• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

AKMEŞE: BİZ BU YOLA BAŞ KOYDUK, GELİRİ YOK HİZMETİ ÇOK

AKMEŞE: BİZ BU YOLA BAŞ KOYDUK, GELİRİ YOK HİZMETİ ÇOK
AKMEŞE: BİZ BU YOLA BAŞ KOYDUK, GELİRİ YOK HİZMETİ ÇOK

D.BAKIR/ÇÜNGÜŞ- Diyarbakır’ın Çüngüş ilçe Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, göreve seçildiği günden bu yana ilçe genelinde yaptığı hizmetlerle, adından söz ettiriyor.

D.BAKIR/ÇÜNGÜŞ- Diyarbakır’ın Çüngüş ilçe Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, göreve seçildiği günden bu yana ilçe genelinde yaptığı hizmetlerle, adından söz ettiriyor.

Diyarbakır’ın coğrafik yönden şehir merkezine en uzak ilçe olan Çüngüş ilçesinde, bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerle, ilçeyi bir uçtan diğer uca belediyecilik hizmetleriyle tanıştıran bağımsız Çüngüş Belediye Başkanı Akmeşe ve kurmay kadrosu, mesai kavramı gözetmeksizin vatandaşa hizmet noktasında çalışmalarına devam ediyor.


‘İlçemizi; geleceğe güvenle bakabilen, refah içinde, modern, yaşam kalitesi yüksek bir yerleşim birimine dönüştürebilmek şiarıyla çıktığımız bu kutlu yolculukta çalışmalarımıza devam ediyoruz. Unutmamak gerekir ki, misyonu olmayanın, vizyonu da olmaz. Azimle, sebatla ve kararlı bir şekilde hizmet yolculuğumuza deva ediyoruz’ diyen Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe; “Samimi bir kalp ile tecrübeli ve dinamik bir kadro eşliğinde, kadirşinas halkımızın feraseti ve desteğiyle çıktığımız bu kutlu davada, yolumuza devam etmenin haklı gururunu yaşamaktayız. Unutmamak gerekir ki, halkımız, bağrından çıkan kadroları ve kendisini ihmal etmeyenleri her zaman desteklemiştir.


Eskiden bu yana, vatandaşlarımızla aramızda güçlü bir bağ tesis etmiş bulunmaktayız. Belediyemizin tüm imkânlarını ve kapılarını kendilerine sonuna kadar açtık. Bu görevler, bu makamlar, halkımızın bize emanetidir. Bizler, yarınlarımızı inşa edecek çocuklarımıza ilçemiz, ilimiz ve ülkemizi, en iyi koşullarda teslim etmek zorundayız. Asla siyasi ayrım yapmadan, ‘insan esası’ üzerine çalışmalarımızı inşa ettik ve bundan sonra da aynı anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Milletimizi ayağımıza getirmedik, biz onların ayağına gittik. Bizim anlayışımızda millete efendilik yok, hizmet etmek var.


Her zaman için samimi, mütevazi ve gayretle çalışarak sorunların çözümü için çaba sarf ettik, bundan sonraki süreçte de, hizmet yolculuğumuza devam edeceğiz. Kesinlikle sorunları ertelemeden hep kararlılıkla üzerine gittik ve pansuman çözümler değil, kalıcı çözümler inşa etmeye çalıştık. Yüz binlerce vatandaşımızı ziyaret ettik, ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi destek sağlamaya gayret ettik. Bunu da lütuf olarak değil, onlara olan hizmet borcumuz olarak görmekteyiz.

 Gönüller kazanmayı arzuladık. Yüce Rabbim’e, şükürler olsun ki; elimizi uzattığımız, evinde veya iş yerinde ziyaret ettiğimiz, hastanede tedavi görürken geçmiş olsuna gittiğimiz, düğünlerine katılıp mutluluklarına ortak olduğumuz, taziyelerine katılıp acılarını paylaştığımız bütün vatandaşlarımızın hayır dualarına mazhar olduk” dedi.

HİZMET KERVANI YOLUNA DEVAM EDİYOR

Geçmiş dönemde Anavatan Partisi’nden Çüngüş İlçe Belediye Başkanlığı yapan Akmeşe, ilçede sevilen ve saygı duyulan bir isim. Yine o dönem olduğu gibi, bu dönemde de start verdiği ve tamamladığı bir dizi hizmetlerle, haklı olarak ilçe halkının güvenine mazhar olmuş biri.

İlçenin sorunları ve bu sorunların çözüm yöntemlerine vakıf olan Belediye Başkanı Akmeşe, senelerdir vatandaşlarla kurduğu samimi diyalog ile ilçe halkının takdirini kazanmış durumda. Hiçbir vatandaşı dışlamadan, siyasi partili ayrımı yapmadan, herkese eşit mesafede duran ve istişare süreçlerini tamamladıktan sonra, projelerini ivedilikle tamamlayarak hizmete sunan Akmeşe, Halka Hizmet Kervanı, yoluna devam ediyor. Tüm bilgi birikimimiz, deneyimimiz, tecrübeli kadromuz ile, halkımızla istişare halinde, çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

SIK SIK PANDEMİ TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, sık sık ilçenin tüm bileşenleriyle bir araya gelerek bulaşıcı pandemi ile mücadele kapsamında toplantılar gerçekleştiriyor. Bu toplantılara zaman zaman ilçe kaymakamının yanı sıra, kamu kurum ve kuruluşların müdür ve amirleri de katıldı. Başkan Akmeşe, Sivil Toplum Kuruluşları ile sık sık diyalog, fikir alış verişinde bulundu ve istişareler yaptı. Toplantıda bulaşıcı pandemi salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla ilçe genelinde alınacak tedbirler konusunda, görüş alış verişinde bulunuyor.  

SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNİ SUNDUK

Sosyal belediyeciliğe her zaman için ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Başkan Akmeşe; “Olanaklar dahilinde, ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlıyoruz. İçişleri Bakanlığımızın 65 yaş üstü yaşlı, engelli, hamile ve kronik hastalarla ilgili kararından sonra, belediyemiz bünyesinde ekipler ve iletişim ağları kurarak birçok haneye ihtiyaçlarını ulaştırdık. Bunları belediyemizin imkânlarıyla temin etmekteyiz. Bizim vatandaşımız sıkıntı içindeyken, biz nasıl rahat uyuruz. Göreve geldiğimizden bu yana zaten ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olarak sosyal belediyecilik görevlerimizi icra ediyoruz. Bunun yanı sıra, göreve geldiğimiz günden bu yana, hayatlarını birleştirerek dünya evine giren yüz on çiftimizin resmi nikâhlarını kıydık.Cenab-ı Allah: hayatlarını birleştirerek evlenen bütün çiftlerimizi bir ömür boyunca mutlu ve bahtiyar etsin. Gerçekleştirdiğimiz tüm bu hizmetleri, kendi öz kaynaklarımızla yapmaktayız. İlçeye yatırım yapacak gelirlerimiz olmamasına rağmen, bugüne kadar tamamladığımız bir dizi proje ve çalışmayla, Çüngüş İlçemizi modern bir konuma getireceğiz.


Seçim öncesinde kadirşinas halkımıza ne sözler vermişsek, hepsini birer birer icra etmekteyiz. Gelirlerimiz kısıtlı, fakat buna rağmen, kısa zaman zarfında gerçekleştirdiğimiz hizmetlerimiz bir hayli fazla” şeklinde konuştu.

DEPREMZEDE KARDEŞLERİMİZE ANLAMLI DESTEK

Açıklamalarda bulunan Çüngüş Belediye Başkanı Akmeşe, şunları söyledi; “İzmir’de yaşanan ve 115 vatandaşımızın hayatını kaybettiği elim deprem hadisesi sonrasında, Çüngüş Belediye Başkanlığı olarak inisiyatif alıp, üzücü hadisede evlerini kaybeden vatandaşlarımızın yaralarını sarabilme ve dertlerine bir nebze de olsa derman olabilme hedefiyle, bir yardım kampanyası başlattık. Şahsım ve belediyemizin bütün personelleri, kendi cebimizden aldığımız yardımları, güzelce paketleyip, İzmirli depremzede kardeşlerimize yolladık. Çok anlamlı bir yardım çalışması oldu. Hepimiz, kendi olanaklarımızla aldığımız yardımları, paketleyip koli haline getirdikten sonra, gıda kolilerine, herkes kendi ismini yazmak suretiyle hazırlayıp gönderdik. Pirinç, mercimek, tuz, salça, zeytin, peynir, makarna, kuru fasulye, yağ, bulgur, nohut, bezelye gibi bir evin ihtiyacı olan tüm zaruri gıda maddelerinden müteşekkil olan gıda kolilerini, kiraladığımız bir kamyonete yükledik. Yaklaşık 135 koliden oluşan gıda yardımlarımızı, kiraladığımız kamyonetle İzmir’e yollayarak depremzede kardeşlerimize ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, elim deprem hadisesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve bütün ülkemize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

VALİMİZE GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun belediye bünyesinde oluşturduğu ekiple, takdire şayan bir gayret ve azimle mücadele örneği sergilediklerini belirten Akmeşe; “Valimiz, şehrimize geldiği günden bu yana cansiperane bir şekilde, gece gündüz demeden halkın sorunlarını dinleyerek tarafsız bir şekilde mücadele edip çözüme kavuşturuyor. Sık sık esnaf ve kurum ziyaretleri yaparak, sorunları dinliyor. Nitekim ilçemizi de ziyaret etti. Bu ziyaretinde beraberinde bulunan Özel Kalem Müdürüne gerekli talimatları verdi. Valimizin destekleriyle, ilçemize 4 çocuk parkı yapılacak. Aynı zamanda, yürüyüş parkuru, yaya yolu ve ilçemizde istihdamı artırmak için bir iş adamı tarafından iki yüz kişilik tekstil atölyesi açılacak. Valimiz, ilimiz ve Çüngüş ilçemiz için bir şans ve değerdir. İlçemizi gezip, ziyaret eden valimizi görmek Çüngüş halkı ve bizleri çok mutlu etti. Bunların dışında, vlimizin talimatı doğrultusunda, sosyal tesis için proje çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Valimiz, hangi semavi dine mensup olursa olsun, dili, ırkı ve siyasi görüşü ne olursa olsun ayırım yapmadan halka hizmet ediyor. Kimseyi kırmadan, dışlamadan, halkımızın ve daire müdürlerinin sorunlarına çözüm getiriyor.Bunun yanı sıra dışarıdan getirdiği daire başkanları liyakatli ve işinin ehli, çalışkan, iş bitiren kişilerdir. Bizim için esas olan, aziz vatanımıza hizmeti en üst düzeyde sunabilmektir. Dürüst ve liyakatli bürokratlarla, ilimiz en iyi hizmeti görüyor. Bu nedenle, içeriden atanmış veya dışarıdan gelmiş, çok da önemli değildir. Esas olan, hizmetlerin aksamadan yürümesidir.


Hizmet yapan kim olursa olsun bizim için değer arz eder. Ben Çüngüş Belediye Başkanı olarak valimiz Münir Karaloğlu’nun yanındayım ve ben valimden memnunum. Çevre Bakanımız Sayın Murat Kurum tarafından, yüz adet çöp konteyneri ile, küçük çöp kamyonu ilçemize gönderildi. Kendisine bu vesileyle teşekkür ediyoruz. Allah, razı olsun, devletimiz ve valimiz bütün birimleriyle, halkımıza hizmet noktasında var güçleriyle mesai kavramı gözetmeksizin, azimle çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

PANDEMİ İLE MÜCADELE, ÇOK YÖNLÜ DEVAM EDİYOR

Pandemi ile mücadelede en başarılı belediyeler arasında gösterilen Çüngüş Belediyesi’nin ilçe genelinde temizlik, hijyen ve ilaçlama hizmetleri ile maske ve mesafe denetlemelerine kesintisiz devam ettiğini aktaran Başkan Akmeşe; “Dezenfekte ve hijyene yönelik tedbirlerimiz, en üst düzeyde devam ediyor. İlçemizdeki bütün kurum ve kuruluşlar ve yaşam alanlarını periyodik olarak ilaçlamaya devam ediyoruz. Elde edilen başarı, bütün ilçe halkımızındır. Vatandaşlarımızın hassasiyeti, takdire şayandır. Ayrıca, bulaşıcı pandemi ile mücadele kapsamında ilçemiz genelinde esnaf ve vatandaşlarımıza eldiven ile maske dağıtımı yaptık. Yaptığımız çalışmalarda, vatandaşlarımızı, bulaşıcı virüs salgınına karşı bilinçlendirmeye devam ediyoruz. Halk sağlığı açısından her türlü çalışmayı bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.İlçemiz genelinde eldiven ve maske dağıttık. Dezenfekte çalışmalarımızı sokaklarımızda, bankalarda, kamu kurumlarında, sağlık merkezlerimizde sürdürüyoruz. Çüngüş Belediyesi olarak, ilçemiz kaymakamlığı nezdinde, ilgili tüm resmi kurum ve kuruluşlar ile koordineli bir şekilde görevimizi icra ederek, üzerimize düşen vazifeyi, titizlikle yapmaya devam etmekteyiz.Nitekim ilçemiz genelinde, bulaş riskinin ve vaka sayısının minimuma inmiş olması, hepimizi mutlu ediyor. Bu başarı, bütün Çüngüşlü hemşerilerimizindir. Bütün ilçemiz halkı olarak, maske, mesafe ve temas kurallarının yanı sıra, sigara içme yasağına riayet ediyoruz. Vatandaşlarımız, toplu ulaşım vasıtalarında, çarşıda, kısacası tüm ortamlarda, son derece hassa bir duruş sergiliyorlar. Bu vesileyle kendilerine teşekkür ediyorum. Sağlık, hepimiz için hayati bir konu. Kesinlikle erteleme ve ihmale gelmez. Bu nedenle, pandemi ile mücadele konusunda, belediye olarak kırmızı alarm ilan ettiklerini belirtti.”

CADDE VE SOKAKLAR, DEZENFEKTEYLE, STERİL HALE GETİRİLDİ

İlçe genelinde belediye ekiplerinin virüs salgını tedbirleri kapsamında, tüm cadde ve sokakları dezenfekte edip steril hale getirdiğine değinen Başkan Akmeşe; “Bütün dünyayı etkisi altına alan, bulaşıcı virüs salgını (Covid-19) tedbirleri kapsamında, ilçe genelinde dezenfekte çalışmaları, aralıksız olarak devam ediyor.Belediye Başkanlığı ekipleri, virüsü önleme noktasında kentteki cedde ve sokaklarda belirli periyodik aralıklarla dezenfekte çalışması yapıyor. Titizlikle yapılan çalışmaların ardından tüm yaşam alanları temizleniyor. Bugüne kadar sürekli olarak temizlediğimiz cadde ve sokaklarımızı, dezenfekte etmeye devam ediyoruz. Sosyal belediyeciliğin en güzel örnekleriyle, hizmetlerimize kesintisiz devam etmekteyiz.


Devamlı olarak beş temizlik işleri ve iki şoför personelimiz eşliğinde, caddelerimiz, sokaklarımız ve mahallelerimiz dezenfekte ediliyor. Sürekli olarak yerler yıkanıp, köpüklü su ile, caddelerimiz pırıl pırıl steril bir hale getiriliyor. Cami araları, vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu yerler, kamu kurum ve kuruluşlarımız, periyodik aralıklarla ilaçlanıyor. Bunun yanı sıra, belediye binamızdan giriş yapan bütün vatandaşlarımız, ateş ölçer ile ölçüldükten sonra binaya girişleri yapılıyor. Bu uygulama, yönetim kadememiz ve bütün personelimiz ile gelen misafirlerimiz için de geçerli. Kurum içinde, temas ve sosyal mesafeye riayet ediyoruz. Belediye binamıza girişte, maskesi olmayan vatandaşlarımıza, belediye olarak maske temin ediyoruz. Kesinlikle hiç kimse, maskesi olmadan kuruma giriş yapamıyor” diye konuştu.

‘VATANDAŞ ODAKLI’ HİZMET ANLAYIŞI

‘Vatandaş Odaklı’ çalışmalara devam ettiğini belirten Başkan Akmeşe; “İlçemizde kalıcı ve köklü projeler üreterek, sorunlara neşter vuran ve kaliteli hizmetler sunan bütün birimlerimiz ve personellerimizle biz bu yola baş koyduk. Sorunları ertelemeden, kararlılıkla üzerine gitmeye, bu sorunlara kalıcı ve köklü çözümler inşa etmeye çalışıyoruz.


Bu kapsamda, çok geniş bir çerçevede ve olabildiğince fazla sayıda aileye ulaştırdığımız sosyal yardım çalışmalarımız da, aralıksız olarak devam ediyor. Allah’ın izniyle, bütün kadrolarımızla geceli gündüzlü çalışarak, halkımızla güç ve gönül birlikteliği içinde, tüm bu devasa projelerin hepsini gerçekleştirecek, topyekün bir kalkınma hamlesiyle, çağdaş ve modern belediyeciliğin en veciz örneklerini sunmaya bütün kadrolarımızla devam edeceğiz” dedi.

DEVLET ERKÂNIMIZ, VAR GÜCÜYLE MÜCADELE EDİYOR

Devletin tüm kurumlarının, adeta kırmızı alarm ilan ederek bulaşıcı pandemi ile mücadele konusunda, gereken mücadeleyi verdiğini belirten Başkan Akmeşe; “Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer bakanlarımız olmak üzere, devletimizin tüm kurumları, teyakkuz halindeler. İlimizde Valimiz Münir Karaloğlu başta olmak üzere, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan Tekin ile sağlık kurumlarımızın baş hekimleri, tüm doktor, hasta bakıcı, hemşire ve sağlık çalışanlarımız, takdire şayan bir mücadele örneği sergiliyorlar. Aziz vatanımız için gayretle vazifesini cansiperane bir şekilde ifa eden bütün kurum ve kuruluşlarımız ve sağlık çalışanlarımıza en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz. Allah, başta aziz vatanımız olmak üzere, bütün insanlık âlemini, yüzyılın bulaşıcı ve öldürücü hastalığından kurtararak, yeniden eski sağlıklı ve huzurlu günlerimize dönmemizi nasip etsin” diyerek sözlerini tamamladı.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Korona virüs ağız bakımını unutturdu Korona virüs ağız bakımını unutturdu

Diyarbakır’da görevli diş hekimi Remziye Alyamaç Yüce, korona virüs nedeni ile ağız ve diş bakımının unutulduğuna dikkat çekerek ağız ve diş sağlığı kontrollerinin alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Diyarbakır’da görevli diş hekimi Remziye Alyamaç Yüce, korona virüs nedeni ile ağız ve diş bakımının unutulduğuna dikkat çekerek ağız ve diş sağlığı kontrollerinin alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Diş hekimi Yüce, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye ve Diyarbakır’ı da etkisi altına alan korona virüs nedeniyle diş hekimlerinin acil durumlar dışında çok az ziyaret edildiğini söyledi. Yüce periyodik ağız ve diş sağlığı kontrollerinin bir alışkanlık haline getirilmediğini belirterek, daha çok acil durumlarda, apselerde, dayanılmaz sancıların sabahında kapıları çalınan diş hekimlerine pandemi döneminde daha az gidildiğini belirtti. Virüs korkusu nedeniyle vatandaşların diş tedavilerini yapmadığını aktaran Yüce, “Sağlık ağızdan başlar. Pandemi sürecinde yaşadığımız en büyük korkulardan biri, ağız ve diş tedavisi sırasında virüse yakalanır mıyım korkusuydu. Bu nedenle tedavilerde uzun süre ertelenmeler oldu. Ancak, sağlık bir bütündür. Ağız ve diş sağlığı da bu bütünün ayrılmaz bir unsurudur. Ertelenen diş tedavileri diş kayıpları, dişeti hastalıkları gibi birçok soruna yol açmaktadır. Tedavisi gerçekleştirilmeyen dişlerde meydana gelen enfeksiyonlar, yüz ve boyun çevresine yayılabilmekte hatta daha ileri boyutlara ulaşarak genel sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bulaşıcı hastalık riskine karşı gerekli izolasyon ve sterilizasyon şartları sağlandığında, bulaşıcılığı önlemek mümkün. Diş hekimlerinin yoğun bir şekilde aldığı enfeksiyondan ve yayılımından korunma eğitimi, hastalarımız için pandemi döneminde avantaj oluşturmaktadır. Gerekli olanaklar sağlandığında, koruyucu ekipmanlar, havalandırma sistemleri, uygulanan sterilizasyon kuralları, bulaşıcı hastalıktan korunma konusunda eğitim görmüş personeller ve hekimlerle, her türlü ağız ve diş sağlığı tedavisi güvenle gerçekleştirilebilir. Genel vücut sağlığını korumadaki en büyük etkenlerden birinin ağız ve diş sağlığı olduğu unutulmamalıdır. Pandemi şartlarında, gerekli önlemler alındığında ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden rahatlıkla faydalanılabilir. Sağlığınızı daha fazla ertelemeyin. Pandeminin bittiği, sağlıklı gülüşlerle dolu günlere” dedi.

KAYED Diyarbakır’da temsilcilik açtı KAYED Diyarbakır’da temsilcilik açtı

KAYED Diyarbakır’da temsilcilik açtı

Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Diyarbakır’da temsilcilik açtı. Temsilciliğin başına ise, Diyarbakır’da yaptığı yardımlarla tanınan halk arasında lakabı Dermanbaba olarak bilinen Hayırsever Yılmaz Acu getirildi.

Merkezi Elazığ’da bulunan Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Şanlıurfa, Malatya, İzmir, Ankara’dan sonra Diyarbakır’da da temsilcilik oluşturdu. Oluşturulan bu temsilciliğin başına da Diyarbakırlı hayırsever dermanbaba lakaplı Yılmaz Acu getirildi.

Diyarbakır Temsilcisi Yılmaz Acu’nun yapacağı Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Diyarbakır temsilciliğinde Ramazan Seykan, Şeyhmus Kaval, Fahrettin Tanrıverdi, Hüseyin Diriarin, Sinan Akbalık, Sedat Acu, Sedat Çalışkan, Zeynel Abidin Aktay, Melike Balkın Karakaya, Cengiz Elhansu, Selahattin Yağmur, M.Barış Kılıç, Sıdık Atlı, Fırat Özmen ve Mahir Yıldız,Mahmut Yıldız görev alacak.


Kendisine verilen bu görevi layıkıyla yerine getireceğini belirten Yılmaz Acu, “Tüm dünyada, her gün her saniye bir insan yaşamak için kan transfüzyonuna (nakline) ihtiyaç duymaktadır. Kan ise tek kaynağı insan olan ve başka hiç bir yolla üretilemeyen biyolojik bir maddedir ve bütün dünyada güvenli kan ve kan bileşenleri ancak düzenli, gönüllü ve karşılık beklemeyen kan bağışçıları aracılığıyla sağlanmaktadır.

Bizde Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği olarak şehrimizde bir temsilicilik olmasını istedik saolsun dernek başkanı Murat Özekinci’de bizi kırmadı şehrimize temsilcilik oluşturdu ve beni de temsilci olarak bu göreve layık gördü. Kendisine şahsımı bu göreve layık gördüğü için teşekkür ediyorum. Diyarbakır’da birlikte çok güzel işler yapacağız. Unutmayın kan acil ihtiyaç değil sürekli bir ihtiyaçtır” dedi.

“KAN VERMEK BİR İNSANLIK GÖREVİDİR”

Yaptığı insani hizmetleri Allah’ın rızasını kazanmak için yaptığını da sözlerine ekleyen Acu, “Yaptığımız insani hizmetler sadece Allah’ın rızasın kazanmak içindir. Ulaştığımız yardımcı olduğumuz insanların bir dua etmesi bizlere yeterlidir. Benim buradan tüm dostlarımdan ve sevenlerimden tek ricam derneğimize sahip çıkmalarıdır. Hastalara yardımcı olalım derneğimizde hiçbir siyasi faaliyet olamayacaktır sadece insanlık için çabamız olacaktır. Çevre illerden gelen hastalar kan bulmakta zorluk çekiyorlar onun için gelen hastalarımızın bir nebze olsun kan ihtiyaçlarını giderip destek olmak  kan vermek bir insanlık görevidir” diye konuştu.

KAYED’İN 10 BİN CİVARINDA GÖNÜLLÜSÜ VAR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Murat Özekinci ise; “Kısa adı KAYED olan Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneğimiz, bir çok ilin yanı sıra güzide şehrimiz Diyarbakır’da da temsilcilik açtık. Temsilciliğimizin başına da Diyarbakır’da yaptığı yardımlar ve hayırlarla halkın gönlünde taht kuran insanların yardımına koşan dermanbaba lakaplı Yılmaz Acu’yu getirdik. Şubeleşmek için birçok ilde çalışma başlatan derneğimiz, Elazığ’dan doğup tüm ülkeye yayılan iyilik hareketi olarak insanların aidiyet hissettikleri dernek olmuştur. Derneğimiz 2012 yılında kuruldu. Hasta ve hasta yakınlarına kan bağışçısı bulunması amacıyla kurulan KAYED 10 bin civarında gönüllüsüyle hizmet vermektedir. 81 ilde teşkilatlanma çalışması başlatan derneğimiz, illerde ki bağışçı organizasyonunu profesyonel olarak bünyesinde kurulan çağrı merkezi ( 0850 302 6 526 )ile devam ettirmektedir” dedi.

ÇAĞRI MERKEZİ ÇALIŞMA PRENSİBİ

Çağrı merkezi çalışma prensibi ile hareket ettiklerini de belirten Başkan Özekinci, “Hasta veya hasta yakını kendisi çağrı merkezini arayarak hasta adı, kan grubu, hastane adı, şehir bilgilerini vermektedir. Çağrı merkezimiz alına bilgiler çerçevesinde hastane kan merkezinden teyit aldıktan sonra hastanenin bulunduğu ildeki gönüllüleri arayarak kan bağışı ihtiyacı olduğunu bildirip, gönüllünün kan bağışına gitmesini sağlamaktadır.  Kan vermek için müsait olan ilk gönüllü bulunana kadar aramalar yaparak hasta için gerekli olan kanın bulunmasını sağlamaktadır. Bu şekilde hasta yakının kapı kapı dolaşıp bağışçı aramasının önüne geçilmektedir. Ayrıca gerek sosyal medya gerekse hastane çevresindeki art niyetli insanların tacizinden kurtulmuş olarak, hasta ile karşılıksız kan bağışı yapmak isteyen gönüllünün bir araya gelmesi derneğimiz aracılığı ile sağlanmış oluyor” diye konuştu.

İL TEMSİLCİSİNİN GÖREVİ NELERDİR?

İl temsilcilerinin görevlerini de sözlerine ekleyen Başkan Özekinci, “Derneğimiz, il Temsilcileri aracılığı ile illerde temsil edilmektedir.   KAYED il başkanlarının bulunduğu il de, öncelikli görevi dernek gönüllü formlarının insanlar tarafından doldurulmasını sağlamaktır. Bu çalışmayı yaparken ilk olarak bir ekip oluşturulması gerekir. Büyükşehirlerde 10, diğer illerde 5 asıl üyeden oluşan ekip, kendisine yardımcı olacak sayısız gönüllü ile çalışabilir. Ekip ve gönüllülerin organizasyonu il başkanının görevidir. Doldurulan gönüllü formları belirlenen periyotlarla genel merkeze gönderilmesi gerekir. Eksiksiz doldurulan formlar genel merkeze gönderilerek çağrı merkezinin yönlendirme işlemlerinde kullanılır. Gönüllü kayıt işlemlerinin yapılırken, bulunduğu ilde hastane idare ve kan merkezi ziyaretleri yaparak derneğinin tanıtımının yapılması ve çağrı merkezi teyit işlemlerinin daha erken yapılabilmesi için kan merkezlerinin bilgilendirilmesi yapılmalıdır.

Ayrıca il bürokrasisi, siyasiler ve iş dünyası ile birlikte sivil toplum kuruluşları ziyaretleri yapılmalıdır.   Derneğimiz eğitim alanındaki çalışmaları, özellikle kitap atölyesi programları illerde başlatılması derneğimizin vizyonu açısından önemlidir. Bu amaçla kan arıyorum projesi uygulanması sonrasında kitap atölyesi programlarının başlatılması ve devam ettirilmesi derneğimizin amaçları arasında ve il temsilcisinin görevi arasında yer almaktadır” dedi.

Dernek İletişim;

Çağrı merkezi : 0 850 302 6 526

WhatsApp: 0 536 927 08 43

Web: www.kayed.org

Web 2 : www.kanariyorum.org   (gönüllü kaydı ve kan duyurusu amaçlı kullanılacak)

Sosyal medya ;

Facebook/ kayedkan

Twitter/kanariyorumder_

İnstagram/kayed_kanariyorum

Youtube/ Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği

Son 24 saatte korona virüsten 137 kişi hayatını kaybetti Son 24 saatte korona virüsten 137 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 137 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 5 bin 642 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığının Covid-19 bilgilendirme sayfasında Türkiye’nin güncel korona virüs tablosu kamuoyuyla paylaşıldı. Tabloya göre son 24 saatte 137 kişi korona virüsten hayatını kaybetti, toplam can kaybı 25 bin 210’a yükseldi. Toplamda 28 milyon 648 bin 193 test yapıldı. Bugün yapılan 151 bin 109 testten 5 bin 642 yeni vaka sayısı, 671 de yeni hasta sayısı olduğu belirtildi. Toplam vaka sayısının 2 milyon 435 bin 247 olduğu, bugün iyileşen 6 bin 682 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısının 2 milyon 134 bin 403’e yükseldiği, toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 4,7, ağır hasta sayısının ise 1 bin 808 olduğu açıklandı.

Musa Erdoğan

Aden Körfezi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’de Aden Körfezi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’de

Aden Körfezi’ne ilişkin tezkere, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı‘na sunuldu.

Aden Körfezi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’ye sunuldu. Tezkerede, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde vuku bulan deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleri hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurları konuşlandırılmak suretiyle, bölgede seyreden Türk bayraklı ve Türkiye bağlantılı ticari gemilerin emniyetinin etkin şekilde muhafaza edilmesi, uluslararası toplumca yürütülen deniz haydutluğu, silahlı soygun eylemleri ve denizde terörizmle müşterek mücadele harekâtlarına aktif katılımda bulunulması, anılan bölgelere yapılan insani yardım faaliyetlerine destek verilmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının harekât etkinliğinin ve bölgeye ilişkin tecrübesinin artırılması sağlanmış, bu alanda ilgili ülkelerle işbirliğinin sürdürülmesine yönelik millî politikanın desteklenmesi ve Birleşmiş Milletler sistemi içinde, bölgesel ve küresel ölçekte oynadığımız rolün ve görünürlüğümüzün pekiştirilmesi temin edildiği hatırlatılarak, anılan bölgelerde devam eden deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleriyle uluslararası toplumca mücadele edilebilmesine izin veren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarının süresi son olarak 4/12/2020 tarihinde 12 ay daha uzattığı hatırlatıldı. TBMM tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde uzatılan izin süresinin bir daha uzatılması öngörülüyor.

Ahmet Umur Öztürk

Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için Başkan Lale: Her şey Hani ilçemiz için

Diyarbakır’ın Hani İlçe Belediye Başkanı İbrahim Lale, görevde olduğu yaklaşık 2 yıllık süre zarfında senelerdir hizmet bakımından ihmal edilen Hani genelinde yaptığı hizmetlerle, vatandaşların takdirini kazanmayı başardı. Kendisine Hani halkı tarafından verilen bu görevi her zaman layıkıyla yerine getireceğini belirten Başkan Lale, “Her şey Hani ilçemiz için” dedi.

Uzun yıllar hizmet konusunda ihmal edilen Diyarbakır’ın Hani ilçesi’nde kısa zamanda gerçekleştirdiği projelerle, Hani’yi bir uçtan diğer bir uca belediyecilik hizmetleriyle buluşturan Başkan Lale, mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarına hızla devam ediyor.

Göreve geldiği Nisan 2019 yılında bu yana altyapıdan eğitime, tarımdan sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar bir çok konuda önemli çalışmalar gerçekleştiren Başkan Lale aynı zamanda ilçede uzun yıllardır çözüm bekleyen sorunlarada el atarak halkın gönlünü fethetti.Şeffaf belediyecilik anlayışını benimseyen, vatandaşlarla bire bir görüşen, çalışmaları yerinde takip eden  Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, “Her şey hani için“ sloganını benimseyerek ilçeyi adeta yeniden dizayn ediyor.

“HALKIMA LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUM”

Hizmet ve insanlık için var olduklarını belirten Başkan Lale, “Halkımız bu görevi bana layık gördüler onlar için layık olmaya çalışıyorum. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun kapımız her kese ardına kadar açıktır.Benim için insan insandır, hangi görüşten olursa olsun o insanı dikkate alırım sorununa çözüm getirmek için elimden geleni yapmaya çalışırım ve asla ayırım yapmam. Biz Hani halkı olarak beraber el vererek ilçemizi yöneteceğiz Her şey ilçemiz Hani için” dedi.

HALKIN GÖNLÜNDE TAHT KURMAYI BAŞARDI

Göreve geldiği günden bu yana halkla iç içe bir başkan profili sergileyen Lale esnaf gezileri, ev gezileri, hasta ziyaretleri, taziye ziyaretlerini atlamayarak halk ile içiçe görevini yürüterek halkın gönlünde taht kurmayı başardı. Vaktinin çoğunu Hanili vatandaşlar ile geçirdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Belediyede durarak hizmet üretilmez bu yüzden sürekli halk ile içiçeyiz onların sorunlarını yerinde dinliyor ve tespit ediyoruz.


Bunun yanı sıra ilçemize bağlı bütün köylerimizi geziyoruz, yaşlılarımıza, gençlerimize, emeklilerimize, engelli kardeşlerimize, memurumuza, işçimize,esnafımızlarımıza, polislerimize, askerlerimize gönüllerimizi açmışız. Makamlar gelip geçicidir, önemli olan makam değil hizmettir. Evet belki gelirimiz olmayabilir ama çok şükür hizmetimiz çok.


 Hani ilçemiz için elimden geleni yapıyorum yapmaya da devam edeceğim. Hani ilçemizde gerek turistleri ve yabancıları gerekse Türkiye’de yaşayan insanlarımızı davet ediyorum gelip güzelim Hani ilçemizi görsünler” diye konuştu.

BELEDİYE PERSONELİYLE KORDİNELİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Belediye çalışmalarında gerek belediye içinde gerek sahada çalışan personellerle koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdüren Başkan Lale, personelle birebir ilgileniyor, sorunları yerinde tespit ediyor ve çözüm oluşturuyor.

Bunun yanı sıra belediyede Kovid-19 ile ilgili personellerle  sık sık toplantı yapan Başkan Lale halkında sağlığı için vatandaşlara maske dağıtılması ve sosyal mesafe ile hijyene dikkat edilmesi konusunda herkesi uyarıyor.

“HANİ İÇİN YENİ PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Kendisi ve ekibi ile birlikte Hani için sürekli proje ürettiklerini ve yeni projelerede imza atacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Hani ilçemiz için bir çok çalışma yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Allah’ın izniyle ilçemiz için ekip olarak projeler üretmeye devam ediyoruz.


Tabiiki de bu başarıyı, halkımız, teşkilatlarımız ve bütün Hani ilçesinin ileri gelenleriyle elele vererek gönüllerine girerek elde ettik. Biz zaten milletin hizmetkarları olarak bugüne kadar çalıştık çalışmayada gücümüz yettiğince devam edeceğiz. Yerel yönetimler zaten hizmet kapısıdır, bir hizmetkarlık görevidir. Biz de bu hizmeti sürdüreceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN LALE’DEN VALİ KARALOĞLU’NA DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu sorunlarını dinlediğini ilçe için ne talepte bulunulursa geri çevrilmediğini de anlatan Başkan Lale, Vali Karaloğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Vali Karaloğlu’nun Hani’yi ziyaret ettiğini bu ziyaretleri esnasında ilçenin sorunlarını dinlediğini de sözlerine ekleyen Başkan Lale, “Sayın Valimiz Münir Karaloğlu göreve geldiği günden bu yana kendisine ilettiğimiz ilçemizin sorunları konusundan elinden geleni yapmış ve yapmayada devam ediyor. Saolsun bizleri dinliyor ve dikkate alıyor.ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor Elazığ’da üretiliyor, Avrupa ve ABD’li sağlıkçılara gönderiliyor

Elazığ’da açtığı tekstil atölyesinde korona virüsü (Covid-19) fırsata çevirip istihdam ettiği kişi sayısını 50’ye yükselten genç girişimci, sağlıkçılar için ürettiği tek kullanımlık tulumları Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve ABD’ye ihraç etmeye başladı.

Kentte 10 yıldır hazır ve çocuk giyim alanında faaliyet gösteren bir tekstil firması, Covid-19 salgını sonrası yoğun şekilde tek kullanımlık tulum talebi aldı. Yoğun talep üzerine tekstil atölyesi açan ve çalışan sayısını 10’dan 50’ye çıkaran firma, Türkiye genelinde birçok ile tulum üretimi yaptı. Sonrasında Avrupa, Ortadoğu ülkelerine üretim yapılan atölyede şimdi de ABD’de görev yapan sağlıkçılar için üretime geçildi. Merkeze bağlı Doğukent Mahallesi’nde bulunan atölyede günlük yaklaşık 2 bin 500 tulum üretilirken, bu mahalleli kadınlara da gelir kapısı oldu.

36 yaşındaki genç girişimci Orhan Dalkılıç, “Yıllardır tekstil sektöründe faaliyet vermekteyiz. Bu pandemi sürecinde malum ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu süreçte tekstil sektöründe çalışırken fark ettiğim bir husus vardı ve bu da şirketlerin elemanları çıkarmasıydı. Buna istinaden biz de bu pandemi ve zorlu süreçte tekstil işini ilerletmeye karar verdik. Atölye açarak ve eleman çıkaran şirketlere karşın biz eleman almaya başladık. 10 kişi ile başladığımız bu işte şu an 50 kişiye istihdam sağlıyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın geneli kadın” dedi.

“Elazığ’dan Amerika’ya gönderiyoruz”

Sağlık çalışanları için virüse karşı tek kullanımlık tulum ürettiklerine değinen Dalkılıç, “Elazığ’da atölyemizde üretmiş olduğumuz tulumlar, hem yurt içine satılıyor hem de yurt dışına ihracat ediliyor. Bizim de bu talepleri karşılamaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Hedefimiz ise 2021 yılının sonuna doğru 50 kişilik kapasiteyi 100 kişiye çıkarmak. Günlük tulum üretim sayımız 2 ile 2 bin 500 arasında. Üretmiş olduğumuz tulumlarımız, Ortadoğu ve Avrupa’ya gitmekte. Daha önce de ürettik, Hollanda ve İspanya’ya gönderdik. Şu an üretmiş olduğumuz tulumlar Amerika’ya gidiyor. Elazığ’dan Amerika’ya ihracat yapıyoruz ve bu şekilde devam edeceğiz. Şu an iç piyasa ve bay, bayan ve çocuk giyimleri üretimini bıraktık sadece tulum ağırlıklı çalışıyoruz, bunu sürdüreceğiz. Aşı zaten bulundu ve yapılmaya başlandı. Süreç uzarsa biz de devam edeceğiz. Süreç kısalırsa biz de bu işi bırakıp tekrar kaldığımız yerden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Çalışma ortamlarının güzel olduğunu belirten 2 çocuk annesi Gülsüm Cirit, “Burada tekstil atölyesinde çalışıyoruz. Burası evime çok yakın ve böyle bir imkan olduğu için çok güzel gidiyor. Bayan ortamı olması ve temiz olması çok iyi” diye konuştu.

Çalışanlardan İnci Çelik ise, “Giyim ve üretim bölümünden mezunum. Buraya gelip hem aileme destek vererek katkıda bulunmaya çalışıyorum hem de kendimi geliştiriyorum. Ayrıca okul masraflarımı çıkarmak için çalışıyorum. Burada da çoğunlukla tulum dikiyorum” ifadelerini kullandı.

Hamdin Kılıç – Rıdvan Yeşilırmak


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler