“İş Kadınları Meclisi ile çözüme ortağız’’

“İş Kadınları Meclisi ile çözüme ortağız’’
“İş Kadınları Meclisi ile çözüme ortağız’’

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) 16 .İmalatçılar grubu Yeşil liste adayı İş Kadını Nevin il, adaylığını açıklayarak basına yazılı mesajı yayımladı.

 

TOBB’un aldığı kararla ve 2017 Ekim ayında yapılması gereken Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri 14.04.2018 de gerçekleşecek. Bu sürede oluşturlan BİRLİKTE DİYARBAKIRIZ, BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ Platformu YEŞİL Liste olarak çalışmalarına büyük heyecan ve disiplinle devam ediyor. Yine bu sürede platformun projelerinden biri olan İş Kadınları Meclisi de kamuoyunda ilgiyle karşılandı. Ancak kafalarda oluşan soruları da cevaplamak gerek. Diyarbakır’da kadın istihdamını ve girişimciliğini geliştirmek için kurulan kadın dernekleri var. TOBB Kadın girişimciler kurulu da kadın girişimcileri bir araya getiriyor. Ama diğer işveren örgütlerinde, sivil toplum kuruluşlarında ve Ticaret ve Sanayi Odası gibi kuruluşlarda kadınlar neredeyse yok denecek kadar az. Kadınların girişimciliği geliştirmek ve istihdamı artırmak için farklı kuruluşlar ve kadın dernekleri çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalar bir araya getirilmediği için etkileri zayıf ve parçalı oluyor. Kadınların ekonomik alana katılımı için çalışan yapıların, kişilerin çalışmalarını birleştirmesi daha iyi sonuçlar yaratabilir.

Aynı zamanda kadın derneklerinin yaşadıkları bütçe sorunları Odalar gibi kurumlar ile ortaklaşmaları ile de aşılabilir. Kadın meclisi bu işbirliğini ve kadınlara yönelik ilde yürütülen çalışmaların birlikteliğini, etkileşimini sağlayacak bir yapı. Tüm çalışmaların kadın meclisinden çıkması düşünülmüyor elbette. Her yapının kendi özgün çalışmaları var. Ama bir araya gelmeleri, çalışmalarını güçlendirmeleri ve daha iyi sonuçlar elde etmelerini sağlayacak bir alan oluşturulması lazım. Kadınların ekonomiye katılımı, görünürlüğü ve ekonomik alanda temsiliyetinin sağlanmasında kadın girişimcilerin çalışmaları oldukça önemli.Sosyal projeler geliştirmeleri, kadınları bir araya getirmeleri kadınları güçlendiren çalışmalar… Ancak ekonominin farklı alanlarında çalışan kadınlar, kadın uzmanlar, akademisyenler de var. Kadınların farklı iş kollarındaki bu tür deneyimlerini de bir araya getirmek hedefimiz. Yani kadın meclisine kadın girişimcilerin yanında farklı alanlardan kadın akademisyenlerin, uzmanların katılımı da sağlanacak. Çalışan ve girişimci kadınların birlikte etkileşim içinde olması ve ortak çalışmalar yürütmesini önceleyeceğiz. Oda seçimlerinde kadınların yönetim ve meclis gibi organlara katılımını hedefliyoruz. Ancak salt yönetim kademelerinde yer almak kadınların yaşadıkları görünürlük ve temsiliyet sorunlarının çözümünü tek başına sağlamıyor.

Kadınların yerelde yaşadıkları deneyimleri paylaşabilecekleri, birbirlerine güç verebilecekleri bir meclis ile ortak çözümler üretilebileceğini öngörüyoruz. Kadın meclisi, Ticaret ve Sanayi Odası meclisi gibi; Odanın yönetim organlarından biri değil. Odanın kadın çalışmalarını güçlendirecek, aynı zamanda yereldeki diğer yapıların da kadın çalışmalarına destek sunacağı bir yapı. Oda nasıl sivil insiyatifler ile farklı alanlarda ortak çalışmalar yapıyorsa, kadın meclisi ile de kadınların ekonomik alana katılımı ile ilgili ortak çalışmalar yapacak. Kadın istihdamı ve girişimciliği için bir bütçe oluşturması ve kadın meclisi üzerinden bu alanda çalışmalar yapmasını planlıyoruz. Kadın meclisi ekonominin farklı alanlarında yetkinlikleri olan kadınların bir araya geleceği bir yapı. Herkese açık olması ve kadın kurumları, kadınlar arasında etkileşimi ve güçlenmeyi esas alması en temel prensipleri olacak. Meclis kendi bünyesinde bir sekretarya oluşturacak. Sekretaryanın görevi meclis gündemlerini hazırlamak, yapılan çalışmaları derlemek ve toplantılarını her ay düzenli bir şekilde yapmak. Kadın meclisi fikri oda seçimleri ile gelişti.

Oda yönetim organlarında kadın temsiliyetini arttırmak için yola çıktık. Aynı zamanda uzun yıllardır Diyarbakır’da kadınların ekonomik alanda görünürlüğünü sağlamak için çalışma yapıyoruz ve bunun zorluklarını da yaşıyoruz. Ticaret ve Sanayi odası gibi kurumlarda temsiliyeti geliştirmek istiyoruz. Ancak bu temsiliyeti geliştirirken kadınların görünürlüğü ve temsiliyetini sağlamak için özgün çalışmalar da yapmak istiyoruz. Kadın meclisi bu nedenle tercih ettiğimiz bir yapı. Kesinlikle diğer kadın örgütlerine alternatif ve yaptıkları değerli çalışmaları görmeyen bir noktada değil. Aksine bir araya gelmesini, etkileşimi ve birlikte görünürlüğü, güçlenmeyi sağlayan bir yapı olduğunu düşünüyoruz. farklı sektörlerden aktif kadın girişimcilerin yer aldığı İş kadınları Meclisi, oda yönetimi, Meclisi ve her bir meslek grubunun çalışmasında etkin olarak aylık toplantılara katılacak. Ayrıca İş kadınları Meclisi yerel ve kamu İle her ay düzenli olarak toplantılar düzenleyerek, girişimci kadın sorunları ve ekonomiye dair politikaların üretilip geliştirilmesinde çözüm ortağı olacaktır. Tüm kadınları da ekonomik alandaki sorunlarımızı, deneyimlerimizi paylaşmak ve ortak çalışmalar yapmak üzere davet ediyoruz.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Değirmenci’den kurban bayramı mesajı Değirmenci’den kurban bayramı mesajı

Diyarbakır Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Cemil Değirmenci,

kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Değirmenci, mesajında, “Bayramlar birlik, dirlik ve kardeşlik, sevgi, saygı, dayanışma ve yardımlaşmadır. Bayramlar paylaşma, kucaklaşma ve barıştır. Bayramlar birliktir, dirliktir, kardeşliktir.

Bayramlar sevgidir, saygıdır. Bayramlar dayanışmadır, yardımlaşmadır, paylaşmadır. Bayramlar kucaklaşmadır, barıştır. Farklılıkların kucaklaşma olarak hayat bulduğu Diyarbakırımızda birlik, beraberlik ve barış içinde yaşıyoruz. Her görüşten ve her farklı kökenden insanı bünyesinde barındıran, mozaik bir kültürel zenginliğe sahip olan Diyarbakırımızda yaşadığımız bu güzel ortamın ülkemiz için de geçerli olabileceği günlere özlem duyuyoruz.

Umarım gencecik çocuklarımızın fikir katkılarıyla ülkemizin geleceğini planlayacağımız günler yakındır. Bu vesileyle içtenlikle kutlayacağımız Kurban Bayramı’nın, ayrıştırılmak istenen toplumumuzun birliğinin, bütünlüğünün sağlanmasına, kardeşliğimizin pekiştirilmesine ve barışa vesile olmasını diliyor, bütün vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı esenlik, huzur ve mutluluk dileklerimle kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum” dedi.

ASENA’DAN’DAN MÜBAREK KURBAN BAYRAM MESAJI ASENA’DAN’DAN MÜBAREK KURBAN BAYRAM MESAJI

Uzm. Dr. Muhammet Asena Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı, yayımladığı bayram mesajında Kurban Bayramı’nı karşılamanın manevi haz ve heyecanını milletçe yaşadıklarını ifade etti.

Uzm. Dr. Muhammet Asena Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, “Birlik ve beraberliğe, yardımlaşma ve dayanışmaya her zamankinden daha çok muhtaç olduğumuz bu dönemde mübarek Kurban Bayramı’nı karşılamanın manevi haz ve heyecanını milletçe yaşıyoruz” dedi.

Bayramların birbirimize olan sevgi ve saygıyı pekiştirmek, aramızdaki dayanışma ve birliği arttırmak, milli ve kültürel değerleri daha da yüceltmek açısından güzel bir vesile teşkil ettiğini dile getiren Asena, “Her bayram kırılan kalpleri tekrar kazanmak, burkulan yürekleri yeniden onarmak için bir fırsat olmanın yanında; anlamak, anlaşmak, dinlemek ve dokunmak için eşsiz bir imkan sunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Asena’nın mesajı şöyle:

“Kurban; cömertliktir. Kurban Bayramı; dayanışmadır, empatidir, yoksulların sevindirilmesidir; bu dünyada misafir olduğumuzun ruhumuza bir nakış gibi işlenmesidir. Ve her şeyden önemlisi, kurban kurbiyettir; Allah’a yaklaşmaktır.

Bayramlar, birlikte ve kardeşçe yaşamanın, milli-manevi değerlerimize sahip çıkmanın, karşılıklı saygı, sevgi ve yardımlaşmanın, paylaşma kültürünün değerini daha fazla idrak ettiğimiz günlerdir.

Cenab-ı Allah’tan (cc), kendisine sunulan tüm kurbanları dergah-ı uluhiyetinde kabul buyurmasını; kurbanları, hem Zat-ı Celal’ine, hem de birbirimize yakınlaşmamız için bir vasıta kılmasını; Kutsal topraklarda hac farizasını yerine getiren kardeşlerimizin de ibadetlerinin ve dualarının kabul olmasını; Mübarek Kurban Bayramı’nın başta memleketimiz ve ülkemiz olmak üzere tüm İslam alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.”

ENSARİOĞLU’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI ENSARİOĞLU’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI

Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Sağlık-Sen Diyarbakır şube başkanı Nurhak Ensarioğlu, Bayramın bütün insanlığa barış, huzur ve kardeşlik getirmesi temennisinde bulundu.

Sağlık-Sen Diyarbakır şube başkanı Nurhak Ensarioğlu, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bayramlar birlik, beraberlik, barış ve kardeşlik duygularının yoğunlaştığı müstesna günlerdir. Bayram, akraba, dost ve büyüklerimizin ziyaret edildiği, hastalara, kimsesizlere, yetimlere ve muhtaçlara yardım elinin uzatıldığı günlerdir. Kurban Bayramı dolayısıyla, kırgınlıkları, küskünlükleri bir kenara bırakarak, herkesle kucaklaşmalı, büyüklerimizi ziyaret edip, küçüklerimizi sevindirmeliyiz.

Kurban Bayramı’nın kardeşliğe, sevgiye ve dayanışmaya vesile olması temennisiyle, başta Diyarbakırlı hemşerilerim olmak üzere milletimizin ve tüm İslam Âleminin ve Tüm Sağlık Camiasının Mübarek Bayramını tebrik ediyor, tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum”

Fesih Atlı’dan Kurban Bayramı mesajı Fesih Atlı’dan Kurban Bayramı mesajı

Özatlı Gıda Şen Piliç Diyarbakır Bayisi İş adamı Fesih Atlı, Kurban Bayramı münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında, barış ve kardeşlik vurgusu yapan Fesih Atlı, bayramların insanlar arasındaki sevgi ve dostluk bağlarının pekişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine neden olduğunu kaydetti.

Özatlı Gıda Şen Piliç Diyarbakır Bayisi İş adamı Fesih Atlı, “Sevgi, saygı ve hoşgörünün simgesi olan bayramlar küslüklerin bittiği, büyük küçük herkesin ortak paydada buluştuğu özel günlerdir. Hepimizi yasa boğan olayların yaşandığı, her zamankinden çok daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günler geçiriyoruz.

Bayramlar, bir toplumda millet olmanın, omuz omuza olmanın, birlik ve beraberlik içinde yaşamanın, kuvvetlendiği günlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle dayanışma ruhunu kaybetmeden; hep birlikte sevgi, huzur, kardeşlik ve barış dolu nice bayramlar geçirmemiz dileğiyle Kurban Bayramımız kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Zaman’dan bayram mesajı Zaman’dan bayram mesajı

Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü Ferman Zaman, , Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda bayramların millet için kenetlenme, birlik ve beraberliğin temin edildiği günler olduğunu belirtti.

Diyarbakır Liv Suit Otel İşletmecisi ve Genel Müdürü Ferman Zaman,yayımladığı mesajında bayramların kardeşlik ruhunu pekiştirmeye, birlik ve beraberliğin arttırılmasına vesile olan günler olduğunu ifade etti. Zaman, mesajında “Toplumsal hayata bereket ve zenginlik katan bayramlar, milletimiz için kenetlenme, birlik ve beraberliğin temin edildiği günlerdir. Her bir menfi ve fevri yapılan davranışlardan uzaklaşmak, gönülleri birlikte maneviyata açmaktır” ifadesini kullandı.

Kurban Bayramının hayır getirmesini temenni eden Zaman’nın mesajında, “Bir zincirinin iki halkası gibi kenetlenen 81 milyonun garbı-şarkıyla; kuzeyi güneyiyle karşıladığı Kurban Bayramımızın hayırlar getirmesini temenni ederim. Komşusu açken tok yatmayı kabul etmeyen bir ümmetin evlatları olan bizler bugün Somali’de, Moritanya’da, Senegal’de, Filistin’de ve Suriye’de yardıma muhtaç dünyadaki tüm mazlum halkların yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Bir kez daha ulaşmanın tarifsiz bir sevincini yaşadığımız Kurban Bayramı çaresizlere çare, derde derman, yaraya merhem olmak için önemli bir fırsattır.

Cenab-ı Allah’tan, kendisine sunulan tüm kurbanları kabul buyurmasını, gönüllerimizi Hazret-i İbrahim ile Hazret-i İsmail teslimiyeti ve kurban bereketi ile müzeyyen ve rana kılmasını, ülkemizin muhafaza ve müdafası için cenk yollarının tozunu yutan Mehmetçiklerimizi muzaffer kılmasını, milletimizin birlik ve beraberliğine gölge düşürenleri kahır eylemesini, Kutsal topraklarda Hac vazifesini yerine getiren kardeşlerimizin de ibadet ve dualarını kabul etmesini niyaz ederim.

Bu duygu ve düşüncelerimle, milletimizin aynı zamanda Tüm İslam Alemi’nin mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik eder; refah, mutlu, sükunetli ve afiyetli bir bayram geçirmenizi Allah’tan temenni ederim” denildi.

İşadamı Süleyman Ergin’den Kurban Bayram mesajı İşadamı Süleyman Ergin’den Kurban Bayram mesajı

Sur Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Süleyman Ergin, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İşadamı Süleyman Ergin, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Zilhicce ayının onuncu günü başlayarak dört gün boyunca devam eden ve İslam dini gereğince kurban kesilerek yoksullara dağıtılan Müslümanların dini bayramımızdır. Kurban Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasını kazanmak niyetiyle kurban edilen hayvan demektir. Rabbim İbrahim (a.s.) teslimiyeti, İsmail (a.s.) sadakatine bizleri muvaffak etsin, Kurban Bayramımızı zulüm altındaki Müslümanların kurtuluşuna ve ümmetin birliğine vesile kılsın, “Bayramlar vardı ülkemde, sevincin, mutluluğun paylaşmanın ve hatırlamanın doruğa çıktığı günlerdi.

Dilerim Ulusumuz tekrar bu güzel günlere kavuşsun ve ülkemizin yüreğindeki yangın sonsuza dek sönsün; birlik, beraberlik ve güven içinde nice bayramlar görelim.” Bütün vatandaşlarımızın yüreğindeki yangın sonsuza dek sönsün; birlik, beraberlik ve güven içinde nice bayramlar görelim.” Bütün vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı esenlik, huzur ve mutluluk dileklerimle kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum” dedi.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler

Web Tasarım : Diyarbakır Online, Gsm : 0532 179 7105