ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER VE İZLEME PROJESİ

ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER VE İZLEME PROJESİ
ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER VE İZLEME PROJESİ

D.BAKIR- Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Mili Parklar 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır İl Şube Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği ‘Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi Diyarbakır İli Çalıştay ve İzleme Eğitimi’ oldukça geniş bir katılımla yapıldı.

 Eğitim Toplantısı Merkez Yenişehir İlçesi Büyükşehir Belediyesi yanında bulunan bir otelde yapıldı. Eğitim toplantısına İlimiz Vali Yardımcısı Mesut Gazi Ambarcı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlülüğü 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Mili Parklar 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar şube Müdürü Erdal Seven Diyarbakır Şube Müdürlüğü Eğitim görevlileri, Akademisyenler, Müdürlük çalışanları, bazı kamu kurum ve kuruluşların müdür ve yetkilileri,yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ve kalabalık bir davetli topluğu katıldı.

Eğitim öncesi açıklamalarda bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Diyarbakır 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç şunları söyledi:
‘Ulusal Biyolojik Çeşitliliği’nin, İlimiz, Bölgemiz ve bütün ülkemiz açısından ne derece büyük bir öneme sahip olduğu hepimizin malumu.
Biyolojik çeşitlilik yeryüzü için olduğu kadar her ülke için de ayrı ayrı doğal kaynak zenginliğidir. Ülkelerin ekonomileri doğal kaynaklara dayandığı için söz konusu zenginliklerin korunması ve geliştirilmesi hayati önem taşır.

Ülkemiz, biyolojik çeşitlilik açısından dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Türkiye; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişme noktasında bulunması, olağanüstü zengin topografik ve iklimsel yapıya sahip olması, üç kıtanın tarihi göç yolları üzerinde yer alması nedeniyle oldukça zengin bir Biyolojik çeşitliliğe sahiptir.
Ülkemizin sahip olduğu biyolojik zenginliğimizin ortaya konulması ve korunması maksadıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı,  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce ‘’Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’’hazırlanmış ve 2013 yılında çalışmalara başlanılmıştır. Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan Sivas ve Tunceli İllerimizde çalışmalar 2013 yılında başlatılmış olup, envanter işi bitmiş, izleme işi devam etmektedir.

Diyarbakır İlimizde 20.06.2016 yılında Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi işi ihalesi yapılmış, 2018 yılında Envanter çalışması tamamlanarak, izleme işine devam edilecektir. Benzer çalışmalar, Bölge Müdürlüğümüze bağlı diğer dört İlde de devam etmektedir. Proje bitiminde Bölgemizin Biyolojik Çeşitlilik Haritası ortaya çıkarılacaktır.
Ülkemizin sahip olduğu genetik, tür, habitat ve ekosistem çeşitliliğine yönelik bu değerlerinin ortaya konulması, büyük önem arz etmektedir. Envanter ve izleme çalışmalarının, bu değerlerin ülkemiz mirasına kazandırılması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında çok önemli bir çalışmadır. Türkiye’de bilimsel ilk çalışma 1965-1988 yılları arasında Edinburgh Üniversitesi’nde Devis tarafından yapılmış ve Flora of Turkey and The East Aegean Islands adıyla 9 cilt yayınlanmış ve hala en yaygın kullanılan literatürdür.

Bu proje tamamlandığında, veriler Nuh’un Gemisi Biyolojik Çeşitlilik Veritabanı sistemine girilecek ve Türkiye biyo-coğrafyasındaki canlı türlerine ait gözlem verilerinin toplandığı herkese açık İnternet tabanlı ulusal biyo-çeşitlilik veritabanı oluşturulacak ve böylece Ülkemiz için büyük bir eksiklik giderilmiş olacaktır.
Bu çalışma ile, Diyarbakır İlimiz 125 paftaya bölünmüş olup, yapılan tespitlerimiz sonucunda şu bilgiler elde edilmiştir:
Flora Bitki Türü Endemik 70 farklı tane olup, Takson Bitki Türü ise 1148 tanedir. Ancak 408’i yeri tespit edilip, kayıt altına alınmıştır.
Tohumsuz Bitkiler 110 tür olmakla beraber, omurgasız hayvanlar ise bitki dışında kalan kısımlarda 343 Takson Bitkisi bulunmaktadır.
Sürüngen bitkisi için ise Diyarbakır’da 3 yeni tür ilave edilmiştir.

Bununla birlikte Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz tarafından, Tür Koruma Eylem Planları, Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Ulusal Geleneksel Bilginin Kayıt Altına Alınması, Pilot Projesi, Doku Kültürü ve Sera, Yaban Hayatı Tanıtım ve Gözlem Merkezi, Biyolojik Çeşitlilik Eğitimleri yaptığımız faaliyetlerdendir.
Projenin Diyarbakır’a ve Bölgemize hayırlı olmasını temenni eder, bu projenin hayata geçmesinde emeği geçen başta sayın bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere, Sayın Genel Müdürümüze, Genel Müdürlük, Bölge ve İl Şube Müdürlüğü çalışanlarımız olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılarımı sunarım.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Değirmenci’den kurban bayramı mesajı Değirmenci’den kurban bayramı mesajı

Diyarbakır Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Cemil Değirmenci,

kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Değirmenci, mesajında, “Bayramlar birlik, dirlik ve kardeşlik, sevgi, saygı, dayanışma ve yardımlaşmadır. Bayramlar paylaşma, kucaklaşma ve barıştır. Bayramlar birliktir, dirliktir, kardeşliktir.

Bayramlar sevgidir, saygıdır. Bayramlar dayanışmadır, yardımlaşmadır, paylaşmadır. Bayramlar kucaklaşmadır, barıştır. Farklılıkların kucaklaşma olarak hayat bulduğu Diyarbakırımızda birlik, beraberlik ve barış içinde yaşıyoruz. Her görüşten ve her farklı kökenden insanı bünyesinde barındıran, mozaik bir kültürel zenginliğe sahip olan Diyarbakırımızda yaşadığımız bu güzel ortamın ülkemiz için de geçerli olabileceği günlere özlem duyuyoruz.

Umarım gencecik çocuklarımızın fikir katkılarıyla ülkemizin geleceğini planlayacağımız günler yakındır. Bu vesileyle içtenlikle kutlayacağımız Kurban Bayramı’nın, ayrıştırılmak istenen toplumumuzun birliğinin, bütünlüğünün sağlanmasına, kardeşliğimizin pekiştirilmesine ve barışa vesile olmasını diliyor, bütün vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı esenlik, huzur ve mutluluk dileklerimle kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum” dedi.

ASENA’DAN’DAN MÜBAREK KURBAN BAYRAM MESAJI ASENA’DAN’DAN MÜBAREK KURBAN BAYRAM MESAJI

Uzm. Dr. Muhammet Asena Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı, yayımladığı bayram mesajında Kurban Bayramı’nı karşılamanın manevi haz ve heyecanını milletçe yaşadıklarını ifade etti.

Uzm. Dr. Muhammet Asena Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, “Birlik ve beraberliğe, yardımlaşma ve dayanışmaya her zamankinden daha çok muhtaç olduğumuz bu dönemde mübarek Kurban Bayramı’nı karşılamanın manevi haz ve heyecanını milletçe yaşıyoruz” dedi.

Bayramların birbirimize olan sevgi ve saygıyı pekiştirmek, aramızdaki dayanışma ve birliği arttırmak, milli ve kültürel değerleri daha da yüceltmek açısından güzel bir vesile teşkil ettiğini dile getiren Asena, “Her bayram kırılan kalpleri tekrar kazanmak, burkulan yürekleri yeniden onarmak için bir fırsat olmanın yanında; anlamak, anlaşmak, dinlemek ve dokunmak için eşsiz bir imkan sunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Asena’nın mesajı şöyle:

“Kurban; cömertliktir. Kurban Bayramı; dayanışmadır, empatidir, yoksulların sevindirilmesidir; bu dünyada misafir olduğumuzun ruhumuza bir nakış gibi işlenmesidir. Ve her şeyden önemlisi, kurban kurbiyettir; Allah’a yaklaşmaktır.

Bayramlar, birlikte ve kardeşçe yaşamanın, milli-manevi değerlerimize sahip çıkmanın, karşılıklı saygı, sevgi ve yardımlaşmanın, paylaşma kültürünün değerini daha fazla idrak ettiğimiz günlerdir.

Cenab-ı Allah’tan (cc), kendisine sunulan tüm kurbanları dergah-ı uluhiyetinde kabul buyurmasını; kurbanları, hem Zat-ı Celal’ine, hem de birbirimize yakınlaşmamız için bir vasıta kılmasını; Kutsal topraklarda hac farizasını yerine getiren kardeşlerimizin de ibadetlerinin ve dualarının kabul olmasını; Mübarek Kurban Bayramı’nın başta memleketimiz ve ülkemiz olmak üzere tüm İslam alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.”

ENSARİOĞLU’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI ENSARİOĞLU’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI

Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Sağlık-Sen Diyarbakır şube başkanı Nurhak Ensarioğlu, Bayramın bütün insanlığa barış, huzur ve kardeşlik getirmesi temennisinde bulundu.

Sağlık-Sen Diyarbakır şube başkanı Nurhak Ensarioğlu, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bayramlar birlik, beraberlik, barış ve kardeşlik duygularının yoğunlaştığı müstesna günlerdir. Bayram, akraba, dost ve büyüklerimizin ziyaret edildiği, hastalara, kimsesizlere, yetimlere ve muhtaçlara yardım elinin uzatıldığı günlerdir. Kurban Bayramı dolayısıyla, kırgınlıkları, küskünlükleri bir kenara bırakarak, herkesle kucaklaşmalı, büyüklerimizi ziyaret edip, küçüklerimizi sevindirmeliyiz.

Kurban Bayramı’nın kardeşliğe, sevgiye ve dayanışmaya vesile olması temennisiyle, başta Diyarbakırlı hemşerilerim olmak üzere milletimizin ve tüm İslam Âleminin ve Tüm Sağlık Camiasının Mübarek Bayramını tebrik ediyor, tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum”

Fesih Atlı’dan Kurban Bayramı mesajı Fesih Atlı’dan Kurban Bayramı mesajı

Özatlı Gıda Şen Piliç Diyarbakır Bayisi İş adamı Fesih Atlı, Kurban Bayramı münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında, barış ve kardeşlik vurgusu yapan Fesih Atlı, bayramların insanlar arasındaki sevgi ve dostluk bağlarının pekişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine neden olduğunu kaydetti.

Özatlı Gıda Şen Piliç Diyarbakır Bayisi İş adamı Fesih Atlı, “Sevgi, saygı ve hoşgörünün simgesi olan bayramlar küslüklerin bittiği, büyük küçük herkesin ortak paydada buluştuğu özel günlerdir. Hepimizi yasa boğan olayların yaşandığı, her zamankinden çok daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günler geçiriyoruz.

Bayramlar, bir toplumda millet olmanın, omuz omuza olmanın, birlik ve beraberlik içinde yaşamanın, kuvvetlendiği günlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle dayanışma ruhunu kaybetmeden; hep birlikte sevgi, huzur, kardeşlik ve barış dolu nice bayramlar geçirmemiz dileğiyle Kurban Bayramımız kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Zaman’dan bayram mesajı Zaman’dan bayram mesajı

Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü Ferman Zaman, , Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda bayramların millet için kenetlenme, birlik ve beraberliğin temin edildiği günler olduğunu belirtti.

Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü Ferman Zaman,yayımladığı mesajında bayramların kardeşlik ruhunu pekiştirmeye, birlik ve beraberliğin arttırılmasına vesile olan günler olduğunu ifade etti. Zaman, mesajında “Toplumsal hayata bereket ve zenginlik katan bayramlar, milletimiz için kenetlenme, birlik ve beraberliğin temin edildiği günlerdir. Her bir menfi ve fevri yapılan davranışlardan uzaklaşmak, gönülleri birlikte maneviyata açmaktır” ifadesini kullandı.

Kurban Bayramının hayır getirmesini temenni eden Zaman’nın mesajında, “Bir zincirinin iki halkası gibi kenetlenen 81 milyonun garbı-şarkıyla; kuzeyi güneyiyle karşıladığı Kurban Bayramımızın hayırlar getirmesini temenni ederim. Komşusu açken tok yatmayı kabul etmeyen bir ümmetin evlatları olan bizler bugün Somali’de, Moritanya’da, Senegal’de, Filistin’de ve Suriye’de yardıma muhtaç dünyadaki tüm mazlum halkların yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Bir kez daha ulaşmanın tarifsiz bir sevincini yaşadığımız Kurban Bayramı çaresizlere çare, derde derman, yaraya merhem olmak için önemli bir fırsattır.

Cenab-ı Allah’tan, kendisine sunulan tüm kurbanları kabul buyurmasını, gönüllerimizi Hazret-i İbrahim ile Hazret-i İsmail teslimiyeti ve kurban bereketi ile müzeyyen ve rana kılmasını, ülkemizin muhafaza ve müdafası için cenk yollarının tozunu yutan Mehmetçiklerimizi muzaffer kılmasını, milletimizin birlik ve beraberliğine gölge düşürenleri kahır eylemesini, Kutsal topraklarda Hac vazifesini yerine getiren kardeşlerimizin de ibadet ve dualarını kabul etmesini niyaz ederim.

Bu duygu ve düşüncelerimle, milletimizin aynı zamanda Tüm İslam Alemi’nin mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik eder; refah, mutlu, sükunetli ve afiyetli bir bayram geçirmenizi Allah’tan temenni ederim” denildi.

İşadamı Süleyman Ergin’den Kurban Bayram mesajı İşadamı Süleyman Ergin’den Kurban Bayram mesajı

Sur Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Süleyman Ergin, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İşadamı Süleyman Ergin, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Zilhicce ayının onuncu günü başlayarak dört gün boyunca devam eden ve İslam dini gereğince kurban kesilerek yoksullara dağıtılan Müslümanların dini bayramımızdır. Kurban Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasını kazanmak niyetiyle kurban edilen hayvan demektir. Rabbim İbrahim (a.s.) teslimiyeti, İsmail (a.s.) sadakatine bizleri muvaffak etsin, Kurban Bayramımızı zulüm altındaki Müslümanların kurtuluşuna ve ümmetin birliğine vesile kılsın, “Bayramlar vardı ülkemde, sevincin, mutluluğun paylaşmanın ve hatırlamanın doruğa çıktığı günlerdi.

Dilerim Ulusumuz tekrar bu güzel günlere kavuşsun ve ülkemizin yüreğindeki yangın sonsuza dek sönsün; birlik, beraberlik ve güven içinde nice bayramlar görelim.” Bütün vatandaşlarımızın yüreğindeki yangın sonsuza dek sönsün; birlik, beraberlik ve güven içinde nice bayramlar görelim.” Bütün vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı esenlik, huzur ve mutluluk dileklerimle kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum” dedi.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler

Web Tasarım : Diyarbakır Online, Gsm : 0532 179 7105