• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

BABACAN DİYARBAKIR’DAN HÜKÜMETE SESLENDİ

BABACAN DİYARBAKIR’DAN HÜKÜMETE SESLENDİ
BABACAN DİYARBAKIR’DAN HÜKÜMETE SESLENDİ

Beş ay aradan sonra ikinci kez Diyarbakır’a gelen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, yöresel giysili iki çocuk tarafından karşılandı.

Bağlar İlçe Kongresi’nde Kürt sorunu, kayyumlar, ekonomik reform paketleri, Merkez Bankası rezervleri ve anadil hakkına vurgu yaparken hükümete “Kürtleri ötekileştirmeyin” dedi. Bağlar’ın kentin en yoksul ilçesi olduğunu ifade eden Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli’ye, “Oturduğunuz saraylarda hayal aleminde yaşıyorsanız, gelin bu sokaklarda gerçekleri, yoksulluğu ve yarattığınız eseri görün” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, 5 ay aradan sonra ikinci kez geldiği Diyarbakır’da Kürt sorunu, anadil, insan hakları, atamalarda liyakat, yoksulluk ve ekonomi konularında önemli açıklamalar yaptı.

Ali Babacan ve eşi Ülkü Zeynep Babacan, İstanbul’dan tarifeli uçakla geldikleri Diyarbakır Havalimanı’nda yöresel kıyafet giyen fistanlı, şalvar ve puşili kız ve erkek çocuk tarafından çiçeklerle karşılandı.

Merkez Bağlar İlçesi 1. Olağan Kongresi öncesi basınla kahvaltıda bir araya gelen Babacan, Merkez Bankası’ndaki rezervler konusundaki bir soru üzerine,  “Merkez Bankası’nın elindeki döviz rezervi tarihte ilk kez eksiye düştü. İçimiz cız ediyor kara gün parası da çarçur edildi, yedek akçeler de sıfırlandı. Dolayısıyla nerede harcandığının açıklanması lazım, yayın yasakları beyhude bir çabadır” diye konuştu.

HDP’LİLERİN FEZELEKE KONUSU

Babacan, Meclis’e gönderilen HDP’li vekillerin fezlekeleri, seçim barajının düşürülmesi ve Abdullah Gül ile ilgili sorulara ise şu yanıtları verdi; “Bizim bu süreçten beklentimiz hem Meclis öncesi ve hem sonrası süreçte yargının tarafsızlığını koruması ve bağımsız bir şekilde hareket etmesidir. Buradan tekrar hükümete uyarımız, yine gündem değiştirmek için, insanların dikkatini başka bir yere çekmek için, düşman üretmek için bu fezleke konusunu iç siyaseti dizayn haline getirmemesi lazım.”

“SEÇİM SİSTEMİYLE OYNUYORLARSA, BİLİN Kİ GİTME ZAMANIDIR”

Babacan, Seçim sistemiyle ilgili şu açıklamayı yaptı; “Mevcut seçim yasalarıyla artık bir daha iktidara gelemeyeceklerini görüyorlar. Seçim barajı, ittifak, siyasi partilere verilen destek ile ilgili yapılmak istenen düzenlemeler DEVA Partisi’nin engellenmesine dönük projelerdir. Sorun şu ki bizi ölçemiyorlar. Bakıyorlar geniş bir kitleden sıcak bir bakış var, bunun ne kadarı oyana dönüşecek, bu ölçemiyorlar. Bu nedenle ‘oyunun kurallarını değiştirelim de öyle kazanalım’ diyorlar ama beyhude. Hangi iktidar olursa olsun, artık seçim kurallarıyla oynamaya başladıysa bilin ki gitme zamanı gelmiştir. İstedikleri kadar zihni sinir projeleri hazırlasınlar, gülüp geçeceğiz. Demokrasimizi en yüksek seviyeye taşıyacağız.”

ABDULLAH GÜL’ÜN KATKILARI OLDU

Partimizin kuruluş aşamasında Abdullah Gül’ün fikri katkıları ve açık destekleri oldu. Kurulduktan sonra kendi karar mekanizmalarını oluşturdu, kendi yapılarını oluşturdu. Gül ile partimiz kurulduktan sonra 2 kez ailecek bir araya geldik. Hem ittifak hem de Cumhurbaşkanlığı adaylıkları gündemimizde yoktur.”

DAVUL ZURNALI FOLKLOR EKİBİ KARŞILADI

Ali Babacan daha sonra Bağlar İlçe 1. Olağan Kongresi için gittiği salon önünde davul zurnalı folklor ekibi ve kalabalık partili grup tarafından karşılandı. Folklor ekibini bir süre izleyen Babacan ve eşi daha kongre salonuna geçti.

“İNSANLARIN ANADİLİYLE KAVGA EDEMEZSİNİZ”

Buradaki konuşmasında Kürt sorununa vurgu yapan Babacan, İçişleri Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddetle mücadele için geliştirdiği KADES uygulamasında Kürtçe’nin olmamasını eleştirdi. Babacan, “Bu uygulamada Türkçe dışında tam 5 tane dil var. Fransızca bile var, hepsi olsun, güzel, zararı yok, faydası var. Ama bu ülkede en çok konuşulan ikinci dil Kürtçe yok. Böyle bir ayrımcılık yapılabilir mi? Bu işin ucunda yaşam var, kadınların canı var. Şiddete uğrayan kadının konuştuğu dille kavga edilir mi? Kadına yönelik şiddetle mücadele gerçek bir ölüm kalım savaşıdır ve hafife alınamaz, ayrımcılık yapılamaz” dedi.

“KADES’TE YASAK, ERDOĞAN’A SEVGİ GÖSTERİSİ OLUNCA KÜRTÇE KONUŞABİLİRSİNİZ”

Diyarbakır’da AK Parti Teşkilatı’nın üzerinde Kürtçe ve Türkçe “Seni seviyoruz Erdoğan” yazan pankartların asılmasına da dikkat çeken Babacan, Türkiye’de ayrımcılık yapıldığını ifade etti. Babacan, “Kadın Destek Uygulaması’nda (KADES) Türkçe dışında tam beş dil var ama bu ülkede en çok konuşulan ikinci dil yok. Konu kadına şiddete gelince neden Kürtçe ‘bilinmeyen bir dil’ oluyor? Şiddete uğrayan kadının konuştuğu dille kavga edilir mi? Sokak ortasında kendi kendilerine ilan-ı aşk ediyorlar, sağa sola ‘Erdoğan’ı seviyorum’ yazıyorlar.

Diyarbakır Surlarına da Kürtçesini yazdırdılar. Kürtçe, bu milletin parasıyla taraflı cumhurbaşkanına sevgi göstermeye gelince akıllarına geliyor ama konu kadına şiddetse bilinmeyen dil oluyor. Beş ay önce ‘Kürtçe öğretmen atanmıyor’ demiştim, sesimizi duymuşlar. Yüzde 200’lük artışla 1’den 3’e çıktı. Koskoca Türkiye’de üç Kürtçe öğretmeni var. Komik olmayın. İnsanların anadiliyle kavga edip, kimliklerini yok sayamazsınız” ifadelerini kullandı.

CEYLAN ÖNKOL DAVASI

Konuşmasında Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ne bağlı Şenlik Köyü’nde 28 Eylül 2009 tarihinde koyun otlatmak için çıktığı evinden 200 metre uzaklıkta patlayıcı bir cisim nedeniyle hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol davasını hatırlatarak, “Beş ay önce Diyarbakır’a geldiğimde, gözleriyle hafızalarımıza kazınan Ceylan Önkol’dan bahsetmiştim. İdare Mahkemesi, Ceylan’ın ölümünde bakanlığı yüzde 90 kusurlu buldu. Kusurun yüzde 10’unu da evinden ot toplamaya çıkmış, Diyarbakırlı yoksul bir kızımızın üzerine bıraktılar. Peki o yüzde 90 kusur var da onun sorumlusu açıklandı mı? Kusur var ama suçlu yok. Daha da acısı Ceylan’ın ailesinin on iki sene boyunca adliyelerde mücadele etmesiydi. Bu mudur adalet? On iki sene sürüncemede bırakılır mı? İlla hatırlatmamız mı gerekiyor?” diye konuştu.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ’YE: GELİN BAĞLAR’DAKİ YOKSULLUĞU GÖRÜN

“Seçim kurallarıyla oynamaya başladıysa gitme zamanı gelmiştir” diyen Babacan, hükümetin açıkladığı reform paketlerini de eleştirdi. Konuşmasını yaptığı ilçenin kentin en yoksul yeri olduğunu vurgulayan Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye, “Oturduğunuz Saraylarda hayal aleminde yaşıyorsanız, gelin bu sokaklarda gerçekleri, yoksulluğu ve yarattığınız eseri görün” çağrısı yaptı.

 İTHAL BÜROKRATLAR TARTIŞMASI

Babacan, konuşmasında “Halkın iradesine saygı gösterin” diye konuştu. Babacan, Diyarbakır’da ithal daire başkanlarının kent halkını rahatsız ettiğini vurgulayarak, “Liyakatli kişileri göreve getirin. Kamu ihalelerini 3-5 kişinin zenginleşmesine alet etmeyin” diye konuştu.

“DİYARBAKIR’A GELİNCE BAŞKA, DÖNÜNCE BAŞKA KONUŞANLARDAN DEĞİLİZ”

Babacan; “Biz Diyarbakır’a gelince başka, Diyarbakır’dan dönünce başka konuşanlardan değiliz. Şöyle bir görünüp gidenlerden değiliz. Bizim özümüz, sözümüz bir. Ülkemizin her bir yanında başımız dik yürüyoruz. Erdoğan ‘ne Kürt sorunu ya’ dedi. Biliyoruz ki, iktidar ortakları halktan kopuk, ayrımcı, baskıcı, hukuksuz uygulamalarıyla ülkemizdeki her sorunu tek tek diriltti” şeklinde konuştu.

“ŞİMDİYE KADARKİ ‘REFORMLARLA’ KURUMLARI ÇÖKERTTİLER”

Ekonomik reform paketi hakkında; “Ekonomik reform paketinde, çözmeleri gereken asıl sorunları ıskalıyorlar. Görmezden geliyorlar, sorunları inkâr ediyorlar. Konuşurken de iktidara sanki daha dün gelmiş gibi konuşuyorlar. Sayın Erdoğan’a göre korona dönemini başarıyla atlatmışız, bunu da partili cumhurbaşkanlığı sistemine borçluymuşuz. Sayın Erdoğan; ekonomide, salgın yokken de salgın döneminde de başarısızsınız. Türkiye daha salgın yokken yüzde 1 büyüdü. Bu başarısızlığınızın sebebi de o çok övündüğünüz taraflı cumhurbaşkanlığı sisteminiz ve zihniyetiniz. Şimdiye kadar yaptıkları ‘reformlarla’; adil rekabet yerini müdahaleye, fırsat eşitliği yerini kayırmacılığa, verimlilik yerini ranta bıraktı.Kurumlarımız çökertildi, yerine tek bir kişinin keyfi konuldu” açıklamasında bulundu.

“İCRAATİNİZİ GÖSTERİN; VARLIK FONU’NU KAPATIN, LİYAKATİ ESAS ALIN”

Atamalarda liyakate önem verilmesi gerektiğini belirten Babacan; “Ekonomi paketi için eski defterleri karıştırmışlar, 2015 öncesinde ne yapılmış diye bakmışlar. Son bir yıldır söylediklerimizi de satır satır okumuşlar. Kopya çekmişler. Ama sizden yazılı kitabe, dikit bekleyen yok. İcraatınızı gösterin.Reform diye sayfalarca doküman hazırlayacağınıza, kapatsanıza şu Varlık Fonu’nu. Liyakatli kişileri göreve getirin. Kamu ihalelerini 3-5 kişinin zenginleşmesine alet etmeyin” ifadelerini kullandı.

“ESNAFA YILDA 275 LİRA DESTEK VERMEKLE ÖVÜNÜYORLAR”

Esnafın sorunlarıyla ilgili konuşan Babacan; “850 bin esnafa vergi muafiyeti getireceğiz diyorlar. Reformda en büyük manşet bu. Baktık 850 bin esnaf kim ve ne kadar vergi ödüyorlar diye. Basit usulde defter tutan esnafımız. Onlardan bütçedeki toplam vergi tahsilatı 234 milyon. Almayacağız dedikleri vergi yılda 275 lira. Yani esnaf başına 275 liralık katkı vermekle övünüyorlar.En az yüz esnafımıza ‘gözünüz aydın’ dedim, hepsi güldü. ‘Bunlar ne yaptıklarını bilmiyor, bizden haberleri yok’ diyor.”

ÜLSEN: “KAPISI ÇALINMAMIŞ BİR HANE BIRAKMAYACAĞIZ”

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen yaptığı açıklamada; “Diyarbakır teşkilatı için görevi devraldığımız 30 Haziran 2020 tarihinden bu yana geçen zamanda pandemi koşullarına ve ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılara rağmen sabırla ve inançla yolumuza devam ediyoruz. Bu yolun bir başka durağı olan Bağlar ilçe kongremizi de bugün aynı coşku içerisinde yapıp teşkilat çalışmalarımızı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. İl kongresinde  verdiğimiz sözü yere düşürmemek adına bu süreçte teşkilat çalışmalarımıza paralel olarak saha çalışmalarındaki yoğunluğumuzu da artırarak, Diyarbakır’a ilişkin hiçbir meseleye duyarsız kalmadan, özveriyle sokaklara inip cadde cadde, sokak sokak, ev ev çalışmalarımıza başladık.

Konuşulmadık bir insan, kapısı çalınmadık bir hane, çorbasına tuz olunmadık bir ev bırakmamaya yönelik sözümün hakkını verme telaşı, il ve ilçe teşkilatlarımızın nişanesi olmuş durumda. İl ve ilçe teşkilatlarımızın azmi ve bize gönül verenlerin heyecanıyla bu meşakkatli yolun aksi sedasının eşliğinde DEVA’nın varlığı artık tüm şehirde ve bölgede belirgin bir şekilde hissedilmektedir. İnkar etseler de görmezden gelseler de yeni ve diri bir hikaye yazılıyor. Bizi birbirimize bağlayan ve sorumlusu olduğumuz tarihin izini sürmemizi sağlayan, kanıksatılmaya ve hakim kılınmaya çalışılan hayat tasavvurlarının aksine herkesin, hepimizin hayal ettiği ve umuduna isimler koyduğu bir hikaye bu” şeklinde konuştu.

BAĞLAR BAŞKANI: “AİLEMİZ YAŞADIĞIMIZ TOPLUMUN TA KENDİSİDİR”

DEVA Partisi Bağlar İlçe Teşkilat Başkanlığına seçilen Celal Demirtaş, kongrede şu açıklamayı yaptı; “Siyaset kanallarının tıkandığı, Siyasi dilin artık rahatsız edici bir noktaya geldiği hukuk, yargı, ekonomi ve Kürt Sorunu’nun çıkılmaz bir hal aldığı bu süreçte yenilikçi, çoğulcu, katılımcı ve şeffaf bir anlayışın temeli olan DEVA çatısı altında bizleri bir araya getiren Genel Başkanımız Ali Babacan’a şahsım ve teşkilatım adına çok teşekkür ediyorum. Her taşını, sokağını tek tek bildiğim Bağlar ilçemizin ve Diyarbakır’ımızın değerli vatandaşları, biz aileyi anne, baba ve kardeşlerden ibaret biliyorduk.

Ben Bağlar İlçesi Şeyh Şamil Mahalle Muhtarlığı yaptığım dönemde gördüklerim ve yaşadıklarımdan sonra meğer bizim ailemiz sadece evde bulunan bireyler değildir. Bizim ailemiz mahallemizdir. Bizim ailemiz şehrimizdir. Bizim ailemiz bir bütün olarak toplumun ta kendisidir. Nasıl ki farklılıklarımız ülkemizin zenginliği ise paylaşımlarımız da bizim zenginliğimiz ve güzelliğimizdir. Köyden kente yoğun göçün yaşandığı 1990’lı yıllarda ilimizde en çok etkilenen ilçelerin başında Bağlar ilçemiz gelmektedir. Yaşanan yoğun göçün getirdiği çarpık kentleşme beraberinde ekonomik sorunları getirmiştir. Her yıl yaz aylarında kentimizde olduğu gibi ilçemiz Bağlar’da binlerce işçi göçü vermektedir. Mevsimlik işçi olarak ülkemizin farklı yerlerine akın eden vatandaşlarımız çok zor şartlar altında çalışmaktadırlar.

Bizler hayata geçireceğimiz kentsel dönüşüm projelerimizle birlikte ekonomide güven ve istikrar ortamını tesis ederek yatırımların ve büyümenin artırılmasıyla iş gücü piyasası reformlarını ve çok yönlü aktif işgücü politikalarını hayata geçirerek bu göçün önüne geçmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Tüm özgürlüklerin garanti altına alındığı bir Türkiye hayali ile 1. Bağlar İlçe Kongremizin hayırlı olmasını Allah’tan niyaz eder hepinize şahsım ve teşkilatım adına sonsuz teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

DESOB, ESNAF ZİYARETİ, KAYAPINAR TEŞKİLAT BİNASI AÇILIŞI

Babacan, kongre sonrası Bağlar Sağlık Ocağı Semti’nde esnaf ve vatandaş ziyareti yaptıktan sonra 60 bini aşkın üyesi bulunan kentin en örgütlü STK’sı olan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu’nu ziyaret etti ve DEVA Partisi Kayapınar İlçe Teşkilatı açılışını gerçekleştirdi.

KAYNAK:SONHABERLERİM.COM/SEYFATTİN EKENUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’ ‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’

D.BAKIR- Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, ‘Rahmetlerin adeta yağmur gibi yağdığı bir mübarek Ramazan-ı Şerif’e daha kavuşmanın kıvancını yaşadıklarını’ belirtti.

 

Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, Mübarek Ramazan-ı Şerif dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şunları söyledi: ‘Mübarek Ramazan Ayı, Ramazan ayı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği, kutlu zaman bir zaman dilimidir. Cenabı Rabbim, bizler bir kez daha Recep, Şaban ve Ramazan aylarıyla, bu nadide günlerin beraberinde getirdiği kutla kandil gecelerine kavuşturdu.

 

Gerek ülkemiz ve gerekse bütün dünya insanları, oldukça zorlu bir sınavdan geçmekteyiz. Ülkemizin yanı sıra, dünya genelinde vefat ve bulaşıcı pandemi vaka sayılarının hızlı bir artış trendine girdiğini, üzülerek gözlemlemekteyiz. Bireysel ve çevre temizliğine önem göstermemiz, sadece kendimiz değil, bütün sevdiklerimizin hayatı açısından önem taşıyor. Temas, maske, mesafe ve hijyen hususlarına, son derece önem göstermemiz gerekiyor. Yüce Allah’a dualar ve niyazlar ederek, aziz milletimiz başta olmak üzere, dünyada etkili olan ve can almaya devam eden, bulaşıcı pandemiden kurtulmayı dilyoruz. Cenab-ı Allah; başta ülkemiz olmak üzere, bu kutlu maneviyat ikliminde, bütün İslam Alemi’nin birlik ve beraberliğini muhafaza etmemizi nasip buyursun.

 

On bir Ayın Sultanı Şehri Ramazan, geçmişe dönük bir muhasebe yaparak, bugüne yaptığımız yanlışlarla yüzleşip, bu yanlışlarla bir daha düşmemek noktasında bir fırsat teşkil etmektedir. Saygıdeğer halkımız ve tüm İslam Âlemi’nin mübarek Ramazan Ayını en halisane duygularımla kutlar, bu mukaddes günlerin, başta aziz milletimiz olmak üzere, bütün dünyada, sağlık, mutluluk ve esenliklere vesile olmasını, Yüce Rabbim’den niyaz ederim’.

Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır

Diyarbakır’da Dünya Otizm Farkındalık Günü yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan, Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, otizmin eksiklik olmadığını, farkındalık olduğunu söyledi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü, Diyarbakır’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Diyarbakır’da Güneydoğu Down Sendromu Derneği, sivil toplum kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dire Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Otizm Farkındalık Gününe dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüş düzenlendi.

Sümer Park Ortak Yaşam Alanında başlayan farkındalık yürüyüşü Diyarbakır Valiliği binasının önüne son bulurken, valilik önünde otizmli ve engelli çocukları karşılayan Vali Münir Karaloğlu, otizmli çocuklar ile engelli bireylerle beraber Anıt Park içerisine kadar yapılan yürüyüşe katılarak destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’da da bir farkındalık oluşturmak gayesiyle bu etkinliği yaptıklarını söyledi. Vali Karaloğlu, “Otizm bir eksiklik değil, ayrıcalıklı bir farkındalık ve aslında otizmli yavrularımızı erken teşhis edebilirsek, onlara doğru ve özel bir eğitim sağlayabilirsek ve toplumsal farkındalığı da artırabilirsek bu yavrularımızdan yarın dünyayı değiştirecek dahiler çıkabilir. Bunun dünyada birçok örneği var.

İşte Albert Einstein’ın, Newton’un, Mozart’ın ve Steve Jobs’un otizmli olduğu söyleniyor. Onlar erken teşhis, doğru ve özel eğitim ile farkındalıkla dünyayı değiştirecek bilimsel ve sanatsal faaliyetlerde insanlığı çok şey katmışlardır.

Bizde otizmli yavrularımızı, hem ailelere hem de biz topluma Allah’ın imtihanıdır, onların bu farkındalığını fark eder, o farkındalıklarına uygun davranırsak inşallah onlarda içerisinde bulundukları topluma daha faydalı bireyler haline getirebiliriz” diye konuştu.

Günün anlamına hitaben bir açıklama yapan Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, “Çocuklar da farkındalığı hissettirmek amacıyla buradalar.

Güneydoğu Down Sendromu Derneği olarak engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer almalarını sağlamak ve önlerindeki engelleri ortadan kaldırmak için hak temelli hizmet anlayışını esas alıyoruz. Otizmin hastalık değil farklılıktır. Siz de otizmi fark edin görmezden gelmeyin” dedi.

Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı” Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı”

Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Süveyş Kanalı’nı tıkayan ve gemi trafiğini durduran Ever Given gemisinin kanala en az 1 milyar dolar zarara neden olduğunu duyurdu.

Süveyş Kanalı’nda 6 gün boyunca gemi trafiğine engel olan Japon Shoei Kisen Kaisha şirketine ait 200 bin tonluk konteyner gemisi Ever Given, kanal önemli maddi zarar uğraştı. Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı, yaşanan olayda geminin kanala maddi zararının en az 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabie yaptığı açıklamada, “Yaşanan tıkanma nedeniyle Mısır, günlük 12 ila 15 milyon dolar maddi zarar etti. Yapılan soruşturma sonucu zararı kimin karşılayacağı belirlenecek” ifadelerini kullandı. Rabie, soruşturmanın önemi vurgulayarak, geminin kara kutusunun geminin ilk sıkıştığı andan yüzdürüldüğü ana kadar ayrıntıları ortaya çıkaracağını söyledi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Rabie, “Tazminat ödenmesi gerekiyor, çünkü tazminat ülkenin hakkıdır. Bu olay, Mısır’ın itibarına zarar verdi” ifadesini kullandı.

23 Mart’ta karaya oturan gemi sadece Mısır’a değil küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Dev geminin kanalı tıkamasının ardından kanalda gemi trafiği oluşmuş ve 450 gemi, Ever Given gemisinin yüzdürülerek rotalarına devam etmeyi beklemişti. Ever Given’ın hareket ettirilmesinin ardından kanalda trafik yeniden başlamıştı.

Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl’dan SRC Yapı İnşaat .Ltd.Şti. Aş.Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Sinan Balıkçı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl ziyarette vakıflarının çalışmaları hakkında Sinan Balıkçı ile fikir alışverişinde bulundu.

Ziyaret esnasında Hocazade ve Avcıl beraberlerinde getirdikleri plaket ve çiçeği Sinan Balıkçı’ya taktim etti.

Sinan Balıkçı ise Hocazade ve Balıkçı’ya ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi. Balıkçı, “Sayın vakıf başkanlarımız Cengiz Hocazade ve Arzu Avcıl gibi değerli vatanına milletine bayrağına sadık insanlara kapımız her zaman açıktır.

Ziyaretleri bizleri çok mutlu etti. Diyarbakırımız güzel bir şehirdir sahabeler ve peygamberler şehridir bizler için misafirler başımızın tacıdır. Misafirlerimizin getirdiği çiçek ve plaket içinde teşekkür ediyorum” dedi.

Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı

Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’ne katılmak için Diyarbakır Havalimanına iniş yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından coşkuyla karşılandı.

Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem ve yönetim kurulu üyelerinin aralarında bulunduğu kalabalık Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı Mardin’e kadar yalnız bırakmadı.

Büyük bir coşkunun yaşandığı Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’nde adeta Diyarbakır rüzgarı da esti. Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı yalnız bırakmayan Diyarbakırlı vatandaşlara teşekkür eden

 Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem, “Bizleri yalnız bırakmayan sevgili Diyarbakırlı Yeniden Refah Partili kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan, Mardin’de partisinin 2. Olağan Kongresine katılan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’a Genel Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Sacit Günbey , Naim Öztürk, Doğan Bekin, Erkan İlyas Helvacı, çok sayıda MKYK üyesi eşlik etti.

Kongrede konuşan Erbakan, partilerinin kuruluşundan bu yana kısa sürede çok mesafe katettiklerini ifade etti.

Artuklu Üniversitesi Vali Kılıçlar Salonu’nda yapılan kongrede konuşan Erbakan, “Biz Mardinlileri seviyoruz. Erbakan hocamız Mardinlileri seviyordu. Mardinliler de Erbakan hocamızı seviyordu. Bu kadar kısa sürede, bu kadar uzun mesafe kat etmemiz Mardin’de şu muazzam coşkulu toplulukla il kongremizi yapmamız davamızın bereketidir, Cenabı Allah’ın yardımıdır ve Milli Görüşün bereketidir.

Cenab-ı Allah bizleri bu istikametten bu hak davadan ayırmasın. Milletimize, Mardin’e, ülkemize, İslam alemine, bütün insanlığa faydalı olmayı, hayırlı hizmetler yapmayı, mazlumların, ezilenlerin derdine derman olmayı nasip eylesin inşallah dedi. Herkesin hiçbir ayrım gözetmeksizin saadet ve selametini hedefleyen anlayışla geliyoruz.” dedi.

Bölgenin en önemli sorunun işsizlik ve geçim sıkıntısı olduğunu söyleyen Erbakan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlık alanında Türkiye eskiden beridir iyi bir noktada ve sağlıkta pandemi sürecinde de büyük başarılar gösterildi. Ama hayatta kalanlar bu sefer ekonomi olarak çöktü. 2020 yıllında Türkiye’de 99 bin 588 esnaf dükkanını kapattı. 40 bin 735 şirket kapandı.

Milyonlarca insan demektir bu. Böyle bir noktada esnafın kredi taksitlerinin en az 1 yıl ertelenmesi lazım. O kredi borcunun faizinin, hiç değilse yarısının devlet tarafından karşılanması lazım. Esnafa doğrudan nakit desteğinin artırılarak sürdürülmesi lazım. Esnafın su, doğal gaz, elektrik ve SGK borcunun mutlaka faizsiz şekilde en az 1 yıl ertelenmesi lazım. Kısa çalışma ödeneğinin de en az 6 ay daha devam ettirilmesi lazım.”

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

İş adamı Kemal Sinanlı MÜSİAD Başkanlığına seçilen Mehmet Bozkuş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette fikir alışverişlerinde bulunduklarını belirten İşadamı Kemal Sinanlı, “MÜSİAD şehrimizin için en önemli sivil toplum kuruluşlarımızından biridir.

Bu kapsamda MÜSİAD başkanlığına seçilen Sayın Mehmet Bozkuş kardeşimizi ziyaret etme gereksinimini hissettik. Kendileri için gerek yurt dışında gerek yurt içinde elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Gençlerimizin önünü açalım, bu kapsamda genç kardeşimiz Mehmet Bozkuş’a her zaman desteğimiz olacaktır.

Diyarbakırımız insanlık şehridir ve MÜSİAD ile bu kutsal şehrimize neler yapabiliriz, şehrimize ne katkı sunarızı konuştuk. Ben inanıyorum ki Mehmet kardeşimiz güzel hizmetler yapacaktır. Bizlerde kendisine destek olarak el birliği ile güzel hizmetler yapacağız. Allah utandırmasın hayırlara vesile olsun inşallah. Kapım kendisine ardına kadar açıktır.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun desteğim olacaktır. İlgi alakadarından dolayı başkan Mehmet beye çok teşekkür ederim. Sayın Başkanımıza ve Yönetim Kurulumuza yeni görevlerinde nice başarılar diliyor, şehrimiz için fayda sağlamalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mehmet Bozkuş ise, “Değerli ağabeyimiz sayın Kemal Sinanlı beyin bizlere yapmış olduğu ziyaretten dolayı çok memnun olduk.

Sağolsunlar kendi birikimlerinden faydalanacağız inşallah. Ziyaret esnasında  güzel bir sohbetimiz oldu.  Allah kısmet ederse çok güzel projelerimiz olacaktır. desteklerinden dolayı Sayın Kemal Sinanlı beye teşekkür ederim” dedi.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler