• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: ‘Haftanın 7 günü ve günün 24 saati hizmet verecektir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: ‘Haftanın 7 günü ve günün 24 saati hizmet verecektir’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: ‘Haftanın 7 günü ve günün 24 saati hizmet verecektir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burhan Felek Atletizm Pisti’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Burhan Felek Tesisleri haftanın 7 günü ve günün 24 saati hizmet verecektir. Gençler günün her saatinde burada spor yapabilecek, kitap okuyabilecek, zamanını geçirebilecektir. Bu uygulamayı ülkemizdeki diğer sor tesislerimizde de başlatıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar’da Burhan Felek Atletizm Pisti’nin açılış törenine katıldı. Programa aynı zamanda, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Türkiye Mili takım teknik direktörü Şenol Güneş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Bir süredir yenileme çalışmaları devam eden ve Türk sporunun sembol tesislerinden biri olan Burhan Felek Atletizm Stadı ve Çalışma Salonlarını bugün hizmete açıyoruz. Bu vesileyle spor dünyasına üstün hizmetlerde bulunan ve güzide tesisimize adı verilen merhum Burhan Felek’i rahmetle yad ediyorum. Esasen burası İstanbulumuzun en köklü spor tesislerimde biridir. Hizmete girdiği günden bu yana 500’e yakın ulusal ve uluslararası organizasyonu ev sahipliği yapmış bir tesiste nice sporcu yetişmiştir. Biz de futbol oynadığımız dönemlerde burada maçlara çıkıyorduk. Tesisimizin her bakımdan günün ihtiyaçlarına göre inşa edilerek sporcularımızın hizmetine sunulmuş olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz.

Yaptığımız yatırımlarla 2002 yılında ülke çapında 12 olan atletizm pisti, bugün itibariyle 56’ya çıkmış durumda. Burhan Felek Atletizm Stadı ve Çalışma Salonlarımız yeni haliyle uluslararası müsabakalar için gereken her türlü imkana da kavuştu. Tesisimizde uluslararası atletizm federasyonu standartlarında doğal çim saha ve 8 kulvarlı atletizm pisti bulunuyor. Bunların yanı sıra tesisimiz 60 metre uzunluğunda 5 kulvarlı ısınma pistine, 1800 metrekare kapalı alana sahip atletizm salonuna ve 2 bin 425 seyirci kapasiteli kapalı tribüne sahiptir. Tesis bünyesinde halter ve kondisyon salonları, engelli atletizm sporcuları salonu, rehabilitasyon merkezi, karate, tekvando, judo, temel jimnastik, pilates ve masa tenisi salonları da mevcuttur” dedi.

“Burhan Felek Tesisleri haftanın 7 günü ve günün 24 saati hizmet verecektir. Bu uygulamayı ülkemizdeki diğer spor tesislerimizde de başlatıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sporcuların dinlenebileceği bir kitap kahve mekanı ile geleneksel çocuk oyunları ve zeka oyun alanları da tesisimizde yer alıyor. Şu müjdeyi de vermek istiyorum, Burhan Felek Tesisleri haftanın 7 günü ve günün 24 saati hizmet verecektir. Gençler günün her saatinde burada spor yapabilecek, kitap okuyabilecek, zamanını geçirebilecektir. Bu uygulamayı ülkemizdeki diğer spor tesislerimizde de başlatıyoruz. Böylece gündüz çalışan vatandaşlarımız ve okula giden öğrencilerimiz uygun oldukları saatlerde buradaki spor salonlarını, yüzme havuzlarını ve diğer imkanları kullanabilecekler. Biz bu tesisleri günün büyük bölümünde boş dursunlar, çürüyüp gitsinler diye yapmıyoruz. Milletimiz bu tesislerden azami düzeyde istifade etsin istiyoruz.


Her alanda olduğu gibi sporda da son 17 yılda dünyada eşi benzeri olmayan bir tesisleşme devrimi gerçekleştirdik. Ülkemizin istisnasız her şehrinin stadyumlarla, yüzme havuzlarıyla, spor salonlarıyla, kortlarla, kayak merkezleriyle, mahalle tipi spor alanlarıyla donattık. Bu güne kadar spor tesislerimiz için yaptığımız toplam yatırım rakamı 9 buçuk katrilyon liradır eski rakamla. Tesis yatırımlarımızla ülkemizi spor turizminde de dünyanın göz bebeği haline getiriyoruz. Hakkari’nin dağlarında artık kadını ve erkeğiyle tüm vatandaşlarımız ve sporcularımız kayak yapabiliyor” dedi.

“Uluslararası müsabakalarda kazandığımız madalya sayısındaki büyük artış yüzümüzü ağartıyor”


Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını devamında, “Tesislerimizin kalitesi spor turizminin artmasının ve ciddi bir ekonomik kaynak haline dönüşmesini sağladı. Tesisleşme hamlesiyle Türkiye her türlü uluslararası spor organizasyonunda öne çıkan ve takdirle takip edilen bir ülke haline geldi. Yaptığımız yatırımlar ve inşa ettiğimiz tesisler sayesinde lisanslı ve faal sporcu sayımızda da patlama yaşıyoruz. Bugün ülkemizde 9.5 milyon lisanslı sporcu, 4,6 milyon faal sporcu, 272 bine yakın antrenör bulunuyor. Sadece okullarımızın düzenlediği spor faaliyetlerine katlan gençlerin sayısı yaklaşık 2.5 milyona ulaştı. Bu yıl uluslararası müsabakalarda kazandığımız madalya sayısındaki büyük artış yüzümüzü ağartıyor. Bu başarılar tesadüfi değil çok büyük bir emeğin neticesi ve daha güzel günlerin habercisidir.
Bu yıl olimpiyatlarda sporcularımızın atacağı adımlarda büyük beklentimiz var. Ülkemizi temsil edecek sporcularımıza inanıyor, güveniyoruz. Gerek bireysel gerek kolektif sporlarda inanıyorum ki başarıları yakalayacağız.
Gençlik ve Spor Bakanlığımız sporcu yetiştirmede yaşadığımız sıkıntıları ortadan kaldıracak devrim niteliğinde bir adım attı. Artık yetenekli gençlerimiz okul mu spor mu ikileminde kalmayacak. Uluslararası organizasyonlarda ülkemizi temsil etmiş sporcular anlaşma sağlanan 28 vakıf üniversitesinde 100’de 100 bursla eğitim öğretim görme hakkına kavuşuyor.

İlkokul 3. sınıf öğrencilerimize uygulanan sportif taramalar sonucunda hangi evladımız hangi branşa uygun ise oraya yönlendiriliyor. Geçtiğimiz dönemde 802 bin gencimiz, bu taramadan geçti.
Biz spor herkes içindir ilkesine gönülden inanıyoruz. Bu anlayışla sportif imkanları herkes için ulaşılabilir hale getirmenin gayreti içerisindeyiz. Ülkemizin tüm şehirlerini ilçelerini mahallelerini tesislerle donatarak sporu insanlarımızın ayağına götürüyoruz. Tüm vatandaşlarımızı spor yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.

“Ülkemizin 4 bir köşesinde uygun olan her yere tam 10 bin pota yerleştiriyoruz”

Başlatılan yeni kampanya hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi yeni bir kampanya başlatıyoruz. Ülkemizin 4 bir köşesinde uygun olan her yere tam 10 bin pota yerleştiriyoruz. Böylece vatandaşlarımız diledikleri her zaman basketbol oynama imkanına kavuşacak. Bu vesileyle basketbolseverlere bir de müjde vermek istiyorum. Üst üste 3 defa Euro Lig’in en değerli oyuncusu seçilen basketbol sporunun önemli isimlerinden Shane Larkin artık ay yıldızlı formayla mücadele edecek” dedi.

“Yüzme havuzlarımızı günün 24 saati açık hale getiriyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüzme havuzlarımızı günün 24 saati açık hale getiriyoruz. Yüzme bilmeyen kalmasın projemiz kapsamında 2020 sonuna kadar 1 milyon kişiye yüzmeyi öğreteceğiz. Gençlik Spor Bakanlığımızın en önemli adımı ve kararı bu. Şu ana kadar ülke genelinde 2 bin 425 mahalle ve okul sahası inşa ettik. İlave olarak bin 18 mahalle tipi sahamızın yapımı da sürüyor. İstanbulumuzun her ilçesini yüzme havuzları, kortlar, atletizm pistleri, basketbol, futbol ve voleybol sahalarıyla donatmaya devam edeceğiz. Halen 22 ilimizde faaliyetlerine devam eden Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerinde 96’sı gündüzlü ve 439’u yatılı olmak üzere toplam bin 135 sporcumuz bulunuyor. Buralarda yetişen sporcularımız dünyanın dört bir yanında ülkemizi temsil ediyor.

81 ilimizde 327 gençlik merkezimiz faaliyet gösteriyor. Buralarda gençlerimizle birlikte geleceğimiz için hayaller kuruyor birlikte düşünüyor, birlikte düşünüyor, birlikte çalışıyor ve üretiyoruz.

Bu merkezlerin ülkemizin her köşesinde ulaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla geçtiğimiz yıldan itibaren okullarda üniversitelerde ve yurtlarda genç ofis kurmaya başladık. Gençlik merkezi faaliyetlerine katılmak isteyen ama ulaşım sıkıntısı çeken öğrencilerimiz, kendi okullarındaki genç ofisler aracılığıyla istedikleri faaliyetten istifade edebiliyorlar. Şu ana kadar 60 genç ofisimiz hizmete açıldı. İnşallah yakında bunları tüm üniversitelerimize yaygınlaştıracağız. Gençlerimize bir başka önemli hizmetimiz de gençlik kaplarıdır. Her yıl on binlerce gencimizin ulaşım konaklama ve yemek ihtiyaçlarını karşılayarak kamp tesislerimizde ağırlıyoruz. Halen faaliyette olan 39 kamp tesisimizde geçtiğimiz yıl ağırladığımız gençlerin sayısı 124 bini geçti“ dedi.

“Geçtiğimiz yıl gençlerimizin birbirinden kıymetli bin bir projesine 17.5 milyon lira maddi destek verdik”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz hafta Elazığ’da yaşanan deprem sonrası bölgeye giden gönüllü gençlerimiz orada binlerce vatandaşımızın hayatına dokundu. Bu hayırlı faaliyete katılarak örnek davranış ortaya koyan gençlerimizin her birini canı gönülden tebrik ediyorum. Önümüzdeki yıl en az bir milyon gencimizi gönüllülük faaliyetlerinde görmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin bütün gençlerinin, Gençlik ve Spor Bakanlığının öncülüğünde yürütülecek çalışmalarda gönüllü olmaya davet ediyorum.

Her yıl ‘fikir sizden destek bizden’ sloganıyla proje destek çağrısına çıkıyor, on binlerce gencimizin hayalini gerçekleştirmesine katkı sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl gençlerimizin birbirinden kıymetli bin bir projesine 17.5 milyon lira maddi destek verdik. Gençlerin hayallerine omuz vermeye, yollarını açmaya, fikirlerini hayata geçirmeleri yolunda onlara destek sağlamaya devam edeceğiz.

Üniversite sayısını 76’dan 250’ye, üniversite öğrencisi sayısını 1,6 milyondan 8 milyona yükselttik. Hayallerini gerçekleştirmek için üniversiteye giden gençlerimizin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla adeta bir yurt inşa etme seferberliği başlattık. Yükseköğrenim yurtlarının sayısını 11,3 katrilyon liralık yatırımla 190’dan 775’e, yatak kapasitesini ise standartları yükseltilmiş olarak 182 binden 678 bine taşıdık. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde yurtlarımızda kalan öğrencilerimiz 2 milyon fidanı toprakla buluşturdu.
Sadece 2019 yılında yaklaşık 2.5 milyar liralık kredi veya burs ödemesi gerçekleştirdik. İlave olarak yurtlarımızda kalan gençlerimize 2019 yılında, içerisinde 1.5 katrilyon liraya yakın beslenme yardımında bulunduk” dedi.

Gamze Erdemir – Cüneyt SevindikUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Gökalp’dan yangın söndürme çalışmalarına katılanlara teşekkür Gökalp’dan yangın söndürme çalışmalarına katılanlara teşekkür

Türkiye’de 28 Temmuz’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve ardından 26 farklı ilde çıkan yangınlara müdahale devam ederken toplumun herkesiminden yaşanan yangınlarla ilgili açıklamalar geldi.

MİL SAĞLIK-SEN Genel Başkan Yardımcısı Fatma Gökalp, yaşanan yangınların bir an önce söndürülmesi gerektiğini belirterek, yangın söndürme çalışmalarına katılan herkese teşekkür etti.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Adana, Antalya, Muğla, Mersin, İzmir ve Osmaniye başta olmak üzere 28-31 Temmuz tarihleri arasında 26 ilde çıkan 98 yangının 81’inin kontrol altına alındığını ve 10 yangının ise devam ettiğini açıkladı. Bu çalışmalarda üstün başarı sergileyen herkese sonsuz minnettar olduklarını dile getiren

MİL SAĞLIK-SEN Genel Başkan Yardımcısı Fatma Gökalp, “Günlerdir Türkiye’mizin bir çok noktasında yaşanan ve hala devam eden orman yangınlarında canı pahasına mücadele eden başta Tarım ve Orman Bakanlığı personelleri, yangın işçileri, vatandaşlar ve herkesten Allah razı olsun. Onlar olmazsa belki durum daha vahim bir hal alacaktır.Orman yangınlarını yapanlarıda nefretle kınıyorum. Öte yandan Manavgat’ta beş, Muğla’nın Marmaris ilçesinde ise bir kişinin yaşamını yitirmiş olduğunu öğrendim. Bunun yanı sıra binlerce hayvan telef olmuş , orman ve tarım arazileri ile bölgedeki sera alanları küle dönmüş. Yangınlarda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise Cenabı haktan şifalara diliyorum” dedi.

İşadamı  Şeyhmus Karakuş: Cansiparane mücadele eden herkesten Allah razı olsun İşadamı Şeyhmus Karakuş: Cansiparane mücadele eden herkesten Allah razı olsun

Türkiye’ye felaketi yaşatan yangınlar 4. gününe girdi. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerini esir alan alevler, vatandaşlarımıza da zor günler yaşattı. Karakuş Group Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Şeyhmus Karakuş , “Ciğerlerimizin yandığı orman yangınlarında cansiparane mücadele eden herkesten Allah razı olsun” dedi.

Karakuş Group Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Şeyhmus Karakuş, Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan orman yangınları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İşadamı Şeyhmus Karakuş, “Ciğerlerimizin günlerdir alev alev yandığı orman yangınları durdurak bitmeden devam ediyor. Bu yangınlarda sadece ormanlarımız değil adeta ciğerlerimiz yanıyor. Bu Mücadelede başta orman kahramanlarımız, kamu kurumlarımız ve tüm halkımız, cansiperane, özenle, tüm gücüyle savaşıyor. Bu konuda destek olan ve yangınların bir an önce söndürülmesi konusunda canı pahasına mücadele eden herkesten Allah razı olsun. Ormanlarımızı yakanları Allah kahru perişan etsin.Bu uğurda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum” dedi.
5 İLDE 10 YANGIN SÜRÜYOR
Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin paylaştığı verilere göre Adana’da 1, Osmaniye’de 1, Antalya’da 3, Mersin’de 3, Muğla’da ise 2 ayrı noktada yangınlar devam ediyor. Böyle toplam 5 ilde ekiplerimiz 10 yangını söndürmek için mücadele veriyor.

Başkan Akyol: Türkiye’nin ciğerlerine kastedenleri lanetliyorum Başkan Akyol: Türkiye’nin ciğerlerine kastedenleri lanetliyorum

Türkiye, birçok noktada orman yangınlarıyla mücadele ediyor. 6 kentte alevlere müdahale sürüyor. Son olarak Antalya Gazipaşa ilçesinde ormanlık alanda 4 farklı noktada yangın çıkarken toplumun bir çok kesiminde peş peşe açıklamalar geldi. Son olarak AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüten, ZANA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Bedirhan Akyol bir açıklamada bulunarak “Türkiye’nin ciğerlerine kastedenleri lanetliyorum” dedi.

Çıkan yangınlar sonucu yerleşim yerleri de tehdit altındayken yangında bazı evler tahliye edildi. Yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Antalya’daki yangında 3, Muğla Marmaris’te 1 kişi hayatını kaybetti. Mersin Silifke’deki yangın nedeniyle Mersin-Antalya karayolu ulaşıma kapatıldı.

Yaşanan yangınların tüm Türkiye’yi sarstığını belirten AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüten, ZANA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Bedirhan Akyol “Türkiye son 2 günde orman yangınları ile sarsılıyor. Manavgat, Marmaris, Osmaniye, Mersin, Adana ve Kayseri’de ki orman yangınları yıkıcı zararlara sebep oldu. Yangınlar nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyorum.

Yaşanan bu felaketler nedeniyle geçmiş olsun diyor, Türkiye’nin ciğerlerine kast edenleri lanetliyor, çevresel zararlar başta olmak üzere zararın daha fazla büyümeden söndürülmesi temennisiyle yangınlarla mücadelede görev alan tüm görevlilere kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.

Atlı’dan “AŞI OLUN” çağrısı Atlı’dan “AŞI OLUN” çağrısı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda aşılama oranının artırılması için bir çağrı da Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD) Diyarbakır İl Temsilcisi Abdurrahman Atlı’dan geldi.

Atlı, iletişim sektörü çalışanları başta olmak üzere tüm Diyarbakır halkının bir an önce aşı olması gerektiğini belirtti.

Toplumsal bağışıklığın sağlanması için aşı çalışmalarının devam ettiği bölge illerinde aşı sırası gelen ancak yaptırmayan vatandaşların bilgilendirilmesi için oluşturulan sağlık ekipleri, ön yargıları yıkıp, vatandaşları ikna edebilmek için yoğun çaba harcıyor. Bu çabalara toplumun her kesiminden de destek geldi. Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD) Diyarbakır İl Temsilcisi Abdurrahman Atlı’da “Aşı olun” çağrısında bulundu.

Pandemiden kurtulmanın en kısa ve pratik yolunun aşı olmaktan geçtiğini belirten Atlı, “Evet sevgili dostlar, değerli çalışma arkadaşlarım ve vatandaşlarım! Bu karanlık Pandemi döneminde insanların karantinadan, işsiz kalmaktan, hastalanmaktan ve ölmekten korumak bizim elimizde. Bunların hepsini bize bir arada sunan, en kolay, en hızlı, en ucuz ve en az hasarlı, karlı yol basit ve bedava olan AŞIDIR! Gelişmiş ülkelerdeki aşı oranları çok yüksek bir oranda şuan.

Eskiden 10 binlerce ölüm bildiren İtalya, İngiltere, Amerika ve Almanya gibi ülkelerde ölümler 15-20 civarına düşmüş bulunmakta! Şunu da asla unutmayalım, aşı bizi hastalıktan korumaz, bizi hastalığın şiddetinden ve olumsuz etkilerinin azaltılmasında yardımcı olacaktır. En basit hali ile COVİD aşılı bir hasta ayakta geçirirken aşısız bir diğeri ise maalesef solunum yetmezliği başta olmak üzere çok ağır zatürre ile geçirmekte ki ölümler burdan kaynaklanıyor. Şuan ki güncel veriler Amerika’daki ölümler incelendiğinde büyük çoğunluğunu aşısız olanların oluşturduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

Açıklamasında dünya geneli analiz haberlerin verilerine de yer veren Atlı, “Euronews 25 Haziran tarihli analiz haberi verileri dünyaya şöyle aktarıyor; ‘ABD Sağlık Bakanlığı verilerine göre mayıs ayından bu yana yaklaşık 2 aylık dönemde 853 bin kişinin koronavirüse yakalanarak hastaneye kaldırıldığı, bunlardan sadece 0.1’inin (1200 hasta) aşı yaptıran kişiler olduğu kaydedildi.

Bunun yanı sıra mayıs ayında ABD’de 18 bin kişinin Covid-19 sebebiyle hayatını kaybettiği, bu kişilerden sadece 150’sinin aşılı olduğu ifade edildi. Bu rakam, salgın kaynaklı ölen kişilerin yüzde 0.8’ine tekabül ediyor. Evet gerçekler bunlar. Tekrar belirtmek lazım ki aşı; kısırlık yapmaz! Böyle bir etkisi asla kanıtlanmamıştır . Tamamen aşı karşıtlarının bir anti-propagandasıdır.

Ama her aşıda olduğu gibi kolda ağrı, hafif ateş, göğüste ağrı, iştahsızlık gibi etkileri olacaktır. Elbetteki her aşının bazı istenilmeyen yan etkileri olacaktır fakat şuan ki veriler bu oranları milyonda bir olarak veriyor. Bu da aşı için ihmal edilecek çok iyi bir orandır. Bu karanlık tünelden çıkmanın yolu şuan aşıya bağlı. Eğer tekrar haftalarca eve kapanıp işsiz kalmak istemiyorsak, eğer çocuklarımızın okullarına devam etmesini istiyorsak, eğer yakınlarımızı basit bir viral enfeksiyondan kaybetmeyi istemiyorsak lütfen aşılarımızı olalım” diye konuştu.

Büyükşen çiftinin cinayet zanlısı: ‘Bana 100 bin lira teklif ettiler, ben reddettim’ Büyükşen çiftinin cinayet zanlısı: ‘Bana 100 bin lira teklif ettiler, ben reddettim’

Konya’da 2018 yılında cinayete kurban giden Metin ve Necla Büyükşen çiftini öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan Afgan uyruklu Abdulhamid U., ifadesinde Abdullah B’nin “Benim düşmanlarım var, sana 100 bin lira versem düşmanlarımı öldürür müsün” dediğini, kendisinin bu teklifi kabul etmediğini söyledi.

Olay, 3 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 23.00 sıralarında merkez Karatay ilçesi İsmil Mahallesi 62. Sokak’ta bulunan müstakil bir evde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Metin Büyükşen (55) ve Necla Büyükşen (54) çifti eve giren yüzü maskeli bir saldırgan tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Başına tüfeğin dipçiğiyle vurulan kızları Büşra Büyükşen ise olaydan ölü numarası yaparak yaralı kurtuldu. Olayın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen baba ve annesinin katil zanlısının bulunmaması üzerine Necla ve Metin Büyükşen’in doktor oğlu Osman Büyükşen bir televizyon programına çıkarak katilin yakalanması için yardım istedi. Cinayetin çözülebilmesi için Jandarma Genel Komutanlığınca jandarma dedektifleri JASAT görevlendirildi. JASAT ve Konya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından 13 Temmuz’da çok sayıda adrese şafak vakti operasyon düzenlendi. Operasyonda 25 kişi gözaltına alınırken, şahıslara ait ev ve araçlarda da arama yapıldı.

Yanlış adrese girmişler iddiası
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 25 şüpheliden Abdullah B. ve Esra T., gece yarısı Konya Adliyesine sevk edildi. Abdullah B. ve Esra T’nin azmettirici oldukları, firari cinayet zanlılarının yanlış eve girerek Büyükşen çiftini öldürdüğü iddia edildi. Yapılan sorgulamada Esra T.’nin öldürülen Büyükşen çiftinin evlerine 500 metre mesafede bulunan komşularının oğlu Hüseyin K.’nin eski sevgilisi olduğu ortaya çıktı. Esra T.’nin Hüseyin K.’nin ailesinin baskısıyla kendisinden ayrıldığı ve bu nedenle aileye zarar vermek istediği, bu durumu sevgilisi Abdullah B.’ye anlattığı, sevgilisinin de para karşılığı 2 kişi kiralayıp, korkutup zarar vermeleri için Hüseyin K.’nin evine gönderdiği öne sürüldü. Abdullah B.’nin kiraladığı 2 kişinin kendilerine verilen adresi karıştırıp Hüseyin K.’nin ailesi yerine komşuları Büyükşen çiftini öldürdükleri belirtildi. Şüpheliler Abdullah B. ve Esra T. ‘kasten öldürmeye azmettirme’, Zekeriya O. ve Mustafa O. de ‘kasten öldürmeye yardım etme’ suçlarından sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Adliyeye sevk edilen 1 şüpheli adli kontrol kararıyla, jandarmadaki diğer 20 şüpheli ise ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Cinayete kurban giden Necla Büyükşen ve eşi Metin Büyükşen’in cinayet şüphelisi olduğu iddiasıyla aranan ve daha önce tutuklanan Abdullah B.’nin çiftliğinde çoban olarak çalışan Afganistan uyruklu Abdulhamid U. da Ankara’da yakalandı. Sorgulanmak üzere Konya İl Jandarma Komutanlığına getirilen Abdulhamid U., sorgusunun ardından sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Zanlı Abdulhamid U. verdiği ifadede, “Türkiye’ye girdiğimde Ankara’daki yeğenimin yanına geldim. Yeğenimin yanında 20 gün kadar hiçbir işte çalışmadan kaldım. Daha sonra Konya’nın Ilgın ilçesine gelerek burada çobanlık yaptım. Sonra da Çankırı iline gittim. Burada farklı yerlerde 5 ay çobanlık yaptım ve tekrar Konya’nın Sarayönü ilçesinde bulunan köylümün yanına geldim. Burada biraz işsiz kaldıktan sonra köylüm beni Abdullah B. ve Süleyman B. ile tanıştırdı. Ben Abdullah B’nin yanında 9 ay kadar çalıştım. Parayı az bulduğum için yanlarından ayrılıp, tekrar Çankırı’ya gittim. Burada da 2 yıl çalıştıktan sonra tekrar Abdullah B’nin yanında çalışmaya başladım. 2 bin TL karşılığında 3 ay daha çalıştıktan sonra tekrar Ankara Gölbaşı’na gittim. Burada 13 ay çalıştım. Kaldığım köyde jandarmalar beni yakalayıp Konya’ya getirdi” dedi.

“Bana 100 bin lira vermeyi teklif etti, ben reddettim”
Abdulhamid U.’nun ifadesinde, “İlk çalıştığım dönemde Abdullah benim yanıma 4 kez gelerek, bana ‘Benim düşmanlarım var. Sana 100 bin TL versem bu düşmanlarımı öldürür müsün?’ diye sordu. Ben de sakat bir kızımın olduğunu, öldüremeyeceğimi söyledim. Bunları bana söylerken şaka yapmıyordu, gayet ciddiydi. Öldürülen çifti tanımıyorum. Abdullah bana öldürmek için 100 bin TL teklif etmişse de ben kabul etmedim. Onun adına hiç kimseyi öldürmedim. İsmil Mahallesi’ni hiç duymadım ve oraya hiç gitmedim. Öldürülen kişileri de hiç tanımıyorum. Suçsuzum” dediği öğrenildi.

Utangaç’tan 24 Temmuz Gazeteciler Günü Mesajı Utangaç’tan 24 Temmuz Gazeteciler Günü Mesajı

Elif Gold firması Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Utangaç, ‘24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı’ dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

‘24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı’nın, özel ve müstesna bir gün olduğuna’ vurgu yapan Elif Gold firması Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Utangaç, görüşlerini şöyle dile getirdi:
‘‘24 Temmuz’ tarihi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de kutlanmaktadır. Basın; bireyin ve toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda, haber alma, araştırma, bilgilendirme, aydınlatma, toplum ve ülke yararına kamuoyunun duygu ve düşüncelerini objektif olarak yansıtmasına, insan hakları ile temel hak ve özgürlüklerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Elbette basınımız bu görevini yaparken; gerçeklik, güncellik, kamu yararı ve özle biçim arasındaki denge unsurlarını da gözetmek zorundadır. Gazetecilik mesleğinin saygınlığının çok daha ileriye taşınması; özgür bir medya ortamında, etik değerlerin, dürüstlüğün temel misyon haline geldiği bir yayıncılık anlayışı ile mümkündür. Toplumun bilgi edinme hakkı için mücadele eden basınımızın önünün açılması için ekonomik özgürlüğün kazanılması da son derece önemlidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyor, ebediyete intikal etmiş bütün basın mensuplarımıza, Yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum’.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler