• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

BAŞKAN HÜSEYİN BEYOĞLU’NDAN BAĞLAR’A TARİHİ HİZMETLER.

BAŞKAN HÜSEYİN BEYOĞLU’NDAN BAĞLAR’A TARİHİ HİZMETLER.
BAŞKAN HÜSEYİN BEYOĞLU’NDAN BAĞLAR’A TARİHİ HİZMETLER.

D.BAKIR- Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, görevinde henüz birinci yılını doldurmuş olmasına rağmen, senelerdir hizmet bakımından ihmal edilen İlçe genelinde yaptığı hizmetlerle, vatandaşların haklı takdirini kazanmış durumda.

Yaklaşık 400 bin nüfuslu ilçede kısa zamanda gerçekleştirdiği projelerle, İlçeyi bir uçtan diğer uca Belediyecilik hizmetleriyle buluşturan Hüseyin Beyoğlu ve kurmay kadrosu, mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarına devam etmekteler.

Bağlar’da yaklaşık yirmi yıl sonra Belediye yönetiminin el değiştirmesiyle beraber, Ak icraatlarla tanışan Bağlar halkı da, başlatılan ve bazıları tamamlanan projelerden bir hayli memnun.

Azim, sebat ve kararlı bir şekilde yollarına devam ettiklerini belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, şunları söyledi:
‘Halis bir niyet, dinamik bir kadro ve milletimizin ferasetiyle bu kutlu yola çıktık. Unutmamak gerekir ki, halkımız kendisi gibi olanı ve kendisini ihmal etmeyeni bağrına basar. İlk günden itibaren vatandaşlarımızla güçlü bir bağ kurduk. Belediyenin tüm imkânlarını ve kapılarını kendilerine sonuna kadar açtık.

‘HALKA HİZMET, HAKK’A HİZMETTİR’ ŞİARIYLA YOLA ÇIKTIK

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın birçok platformda dile getirdiği üzere, biz halkımızın efendisi değil, hizmetkârıyız.
Asla siyasi ayrım yapmadan, ‘insan esası’ üzerine çalışmalarımızı inşa ettik ve bundan sonra da aynı anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Milletimizi ayağımıza getirmedik, biz onların ayağına gittik. Bizim anlayışımızda millete efendilik yok, hizmet etmek var. Tevazu, samimiyet ve gayreti ihmal etmedik. Yüz binlerce vatandaşımızı ziyaret ettik, ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi destek sağlamaya gayret ettik. Bunu da lütuf olarak değil, onlara olan hizmet borcumuz olarak görmekteyiz. Gönüller kazanmayı arzuladık ve çok şükür elini uzattığımız vatandaşlarımızın dualarına mazhar olduk’.

ASFALT ÜRETİMİNDE TARİHİ BİR BAŞARI ELDE EDİLDİ

Karacadağ eteklerinden çıkan bazalt taşından asfalt üretmeye başladıklarını dile getiren Başkan Beyoğlu, bu durumun bölgede bir ilk olduğunun altını çizdi.
Beyoğlu, ‘Vatandaşımızın arazilerini bu taşlardan temizleyerek tarıma kazandırdığımız gibi, bu iş için kurduğumuz asfalt plent tesisinden ürettiğimiz asfalt ile de hem belediyemizi mali yükten kurtarıyoruz hem de ilçemizi dünyanın en kaliteli ve en uzun ömürlü asfaltına kavuşturuyoruz. İlk etapta yılda 600 bin ton asfalt üreteceğiz. Ama bu zamanla ihtiyaca ve bize gelen kurumların ve işletmelerin talebine göre artacak. Belediyemiz bu işten gelir elde ederek, hem işin maliyetini sıfırlayacak ve hem de belediye bütçesine kar elde edeceğiz inşallah.

Bazalt taşından sıcak asfalt üreterek bu konuda Türkiye’ye örnek teşkil eden bir projeyi gerçekleştirmiş olmanın haklı gururu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Bir yandan bulaşıcı pandemi ile mücadelemizi sürdürürken, diğer yandan kendi üretmiş olduğumuz asfalt ile cadde ve sokaklarımızda asfalt çalışmaları gerçekleştirdik. Dünyanın en kaliteli ve en uzun ömürlü asfaltı ile ilçemizi modern yollara kavuşturmaya devam etmekteyiz’.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE BAĞLAR’IN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK’

En önemli hedeflerinden birinin, Bağlar’da Kentsel Dönüşümü gerçekleştirmek olduğunu belirten Hüseyin Beyoğlu, şöyle devam etti: ‘Kentsel dönüşüm konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına rapor sunan ilk belediye biziz. Bilindiği gibi, eski yapıların fazla olduğu Bağlar’da, köklü bir dönüşüm başlatmayı amaçlıyoruz.

Tam 36 İlden daha büyük olan Bağlar İlçemizin, çözülmesi gereken ciddi sorunları var. Bunların en başında 275 bin nüfuslu alanı oluşturan eski Bağlar dediğimiz yerdeki çarpık ve eski kentleşme örneğidir. En büyük hayalimiz ve hedefimiz Bağlar’da kentsel dönüşümü başlatıp bir yere kadar getirmek. Tabi bu iş 5 yılda bitmez. Ama biz startını verip, çalışmaları belirli bir noktaya getirmek hedefindeyiz. Böylelikle İlçemiz son derece modern bir şehir hüviyetine kavuşur. Göreve geldikten sonra ilk işimiz, bu devasa proje için girişimlerde bulunmak oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız nezdinde girişimlerimiz, bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik.

Ayrıca, ilçemizin ticaretteki önemli noktalarından biri olan Sakarya Caddesi ile ilgili projemiz hazır. Bu alanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının vereceği destek, İlimiz Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Bağlar Belediyesi’nin koordinasyonu ile yenileyerek, modern bir alış veriş bölgesine dönüştüreceğiz. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanımızın, Bağlar’da yapılmasını destekleyeceği projeler arasında ‘Yeni Sanayi Sitesi’ de yer almakta.

DEVASA PROJELERİN STARTI BİRER BİRER VERİLİYOR

Bakanlıktan heyetler gelip inceleme yaptı. Son olarak raporumuzu hazırlayıp verdik. Çevre Ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Bağlar’da kentsel dönüşüm planı olduğunu ifade ederek, bizlere bu çalışmanın her kademesinde destek oldu. İlçemizin yeni ve modern yüzü olarak kabul edilen Bağcılar bölgemizde 98 bin metrekarelik alanda Millet Bahçesi Projesi de, bizim hedeflerimiz arasında. Devasa proje kapsamında yeşil alanlar ve modern dinlenme alanları oluşturacağız. Bir diğer önemli husus ise, Çevre ve Şehircilik Bakanımızın, Bağlar İlçemiz için açıkladığı projeler arasında Yeni Sanayi Sitesi de yer alıyor.
Bütün bu mega projeleri devletimiz ve ilgili bakanlıklarımızın desteğiyle gerçekleştirerek, halkımızın hizmetine sunacağız inşallah.

Bilindiği gibi, dünya genelinde son derece zorlu bir süreç yaşıyoruz. Bunun yanı sıra, deprem felaketleri, sel baskınları, bulaşıcı pandemi salgını olması nedeniyle, çalışmalarımızın start verilmesi sürecini uzattı. Ancak bu zorlu süreçleri hep beraber aştıktan sonra inşallah, projelerimiz başlamış olacak’.

PANDEMİ SÜRECİNDE, ÇOK BAŞARILI BİR SINAV VERDİK

Dünyayı etkisi altına alan ve yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği yeni tip bulaşıcı pandemi mücadelede en başarılı belediyeler arasında yer aldıklarını belirten Beyoğlu, İlçenin temizlik, hijyen ve ilaçlama hizmetlerine özel önem verdiklerini kaydetti.

Başkan Beyoğlu, ‘Göreve geldiğimizde ilçemizde ciddi bir temizlik sorunu vardı. Bunu çözmek üzere yetersiz olan araç filomuzu yeni modern çevre dostu olma özelliği olan buharlı araçlar alarak çözdük. Bulaşıcı pandemi salgınından sonra dezenfekte ve hijyene yönelik tedbirlerimizi en üst seviyede artırdık. İlçemizdeki tüm kurumlar, yaşam alanlarını dezenfekte ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Yine Elazığ’da meydana gelen depremden sonra deprem bölgesine giderek tüm imkânlarıyla burada hizmet veren belediyeler arasında yer aldık. Depremden dolayı ilçemizde hasar gören yapıları tespit ederek gerekli çalışmaları yaptık. İlçemizde terk edilmiş ve vatandaşlarımız için risk oluşturan metruk ve harabe yapılarla kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 300 yapının yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİ SUNULDU

Sosyal belediyeciliğe ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Beyoğlu, bugüne kadar yüz binlerce ihtiyaç sahibi vatandaşa destek sağladıklarını söyledi. Başkan Beyoğlu, şöyle devam etti: ‘İçişleri Bakanlığımızın 65 yaş üstü yaşlı, engelli, hamile ve kronik hastalarla ilgili kararından sonra belediyemiz bünyesinde ekipler ve iletişim ağları kurarak 700’den fazla haneye ihtiyaçlarını ulaştırdık. Bunları belediyemizin imkânlarıyla temin etmekteyiz. Bizim vatandaşımız sıkıntı içindeyken, biz nasıl rahat uyuruz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da kesin talimatı var. Göreve geldiğimizden bu yana zaten ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olarak sosyal belediyecilik görevlerimizi icra ediyoruz.

Avrupa’da benzerleri olan ve halkın çok takdir ettiği ‘Organik Meyve ve Sebze Alanları’ uygulaması da, gerçekten İlçemizin vizonuna ekstra katkı sağlayacak. Dualar almaktan daha güzel bir duygu olamaz. Bundan sonra da sosyal belediyeciliği, hizmet belediyeciliği ve gönül belediyeciliği gibi üç temel hedefimizi bir arada yürütmeye çalışacağız’.

‘VATANDAŞ ODAKLI’ ÇALIŞMALAR SEMERESİNİ VERİYOR

Bütün Belediye kadrolarının ‘Vatandaş Odaklı’ yaptığı çalışmaların semeresini almaya başladıklarına vurgu yapan Beyoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: ‘İlçemizde kalıcı ve köklü projeler üreterek, sorunlara neşter vuran ve kaliteli hizmetler sunan bütün birimlerimiz ve personellerimizle, biz bu yola baş koyduk.

Allah’ın izniyle, bütün kadrolarımızla geceli gündüzlü çalışarak, halkımızla güç ve gönül birlikteliği içinde, tüm bu devasa projelerin hepsini gerçekleştirecek, topyekun bir kalkınma hamlesiyle, çağdaş ve modern belediyeciliğin en veciz örneklerini hizmete sunacağız.

GERÇEK DIŞI İDDİALAR, BİZİ KESİNLİKLE YILDIRAMAZ

Adalet ve Kalkınma partisi (Ak parti) Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, hakkında ortaya atılan mesnetsiz iddiaların kendisi ve tüm ekibini yıldıramayacağını belirterek, şunları söyledi:

‘Zaman zaman, gerçek dışı ve hukuki dayanağı olmayan ve kötü niyetli kimseler tarafından ortaya atılan iddialar, bizleri kesinlikle yıldıramaz.
‘Hiçbir resmi belge ve bulgu olmadan, üstelik de gerçek rakamların tamamen çarpıtılması suretiyle, ‘çamur at, tutmazsa izi kalır’ gibi, son derece ilkel ve gayri ahlaki bir durumla karşı karşıyayız. Bizim Bağlar Belediyesi’ni devraldığımızda, belediyenin kasasında 150 milyon lira olduğu belirtiliyor. Fakat biz belediyeyi 12 milyon lira ile devraldık.

165 milyon lira olan yıllık bütçemizin 128 buçuk milyon lirasını yatırımlara, projelere ve hizmetlere harcadık. Şu an kasamızda 23 milyon lira var ve tek bir kuruş da borcumuz yok. 20 yılda yapılmayan hizmetleri bir yılda yaptığımız için, terör örgütleri ve yandaşlarının hedefindeyiz.

Bazı basın yayın organlarında hakkımızda çıkan iddialar, karalama niyetlidir ve tamamen gerçek dışıdır. 20 yıl HDP’de kalan Bağlar gibi 400 binden fazla nüfuslu ve 36 İlden daha büyük olan bir ilçede belediyeyi kaybetmeyi hazmedemedikleri ve yaptığımız çalışmaların, halkımız nezdinde karşılık bulduğunu gördükleri için, bize iftira atıyorlar.

Diyarbakır’ın kalbi sayılan İlçemizde, henüz ikinci yılımıza yeni girmiş olmamıza rağmen, senelerdir çözüme kavuşmayan sorunları çözdük. Devasa projelerin startını verdik. İlçemizin en ücra semtlerine bile, Belediyecilik hizmetlerini götürdük. Bugüne kadar seçimden seçime insanları ziyaret edenler, bizim yaklaşık 15 aydan bu yana sahada olmamızı, vatandaşlarımızla aramızda kurduğumuz gönül köprüsünü bir türlü hazmedemiyorlar. Çünkü ezberleri bozuldu, panik halindeler, maskeleri düştü. Bu nedenle sürekli bizi hedef alıyorlar. Ama unuttukları çok önemli bir husus var: Güneş, balçıkla sıvanmaz.
Yunus Emre’nin dediği gibi, ‘Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için’. Bizler de vatandaşlarımızla bir sevgi bağı kurduk. Gönül belediyeciliği yapıyoruz.

İftira kampanyaları, bizleri hizmetlerimiz ve mega projelerimizi gerçekleştirmemize engel olamayacak.

Kaldı ki bizim muhatabımız onlar değil, biz onları kesinlikle dikkate almıyor ve yolumuza devam ediyoruz. Bu açıklamayı yapmamızın gayesi de kamuoyunu bu iftiracı zihniyete karşı aydınlatmaktır. Bizi seçen ve bu göreve getiren, gönül bağı kurduğumuz, kadirşinas halkımızdır.

16 Nisan 2019 tarihinde görevi devraldığımızda belediyemizin kasasında 12 milyon lira ve ayrıca 3 milyon lira borcu vardı.

Kendi ürettiğimiz asfaltla 20 yıldır hizmet görmeyen cadde ve sokakları ihya ettik. 48 mahallemizin tamamına hizmet götürdük. 37 dış mahallemize yol ve alt yapı kazandırdık. Yüz binden fazla insanımıza sosyal ve nakdi destek sağladık. Bulaşıcı pandemi süreci dahil her zaman ve her koşulda milletimizin içinde olduk. Vatandaşlarımız bizi bağırlarına basıyor ve teveccühte bulunuyor. Bu anlayışın kabul edemediği de bu işte.

Bağlar’ı kaybetmenin acısını ve yaptığımız hizmetlerle milletin gönlünde yer edinmemizi hazmedemiyorlar.

Belediyemizin tek kuruş borcu yok. Türkiye’de aynı anda hem hizmet yapan hem de borcu olmayan ender belediyelerden biriyiz.
Yargı önünde hesap soracağız, iftiracılardan. Gerekli hukuki süreci başlatmış bulunuyoruz. Şu an Belediyemizin kasasında 23 milyon lira para var. Üretmiş olduğumuz asfalt ile hem ilçemize hizmet ediyoruz hem de asfalt ihtiyacı olan belediyelere asfalt vererek belediyemize gelir getiriyoruz. Kayapınar Belediyesi’ne 11 milyon lira değerinde asfalt verdik. Oradan bu ay kasamıza 11 milyon lira girmiş olacak.

Bulaşıcı pandemi sürecinde İller Bankasından, tüm belediyelere olduğu gibi bize de 5 milyon lira ek kaynak geldi. 165 milyon lira olan yıllık bütçemizin 128 buçuk milyon lirasını harcadık. Şu an kasamızda 23 milyon lira var, tek bir kuruş borcumuz yok. Yeni bütçemiz için de bulunduğumuz Haziran ayında HDP’li meclis üyelerinin de onayıyla oy birliği ile kabul edildi. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Kimse afaki konuşamaz. Biz rakamlarla konuşarak gerçekleri kamuoyuna sunuyoruz. Bu iftiraları atanlar ve bunu paylaşarak bu kirli algılara alet olanlar hesabını hukuk önünde verecek. Biz yolumuza çok daha güçlü ve büyük projelerle devam edeceğiz.
Halka hizmet hareketi olan Ak parti, gerek genel icraatlar ve gerekse Belediyecilik hizmetlerinde tarih yazmış bir siyasal hareket. Dolayısıyla, bizim boş sözlere ayıracak zamanımız yok. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi, ‘durmak yok, yola devam. Biz de en üst düzeyde hizmetlerimize devam noktasında, tüm gayretlerimizle çalışmalarımıza devam edeceğiz’.

VATANDAŞLAR, HİZMETLERDEN BİR HAYLİ MEMNUN

Bağlar halkının teveccühünü kazanan, ilk yılın sonunda, bir dizi projenin startını vererek, takdire şayan bir efor sarf eden Beyoğlu ve Ekibinin, İlçenin sorunlarını çözebilme noktasında, takdire şayan bir gayret örneği sergilediklerini belirten vatandaşlar ise, memnuniyetlerini şöyle dile getirdiler:
‘İlçemizin en ücra köşesine bile hizmet ulaştıran Hüseyin Beyoğlu ve ekibi, teşekkürü hak ediyor. Rutin Belediyecilik hizmetlerinin dışında, bizlere gösterdik sıcaklık ve samimiyet, ev ve iş yeri ziyaretleri, ekonomik durumu elverişli olmayan aileler, engelliler ve hastalarımıza yönelik yaptığı yardımlar, hepimizi çok mutlu ediyor.

Senelerdir hizmet susamış İlçe halkı olarak, en kalbi duygularımızla başarılar diliyoruz. Görev süresi boyunca hep hayır duaları almayı hedefledi ve yaptıklarıyla da, yüz binlerce insanın dualarına mazhar olmakla şereflendi. Kurduğu başarılı ekibi ve beyin takımının, nasıl vizyoner bakış açısıyla, belediyeyi başarıyla yönettiklerini hepimiz görmekteyiz.

Çözüm odaklı ve anahtar teslim yapılan hizmetlerden dolayı, kendisi ve bütün emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Spora ve sporcuya verdiği önem ve sağladığı desteklerin yanı sıra, yıllardır kaderine terk edilmiş olan parklara yaptığı yatırımlarla, bütün parkların çehresi değişti. Ekonomik durumu elverişli olmayan ailelerin öğrencilerine yaptığı yardımlar, Ramazan ayında gıda yardımları ve okullara sağladığı kırtasiye destekleriyle, Eğitime ciddi katkılar sağladı. Sabahın erken saatlerinde tüm sokak ve caddeler, yapılan titiz çalışmalarla, pırıl pırıl bir hale getirildi.
Sayın Hüseyin Beyoğlu ve tüm belediye çalışanlarını tebrik ediyor, aziz vatanımıza hizmet üreten bütün kurum ve kuruluşlarımıza, Yüce Rabbim’den üstün başarılar niyaz ediyoruz’.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Başkan Akmeşe’den Vali Karaloğlu’na destek açıklaması Başkan Akmeşe’den Vali Karaloğlu’na destek açıklaması

Saadet Partisi Çüngüş İlçe Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, partisinin il başkanı Fesih Bozan tarafından Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu hakkında yapılan açıklamaları eleştirdi.

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan tarafından önceki gün yapılan açıklamada Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun belediye bünyesinde oluşturduğu ekibe yönelik eleştirilerine partisinin Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe’den sert cevap geldi.

Saadet Partili Başkan Akmeşe, Vali Karaloğlu’nun işini layıkıyla yerine getirdiğini partisinin İl Başkanı Fesih Bozan’ın eleştirilerinin yersiz olduğunu söyledi. Vali Karaloğlu’nun yaptığı çalışmaları takdirle karşıladığını da sözlerine ekleyen Başkan Akmeşe, “Sayın Valimiz ile ilgili partimizin il başkanı sayın Fesih Bozan beyin açıklamaları bizleri derinden üzmüştür. Sayın Valimiz şehrimize geldiği günden bu yana cansiparhane bir şekilde gece gündüz demeden halkın sorunlarını dinleyerek tarafsız bir şekilde mücadele edip çözüme kavuşturuyor.

Dini, dili, ırkı ne olursa olsun ve siyasi görüşü ne olursa olsun ayırım yapmadan halka hizmet etmektedir. Hiç kimseyi kırmadan halkımızın ve daire müdürlerinin sorunlarına çözüm getiriyor.

Bunun yanı sıra dışarıdan getirdiği daire başkanları liyakatlı ve işinin ehli, çalışkan iş bitiren kişilerdir. Benim için Türkiye’nin her tarafı aynıdır önemli olan dürüst ve liyakatlı bürokratların ilimize hizmet etmesidir.

İçeriden atanmış dışarıdan gelmiş hizmet etmişler çokta önemli değildir. Bizim için önemli olan hizmettir. Hizmet yapan kim olursa olsun bizim için değer arz eder. Ben Çüngüş Belediye Başkanı olarak Sayın Valimiz Münir Karaloğlu’nun yanındayım ve ben sayın valimden memnunum Allah kendisinde razı olsun” diye konuştu.

HABER:YILMAZ ACU

Zeytin yağında doğru bilinen yanlışlar Zeytin yağında doğru bilinen yanlışlar

Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde zeytin hasadı ve zeytin yağı üretimi tüm hızla devam ederken Balıkesir Üniversitesi Edremit MYO. Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak zeytin yağında donma noktasının kalite kriteri olmadığını ve bilinenin aksine en güzel kızartmalık yağın zeytin yağı olduğunu ifade etti.

dremit Körfezinde zeytin hasadı ve zeytin yağı üretimi devam ediyor. Bölgenin kalitesi ve nefaseti ile tanınan zeytin yağları ise raflarda yerini almaya başladı. Bir çok tüketicinin yanlış bilgiler ile zeytin yağı tükettiğini ifade eden Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak “Zeytin yağının özellikle donma kısmı bize de çok geliyor. Üniversiteye de çok geliyor. Zeytin yağının donma sıcaklığı, 8 derecelerden itibaren kristalleşmeyle başlar, eksi 30-35’lere kadar düşebilir. Bu yüzden buzdolabına koyduklarında zeytin yağının donması, zeytin yağında kalite kriteri değildir. Asla ve kata. Zeytin yağının daha kaliteli olduğunu veya daha kalitesiz olduğunu donmayla anlayamayız. Böyle bir şey söz konusu değildir” dedi.

Zeytin yağının kalitesinin veya saflığının buzdolabına konularak anlaşılamayacağını ifade eden Kıvrak “Kimyasal özelliklerine ve duyusal özelliklerine bakarak biz zeytin yağının gerçek veya saf olduğunu ve kaliteli olduğunu anlayabiliyoruz. Üreticilerimiz ve tüketicilerimiz buzdolaplarına koyarak bunu anlamaya çalışıyorlar. Bu bir hatadır” dedi.

Zeytin yağı ile ilgili bir başka yanlış bilginin ise zeytin yağı ile kızartma yapılmaz bilgisi olduğunu ifade eden Mücahit Kıvrak, “Bir başka yanlış algı da: ‘Zeytin yağından kızartma yapılmaz’. Aslında zeytin yağından çok güzel kızartma olur. Çünkü zeytin yağı sıcağa karşı en dayanıklı yağlardan bir tanesidir. 240 santigrat derecelere kadar çıkan bir dumanlanma noktası söz konusudur. Evlerimizde güvenle kızartmalarda zeytin yağı kullanılabilir. Kesinlikle yanlış algılara, market raflarında gördükleri reklamlara aldanmasınlar. Zeytin yağı en güzel kızartmalık yağlardan bir tanesidir” dedi.

Emrah Elmas

ZEYNEL ABİDİN AKTAY, TÜRKİYE DEĞİŞİM HAREKETİNİN KURUCULARINDAN ZEYNEL ABİDİN AKTAY, TÜRKİYE DEĞİŞİM HAREKETİNİN KURUCULARINDAN

D.BAKIR- Mustafa Sarıgül’ün başlattığı Türkiye Değişim Hareketi (TDH), partileşme yolunda emin adımlarla ilerlerken, TDH, ilk toplantısını Ankara’da gerçekleştirdi.

Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün öncülüğünde kurulan TDH bünyesinde, hem Cumhuriyet Halk partinden, hem de iş dünyasından tanınmış isimler yer alıyor. Türkiye Değişim Hareketi, partileşme çalışmalarını aralıksız sürdürürken, Mustafa Sarıgül’ün kadrosu da şekillenmeye başlıyor. Sarıgül’ün A Takımında, Diyarbakır’ın tanınan ve sevilen iş adamlarından Zeynel Abidin Aktay da yer alıyor.

Aslen Hanili olup, evli ve dört çocuk babası olan iş adamı Zeynel Abidin Aktay, Türkiye Değişim Hareketi’nin kurucular kurulundan. Diyarbakır halkının yakından tanıdığı, çevresinde sevilen ve sayılan bir insan olan Zeynel Abidin Aktay, bugüne kadar birçok defalar kan davalarının sulh ile çözülmesinde katkıları olan, hasta ziyaretleri ve taziyelere katılarak, insanların zor ve acılı günlerinde yanında olan, hangi Semavi Dine mensup olursa olun, insanlara olanakları dâhilinde yardımcı olan, iş dünyasının da yakından tanıdığı bir sima.

Türkiye Değişim Hareketi’nin (TDH) kuruluşundan bu yana Mustafa Sarıgül ile beraber hareket eden Zeynel Abidin Aktay, Diyarbakır’ın yanı sıra, Bölgemizin sorunları ve bu sorunların çözüm yollarına vakıf bir insan.

Açıklamalarda bulunan Zeynel Abidin Aktay, Mustafa Sarıgül’ün öncülüğünü yaptığı ve önümüzdeki günlerde partileşecek olan Türkiye Değişim Hareketi’nin ülkemiz siyasetine yeni bir soluk ve heyecan getireceğini belirterek, şunları söyledi:

ÜLKEMİZİN SORUNLARINI, TDH ÇÖZÜME KAVUŞTURACAK

‘Bilindiği üzere, ülkemiz giderek artan bir sorunlar yumağı ile karşı karşıyayız. İktidar kadroları, bu sorunların çözümü konusunda gerekli reaksiyonu gösteremiyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri, liyakatli insanların iş başında olmamalarından kaynaklanmaktadır.

Türkiye Değişim Hareketi öncüsü ve kurulacak partimizin genel başkanı Sayın Mustafa Sarıgül, halkımızın bağrından çıkmış, uzun yıllar Şişli Belediye Başkanlığı yapmış bir isim.

Bölgemiz insanına bakış açısı da son derece olumlu. Ülkemizin sorunlarına kalıcı ve köklü çözümler üretecek, liyakatli kadrolar oluşturmak için, uzun süreden bu yana, hazırlıklar yapıyor. Giderek artan işsizlik ve beraberinde getirdiği yoksulluk, iç piyasalarda yaşanan daralmalar ve buna bağlı olarak esnaflarımızın çoğu zaman siftah bile yapamadan dükkânını kapatıyor. Dolayısıyla, vergilerini, SSK primlerini, bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyememeleri nedeniyle icralık oldukları bir süreçten geçiyoruz. Hayat pahalılığı öylesine boyutlara ulaştı ki, neredeyse günlük fiyatlar değişmekte. İşsizlik korkunç boyutlara ulaştı. Bulaşıcı pandemi sürecinden önce, İş-Kur şubeleri önünde oluşan uzun kuyruklar, başta bölgemiz olmak üzere, ülkemiz genelinde işsizliğin geldiği noktayı gözler önüne sermekte’.

İKTİDAR DA, MUHALEFET DE ÇÖZÜM ÜRETEMEZ DURUMDA

İktidarın sürekli güven kaybettiğini ve halk nezdinde desteğinin giderek azaldığına vurgu yapan Zeynel Abidin Aktay, şöyle devam etti: ‘Hükümet, kamuoyu nezdinde güven kaybetmeye devam ediyor. Muhalefet partileri de, vatandaşlarımızın önüne, kapsamlı bir program sunamıyor. En az iktidar kadroları kadar, muhalefet kadroları da yorgun ve çözüm üretemiyorlar. Halkımızın, gerek iktidar ve gerekse muhalefet partilerine güveni giderek azalmakta.

Artık değişim zamanı. Halkımız, sandıkta bir değişim yaparak, sorunlarına kalıcı çözümler üretecek, ülkemize yeni vizyonlar katacak bir hareket istiyor. Biz TDH olarak diyoruz ki, ‘Yeter. Söz Milletindir’.

TDH kadroları olarak, genel başkanımız Sayın Mustafa Sarıgül öncülüğünde oluşturmakta olduğumuz kadrolarımız, ülkemizin sorunlarına çözümler üretecek, yeni ufuklar ve vizyonlar ile halkımıza nefes aldıracak projelerimiz ile, halkımıza hizmete talibiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizi içinde bulunduğu cendereden çıkarmak, refahı tabana yayarak, topyekün bir kalkınma hamlesi başlatmayı hedefleyen Türkiye Değişim Hareketi kadrolarında yer almak isteyen tüm vatandaşlarımızı, hareketimize katılmaya davet ediyoruz’.

ÖZEL HABER: YILMAZ ACU

Son 24 saatte korona virüsten 116 kişi hayatını kaybetti Son 24 saatte korona virüsten 116 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 116 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 11 bin 820’e yükseldiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığının Covid-19 bilgilendirme sayfasında Türkiye’nin güncel korona virüs tablosu kamuoyuyla paylaşıldı.

Tabloya göre son 24 saatte 116 kişi korona virüsten hayatını kaybetti, toplam can kaybı 11 bin 820’e yükseldi. Bugün toplam 158 bin 811 test yapılırken, 4 bin 215 yeni vaka tanısı konuldu. Toplam vaka sayısı 425 bin 628 oldu. Bugün iyileşen 2 bin 592 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 361 bin 655’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3,8, toplam ağır hasta sayısının ise 3 bin 742 olduğu açıklandı.

“Bugün tespit edilen 4 bin 215 hasta var”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün tespit edilen 4 bin 215 hasta var. Ağır hasta sayısındaki artış devam ediyor. Virüsün yayılımı bizi zorunlu tedbirler almaya mecbur bırakıyor. Hastalığın yayılımını durdurmak için birlikte hareket etmeliyiz. Tedbirlere birlikte uyarak mücadele güç verin” ifadelerine yer verdi.

Musa Erdoğan

Pfizer, BioNTech ile geliştirdikleri korona virüs aşısının yüzde 95 etkili olduğunu açıkladı Pfizer, BioNTech ile geliştirdikleri korona virüs aşısının yüzde 95 etkili olduğunu açıkladı

ABD merkezli ilaç firması Pfizer, Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile birlikte yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı geliştirdiği aşının üzerindeki son sonuçları açıklayarak, aşının yüzde 95 etkili olduğunu gösterdiğini söyledi.

ABD merkezli ilaç firması Pfizer, bugün yaptığı açıklamada korona virüse karşı geliştirdikleri aşının Faz 3 denemesinin son sonuçlarına göre yaşlılarda bile virüsü önlemede yüzde 95 etkili olduğunu açıkladı. Denemeye katılan gönüllüler arasında 170 korona virüs vakası bulunduğu ifade edildi. Bunlardan 162’sinin plasebo veya sade salin aşısı olduğu, 8 vakanın ise gerçek aşıyı aldığı belirtildi. Elde edilen verilere göre; Pfizer, sonucun yüzde 95’lik bir etkinliğe ulaştığını açıkladı.

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech yaptıkları ortak açıklamada, “Aşının etkisi; yaş, ırk ve etnik köken demografikleri arasında tutarlıydı. 65 yaşın üzerindekilerde gözlenen etkinlik oranı yüzde 94’ün üzerindeydi” ifadelerine yer verdi. Sonuçları ve yan etkileri bağımsız bir grubun izlediğini belirten şirketler, “Veri İzleme Komitesi bugüne kadar aşıyla ilgili herhangi bir ciddi güvenlik endişesi bildirmedi” dedi. Yapılan açıklamada ayrıca, aşılama sonrası yaşlılarda daha az ve daha hafif yan etkiler görüldüğü de belirtildi.

Pfizer ve BioNTech, “1. veya 2. dozdan sonra sıklıkta yüzde 2’ye eşit veya daha fazla olan tek Derece 3 (şiddetli) olumsuz olay, 2. dozun ardından yüzde 3.7′ de yorgunluktu” dedi.

Acil Kullanım İznine başvurulacak

Pfizer tarafından yapılan açıklamada, günler içinde Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne Acil Kullanım İzni için başvuruda bulunulacağını aktardı. Pfizer tarafından yapılan açıklamada, “Bu veriler aynı zamanda dünya genelindeki diğer düzenleyici kurumlara da sunulacak” denildi. ABD’li ilaç şirketi verileri akademik hakemli dergide de yayınlamayı planlıyor.

Pfizer tarafından yapılan açıklamada, “Küresel katılımcıların yaklaşık yüzde 42’si ve ABD’li katılımcıların yüzde 30’unun ırksal ve etnik açıdan farklı geçmişlere sahipti ve küresel katılımcıların yüzde 41’i ve ABD’li katılımcıların yüzde 45’i 56-85 yaşında” ifadelerini kullandı.

Pfizer, korona virüs aşısına ilişkin ilk test sonuçlarında aşının yüzde 90’dan fazla bir oranda hastalığı engellediğini duyurmuştu. Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen korona virüs aşısının üçüncü faz klinik denemelerine 27 Temmuz’da başlanmıştı. Pfizer, kayıtlı 43 bin 661 gönüllünün 41 bin 135’inin ikinci bir aşı veya plasebo dozu aldığını bildirmişti.

Öte yandan ABD merkezli Moderna şirketi de korona virüs aşısına ilişkin test sonuçlarını açıklamıştı. Açıklamada, Moderna’nın geliştirdiği korona virüsü aşısının yaklaşık yüzde 95 oranında koruma sağlandığı açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Biz buralara vesayetin paraşütü ile gelmedik” Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Biz buralara vesayetin paraşütü ile gelmedik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz buralara gökten zembille inmedik, vesayetin paraşütü ile de gelmedik, dededen, babadan miras aristokratik kanallardan da vasıl olmadık. Daha Kıbrıs meselesinin ne olduğunu, Maraş’ın açılmasının ne anlama geldiğini bilmeyen, orada Türkiye‘nin Cumhurbaşkanının başkanlığının heyetle verdiği görüntünün diplomatik mesajını anlamamış birine ekonomiyi izah etmek te mümkün değildir” dedi.

TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarına seslenerek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Kendisi de esnaflıktan ve ticaretten gelen bir siyasetçi olarak daima iş adamları, esnaf ve sanatkarlarla birlikte olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz buralara gökten zembille inmedik, vesayetin paraşütü ile de gelmedik, dededen, babadan miras aristokratik kanallardan da vasıl olmadık. Hayatın merdivenlerini teker teker tırmanarak milletimizin, her kesimi ile hemhal olarak zorlukları ve imkanları bizzat tecrübe ederek buralara geldik. Ömrü boyunca devletten aldığı maaş dışında bir iş, üretim, istihdam tecrübesi olmayanların kürsülerden esip gürlemeleri teneke tıngırtısının ötesinde bir anlama sahip değildir. Bunların önüne konulan kağıtlardaki rakamların ne anlama geldiğine ilişkin en küçük bir fikirleri olmadığını en iyi sizler biliyorsunuz. Daha Kıbrıs meselesinin ne olduğunu, Maraş’ın açılmasının ne anlama geldiğini bilmeyen, orada Türkiye‘nin Cumhurbaşkanının başkanlığının heyetle verdiği görüntünün diplomatik mesajını anlamamış birine ekonomiyi izah etmek te mümkün değildir. Kaldı ki, KKTC’nin Cumhurbaşkanı bunları davet ediyor ve bu davete icabet etmiyor, ‘ben oraya gittim, niye bizi de yanında götürmedi’ havasına girerek yine beni eleştirmeye kalkıyor. Bununla sana ekmek çıkmaz. Senin bir defa Kuzey Kıbrıs diye bir aşkın var mı? Kapalı Maraş bölgesini açmak diye bir tezi savunma anlayışın var mı? Yok. Aynı şeyleri bunlar Azerbaycan’da, Suriye’de, Libya’da yapmadı mı? Yaptı. Şimdi de kalkmışlar bunları konuşuyorlar. Kendisine ait doğru-yanlış hiçbir fikri, hiçbir projesi, hiçbir hayali olmayan, dışarıdan ve içeriden yazılan senaryoların tetikçiliğini yapmak dışında müktesebatı bulunmayanların ekonomi ile ilgili ahkam kesmesi gerçekten gülünçtür. Azıcık bir samimiyet görsek herkes gibi onlarla da çok daha farklı bir şekilde oturur konuşuruz. Ama bizim milletimize sözümüz ve saygımız gereği proje kişiliklerle, proje kadrolarla, proje siyasetlerle, bilhassa yalanları ve iftiraları önlerine konduğu halde yüzleri kızarmayan siyaset bezirganları ile işimiz olmaz. Bizim muhatabımız milletimizdir. Milletimizin bağrından çıkan tüm kesimlerle bizim iş dünyamızdır. Her husus gibi ekonomi de, sanayi de, ticaret de bir gönül işidir, adanmışlık işidir. Biz, kendisi de esnaflıktan, ticaretten gelen bir siyasetçi olarak daima girişimcilerimizle, sanayicilerimizle, ticaret erbabımızla, esnafımızla, sanatkarımızla birlikte olduk” diye konuştu.

“Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor”

Yüksek faiz sebebiyle üretimin, ticaretin, ihracatın, istihdamın temsilcilerinin sahada yaşananların tercümanı olarak karar vericilere yol gösterdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zira, yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Yüksek faizle bizler gerçek anlamda yatırım yapabilir miyiz? İstihdam üretebilir miyiz, üretim yapabilir miyiz, ihracata yönelik ciddi adımlar atabilir miyiz? Mümkün değil. Öyleyse bizim bu noktada dikkatli olmamız lazım, yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor. Bunun için ekonomi ile ilgili her konuda iş dünyamızla ve onların temsilcileri olan sizlerle istişare etmeye özel önem veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Yüksek faizden arındırılmış, istihdamdan finansmana, özellikle nakit akışından teşviklere kadar sizlerin ihtiyaç duyduğu çok sayıda destek paketini hayata geçirdik” açıklamasında bulunan Erdoğan, bugüne kadar en büyük kredi paketleri, kredi garanti fonu kefaletleri, istihdam teşviklerinin bu dönemde başlatıldığını söyleyerek, salgından olumsuz etkilenen onlarca sektör ile ilgili yapılan çalışmaları anlattı.

“Tarihin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesi bizim dönemimizde başladı”

Türkiye’nin reformlar ve başarılarla dolu sürdürülebilir büyümesini politikalarının merkezine aldıkları 18 yılın geride kaldığını söyleyen Erdoğan, “Topyekun kalkınma anlayışıyla ülkemizin 81 vilayetinin tamamında her bir haneye, her bir insana dokunan hizmetler gerçekleştirdik. Türkiye tarihinin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesi bizim dönemimizde başladı. Milli gelirimizi 236 milyar dolardan 950 milyar dolara, ihracatımızı 36 milyar dolardan 152 milyar dolara çıkarttık. Kişi başına düşen milli gelirimizi 12 bin 500 dolara kadar yükselterek ülkemizi üst orta gelirli ülkeler grubuna dahil etmiştik. Ülkemize gelen doğrudan yatırımlar 138 milyar doları bulmuştur. Yüzde 32 olan enflasyon oranını yüzde 4’lere kadar indirmiş, faizleri tarihin en düşük seviyelerine getirmiştik. Ülke ve millet olarak 2023 hedeflerimize doğru emin adımlarla yükselirken bir anda içeride ve dışarıda büyük bir saldırı dalgasıyla karşılaştık” ifadelerini kullandı.

Gezi olayları ile başlayıp sınırların kuşatılmasına, darbe girişiminden ekonomiye kurulan tuzaklara kadar uzanan saldırıların hepsini birer birer boşa çıkarttıklarını belirten Erdoğan, bu tarihi mücadele döneminde bile Türkiye’yi yüzlerce büyük proje ile donattıklarını söyledi. Erdoğan, “Şimdi salgının ortaya çıkarttığı değişim süreci ile dünya ile birlikte Türkiye’de yeni bir döneme giriyor. Ülkemiz, yatırımın, üretimin, ve ticaretin yükselen merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Artık vites yükseltmenin bile yeterli olmadığı, araç değiştirmenin gerektiği bir dönemdeyiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız” dedi.

Bir süredir çalışmaları sürdürülen hukuk ve ekonomi reformlarının yeni dönemin hazırlıkları olduğunun altını çizen Erdoğan, “Temelini attığımız. Tabiri caizse kaba inşaatını tamamladığımız binamızı artık nihai hale getirecek atılımın eşiğindeyiz. İnşallah ülkemiz hazırlık devrini geride bırakıp artık şahlanış dönemine giriyor” diye konuştu.

Yılın üçüncü çeyreğinin güçlü bir büyüme ile kapatılacağının kesinleştiğini söyleyen Erdoğan, “Salgının yol açtığı ve halen devam eden kimi zorluklara rağmen yılı da pozitif bir büyüme ile bitireceğimize inanıyorum. Fiyat istikrarını ve finansal istikrarı birlikte sağlayacağız. Bunun için enflasyonla mücadele en önemli önceliğimizdir. Hedefimiz bir an önce tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşmaktır. Mali disiplini koruyarak, kamu finansman kalitesini artırarak, yapısal ve mikro reformları hayata geçirerek, değişim çizgimizden sapmayarak büyüme ve istihdam odaklı bir anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki sorunları piyasa ekonomisi kurallarına uygun şekilde çözeceğiz. Salgının önüne geçmek için aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıların elbette farkındayız. Devlet olarak elimizdeki imkanları sonuna kadar kullanarak bu sıkıntıları azaltmanın gayreti içindeyiz. Sorumluluğumuzun ağır olduğunu biliyoruz ama milletimize olan güvenimiz. Enerjimiz, azmimiz daha da büyüktür. Ülkemizi bugünkü bölgesel ve küresel liderlik seviyesine sizlerle birlikte getirdik. İnşallah yaşadığımız sıkıntıları yine sizlerle birlikte aşacak, hep birlikte büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşacağız” şeklinde konuştu.

Erdoğan, programın sonunda video konferans sistemi ile TOBB Üniversitesi bahçesinde düzenlenen fidan dikimine de katıldı.

Derya Yetim


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler