Nevzat Bingöl yazdı: Suriye’de Neler Oluyor?

Nevzat Bingöl yazdı: Suriye’de Neler Oluyor?
Nevzat Bingöl yazdı: Suriye’de Neler Oluyor?

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump’un “Suriye’den çekiliyoruz” açıklamasıyla başladı her şey. “5 bin tır dolusu ağır silah”  verdiği, stratejik müttefikimiz dediği, Türkiye’ye değiştiği YPG’yi terk mi ediyordu Amerika?

Kaynak: Nevzat Bingöl yazdı: Suriye’de Neler Oluyor?

Soğukkanlı ve doğru analiz etme yerine, duygularını realite zanneden Türk basını ve stratejik düşünce merkezlerinde, genellikle olduğu gibi yine yanılgıyla, bilgisizlik ve öngörüsüzlükle bir bayram havası esiyordu. “Amerika ve batı; Türkiye’nin baskılarına dayanamamıştı” zafer çığlıkları atılıyordu.

Gerçekten de öyle miydi?

Amerika’da liderler yerine sistemler vardır. Gelen lider ne kadar güçlü olursa olsun günlük politikalar uygulamaz, sistemin hazırladığı elli-yüz yıllık programları uygular. Bu nedenle de Trump’un aldığı gibi görünen karar bir strateji değil taktiksel “çekilme”dir.

Amerika bunca yıldır yerleşmeye çalıştığı Ortadoğu’dan, özellikle de Rusya’nın sıcak denizlere indiği, üsler kurduğu Suriye’den neden çekilsin?

Tam da İran’a ambargo uygulamışken, Suriye üzerinden Akdeniz’e ulaşarak ve İsrail sınırına dayanan İran’a Suriye’yi neden terk etsin?

Suriye savaşı maliyetini Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkelerine ödetmeyi kabul ettirmişken, Suriye’yi neden terk etsin?

Bu soruları daha da çoğaltarak alt alta yazdığımızda bu çekilmenin Türk basını ve stratejik düşünce kuruluşlarının gördüğü gibi pek de inandırıcı gelmediğini görebiliriz.

Peki, ne oluyor?

Amerika ve batının enerji ihtiyacı var bu enerjinin elde edilebileceği yer de Ortadoğu. Şangay beşlisi ve İran’ın enerji yolları üzerindeki hâkimiyeti batının enerji güvenliğini tehlikeye soktu, Rusya ve İran’a bağımlı hale getirdi. Rusya’nın doğal gaz aracılığıyla Avrupa’yı tehdit etmesi ve aynı dönemde Ukrayna’da gazı keserek rejimi değiştirmesi batıyı endişelendirdi.

2007 yılında yazdığım bir makalede “Amerika Musul-Kerkük ve Kürdistan’da yeni bulunan doğal gaz ve petrolleri Suriye üzerinden Akdeniz’e taşıyarak bu tehdidi bertaraf etmek istiyor. Bunun için de önce Irak’ın kuzeyinde bağımsız bir Kürdistan kuracak sonra da Kürtlerin yaşadığı Suriye’nin kuzeyinde bir ayaklanma başlatarak bu bölgeyi de bağımsız Kürdistan’a bağlayarak gaz ve petrolü Lazkiye’nin kuzeyinde (İdlib) Akdeniz’e taşıyacak” demiştim.

Amerika Türkiye’nin İncirlik kozuna karşılık ve alternatif olarak, Erbil’in hemen kuzeyinde Harir bölgesinde büyük bir havalimanı ve üs inşa ederek hizmete soktu. Özellikle İran’a da yakın olması nedeniyle bu askeri üssün önemi ortaya çıkmaktadır. Büyük operasyonlara buradan askeri müdahaleleri yapabilir.

Türkiye önce bu projeye Suriye’de rejim değişikliğini hedef alarak, bilerek veya bilmeyerek içinde yer aldı, yabancı İslamcı grupların Esat’a karşı savaşına sempatiyle baktı ancak daha sonra Rusya ve İran’la ittifaka girerek “Suriye’nin toprak bütünlüğüne tehdit, Türkiye’nin bekasına tehdittir” şiarına döndü.

Ancak sahada kartlar dağıtılmış, görevler taksim edilmişti. Muhtemelen Rusya 1918 yılında vazgeçip deşifre ettiği yeni bir Sykes-Picot antlaşmasıyla istediği “Akdeniz’e inme ve üs kurma” gayesine ulaşmıştı. Bu anlamda Rusya’nın stratejik bir müttefik olabilme ve güvenilirliği tartışılmalıdır.

Rusya bu tavizler karşılığında da YPG’nin kontrolündeki bölgelerin güvenliğini Suriye hükümetince sağlaması ve akabinde de ÖSO ve İdlip bölgesinde yoğunlaşan cihadist gruplara karşı YPG takviyeli Rejim güçleri operasyonuna destek sağlayabilir. Bir süre sonra da Afrin, Cerablus ve el Bab bölgelerinde Türkiye ile rejim güçleri karşı karşıya getirilebilir.

Amerika çekilirken Türkiye’ye İŞİD’i yok etme tuzağını verdi, Türkiye’nin bu görevi yerine getiremediği iddiası üzerine yapılacak İdlib operasyonuna destek sunarak Kuzey Suriye topraklarında yeniden aktif rol alabilir, uçuşa yasak bölge ilan edebilir.

Amerika’ya kafa tutarız, Rusya’yı dize getiririz hamasetlerine Çinli stratejist Yang Sheng, “Türkiye, sınırlı gücüyle ABD, Rusya ve Çin arasında oyun oynamak konusunda dikkatli olmalıdır. Gücünün ötesinde bir oyuna girmesi, zarar görmesiyle sonuçlanabilir” sözleriyle karşılık veriyordu.

Bu anlamda bölgede Kürtleri kaybeden Türkiye, olası bir operasyonda Suriye’deki aşiretlerden de beklediği dostluğu göremeyebilir, tek başına kalabilir. Bu durum beraberinde başka bazı güvenlik sorunlarını da yaşatabilir.

Ülkelerin dış politikaları duygusallık ve düşmanlıklar üzerine kurulduğunda, iletişim kanalları kapatıldığında, yanlışa düşmeleri ve yalnızlaşabileceği sonucunu da iyi hesap etmelidir.

Dizilerle, hamasetle diri tutulmaya çalışılan duygular ters dönünce yüz yıllar süren bir psikolojik yıkıma neden olabilir. Onun için yol yakınken dış politika yeniden gözden geçirilmeli, sistemden nemalanan basın-yayın ve stratejik düşünce kuruluşlarının gazına gelmeden alternatifler ortaya konarak hareket edilmeli ve en kötü senaryoya hazırlıklı olunmalıdır.

Kaynak: Nevzat Bingöl yazdı: Suriye’de Neler Oluyor?UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Diyarbakır’dan Yemen’e 261 bin 665 TL yardım Diyarbakır’dan Yemen’e 261 bin 665 TL yardım

Diyarbakır İHH İnsani Yardım Derneği, kentte 261 bin 665 TL yardım toplanarak Yemen’e gönderildi

Diyarbakır İHH İnsani Yardım Derneği, kent merkezi ve ilçelerinde üniversite, lise gibi birçok yerde yapılan kermeslerden ve bireysel bağışlardan toplam 261 bin 665 TL toplayarak Yemen’e yolladı. Dernek Başkanı Veysi Çiçekli, kurulduğu günden bu yana nerede olursa olsun yardıma muhtaç durumda olan mazlum, mağdur ve yetimin yanlarında olduklarını belirtti. 

8 yıldır devam etmekte olan Suriye’deki savaşta mazlumlara her zaman destek olduklarını anlatan Çiçekli, “Şimdiye dek 40 tır yardım malzemelerini kamplarda zor şartlarda yaşamına devam eden kardeşlerimize ulaştırdık. Şu anda insani krizin en had sahada olan Yemen’e yönelik insani yardım çalışmalarımızı son surat devam ediyoruz. 

Bu çerçevede Diyarbakır il ve ilçelerinde, üniversitede, liselerde kermes ‘Hayır Çarşısı’ bireysel bağışlarla toplanan miktar 261 bin 665 TL’dir. Bu çalışmalarda duyarlı STK’lardan Diyarbakır İHH, İhvander, Bilgi-Der Vakfı, TÜGVA, üniversitedeki kulüplerden Genç İHH, Yeniler, Düşünce Hizmet, Medeniyet, Diyarbakır Uluslararası Öğrenciler (UDEF) hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Hayırlı çalışmalarının devamını diliyoruz” dedi.

Nihat Hatipoğlu sessizliğini bozdu Nihat Hatipoğlu sessizliğini bozdu

Ekranların sevilen yüzü nihat hatipoğlun ‘dan çarpıcı açıklamalar geldi başta Kendisini bu göreve atayanlara teşekkür ederken daha sonra kendisini haksız yere eleştirenlere kendisini zor duruma düşürmek için yalan yanlış paylaşımlarda bulunanlara ise bakın nasıl çok sert bir tepki gösterdi.

 Reisi cumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesine Rektörlüğü’ne atanan Hatipoğlu dikkat çeken izahlarda bulundu. İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, rektörlük görevine atanmasının hemen peşinden sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. Hatipoğlu paylaşımlarına teşekkür ederek başlarken hemen peşinden yaptığı paylaşımlarda kendisini tenkit edenlere, bu göreve getirilmesine reaksiyon gösterenlere sert çıktı. 

İşte ATV ekranlarından canlı yayında sohbetler tertip eden, isimi belediye başkan adayları arasında geçen ve son olarak ise Erdoğan tarafından Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesine Rektörlüğü’ne atanan Nihat Hatipoğlu Twitter hesabından şu paylaşımlarda bulundu: 

1-Rektör’lük görevine atanmamdan dolayı, memnuniyet ve tebriklerini ileten akademisyenlere, yurttaşlara ve izleyicilerime saygılarımı iletiyorum. Bu görevin halkın nazarında bu kadar büyük bir memnuniyet oluşturmuş olması beni filhakika onurlandırdı. Üniversitemiz ilmi. 

2- Faaliyetlerin, ufuk açıcı atılımların ve birleştirici dini hassasiyetlerin; çağımıza cevaplayacak tarzda irfan, akıl, yürek ve bilimle harmanlanacağı bir merkez olacaktır. Yüzyılın gerektirdiği bilimsel hamleleri bu ülkenin evlatları muvaffak olacaktır. Yeter ki güvenelim, fırsat verelim.

AK Parti’nin Kayapınar adayı Avukat Cevdet Nasıranlı AK Parti’nin Kayapınar adayı Avukat Cevdet Nasıranlı

31 Mart 2019’da gerçekleşecek yerel seçimlere kısa bir zaman kala AK Parti Diyarbakır ilçe adaylarını açıkladı. Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir çok aday adayı arasında en dikkat çeken isim olan başarılı genç avukat Cevdet Nasıranlı AK Parti’nin Kayapınar Belediye Başkan Adayı gösterildi.

31 Mart 2019’da gerçekleştirilecekolan yerel seçimlere sayılı günler kala partiler adaylarını açıklamaya başladı. AK Parti bir çok il ve ilçede adaylarını açıklarken Diyarbakır’da da heyecanlı bekleyiş son buldu. Bir çok başarılı siyasetçinin aday gösterildiği Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesine de yine partiye gönül vermiş bir isime yer verildi. AK Parti’nin Kayapınar Belediye Başkan Adaylığına avukat Cevdet Nasıranlı aday gösterildi. 

Diyarbakır’da tanınmış bir avukat olan ve 10 yıldır başarılı davalara imza atan Avukat Cevdet Nasıranlı’nın aday gösterilmesi Kayapınar’da sevinçle karşılanırken, sosyal medyadan da kendisine destek ve tebrik mesajları yağdı. Kayapınarlı vatandaşların en çok aday olmasını istedikleri Nasıranlı 2014 yılında yapılan yasal düzenlemede uyuşturucu, tefecilik, çocuklara yönelik cinsel istismar ve hırsızlık konusularındaki yasal boşlukların düzenlemesi konusunda rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunarak bu konuda düzenlemeler yapılmasını sağladı. 

Avukat Cevdet Nasıranlı kimdir? 

1980 Diyarbakır doğumlu olup İlkokul ortaokul ve liseyi Diyarbakır’da okuyup üniversiteyi de Yakın Doğu Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra tekrar Diyarbakır’a yerleşen Avukat Cevdet Nasıranlı yaklaşık on yıldır Diyarbakır’da avukatlık yapmakta. Nasıranlı Avukatlığının yanı sıra AK Parti teşkilatlarında çeşitli görevler almış bir çok STK’da kuruculuk, yönetim ve üyelik faaliyetlerinde bulunmuştur. Şu anda da halen aktif olarak ASKON Diyarbakır Şube başkanlığını yapan Avukat Cevdet Nasıranlı, özellikle başta bu toplumda büyük yaralar açmış uyuşturucu noktasında ciddi çalışmalar olmuş ve bunun yanında ekonomik anlamda girdapların aşılması için sürekli çözüm önerilerinde bulunmuş aktif bir kişiliktir. 

HABER:YILMAZ ACU

Cenaze yolunda trafik kazası: 3 yaralı Cenaze yolunda trafik kazası: 3 yaralı

Diyarbakır’da ölen akrabalarının cenazesine yetişmeye çalışan şahısların bulunduğu araç kaza yaptı.

Diyarbakır’da ölen akrabalarının cenazesine yetişmeye çalışan şahısların bulunduğu araç kaza yaptı. Kazada araç içinde bulunan 3 kişi cenazenin bulunduğu hastaneye ağır yaralı olarak gitti, 1 kişi hafif sıyrıklarla kazayı atlattı.

Kaza, Diyarbakır 50 metrelik yol üzerinde meydan geldi. Edinilen bilgilere göre, 20 AR 060 plakalı otomobil sürücüsü A.E. akrabasının öldüğünü duyunca hastaneye gitmek için 3 kuzeniyle yola çıktı. İddiaya göre A.E. telefonu çaldığı esnada sessize almak için telefonu cebinden çıkartırken bir anlık dalgınlıkla kavşağı fark etmedi. Aniden direksiyonu kıran A.E. kontrolü kaybederek refüje vurdu. Refüje çarpan otomobil 5 takla attı. Otomobil sürücüsü A.E. emniyet kemeri taktığı için kazayı hafif sıyrıklarla atlatırken yanında bulunan 3 kişi ağır yaralandı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. İlk müdahalelerinin ardından yaralılar Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Emniyet ekipleri olayla ilgili inceleme yaparken, araç çekici yardımıyla kaldırıldı.

AK Parti Bağlar ilçe teşkilatı hasta ziyaretlerini sürdürüyor AK Parti Bağlar ilçe teşkilatı hasta ziyaretlerini sürdürüyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Başkanlığı tarafından başlatılan evlerde hasta ziyareti devam ediyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Başkanlığı tarafından başlatılan evlerde hasta ziyareti devam ediyor.

AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Erkan Gezer’in talimatları ile yürütme ve yönetim kurulu ile mahalle temsilcilerinden oluşan heyet mahallelerde tespit edilen hastaları evlerinde ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinliyor. Heyet, Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesinde tespit edilen hastaları evlerinde ziyaret ederek yaşadıkları sıkıntıları dinledi. Hastaları teker teker evlerinde ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini ileten AK Parti Bağlar heyeti, sıkıntıları da dinleyerek çözümü konusunda destek oluyor.

AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Erkan Gezer, ilçedeki bütün vatandaşların sorunlarına önem verdiklerini ve imkanlar nispetinde bu sorunları çözmeye çalıştıklarını söyledi. Gezer, “İlçe başkanlığı tarafından oluşturduğumuz bir heyet tespit edilen hastaları evlerinde ziyaret ediyor. Bu heyetimiz evlere gidip hastalarımızla görüşüyor. Hastalarımızın sorun ve sıkıntılarını dinliyoruz. Bu sorun ve sıkıntıları da çözmek için ilgili makamlarla görüşüyoruz. Böylelikle hasta yatağında yatan vatandaşlarımızın ayağına giderek varsa bir sorunu bunu çözüyoruz. Bütün mahallelerimizdeki hastaları evlerinde ziyaret etmeye devam edeceğiz” dedi.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler