• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

AKMEŞE: BİZ BU YOLA BAŞ KOYDUK, GELİRİ YOK HİZMETİ ÇOK

AKMEŞE: BİZ BU YOLA BAŞ KOYDUK, GELİRİ YOK HİZMETİ ÇOK
AKMEŞE: BİZ BU YOLA BAŞ KOYDUK, GELİRİ YOK HİZMETİ ÇOK

D.BAKIR/ÇÜNGÜŞ- Diyarbakır’ın Çüngüş ilçe Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, göreve seçildiği günden bu yana ilçe genelinde yaptığı hizmetlerle, adından söz ettiriyor.

D.BAKIR/ÇÜNGÜŞ- Diyarbakır’ın Çüngüş ilçe Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, göreve seçildiği günden bu yana ilçe genelinde yaptığı hizmetlerle, adından söz ettiriyor.

Diyarbakır’ın coğrafik yönden şehir merkezine en uzak ilçe olan Çüngüş ilçesinde, bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerle, ilçeyi bir uçtan diğer uca belediyecilik hizmetleriyle tanıştıran bağımsız Çüngüş Belediye Başkanı Akmeşe ve kurmay kadrosu, mesai kavramı gözetmeksizin vatandaşa hizmet noktasında çalışmalarına devam ediyor.


‘İlçemizi; geleceğe güvenle bakabilen, refah içinde, modern, yaşam kalitesi yüksek bir yerleşim birimine dönüştürebilmek şiarıyla çıktığımız bu kutlu yolculukta çalışmalarımıza devam ediyoruz. Unutmamak gerekir ki, misyonu olmayanın, vizyonu da olmaz. Azimle, sebatla ve kararlı bir şekilde hizmet yolculuğumuza deva ediyoruz’ diyen Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe; “Samimi bir kalp ile tecrübeli ve dinamik bir kadro eşliğinde, kadirşinas halkımızın feraseti ve desteğiyle çıktığımız bu kutlu davada, yolumuza devam etmenin haklı gururunu yaşamaktayız. Unutmamak gerekir ki, halkımız, bağrından çıkan kadroları ve kendisini ihmal etmeyenleri her zaman desteklemiştir.


Eskiden bu yana, vatandaşlarımızla aramızda güçlü bir bağ tesis etmiş bulunmaktayız. Belediyemizin tüm imkânlarını ve kapılarını kendilerine sonuna kadar açtık. Bu görevler, bu makamlar, halkımızın bize emanetidir. Bizler, yarınlarımızı inşa edecek çocuklarımıza ilçemiz, ilimiz ve ülkemizi, en iyi koşullarda teslim etmek zorundayız. Asla siyasi ayrım yapmadan, ‘insan esası’ üzerine çalışmalarımızı inşa ettik ve bundan sonra da aynı anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Milletimizi ayağımıza getirmedik, biz onların ayağına gittik. Bizim anlayışımızda millete efendilik yok, hizmet etmek var.


Her zaman için samimi, mütevazi ve gayretle çalışarak sorunların çözümü için çaba sarf ettik, bundan sonraki süreçte de, hizmet yolculuğumuza devam edeceğiz. Kesinlikle sorunları ertelemeden hep kararlılıkla üzerine gittik ve pansuman çözümler değil, kalıcı çözümler inşa etmeye çalıştık. Yüz binlerce vatandaşımızı ziyaret ettik, ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi destek sağlamaya gayret ettik. Bunu da lütuf olarak değil, onlara olan hizmet borcumuz olarak görmekteyiz.

 Gönüller kazanmayı arzuladık. Yüce Rabbim’e, şükürler olsun ki; elimizi uzattığımız, evinde veya iş yerinde ziyaret ettiğimiz, hastanede tedavi görürken geçmiş olsuna gittiğimiz, düğünlerine katılıp mutluluklarına ortak olduğumuz, taziyelerine katılıp acılarını paylaştığımız bütün vatandaşlarımızın hayır dualarına mazhar olduk” dedi.

HİZMET KERVANI YOLUNA DEVAM EDİYOR

Geçmiş dönemde Anavatan Partisi’nden Çüngüş İlçe Belediye Başkanlığı yapan Akmeşe, ilçede sevilen ve saygı duyulan bir isim. Yine o dönem olduğu gibi, bu dönemde de start verdiği ve tamamladığı bir dizi hizmetlerle, haklı olarak ilçe halkının güvenine mazhar olmuş biri.

İlçenin sorunları ve bu sorunların çözüm yöntemlerine vakıf olan Belediye Başkanı Akmeşe, senelerdir vatandaşlarla kurduğu samimi diyalog ile ilçe halkının takdirini kazanmış durumda. Hiçbir vatandaşı dışlamadan, siyasi partili ayrımı yapmadan, herkese eşit mesafede duran ve istişare süreçlerini tamamladıktan sonra, projelerini ivedilikle tamamlayarak hizmete sunan Akmeşe, Halka Hizmet Kervanı, yoluna devam ediyor. Tüm bilgi birikimimiz, deneyimimiz, tecrübeli kadromuz ile, halkımızla istişare halinde, çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

SIK SIK PANDEMİ TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, sık sık ilçenin tüm bileşenleriyle bir araya gelerek bulaşıcı pandemi ile mücadele kapsamında toplantılar gerçekleştiriyor. Bu toplantılara zaman zaman ilçe kaymakamının yanı sıra, kamu kurum ve kuruluşların müdür ve amirleri de katıldı. Başkan Akmeşe, Sivil Toplum Kuruluşları ile sık sık diyalog, fikir alış verişinde bulundu ve istişareler yaptı. Toplantıda bulaşıcı pandemi salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla ilçe genelinde alınacak tedbirler konusunda, görüş alış verişinde bulunuyor.  

SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNİ SUNDUK

Sosyal belediyeciliğe her zaman için ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Başkan Akmeşe; “Olanaklar dahilinde, ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlıyoruz. İçişleri Bakanlığımızın 65 yaş üstü yaşlı, engelli, hamile ve kronik hastalarla ilgili kararından sonra, belediyemiz bünyesinde ekipler ve iletişim ağları kurarak birçok haneye ihtiyaçlarını ulaştırdık. Bunları belediyemizin imkânlarıyla temin etmekteyiz. Bizim vatandaşımız sıkıntı içindeyken, biz nasıl rahat uyuruz. Göreve geldiğimizden bu yana zaten ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olarak sosyal belediyecilik görevlerimizi icra ediyoruz. Bunun yanı sıra, göreve geldiğimiz günden bu yana, hayatlarını birleştirerek dünya evine giren yüz on çiftimizin resmi nikâhlarını kıydık.Cenab-ı Allah: hayatlarını birleştirerek evlenen bütün çiftlerimizi bir ömür boyunca mutlu ve bahtiyar etsin. Gerçekleştirdiğimiz tüm bu hizmetleri, kendi öz kaynaklarımızla yapmaktayız. İlçeye yatırım yapacak gelirlerimiz olmamasına rağmen, bugüne kadar tamamladığımız bir dizi proje ve çalışmayla, Çüngüş İlçemizi modern bir konuma getireceğiz.


Seçim öncesinde kadirşinas halkımıza ne sözler vermişsek, hepsini birer birer icra etmekteyiz. Gelirlerimiz kısıtlı, fakat buna rağmen, kısa zaman zarfında gerçekleştirdiğimiz hizmetlerimiz bir hayli fazla” şeklinde konuştu.

DEPREMZEDE KARDEŞLERİMİZE ANLAMLI DESTEK

Açıklamalarda bulunan Çüngüş Belediye Başkanı Akmeşe, şunları söyledi; “İzmir’de yaşanan ve 115 vatandaşımızın hayatını kaybettiği elim deprem hadisesi sonrasında, Çüngüş Belediye Başkanlığı olarak inisiyatif alıp, üzücü hadisede evlerini kaybeden vatandaşlarımızın yaralarını sarabilme ve dertlerine bir nebze de olsa derman olabilme hedefiyle, bir yardım kampanyası başlattık. Şahsım ve belediyemizin bütün personelleri, kendi cebimizden aldığımız yardımları, güzelce paketleyip, İzmirli depremzede kardeşlerimize yolladık. Çok anlamlı bir yardım çalışması oldu. Hepimiz, kendi olanaklarımızla aldığımız yardımları, paketleyip koli haline getirdikten sonra, gıda kolilerine, herkes kendi ismini yazmak suretiyle hazırlayıp gönderdik. Pirinç, mercimek, tuz, salça, zeytin, peynir, makarna, kuru fasulye, yağ, bulgur, nohut, bezelye gibi bir evin ihtiyacı olan tüm zaruri gıda maddelerinden müteşekkil olan gıda kolilerini, kiraladığımız bir kamyonete yükledik. Yaklaşık 135 koliden oluşan gıda yardımlarımızı, kiraladığımız kamyonetle İzmir’e yollayarak depremzede kardeşlerimize ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, elim deprem hadisesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve bütün ülkemize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

VALİMİZE GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun belediye bünyesinde oluşturduğu ekiple, takdire şayan bir gayret ve azimle mücadele örneği sergilediklerini belirten Akmeşe; “Valimiz, şehrimize geldiği günden bu yana cansiperane bir şekilde, gece gündüz demeden halkın sorunlarını dinleyerek tarafsız bir şekilde mücadele edip çözüme kavuşturuyor. Sık sık esnaf ve kurum ziyaretleri yaparak, sorunları dinliyor. Nitekim ilçemizi de ziyaret etti. Bu ziyaretinde beraberinde bulunan Özel Kalem Müdürüne gerekli talimatları verdi. Valimizin destekleriyle, ilçemize 4 çocuk parkı yapılacak. Aynı zamanda, yürüyüş parkuru, yaya yolu ve ilçemizde istihdamı artırmak için bir iş adamı tarafından iki yüz kişilik tekstil atölyesi açılacak. Valimiz, ilimiz ve Çüngüş ilçemiz için bir şans ve değerdir. İlçemizi gezip, ziyaret eden valimizi görmek Çüngüş halkı ve bizleri çok mutlu etti. Bunların dışında, vlimizin talimatı doğrultusunda, sosyal tesis için proje çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Valimiz, hangi semavi dine mensup olursa olsun, dili, ırkı ve siyasi görüşü ne olursa olsun ayırım yapmadan halka hizmet ediyor. Kimseyi kırmadan, dışlamadan, halkımızın ve daire müdürlerinin sorunlarına çözüm getiriyor.Bunun yanı sıra dışarıdan getirdiği daire başkanları liyakatli ve işinin ehli, çalışkan, iş bitiren kişilerdir. Bizim için esas olan, aziz vatanımıza hizmeti en üst düzeyde sunabilmektir. Dürüst ve liyakatli bürokratlarla, ilimiz en iyi hizmeti görüyor. Bu nedenle, içeriden atanmış veya dışarıdan gelmiş, çok da önemli değildir. Esas olan, hizmetlerin aksamadan yürümesidir.


Hizmet yapan kim olursa olsun bizim için değer arz eder. Ben Çüngüş Belediye Başkanı olarak valimiz Münir Karaloğlu’nun yanındayım ve ben valimden memnunum. Çevre Bakanımız Sayın Murat Kurum tarafından, yüz adet çöp konteyneri ile, küçük çöp kamyonu ilçemize gönderildi. Kendisine bu vesileyle teşekkür ediyoruz. Allah, razı olsun, devletimiz ve valimiz bütün birimleriyle, halkımıza hizmet noktasında var güçleriyle mesai kavramı gözetmeksizin, azimle çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

PANDEMİ İLE MÜCADELE, ÇOK YÖNLÜ DEVAM EDİYOR

Pandemi ile mücadelede en başarılı belediyeler arasında gösterilen Çüngüş Belediyesi’nin ilçe genelinde temizlik, hijyen ve ilaçlama hizmetleri ile maske ve mesafe denetlemelerine kesintisiz devam ettiğini aktaran Başkan Akmeşe; “Dezenfekte ve hijyene yönelik tedbirlerimiz, en üst düzeyde devam ediyor. İlçemizdeki bütün kurum ve kuruluşlar ve yaşam alanlarını periyodik olarak ilaçlamaya devam ediyoruz. Elde edilen başarı, bütün ilçe halkımızındır. Vatandaşlarımızın hassasiyeti, takdire şayandır. Ayrıca, bulaşıcı pandemi ile mücadele kapsamında ilçemiz genelinde esnaf ve vatandaşlarımıza eldiven ile maske dağıtımı yaptık. Yaptığımız çalışmalarda, vatandaşlarımızı, bulaşıcı virüs salgınına karşı bilinçlendirmeye devam ediyoruz. Halk sağlığı açısından her türlü çalışmayı bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.İlçemiz genelinde eldiven ve maske dağıttık. Dezenfekte çalışmalarımızı sokaklarımızda, bankalarda, kamu kurumlarında, sağlık merkezlerimizde sürdürüyoruz. Çüngüş Belediyesi olarak, ilçemiz kaymakamlığı nezdinde, ilgili tüm resmi kurum ve kuruluşlar ile koordineli bir şekilde görevimizi icra ederek, üzerimize düşen vazifeyi, titizlikle yapmaya devam etmekteyiz.Nitekim ilçemiz genelinde, bulaş riskinin ve vaka sayısının minimuma inmiş olması, hepimizi mutlu ediyor. Bu başarı, bütün Çüngüşlü hemşerilerimizindir. Bütün ilçemiz halkı olarak, maske, mesafe ve temas kurallarının yanı sıra, sigara içme yasağına riayet ediyoruz. Vatandaşlarımız, toplu ulaşım vasıtalarında, çarşıda, kısacası tüm ortamlarda, son derece hassa bir duruş sergiliyorlar. Bu vesileyle kendilerine teşekkür ediyorum. Sağlık, hepimiz için hayati bir konu. Kesinlikle erteleme ve ihmale gelmez. Bu nedenle, pandemi ile mücadele konusunda, belediye olarak kırmızı alarm ilan ettiklerini belirtti.”

CADDE VE SOKAKLAR, DEZENFEKTEYLE, STERİL HALE GETİRİLDİ

İlçe genelinde belediye ekiplerinin virüs salgını tedbirleri kapsamında, tüm cadde ve sokakları dezenfekte edip steril hale getirdiğine değinen Başkan Akmeşe; “Bütün dünyayı etkisi altına alan, bulaşıcı virüs salgını (Covid-19) tedbirleri kapsamında, ilçe genelinde dezenfekte çalışmaları, aralıksız olarak devam ediyor.Belediye Başkanlığı ekipleri, virüsü önleme noktasında kentteki cedde ve sokaklarda belirli periyodik aralıklarla dezenfekte çalışması yapıyor. Titizlikle yapılan çalışmaların ardından tüm yaşam alanları temizleniyor. Bugüne kadar sürekli olarak temizlediğimiz cadde ve sokaklarımızı, dezenfekte etmeye devam ediyoruz. Sosyal belediyeciliğin en güzel örnekleriyle, hizmetlerimize kesintisiz devam etmekteyiz.


Devamlı olarak beş temizlik işleri ve iki şoför personelimiz eşliğinde, caddelerimiz, sokaklarımız ve mahallelerimiz dezenfekte ediliyor. Sürekli olarak yerler yıkanıp, köpüklü su ile, caddelerimiz pırıl pırıl steril bir hale getiriliyor. Cami araları, vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu yerler, kamu kurum ve kuruluşlarımız, periyodik aralıklarla ilaçlanıyor. Bunun yanı sıra, belediye binamızdan giriş yapan bütün vatandaşlarımız, ateş ölçer ile ölçüldükten sonra binaya girişleri yapılıyor. Bu uygulama, yönetim kadememiz ve bütün personelimiz ile gelen misafirlerimiz için de geçerli. Kurum içinde, temas ve sosyal mesafeye riayet ediyoruz. Belediye binamıza girişte, maskesi olmayan vatandaşlarımıza, belediye olarak maske temin ediyoruz. Kesinlikle hiç kimse, maskesi olmadan kuruma giriş yapamıyor” diye konuştu.

‘VATANDAŞ ODAKLI’ HİZMET ANLAYIŞI

‘Vatandaş Odaklı’ çalışmalara devam ettiğini belirten Başkan Akmeşe; “İlçemizde kalıcı ve köklü projeler üreterek, sorunlara neşter vuran ve kaliteli hizmetler sunan bütün birimlerimiz ve personellerimizle biz bu yola baş koyduk. Sorunları ertelemeden, kararlılıkla üzerine gitmeye, bu sorunlara kalıcı ve köklü çözümler inşa etmeye çalışıyoruz.


Bu kapsamda, çok geniş bir çerçevede ve olabildiğince fazla sayıda aileye ulaştırdığımız sosyal yardım çalışmalarımız da, aralıksız olarak devam ediyor. Allah’ın izniyle, bütün kadrolarımızla geceli gündüzlü çalışarak, halkımızla güç ve gönül birlikteliği içinde, tüm bu devasa projelerin hepsini gerçekleştirecek, topyekün bir kalkınma hamlesiyle, çağdaş ve modern belediyeciliğin en veciz örneklerini sunmaya bütün kadrolarımızla devam edeceğiz” dedi.

DEVLET ERKÂNIMIZ, VAR GÜCÜYLE MÜCADELE EDİYOR

Devletin tüm kurumlarının, adeta kırmızı alarm ilan ederek bulaşıcı pandemi ile mücadele konusunda, gereken mücadeleyi verdiğini belirten Başkan Akmeşe; “Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer bakanlarımız olmak üzere, devletimizin tüm kurumları, teyakkuz halindeler. İlimizde Valimiz Münir Karaloğlu başta olmak üzere, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan Tekin ile sağlık kurumlarımızın baş hekimleri, tüm doktor, hasta bakıcı, hemşire ve sağlık çalışanlarımız, takdire şayan bir mücadele örneği sergiliyorlar. Aziz vatanımız için gayretle vazifesini cansiperane bir şekilde ifa eden bütün kurum ve kuruluşlarımız ve sağlık çalışanlarımıza en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz. Allah, başta aziz vatanımız olmak üzere, bütün insanlık âlemini, yüzyılın bulaşıcı ve öldürücü hastalığından kurtararak, yeniden eski sağlıklı ve huzurlu günlerimize dönmemizi nasip etsin” diyerek sözlerini tamamladı.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’ ‘BU KUTLU YOLDAN DÖNMEK YOK’

D.BAKIR- Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, ‘Rahmetlerin adeta yağmur gibi yağdığı bir mübarek Ramazan-ı Şerif’e daha kavuşmanın kıvancını yaşadıklarını’ belirtti.

 

Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü İş adamı Ferman Zaman, Mübarek Ramazan-ı Şerif dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şunları söyledi: ‘Mübarek Ramazan Ayı, Ramazan ayı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği, kutlu zaman bir zaman dilimidir. Cenabı Rabbim, bizler bir kez daha Recep, Şaban ve Ramazan aylarıyla, bu nadide günlerin beraberinde getirdiği kutla kandil gecelerine kavuşturdu.

 

Gerek ülkemiz ve gerekse bütün dünya insanları, oldukça zorlu bir sınavdan geçmekteyiz. Ülkemizin yanı sıra, dünya genelinde vefat ve bulaşıcı pandemi vaka sayılarının hızlı bir artış trendine girdiğini, üzülerek gözlemlemekteyiz. Bireysel ve çevre temizliğine önem göstermemiz, sadece kendimiz değil, bütün sevdiklerimizin hayatı açısından önem taşıyor. Temas, maske, mesafe ve hijyen hususlarına, son derece önem göstermemiz gerekiyor. Yüce Allah’a dualar ve niyazlar ederek, aziz milletimiz başta olmak üzere, dünyada etkili olan ve can almaya devam eden, bulaşıcı pandemiden kurtulmayı dilyoruz. Cenab-ı Allah; başta ülkemiz olmak üzere, bu kutlu maneviyat ikliminde, bütün İslam Alemi’nin birlik ve beraberliğini muhafaza etmemizi nasip buyursun.

 

On bir Ayın Sultanı Şehri Ramazan, geçmişe dönük bir muhasebe yaparak, bugüne yaptığımız yanlışlarla yüzleşip, bu yanlışlarla bir daha düşmemek noktasında bir fırsat teşkil etmektedir. Saygıdeğer halkımız ve tüm İslam Âlemi’nin mübarek Ramazan Ayını en halisane duygularımla kutlar, bu mukaddes günlerin, başta aziz milletimiz olmak üzere, bütün dünyada, sağlık, mutluluk ve esenliklere vesile olmasını, Yüce Rabbim’den niyaz ederim’.

Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır Başkan Çavuşoğlu: Otizm eksiklik değil farkındalıktır

Diyarbakır’da Dünya Otizm Farkındalık Günü yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan, Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, otizmin eksiklik olmadığını, farkındalık olduğunu söyledi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü, Diyarbakır’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Diyarbakır’da Güneydoğu Down Sendromu Derneği, sivil toplum kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dire Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Otizm Farkındalık Gününe dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüş düzenlendi.

Sümer Park Ortak Yaşam Alanında başlayan farkındalık yürüyüşü Diyarbakır Valiliği binasının önüne son bulurken, valilik önünde otizmli ve engelli çocukları karşılayan Vali Münir Karaloğlu, otizmli çocuklar ile engelli bireylerle beraber Anıt Park içerisine kadar yapılan yürüyüşe katılarak destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’da da bir farkındalık oluşturmak gayesiyle bu etkinliği yaptıklarını söyledi. Vali Karaloğlu, “Otizm bir eksiklik değil, ayrıcalıklı bir farkındalık ve aslında otizmli yavrularımızı erken teşhis edebilirsek, onlara doğru ve özel bir eğitim sağlayabilirsek ve toplumsal farkındalığı da artırabilirsek bu yavrularımızdan yarın dünyayı değiştirecek dahiler çıkabilir. Bunun dünyada birçok örneği var.

İşte Albert Einstein’ın, Newton’un, Mozart’ın ve Steve Jobs’un otizmli olduğu söyleniyor. Onlar erken teşhis, doğru ve özel eğitim ile farkındalıkla dünyayı değiştirecek bilimsel ve sanatsal faaliyetlerde insanlığı çok şey katmışlardır.

Bizde otizmli yavrularımızı, hem ailelere hem de biz topluma Allah’ın imtihanıdır, onların bu farkındalığını fark eder, o farkındalıklarına uygun davranırsak inşallah onlarda içerisinde bulundukları topluma daha faydalı bireyler haline getirebiliriz” diye konuştu.

Günün anlamına hitaben bir açıklama yapan Güneydoğu Down Sendromu Derneği Başkanı İrfan Çavuşoğlu, “Çocuklar da farkındalığı hissettirmek amacıyla buradalar.

Güneydoğu Down Sendromu Derneği olarak engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer almalarını sağlamak ve önlerindeki engelleri ortadan kaldırmak için hak temelli hizmet anlayışını esas alıyoruz. Otizmin hastalık değil farklılıktır. Siz de otizmi fark edin görmezden gelmeyin” dedi.

Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı” Mısır: “Ever Given gemisi kanalı en az 1 milyar dolar zarara uğrattı”

Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Süveyş Kanalı’nı tıkayan ve gemi trafiğini durduran Ever Given gemisinin kanala en az 1 milyar dolar zarara neden olduğunu duyurdu.

Süveyş Kanalı’nda 6 gün boyunca gemi trafiğine engel olan Japon Shoei Kisen Kaisha şirketine ait 200 bin tonluk konteyner gemisi Ever Given, kanal önemli maddi zarar uğraştı. Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanlığı, yaşanan olayda geminin kanala maddi zararının en az 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabie yaptığı açıklamada, “Yaşanan tıkanma nedeniyle Mısır, günlük 12 ila 15 milyon dolar maddi zarar etti. Yapılan soruşturma sonucu zararı kimin karşılayacağı belirlenecek” ifadelerini kullandı. Rabie, soruşturmanın önemi vurgulayarak, geminin kara kutusunun geminin ilk sıkıştığı andan yüzdürüldüğü ana kadar ayrıntıları ortaya çıkaracağını söyledi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Rabie, “Tazminat ödenmesi gerekiyor, çünkü tazminat ülkenin hakkıdır. Bu olay, Mısır’ın itibarına zarar verdi” ifadesini kullandı.

23 Mart’ta karaya oturan gemi sadece Mısır’a değil küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Dev geminin kanalı tıkamasının ardından kanalda gemi trafiği oluşmuş ve 450 gemi, Ever Given gemisinin yüzdürülerek rotalarına devam etmeyi beklemişti. Ever Given’ın hareket ettirilmesinin ardından kanalda trafik yeniden başlamıştı.

Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti Hocazade ve Avcıl’dan İşadamı Balıkçı’ya nezaket ziyareti

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl’dan SRC Yapı İnşaat .Ltd.Şti. Aş.Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Sinan Balıkçı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Avrupa El Ele Engelliler ve Yaşlılar Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ve Diyarbakır İl Başkanı Arzu Avcıl ziyarette vakıflarının çalışmaları hakkında Sinan Balıkçı ile fikir alışverişinde bulundu.

Ziyaret esnasında Hocazade ve Avcıl beraberlerinde getirdikleri plaket ve çiçeği Sinan Balıkçı’ya taktim etti.

Sinan Balıkçı ise Hocazade ve Balıkçı’ya ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi. Balıkçı, “Sayın vakıf başkanlarımız Cengiz Hocazade ve Arzu Avcıl gibi değerli vatanına milletine bayrağına sadık insanlara kapımız her zaman açıktır.

Ziyaretleri bizleri çok mutlu etti. Diyarbakırımız güzel bir şehirdir sahabeler ve peygamberler şehridir bizler için misafirler başımızın tacıdır. Misafirlerimizin getirdiği çiçek ve plaket içinde teşekkür ediyorum” dedi.

Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı Fatih Erbakan Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı

Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’ne katılmak için Diyarbakır Havalimanına iniş yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından coşkuyla karşılandı.

Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem ve yönetim kurulu üyelerinin aralarında bulunduğu kalabalık Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı Mardin’e kadar yalnız bırakmadı.

Büyük bir coşkunun yaşandığı Yeniden Refah Partisi Mardin İl Kongresi’nde adeta Diyarbakır rüzgarı da esti. Genel Başkanları Fatih Erbakan’ı yalnız bırakmayan Diyarbakırlı vatandaşlara teşekkür eden

 Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem, “Bizleri yalnız bırakmayan sevgili Diyarbakırlı Yeniden Refah Partili kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan, Mardin’de partisinin 2. Olağan Kongresine katılan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’a Genel Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Sacit Günbey , Naim Öztürk, Doğan Bekin, Erkan İlyas Helvacı, çok sayıda MKYK üyesi eşlik etti.

Kongrede konuşan Erbakan, partilerinin kuruluşundan bu yana kısa sürede çok mesafe katettiklerini ifade etti.

Artuklu Üniversitesi Vali Kılıçlar Salonu’nda yapılan kongrede konuşan Erbakan, “Biz Mardinlileri seviyoruz. Erbakan hocamız Mardinlileri seviyordu. Mardinliler de Erbakan hocamızı seviyordu. Bu kadar kısa sürede, bu kadar uzun mesafe kat etmemiz Mardin’de şu muazzam coşkulu toplulukla il kongremizi yapmamız davamızın bereketidir, Cenabı Allah’ın yardımıdır ve Milli Görüşün bereketidir.

Cenab-ı Allah bizleri bu istikametten bu hak davadan ayırmasın. Milletimize, Mardin’e, ülkemize, İslam alemine, bütün insanlığa faydalı olmayı, hayırlı hizmetler yapmayı, mazlumların, ezilenlerin derdine derman olmayı nasip eylesin inşallah dedi. Herkesin hiçbir ayrım gözetmeksizin saadet ve selametini hedefleyen anlayışla geliyoruz.” dedi.

Bölgenin en önemli sorunun işsizlik ve geçim sıkıntısı olduğunu söyleyen Erbakan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlık alanında Türkiye eskiden beridir iyi bir noktada ve sağlıkta pandemi sürecinde de büyük başarılar gösterildi. Ama hayatta kalanlar bu sefer ekonomi olarak çöktü. 2020 yıllında Türkiye’de 99 bin 588 esnaf dükkanını kapattı. 40 bin 735 şirket kapandı.

Milyonlarca insan demektir bu. Böyle bir noktada esnafın kredi taksitlerinin en az 1 yıl ertelenmesi lazım. O kredi borcunun faizinin, hiç değilse yarısının devlet tarafından karşılanması lazım. Esnafa doğrudan nakit desteğinin artırılarak sürdürülmesi lazım. Esnafın su, doğal gaz, elektrik ve SGK borcunun mutlaka faizsiz şekilde en az 1 yıl ertelenmesi lazım. Kısa çalışma ödeneğinin de en az 6 ay daha devam ettirilmesi lazım.”

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 20’nci Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Bozkuş’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

İş adamı Kemal Sinanlı MÜSİAD Başkanlığına seçilen Mehmet Bozkuş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette fikir alışverişlerinde bulunduklarını belirten İşadamı Kemal Sinanlı, “MÜSİAD şehrimizin için en önemli sivil toplum kuruluşlarımızından biridir.

Bu kapsamda MÜSİAD başkanlığına seçilen Sayın Mehmet Bozkuş kardeşimizi ziyaret etme gereksinimini hissettik. Kendileri için gerek yurt dışında gerek yurt içinde elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Gençlerimizin önünü açalım, bu kapsamda genç kardeşimiz Mehmet Bozkuş’a her zaman desteğimiz olacaktır.

Diyarbakırımız insanlık şehridir ve MÜSİAD ile bu kutsal şehrimize neler yapabiliriz, şehrimize ne katkı sunarızı konuştuk. Ben inanıyorum ki Mehmet kardeşimiz güzel hizmetler yapacaktır. Bizlerde kendisine destek olarak el birliği ile güzel hizmetler yapacağız. Allah utandırmasın hayırlara vesile olsun inşallah. Kapım kendisine ardına kadar açıktır.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun desteğim olacaktır. İlgi alakadarından dolayı başkan Mehmet beye çok teşekkür ederim. Sayın Başkanımıza ve Yönetim Kurulumuza yeni görevlerinde nice başarılar diliyor, şehrimiz için fayda sağlamalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mehmet Bozkuş ise, “Değerli ağabeyimiz sayın Kemal Sinanlı beyin bizlere yapmış olduğu ziyaretten dolayı çok memnun olduk.

Sağolsunlar kendi birikimlerinden faydalanacağız inşallah. Ziyaret esnasında  güzel bir sohbetimiz oldu.  Allah kısmet ederse çok güzel projelerimiz olacaktır. desteklerinden dolayı Sayın Kemal Sinanlı beye teşekkür ederim” dedi.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler