• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

“BEYAZ ÖNLÜK ÖĞRETMENLERE SAYGINLIĞI GERİ GETİRECEK”

“BEYAZ ÖNLÜK ÖĞRETMENLERE SAYGINLIĞI GERİ GETİRECEK”
“BEYAZ ÖNLÜK ÖĞRETMENLERE SAYGINLIĞI GERİ GETİRECEK”

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü, son zamanlarda öğretmenlere yönelik yapılan şiddet, bakanlığın beyaz önlük uygulaması ve Diyarbakır eğitiminde yapacağı revizyonla ilgili açıklama yaptı.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer, Bakanlığın beyaz önlük uygulaması ve Diyarbakır’da yapacağı projelerle ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de ilk kez bir Milli eğitim İl Müdürü’nün beyaz önlük giyerek okullarda ders anlattığını ifade eden Taşçıer; “Sınıflara beyaz önlük uygulamasına destek olacak şekilde önlüğümü giyerek giriyorum. Beyaz önlük uygulaması öğrenci ve öğretmen arasındaki otoritenin tesis edilmesinde, saygınlığın geri kazanılmasında, öğretmenlik mesleğinin ayırıcı temel özelliğinin uzmanlık olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Bende bunu desteklemek için haftada 3 gün 3 okulumuzda beyaz önlükle derslere giriyorum. Disiplin otoritesi kıyafetin serbest bırakılmasıyla boşluk oluşturdu. Biz, beyaz önlük uygulamasını hem kılık kıyafetin düzeni ve tertibatı açısından hem de bir parça da olsa otoritenin disiplin kurmasını sağlaması açısından önemsiyoruz. Diyarbakır sahasında da biz bunu uygulayarak tatbik edeceğiz” dedi.

“BEYAZ ÖNLÜK GİYEN İLK MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜYÜM”

Beyaz önlük giyerek ders anlatmanın öğretmene olan saygınlığı tekrar geri getireceğini açıklayan Taşçıer; “Türkiye’de aslında ilk kez bu sene bir İl Milli Eğitim müdürü olarak okullarda derslere giriyorum. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin ortamını yerinde görmek açısından bu önemlidir. Beyaz önlük uygulaması bakanlığımızın başlatmış olduğu bu projeyi yerinde uygulamak için ilk kez biz uyguladık. Sınıflara da beyaz önlük uygulamasına destek olacak şekilde önlüğümü giyerek giriyorum. Beyaz önlük uygulaması öğrenci ve öğretmen arasındaki otoritenin tesis edilmesinde, saygınlığın geri kazanılmasında öğretmenlik mesleğinin ayırıcı temel özelliğinin uzmanlık olduğunu gösterecek şekilde bizim o davranışı öncelik etmemiz lazımdır. Bende bunu desteklemek için haftada 3 gün 3 okulumuza beyaz önlükle derslere giriyorum. Eskiden öğretmenlerimize karşı büyük bir saygınlığımız vardı. Büyük bir otoriteye, disipline karşı saygınlığımız vardı. Disiplin otoritesi kıyafetin serbest bırakılmasıyla gözlemlediğimiz kadarıyla bir boşluk veya başıboşluk diyebileceğimiz gelişigüzellik ortaya çıktı. Tabi biz bunu kılık kıyafetin düzeni ve tertibatı açısından ama bir parça da otoritenin disiplin kurmasını sağlaması açısından önemsiyoruz. Diyarbakır sahasında da biz bunu uygulayarak tatbik edeceğiz. Aslında benzer projelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

“ZİLSİZ OKUL ÖĞRETMENE SAYGNLIĞI ARTIRACAK”

Diyarbakır eğitimiyle ilgili yapacağı projeleri aktaran Taşçıer, bu projelerden birinin de zilsiz okul projesi olduğunu söyledi. Taşçıer; “Zilsiz okul temamız var. Zilsiz okul projesi için belirlediğimiz pilot okullarımız var. Zilsiz okulu yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Hatta şöyle bir şey var, 8. dakikada öğrenci zili, 10. dakikada da öğretmen zili olmak üzere iki zil vardı. Biz zilsiz okulla bu uygulamayı kaldırarak derse katılma bilincini, öz bilinç yani içten bir disiplin sağlamaya çalışıyoruz. Öğretmenin öğrenciyle birlikte veya mümkünse öğrenciden önce sınıfa girmesini teşvik etmek amacıyla bu projeyi uygulamak istiyoruz. Çünkü öğretmen öğrenciden önce o işi yaparsa öğrenci de öğretmenine karşı saygınlığını da tesis etmiş olur” şeklinde konuştu.

“YARIM GÜN MÜDÜRLÜK YAPIYORUM”

Diyarbakır’da beyaz önlük giyerek haftada 3 gün okullarda ders anlatmaya gittiğini belirten Taşçıer; “Okullarımızda derse girerken sahada, okulda neler olup bittiğini daha iyi görebiliyoruz. Her hafta özellikle yarım gün müdürlüğe başlıyorum. Yarım günlüğüne müdürlük uygulamasını ben saat 11.00’de başlatıp 16.00’da bitireceğim. Yarım günlük müdürlükte öğretmenlerle, okul aile birlikleriyle toplantı yapacağım. Herhangi bir öğretmenimizin dersine girip sınıfta ders dinleyeceğim. O okulun tüm binasını ve çevresini gezerek yerinde göreceğim. Bu uygulamayı biz yerinde ve müdürlerimizle birlikte gözlemleyeceğiz ve geliştireceğiz. Sahada olmazsak sahada ne olup bittiğini de gözlemleyemeyeceğiz. Bunu geliştirdikten sonra bir motivasyon, bir okul aşkı ve şevki bizde gelişmesi gerekir. Diyarbakır’da 7 aydır biz buradayız. Bakanlığımızın 2023’e kadar çizdiği bir strateji var ve biz de o strateji çerçevesinde bunu başarmaya çalışıyoruz. Diyarbakır’ın buna çok ihtiyacı da var. Bunu da öğretmen ve velilerimizle birlikte başaracağız” diye konuştu.

“OKULLARDAKİ SIKINTILARI MERKEZDEN İZLİYORUZ”

Okullarda neler olup bittiğiyle ilgili olarak da merkezden denetimciler gönderdiğini vurgulayan Taşçıer; “Müfredat bizim için ne kadar önemli olursa olsun, bizim haftalık ve aylık gözlem raporlarımız var. Aslında bunu denetlemek için Diyarbakır merkezde 20 yöneticimize 25 okulu zimmetledik. Bu zimmetlemeyi şunun için yapıyoruz. Okul idarecilerimiz bizim merkezdeki yöneticilerimiz tarafından okulların öğretmenler odası, ders ortamları, müfredat, öğrenci uygulamaları, ıslak zemin kontrolleri, kantin denetimleri yapılıyor. 1700 okulumuzda ilçe yöneticilerimiz ve merkezden gönderdiğimiz denetçilerimiz sahadadır. Her denetimcinin aylık raporunu yerinde görebiliyoruz. Herhangi bir okulumuzda bununla ilgili bir sıkıntı olunca derhal o okulun kimin sorumluluğunda, kimin sahasında olduğunu ve ne sıkıntısı olduğunu anında tespit edebiliyoruz” dedi.

“TEK TİP OKULLAR YAPACAĞIZ”

Birinci sınıf öğrencilerinin yaşları küçük olup zemin katta olması gerekirken yeni yapılan okulların mimarisindeki hatalardan dolayı yaşadığı mağduriyetlerle ilgili olarak da Taşçıer şunları söyledi; “ Bakanlığımız bu konuya karşı çok hassas davranıyor. Bu önemli bir sorundur. Bunun için çeşitli okul profilleri oluşturuldu. Bununla ilgili tek tip okul taslakları oluşturuldu. Bizim okullarımızı da valilikteki Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı(YİKOB) yapıyor. Biz o tip projeleri geliştirerek bu okulların standartlarını bu konu çerçevesinde yapacağız. Ayrıca yeni yapılacak okullarımızda engellilere yönelik ve mescitlerin yapılmasını da projelere ekleyeceğiz. Çünkü  bazı okullarımızda mescit eksikliğinden dolayı mağduriyetler yaşanıyor. Ayrıca tek tip okullarımıza tasarım ve beceri atölyelerini de ekleyeceğiz. Bütün bunlar zamanında ihmal edildiği için okul ortamlarımız öğrencilerle bütünleşemedi. Bu merdivenlerin plansız kurulması da bunun bir parçasıydı. Şimdi biz o tip projelerle bunu aşmayı düşünüyoruz.”

“DEMOKRATİK YÖNTEM İZLENİYOR”

Velilerin en çok şikâyet edip mağdur olduğu kıyafet yönetmeliğiyle ilgili konuşan Taşçıer, bu konuda demokratik bir yöntem izlendiğini ifade etti. Taşçıer; “Bakanlığımızın belirlediği temel önerge şudur. Aslında çok demokratik bir yöntem izleniyor. Müdür ve okul aile birlikleri, üniformalara, biçimine, rengine ve tasarımına birlikte karar veriyor. Biz il müdürlüğü olarak bunun suiistimal edilmesine karşıyız. Bununla ilgili bize şikâyetler gelirse bunun takipçisi olacağız elbette. Ama sahada gördüğümüz kadarıyla okul aile birlikleri ve bu okulların müdürleri elbiselere birlikte karar veriyorlar. Okul müdürlerinin elbise firmalarıyla ilgili bize duyumlar gelirse biz gerekeni yapacağız. Biz velilerimizin ekonomik olarak muzdarip olmasını istemiyoruz. Öğrencilerimizin mağdur olmasına karşıyız ve buna müsamaha göstermeyeceğiz. Lojistik teminini okul müdürleri hakkaniyetli yapması gerekir. Çünkü biz Türkiye’de iş ve işleyişte en çok kamu yararı gözeten kurumuz. Biz kamu yararını önemsediğimiz kadar vatandaşlarımızın ekonomik yönden suiistimal edilmeyecek şekilde iş ve işleyişlerde de yer almasını istiyoruz. Dolayısıyla bununla ilgili okul müdürlerine ve okul aile birliklerine gereken uyarıları yapıyoruz. Yerinde ve sahadan bize gelen şikayetleri de değerlendireceğiz” diyerek konuşmasına son verdi.

GÜNEYDOĞU GÜNCEL GAZETESİ –SEYFETTİN EKENUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret Avustralya Büyükelçisi’nden İyi Partili Ensarioğlu’na ziyaret

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’da gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown İyi Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown, İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu ile görüşerek Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Diyarbakır’ın güzel bir şehir olduğunu belirten Büyükelçi Marc Inners-Brown, Başkan Ensarioğlu ve ekibine başarılar dileyerek beraberinde getirdiği ve ülkesinde yetişen bir paket çay hediye ederek misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu tarafından ilgiyle karşılanan Büyükelçiye Diyarbakır’ı ve İYİ Partiyi ziyaret etmesi anısına Diyarbakır’ın önemli tarihi eserlerinin işlenmiş olduğu deri bir tablo hediye edildi.

Kendilerine yapılan bu ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirten İyi Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, “Temas ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimize gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown partimizi de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunması bizleri mutlu etti.

Kendilerini en iyi şekilde ağırladık. Şehrimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi verdik. Kendilerine bu ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Ümitcan Uygun ile görüntüleri ortaya çıkan kadın adliyeye sevk edildi Ümitcan Uygun ile görüntüleri ortaya çıkan kadın adliyeye sevk edildi

Ankara’da Ümitcan Uygun ile uyuşturucu kullanırken görüntüleri ortaya çıkan Fadime Büşra G., adliyeye sevk edildi.

Aleyna Çakır’ın ölümünde baş şüpheli olan Ümitcan Uygun ile uyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerde yer alan Fadime Büşra G., Ankara Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Fadime Büşra G.’nin ifadesinde Ümitcan Uygun’un söylediklerini kabul etmediği öğrenildi. Ümitcan’ın pavyona sık sık gelerek yüklü miktarda hesaplar ödediğini ve o vesileyle tanıştıktan sonra arkadaş olduklarını ifade eden Büşra G., Ümitcan’ın babasının parasını harcadığını belirtti. Görüntülerin yaşandığı gün ise Ümitcan Uygun’un kızlara ‘Uyuşturucu içer misiniz?’ diye sorduğu, daha sonra cebindeki peçeteden uyuşturucuyu çıkarıp kızlara verdiği Büşra G.,’nin ifadesinde yer alan diğer iddialar oldu.

Mevlüt İşli – Erdinç Türkcan

“KORONAVİRÜSLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ” “KORONAVİRÜSLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ”

Diyarbakır’ın Sağlıktan Sorumlu İl Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, korona virüsle mücadelede Diyarbakır’ın valilik, emniyet teşkilatı ve sağlık çalışanlarının özverili ve koordineli bir şekilde hareket etmesi sonucu vaka sayılarında azalma yaşandığını ve vatandaşlarımızın dikkat ettiği takdirde bu mücadelede başarılı olacağını söyledi.

Diyarbakır’da Sağlıktan Sorumlu İl Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, korona virüs ile mücadele kapsamında yaptıkları çalışmalar ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“YOĞUN TEDBİRLER SAYESİNDE VAKA SAYILARI AZALIYOR”

Mart 2020’den beri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüsle başarılı bir şekilde mücadele edildiğini belirten Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; “Ben buraya Ağustos başında geldim. Diyarbakır’a geldiğim dönemde Diyarbakır korona virüs vaka sayısında Türkiye’de ilk 5 il arasındaydı. Bu durum bizi üzüyordu. Valimiz Münir Karaloğlu başkanlığında İl Sağlık müdürlüğü ve ekipleri, tüm sağlık çalışanlarımızın, temizlikçisinden tutun profesörüne kadar hepsi ile birlikte Ağustos ayı başından beri sıkı bir mücadele veriyoruz. Şu an geldiğimiz noktada artan vakalar, aldığımız yoğun tedbirler sayesinde azalıyor. Şu anda rakamlar istediğimiz düzeyde gidiyor. Oran olarak pozitif vaka ile tüm testlerin sonucu olarak yüzde 10 civarındayız. Geçtiğimiz günlerde sağlık bakanımızın yaptığı toplantıda il sağlık müdürümüz ile yaptığı görüşmede Diyarbakır’ın korona virüsle mücadelesinden övgüyle bahsetmiştir. Diyarbakır’ın korona virüsle mücadelede en iyi büyükşehirlerden biri olduğunu söylemiştir. Bakanımızın bize böyle övgüyle bahsetmesi bizi sevindirdi” dedi.

“ARTIK ÜZÜLMEMEK İÇİN KURALLARA DİKKAT ETMELİYİZ”

Sağlık çalışanlarının çok önemli bir görevi ifa ettiğinin altını çizen Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; “Sağlık çalışanlarımız, bu hastalığın yayılmasına karşı canları pahasına büyük bir mücadele vermektedirler. Biz de her zaman onları desteklemekteyiz. Şu ana kadar geldiğimden beri merkezdeki hastaneler dahil tüm ilçelerdeki hastaneleri dolaşıp sağlık çalışanlarımıza moral ve motivasyon sağlamak amacıyla onları ziyaret ettik. Elimizden ne gelirse yapmaya çalıştık. Onların sıkıntılarını dinleyip sıkıntılarını dinleyip valimize gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde aktardık. Elimizden geldiğince onların sıkıntılarını gidermeye çalıştık.


Olumlu dönüşler de aldık. Gerek baş hekimlerimiz olsun, gerekse il sağlık müdürümüz olsun bize moral açısından sağlık çalışanlarının Diyarbakır’da iyi gittiğini söylüyor. Biz de hep beraber onların yanlarında olduğumuzu göstermek için yeri geldiğinde yoğun bakım korona servisini ziyaret edip elimizde bir tatlıyla onlara moral veriyoruz. Gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz.Biz onlara sizin yanınızdayız, bu zor dönem sizi buldu ama maalesef meslek aşkıyla çalışmak zorundayız. Çünkü hepimiz sizin elinize bakıyoruz diyoruz. Sağlık çalışanlarımızdan Allah razı olsun, bizi kırmadan, halkımızı kırmadan çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu bakımdan şu an Diyarbakır’da iyiyiz. Eğer halkımız Cumhurbaşkanımızın dediği gibi maske mesafe ve hijyen kurallarına uymazsa ve kalabalık ortamlarda kalmaya devam eder ise bu hastalık bitmez. Ama son dönemlerde gelen kısıtlamalarla birlikte Vaka sayılarımızda azalma oldu. Kafeler hafta sonu akşamları kapandı ama halkımızın birbirine misafire gitme olayı biraz daha ertelenmelidir. Eğer ki bunları da kesebilirsek izole olursak ve dikkat edersek bu hastalığı Allah’ın izniyle yenmiş olacağız. Çünkü çok can kaybı var çok can kaybettik. Artık üzülmemek için bu kurallara dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

ÖZEL HABER: SEYFETTİN EKEN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Moskova’daki üçlü zirveyi ele aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Moskova’daki üçlü zirveyi ele aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaparak Moskova’da gerçekleşen Putin, Aliyev ve Paşinyan zirvesini ele aldı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaptığı ve Rus liderin Erdoğan’ı, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerin katıldığı üçlü zirve konusunda bilgilendirdiği aktarıldı. Telefon görüşmesinde ayrıca Türk – Rus ateşkes kontrol merkezlerindeki oluşumlar ve koordinasyon konularının da ele alındığı belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Dağlık Karabağ’daki sorunun çözümüne dair verilen çabalara destek verdiği ifade edildi.

Açıklamada Erdoğan ve Putin’in 2 ülke arasındaki ilişkileri de değerlendirdiği belirtilerek, “ortak aşı üretimi ve aşı kullanımına yönelik planların uygulanması da dahil olmak üzere karşılıklı ticaret hacminin arttırılması, kilit alanlarda işbirliğini genişletilmesi ve korona virüs pandemisiyle ortak mücadele gibi konulara özel önem verildi” denildi.

Erhan Altıparmak

Meclis, WhatsApp için harekete geçti Meclis, WhatsApp için harekete geçti

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “WhatsApp’la gündeme gelen dijital mecraların mevcut gizlilik politikalarıyla üçüncü taraflarla veri paylaşımını doğru bulmuyoruz” dedi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Yayman, komisyon olarak bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, ortak açıklamayı okudu.

Yayman, “Son günlerde WhatsApp’ın gizlilik politikasını değiştirme ve sözleşme onayı istemesiyle kamuoyuna yansıyan gelişmeler nedeniyle Dijital Mecralar Komisyonu olarak bugün TBMM’de bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda veri güvenliği, big data dediğimiz büyük veri, dijital okur yazarlık, dijital göç, ulus aşırılaşan dijital yapılar kavramları çerçevesinde komisyonumuz önemli değerlendirmelerde ve mütalaalarda bulundu. Uluslararası sözleşmeler ve anayasamızca güvence altına alınan özel hayatın gizliliği ve korunması, kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması, şeffaf bilgilendirme, sağlıklı bilgi akışının sağlanması, hesap verilebilirlik hususlarının altını çizmek istiyoruz. Bu bağlamda WhatsApp’la gündeme gelen dijital mecraların mevcut gizlilik politikalarıyla üçüncü taraflarla veri paylaşımını doğru bulmuyoruz. Mevcut gelişmeler, ülkemizde yazılım, teknoloji ve siber güvenlik konusunda çalışmalar yapılmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Toplantımızda alınan karar gereği TBMM Genel Kurulunun faaliyetlerine başlayacağı hafta itibarıyla konunun paydaşlarını; Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknoloji kurumu (BTK), mesajlaşma ve sosyal medya kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, bilim insanları komisyonumuza davet edilecektir. Toplantılar süresince konuyla ilgili yapılacak çalışmalar ve değerlendirmeler şeffaf bir şekilde Dijital Mecralar Komisyonu tarafından kamuoyuyla paylaşılacaktır. Rekabet Kurulu ve Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’nca mevcut yasal çerçevenin vatandaşlarımıza tanıdığı hakların ihlal edilip edilmediğine yönelik yaptığı çalışmaları dikkatle izliyoruz. Kişisel verilerin korunması başta olmak üzere bireylerin dijital mecralara ait hak ve menfaatlerini koruyacak tüm adımların komisyon olarak takipçisi olacağız” diye konuştu.

“METİNA DERNEĞİ, İKİ KÖY ARASINDAKİ ARAZİ ANLAŞMAZLIĞINI BARIŞLA SONUÇLANDIRDI” “METİNA DERNEĞİ, İKİ KÖY ARASINDAKİ ARAZİ ANLAŞMAZLIĞINI BARIŞLA SONUÇLANDIRDI”

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Tilver ile karabudak köyü arasında 5 yıldır süren arazi sınırı anlaşmazlığı Metina Derneği’nin girişimiyle barışla sonuçlandı. Kurulduğu günden beri bölgedeki kan davalarını, husumetli aileleri barıştırarak sorunların barışla sonuçlanmasında büyük emek sarf eden Metina Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (METİNA DER), bugün de Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Tilver ile Karabudak köyü arasındaki arazi anlaşmazlığının barışla sonuçlanmasında önemli bir rol üstlendi.

“BÖLGEDEKİ SORUNLARI BARIŞLA SONA ERDİRİYORUZ”

Bölgedeki sorunların çözüm adresi olduklarını ifade eden Metina Derneği Başkanı Aydın Pirinççioğlu; “Bugün Metina Derneği olarak iki köy arasındaki arazi anlaşmazlığının yaşandığı yere geldik.  Derneğimizin önde gelen üyeleri olarak gelerek anlaşmazlığı çözdük.
Metina demek Barış demektir. Bu konuda bütün ailemize sesleniyoruz. Lütfen aramızdaki kini nefreti bir tarafa atalım ve hep güzelliklerle kendimizi analım. İyiki Metina Derneği var. İyi ki dostlarımız var. Tilver köyü muhtarı Hikmet Kaya ve kanaat önderimiz Yusuf Durmaz’ın bu konuda büyük girişimleri oldu, onlara da bu konuda çok teşekkür ediyorum. Bu anlaşmazlığın barışla sonuçlanmasında emeği geçen herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

HABER: SEYFETTİN EKEN


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler