Allah’ın yardımıdır ve Milli Görüşün bereketidir.

Cenab-ı Allah bizleri bu istikametten bu hak davadan ayırmasın. Milletimize, Mardin’e, ülkemize, İslam alemine, bütün insanlığa faydalı olmayı, hayırlı hizmetler yapmayı, mazlumların, ezilenlerin derdine derman olmayı nasip eylesin inşallah dedi. Herkesin hiçbir ayrım gözetmeksizin saadet ve selametini hedefleyen anlayışla geliyoruz.” dedi.

Bölgenin en önemli sorunun işsizlik ve geçim sıkıntısı olduğunu söyleyen Erbakan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlık alanında Türkiye eskiden beridir iyi bir noktada ve sağlıkta pandemi sürecinde de büyük başarılar gösterildi. Ama hayatta kalanlar bu sefer ekonomi olarak çöktü. 2020 yıllında Türkiye’de 99 bin 588 esnaf dükkanını kapattı. 40 bin 735 şirket kapandı.

Milyonlarca insan demektir bu. Böyle bir noktada esnafın kredi taksitlerinin en az 1 yıl ertelenmesi lazım. O kredi borcunun faizinin, hiç değilse yarısının devlet tarafından karşılanması lazım. Esnafa doğrudan nakit desteğinin artırılarak sürdürülmesi lazım. Esnafın su, doğal gaz, elektrik ve SGK borcunun mutlaka faizsiz şekilde en az 1 yıl ertelenmesi lazım. Kısa çalışma ödeneğinin de en az 6 ay daha devam ettirilmesi lazım.”

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

İş adamı Kemal Sinanlı MÜSİAD Başkanlığına seçilen Mehmet Bozkuş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette fikir alışverişlerinde bulunduklarını belirten İşadamı Kemal Sinanlı, “MÜSİAD şehrimizin için en önemli sivil toplum kuruluşlarımızından biridir.

Bu kapsamda MÜSİAD başkanlığına seçilen Sayın Mehmet Bozkuş kardeşimizi ziyaret etme gereksinimini hissettik. Kendileri için gerek yurt dışında gerek yurt içinde elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Gençlerimizin önünü açalım, bu kapsamda genç kardeşimiz Mehmet Bozkuş’a her zaman desteğimiz olacaktır.

Diyarbakırımız insanlık şehridir ve MÜSİAD ile bu kutsal şehrimize neler yapabiliriz, şehrimize ne katkı sunarızı konuştuk. Ben inanıyorum ki Mehmet kardeşimiz güzel hizmetler yapacaktır. Bizlerde kendisine destek olarak el birliği ile güzel hizmetler yapacağız. Allah utandırmasın hayırlara vesile olsun inşallah. Kapım kendisine ardına kadar açıktır.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun desteğim olacaktır. İlgi alakadarından dolayı başkan Mehmet beye çok teşekkür ederim. Sayın Başkanımıza ve Yönetim Kurulumuza yeni görevlerinde nice başarılar diliyor, şehrimiz için fayda sağlamalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mehmet Bozkuş ise, “Değerli ağabeyimiz sayın Kemal Sinanlı beyin bizlere yapmış olduğu ziyaretten dolayı çok memnun olduk.

Sağolsunlar kendi birikimlerinden faydalanacağız inşallah. Ziyaret esnasında  güzel bir sohbetimiz oldu.  Allah kısmet ederse çok güzel projelerimiz olacaktır. desteklerinden dolayı Sayın Kemal Sinanlı beye teşekkür ederim” dedi.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler