AKINCI’DAN GÜNDEME DAİR ÇARPICI AÇIKLAMALAR

AKINCI’DAN GÜNDEME DAİR ÇARPICI AÇIKLAMALAR
AKINCI’DAN GÜNDEME DAİR ÇARPICI AÇIKLAMALAR

D.BAKIR- Adalet ve Kalkınma partisi (Ak parti) Diyarbakır Milletvekili Aday Adayı Mustafa Akıncı, Türkiye ve Dünya gündemi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye’nin şer güçler tarafından kuşatılmak istendiğini belirten Ak parti Diyarbakır Milletvekili Aday Adayı Mustafa Akıncı, şunları söyledi:

‘Bu mukaddes kentin bağrından çıkmış birisi olarak, sorunlarımız genel hatlarıyla nelerdir, çözüm yolları nelerdir, elbette ki çok iyi biliyorum.

Herkesin fikir ve önerilerini almak, istişarelerde bulunmak, yani bir beyin fırtınası yaparak, olabildiğince en güzel ve mantıklı çözüm yolunu hayata geçirmek zaten hepimizin asli görevleri arasındadır.

Ancak burada esas dikkat edilmesi gereken husus, ülkemize ve milletimize hasmane duygular besleyen, fırsat buldukça her türlü kalleşliği yapabilecek kadar karakter yoksunu olan şer güçlere karşı uyanık ve dikkatli olmamız gerektiğidir.

 

NE GEZİ PARKI, NE 15 TEMMUZ HAİN DARBE PLANI, NE DE EKONOMİK YÖNDEN BİZİ TESLİM ALAMAYACAKLAR

Elbette ki, sorunlarımız vardır. Esasen büyümekte ve sürekli gelişmekte olan bir ülke olarak, unutmayalım ki, karşılanan her ihtiyaç, yeni bir ihtiyacı doğurur. Bu ihtiyaçların karşılanması için de maddi güç, insan unsuru, gerekli malzeme ve tabii ki zamana ihtiyaç vardır.

Bana sürekli ‘Akaryakıta zam var, döviz yükseliyor, gibi sorular soruluyor. Sen kalkıp bu partiyle mi hareket ediyorsun?’ deniyor. Değerli arkadaşlarım ülkenin onlarca sorunu var. Ben ‘Sorun yok!’ demiyorum ki.

Aksine sizin dahi gözden kaçırdığınız sorunlar var…
Bu sorunların çözümü için yine mevcut iktidarın başta kalması gerektiğini ve bu sorunların çözümünde aktif rol oynayabileceğimi söylüyorum. Zaten her şey güllük gülistanlık olsaydı, ne işim vardı!..
Kendi dertlerim zaten bana yetiyor.
Ama birilerinin değil hepimizin eli o taşın altında olmalıdır.
Ben refleksle değil; çözüm odaklı projelerle ‘BEN DE VARIM’ diyorum.

Öncelikle defalarca kez belirttiğim gibi, bu ülkenin tek sorunu LİYAKAT EKSİKLİĞİDİR. İŞ EHLİNE VERİLİRSE sorunlar çözüme kavuşur.
Vereceğim cevaplar da, sunacağım çözümler de bu eksende olacaktır.

Akaryakıt…
Evet gerçekten de halkı zorlayan rakamlarla sürekli akaryakıt fiyatları artıyor. Ama neden?.. Petrol varil fiyatı düşerken neden bizde akaryakıt fiyatları yükseliyor?

Petrol fiyatı düşerken oluşan kriz ortamı nedeniyle doların da fiyatı artıyor. Biz bunu göremiyoruz. Petrolün borsası ABD’de olduğu için Türkiye gibi petrol ithal eden ülkeler ithalatı dolar üzerinden yapıyor. Dolar da arttıkça petrolün düşen fiyatını dengelemiş oluyor. Petrol fiyatı yarı yarıya düşse de dolar artmaya devam ettikçe petrol ithal eden ülkelerde fiyatların ucuzlaması çok zor…
Vergilere gelince, akaryakıt vergisi Ak partiden önce de yüksekti. Ama bu ‘Böyle gelmiş, böyle gider’ anlamına da gelmemelidir. Çözüm yolları aranmalıdır ve partimiz doğru zamanda, doğru yerde, en hızlı ve en makul çözümü ortaya koyabilmelidir. Teorilerin pratikte ortaya konması için yeni ve uzun vadeli çözümler geliştirilmelidir.

Döviz yükseliyor…
Bunu inkâr etmek ya da bunun sorun olmadığını belirtmek, hakka ve halka nankörlük olur. Bu olayı anlayabilmek için, öncelikle döviz-siyaset, döviz-ihracat, döviz-turizm ve döviz-borsa ilişkisini çok iyi kavramalıyız.

Para piyasalarındaki kurların değişimi, piyasadaki reel kişilerin taleplerine göre şekillenir. Yani, hangi birimine talep daha çoksa kur, bu talep doğrultusunda şekillenir. Talepler doğrultusunda piyasalardaki paritenin (yani iki ülke parasının karşılıklı değerinin) değişmesi ile bir para birimi değer kazanırken diğer para birimi değerini kaybeder. Hangi para birimi için talep yüksekse o para biriminin değeri artar. Amerika ve Avrupa bizim aleyhimize bu kadar bloklaşmışken elbette bunu aşmak zorlu, sancılı ve uzun soluklu olacaktır…
Bir ülkenin iç piyasasında yeteri kadar döviz yoksa, dövizin fiyatı artar. Çünkü az miktardaki dövize talep çoktur. Yani, iç piyasadaki döviz ihtiyacı karşılanamıyorsa bu noktada döviz değer kazanmaya başlar. Dövizin ülkeye girişi üretim, ticaret ve turizmle olur.

Şimdi bu süreçte bu mümkün mü?
Kesinlikle hayır.
Onlarca KANLI BATI ÜLKESİ, ülkemizin aleyhine kampanyalar sürdürürken, bizim ihracat yapmamız ve turist ağırlamamız çok zor.

Ülkedeki yapay siyasî gerilimler ve muhalefetin ‘felaket tellallığı’ ülkenin para piyasalarını da yakından ilgilendiriyor. Ülkede yaşanan siyasî gerilimlerin borsayı olumsuz etkilemesi bir sonraki adımda döviz fiyatlarını etkiler. Ki muhalefet bunu bile bile algı operasyonu yapmaya devam ediyor. Ve böylece eksi değerlerde işlem gören borsa, döviz fiyatlarının artmasına neden olur.

Zorlu bir süreçteyiz…
Kabul edelim.
Yılan ısırığına karşı gözlerimizi de yumamayız, aspirinden de medet bekleyemeyiz!..
Yılan zehrinin şifasının yine yılan zehrinden (panzehir) olduğunu unutmayalım. Bunu ne için dediğimi izah edeceğim…

Uluslararası politik hamlelerimiz var. Bu ülkenin bekasına tehdit unsurlar var. Biz bunlarla mücadele ederken elbette ki kimse bizi rahat bırakmayacaktır. Buna karşın bize ekonomik yaptırımlarda bulunan güçleri de göremiyoruz. Anlayamıyoruz. “Erdoğan giderse her şey güzel olacak,” diyenler öfke ve nefret refleksiyle konuşuyor. Hiçbir mâkul ve gerçekçi çözümleri de yok!

‘Global Sermaye’ dediğimiz azmettirici güçler, bir şekilde döviz üzerinden akaryakıt başta olmak üzere birçok tüketim materyalleriyle bizi zora sokuyor. Bizim de bunlara karşı enstrümanlarımız olmalı. Yılan zehrine karşı yine ‘koynumuzda beslediğimiz yılan’ bize yarayabilir. (!) Şu an bazı noktalarda içerden ve dışarıdan sıkıntı yaşıyoruz ve belirli bir süre sabırla ve dirençle beklememiz gerekebilir.

Bu ülkenin parçalanmasını isteyenler, parayla (dövizle) bizi dövmeye devam edecekler…
Allah’ın izniyle, gardımızı almayı bırakıp sağ kroşe-sol kroşe ve (uppercut) aparkat ile düşmanlarımızı (knockout) nakavt edeceğimiz günler yakındır. Yılanın zehrinden panzehir yapılacak ve sonrasında yılanın başı ezilecektir İnşâAllah.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Değirmenci’den kurban bayramı mesajı Değirmenci’den kurban bayramı mesajı

Diyarbakır Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Cemil Değirmenci,

kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Değirmenci, mesajında, “Bayramlar birlik, dirlik ve kardeşlik, sevgi, saygı, dayanışma ve yardımlaşmadır. Bayramlar paylaşma, kucaklaşma ve barıştır. Bayramlar birliktir, dirliktir, kardeşliktir.

Bayramlar sevgidir, saygıdır. Bayramlar dayanışmadır, yardımlaşmadır, paylaşmadır. Bayramlar kucaklaşmadır, barıştır. Farklılıkların kucaklaşma olarak hayat bulduğu Diyarbakırımızda birlik, beraberlik ve barış içinde yaşıyoruz. Her görüşten ve her farklı kökenden insanı bünyesinde barındıran, mozaik bir kültürel zenginliğe sahip olan Diyarbakırımızda yaşadığımız bu güzel ortamın ülkemiz için de geçerli olabileceği günlere özlem duyuyoruz.

Umarım gencecik çocuklarımızın fikir katkılarıyla ülkemizin geleceğini planlayacağımız günler yakındır. Bu vesileyle içtenlikle kutlayacağımız Kurban Bayramı’nın, ayrıştırılmak istenen toplumumuzun birliğinin, bütünlüğünün sağlanmasına, kardeşliğimizin pekiştirilmesine ve barışa vesile olmasını diliyor, bütün vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı esenlik, huzur ve mutluluk dileklerimle kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum” dedi.

ASENA’DAN’DAN MÜBAREK KURBAN BAYRAM MESAJI ASENA’DAN’DAN MÜBAREK KURBAN BAYRAM MESAJI

Uzm. Dr. Muhammet Asena Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı, yayımladığı bayram mesajında Kurban Bayramı’nı karşılamanın manevi haz ve heyecanını milletçe yaşadıklarını ifade etti.

Uzm. Dr. Muhammet Asena Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, “Birlik ve beraberliğe, yardımlaşma ve dayanışmaya her zamankinden daha çok muhtaç olduğumuz bu dönemde mübarek Kurban Bayramı’nı karşılamanın manevi haz ve heyecanını milletçe yaşıyoruz” dedi.

Bayramların birbirimize olan sevgi ve saygıyı pekiştirmek, aramızdaki dayanışma ve birliği arttırmak, milli ve kültürel değerleri daha da yüceltmek açısından güzel bir vesile teşkil ettiğini dile getiren Asena, “Her bayram kırılan kalpleri tekrar kazanmak, burkulan yürekleri yeniden onarmak için bir fırsat olmanın yanında; anlamak, anlaşmak, dinlemek ve dokunmak için eşsiz bir imkan sunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Asena’nın mesajı şöyle:

“Kurban; cömertliktir. Kurban Bayramı; dayanışmadır, empatidir, yoksulların sevindirilmesidir; bu dünyada misafir olduğumuzun ruhumuza bir nakış gibi işlenmesidir. Ve her şeyden önemlisi, kurban kurbiyettir; Allah’a yaklaşmaktır.

Bayramlar, birlikte ve kardeşçe yaşamanın, milli-manevi değerlerimize sahip çıkmanın, karşılıklı saygı, sevgi ve yardımlaşmanın, paylaşma kültürünün değerini daha fazla idrak ettiğimiz günlerdir.

Cenab-ı Allah’tan (cc), kendisine sunulan tüm kurbanları dergah-ı uluhiyetinde kabul buyurmasını; kurbanları, hem Zat-ı Celal’ine, hem de birbirimize yakınlaşmamız için bir vasıta kılmasını; Kutsal topraklarda hac farizasını yerine getiren kardeşlerimizin de ibadetlerinin ve dualarının kabul olmasını; Mübarek Kurban Bayramı’nın başta memleketimiz ve ülkemiz olmak üzere tüm İslam alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.”

ENSARİOĞLU’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI ENSARİOĞLU’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI

Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Sağlık-Sen Diyarbakır şube başkanı Nurhak Ensarioğlu, Bayramın bütün insanlığa barış, huzur ve kardeşlik getirmesi temennisinde bulundu.

Sağlık-Sen Diyarbakır şube başkanı Nurhak Ensarioğlu, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bayramlar birlik, beraberlik, barış ve kardeşlik duygularının yoğunlaştığı müstesna günlerdir. Bayram, akraba, dost ve büyüklerimizin ziyaret edildiği, hastalara, kimsesizlere, yetimlere ve muhtaçlara yardım elinin uzatıldığı günlerdir. Kurban Bayramı dolayısıyla, kırgınlıkları, küskünlükleri bir kenara bırakarak, herkesle kucaklaşmalı, büyüklerimizi ziyaret edip, küçüklerimizi sevindirmeliyiz.

Kurban Bayramı’nın kardeşliğe, sevgiye ve dayanışmaya vesile olması temennisiyle, başta Diyarbakırlı hemşerilerim olmak üzere milletimizin ve tüm İslam Âleminin ve Tüm Sağlık Camiasının Mübarek Bayramını tebrik ediyor, tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum”

Fesih Atlı’dan Kurban Bayramı mesajı Fesih Atlı’dan Kurban Bayramı mesajı

Özatlı Gıda Şen Piliç Diyarbakır Bayisi İş adamı Fesih Atlı, Kurban Bayramı münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında, barış ve kardeşlik vurgusu yapan Fesih Atlı, bayramların insanlar arasındaki sevgi ve dostluk bağlarının pekişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine neden olduğunu kaydetti.

Özatlı Gıda Şen Piliç Diyarbakır Bayisi İş adamı Fesih Atlı, “Sevgi, saygı ve hoşgörünün simgesi olan bayramlar küslüklerin bittiği, büyük küçük herkesin ortak paydada buluştuğu özel günlerdir. Hepimizi yasa boğan olayların yaşandığı, her zamankinden çok daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günler geçiriyoruz.

Bayramlar, bir toplumda millet olmanın, omuz omuza olmanın, birlik ve beraberlik içinde yaşamanın, kuvvetlendiği günlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle dayanışma ruhunu kaybetmeden; hep birlikte sevgi, huzur, kardeşlik ve barış dolu nice bayramlar geçirmemiz dileğiyle Kurban Bayramımız kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Zaman’dan bayram mesajı Zaman’dan bayram mesajı

Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü Ferman Zaman, , Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda bayramların millet için kenetlenme, birlik ve beraberliğin temin edildiği günler olduğunu belirtti.

Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü Ferman Zaman,yayımladığı mesajında bayramların kardeşlik ruhunu pekiştirmeye, birlik ve beraberliğin arttırılmasına vesile olan günler olduğunu ifade etti. Zaman, mesajında “Toplumsal hayata bereket ve zenginlik katan bayramlar, milletimiz için kenetlenme, birlik ve beraberliğin temin edildiği günlerdir. Her bir menfi ve fevri yapılan davranışlardan uzaklaşmak, gönülleri birlikte maneviyata açmaktır” ifadesini kullandı.

Kurban Bayramının hayır getirmesini temenni eden Zaman’nın mesajında, “Bir zincirinin iki halkası gibi kenetlenen 81 milyonun garbı-şarkıyla; kuzeyi güneyiyle karşıladığı Kurban Bayramımızın hayırlar getirmesini temenni ederim. Komşusu açken tok yatmayı kabul etmeyen bir ümmetin evlatları olan bizler bugün Somali’de, Moritanya’da, Senegal’de, Filistin’de ve Suriye’de yardıma muhtaç dünyadaki tüm mazlum halkların yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Bir kez daha ulaşmanın tarifsiz bir sevincini yaşadığımız Kurban Bayramı çaresizlere çare, derde derman, yaraya merhem olmak için önemli bir fırsattır.

Cenab-ı Allah’tan, kendisine sunulan tüm kurbanları kabul buyurmasını, gönüllerimizi Hazret-i İbrahim ile Hazret-i İsmail teslimiyeti ve kurban bereketi ile müzeyyen ve rana kılmasını, ülkemizin muhafaza ve müdafası için cenk yollarının tozunu yutan Mehmetçiklerimizi muzaffer kılmasını, milletimizin birlik ve beraberliğine gölge düşürenleri kahır eylemesini, Kutsal topraklarda Hac vazifesini yerine getiren kardeşlerimizin de ibadet ve dualarını kabul etmesini niyaz ederim.

Bu duygu ve düşüncelerimle, milletimizin aynı zamanda Tüm İslam Alemi’nin mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik eder; refah, mutlu, sükunetli ve afiyetli bir bayram geçirmenizi Allah’tan temenni ederim” denildi.

İşadamı Süleyman Ergin’den Kurban Bayram mesajı İşadamı Süleyman Ergin’den Kurban Bayram mesajı

Sur Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Süleyman Ergin, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İşadamı Süleyman Ergin, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Zilhicce ayının onuncu günü başlayarak dört gün boyunca devam eden ve İslam dini gereğince kurban kesilerek yoksullara dağıtılan Müslümanların dini bayramımızdır. Kurban Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasını kazanmak niyetiyle kurban edilen hayvan demektir. Rabbim İbrahim (a.s.) teslimiyeti, İsmail (a.s.) sadakatine bizleri muvaffak etsin, Kurban Bayramımızı zulüm altındaki Müslümanların kurtuluşuna ve ümmetin birliğine vesile kılsın, “Bayramlar vardı ülkemde, sevincin, mutluluğun paylaşmanın ve hatırlamanın doruğa çıktığı günlerdi.

Dilerim Ulusumuz tekrar bu güzel günlere kavuşsun ve ülkemizin yüreğindeki yangın sonsuza dek sönsün; birlik, beraberlik ve güven içinde nice bayramlar görelim.” Bütün vatandaşlarımızın yüreğindeki yangın sonsuza dek sönsün; birlik, beraberlik ve güven içinde nice bayramlar görelim.” Bütün vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı esenlik, huzur ve mutluluk dileklerimle kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum” dedi.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler

Web Tasarım : Diyarbakır Online, Gsm : 0532 179 7105