İNSAN HAKLARI CEMİYETİ İKİNCİ KONGRESİNİ YAPTI

İNSAN HAKLARI CEMİYETİ İKİNCİ KONGRESİNİ YAPTI
İNSAN HAKLARI CEMİYETİ İKİNCİ KONGRESİNİ YAPTI

2016 yılın Mayıs ayında kurulan İnsan Hakları Cemiyeti Diyarbakır Şubesi, önceki gün oldukça geniş bir katılımla 2. Olağan kongresini yaptı. Kongrede, Başkan Av. Mehmet Karadağ güven tazeledi.

D.BAKIR- Yaklaşık iki yıl önce kurulan ve başarılı çalışmalarıyla büyük takdir toplayan İnsan Hakları Cemiyeti, ikinci olağan kongresini yaptı. Başkanlığını Av. Mehmet Karadağ’ın yaptığı İnsan Hakları Cemiyeti Diyarbakır Şubesi’nin kongresi, oldukça geniş bir katılımla yapıldı. Kongreye, muhtelif siyasi partilere mensup yetkililer, Sivil Toplum Kuruluşları, Akademisyenler, Hukukçular, Yazarlar, Eğitimciler, ile yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

ZALİME KARŞI MAZLUMUN YANINDA OLACAĞIZ

Kur’an-ı Kerim tilavetin ardından, sinevizyon gösterisi yapılarak, Cemiyetin Diyarbakır ve ülkemiz genelinde bugüne kadar yaptığı ve bundan sonra yapmayı planladığı çalışmalar hakkında açıklayıcı bilgiler verildi. Ardından bir konuşma yapan İnsan Hakları Cemiyeti Diyarbakır Şubesi Başkanı Av. Mehmet Karadağ, şunları söyledi:
Cenab-ı Allah; biz kullarına ‘Adaletli olmayı’ emir buyurmaktadır. Bu emir doğrultusunda, Diyarbekir sevdalısı bir grup arkadaşımla beraber, insan haklarının tesisi, korunması ve hak ihlallerinin olabildiğince engellenmesi amacıyla, Cemiyetimizin Diyarbakır Şubesini ihdas etmiş bulunmaktayız. İnsan haklarının ihlal edildiği bölgemizde, böyle bir cemiyetin kurulması, kuşkusuz büyük anlam taşımaktadır. İnsan haklarını, sonradan alınmış veya kazanılmış hak olarak asla görmüyoruz.
Hazreti Adem’den beri İlahi Emirler’le bahşedilmiş haklardır, insan hakları. Kimsenin insan haklarını lütfetmeyeceğini düşünüyoruz. Bu anlamda diğer insan hakları yapılarıyla farklı bir yapıda ve farklı bir kulvarda olduğumuzun altını çizmek isterim. İnsan haklarının tespiti ya da talebi konusunda değil, aynı zamanda insan hakları ihlallerinin önlenmesi alanında, aktif bir şekilde teşkilatlanarak mücadele etmeyi düşünüyoruz. Zulmü yapan, haksızlığı yapan, kişi ve kurumların teşhir edilmesi de amaçlarımız arasında yer almaktadır.’

AZİM VE ŞEVKLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

İstişare, zaten Yüce Dinimiz’in emirlerinden biridir. Bizler Cemiyet olarak, toplumun bütün kesimlerine dokunabilmek, ziyaretlerde bulunmak, fikir alışverişinde bulunarak, yeri geldiğinde empati yapmak suretiyle, sürekli dış dünya ile bağlantı halinde olacağız. Sivil Toplum Kuruluşları, İş dünyası, Eğitim, Hukuk, Kültür, Sanat kısacası toplumda faal olan bütün kurumlarla, diyalog halinde olacağız.
Adanmışlık duygusuyla çıktığımız bu kutlu yolculukta, bundan böyle tüm üyelerimizin katkı ve nezaretini daha aktif bir şekilde bekliyoruz. İnsan hakları alanındaki çalışmalar zor olduğu kadar elzem olan çalışmalardır. Bu zorluğa rağmen bir İbadet edasıyla daha aktif çalışacağımıza can-ı gönülden İnanıyorum. Malumunuz derneğimizin tam ismi ‘İnsan Haklarını Koruma Ve Hak İhlalleriyle Mücadele Derneği’dir. Yani bu sorumlulukla mazlumun ve zalimin kimliğine bakmaksızın her türlü zulme ve haksızlığa karşı durmak şiarımızdır.’

ŞÜKRAN YILMAZ GÜVEN TAZELEDİ

Av. Mehmet Karadağ’ın konuşmasının ardından, kongreye geçildi. Mehmet Karadağ yeniden başkan seçilirken, Sur İş Adamları Derneği Başkanı, İşkadını Şükran Yılmaz ise, bir kez daha Başkan Yardımcılığı görevine seçildi.
Açıklamalarda bulunan Şükran Yılmaz, şunları söyledi: ‘Kurucu üyesi olduğum İnsan Hakları Cemiyeti’nin saygıdeğer başkanı Av. Mehmet Karadağ ve kıymetli Yönetim Kurulu Heyetini tebrik ediyorum.

HAK VE ADALET TEMELİNDE HİZMET ETMEYE ÇALIŞACAĞIZ

Hak ve Adalet temelinde İslami bir anlayışla teşekkül eden derneğimizin misyonu, İslam Esaslı insani değerleri koruma kapsamında hak ihlalleri ile mücadele ederek, Adaletin tesisine öncülük etmektir.
Ayrıca Mazlumun yanında yer alarak zalime karşı durmak ve toplumsal barış, hoşgörü ve diyalog tesisi için olabildiğince gayret etmektir. Vizyonumuz ise, Hak ihlalleri ile mücadele alanında söz sahibi olarak, Mazlumların mağdur sıfatını fark eden, Hakk’ın hatırını muhafazada öncü bir kurum olabilme yolunda emin adımlarla ilerleyebilmektir.

‘Adalet ve Hakk’ın tesisi ve yaygınlaşmasını sağlayan bir konumda olmak gayesindeyiz. Hakkın hatırı Ali’dir ve elbette ki, hiç bir hatıra feda edilemez’ şiarından hareketle çeşitli meslek mensuplarının kuruculuğunu yaptığı bir sivil toplum kuruluşu, kentimize büyük katkılar sağlayacaktır. Farklılıklarımızı zenginlik olarak ediyoruz. Ben de tekrar Başkan yardımcılığına getirildim.

Kuşkusuz Dernek bünyesinde tek bayan olmak, hem benim açımdan gurur verici, hem de büyük bir sorumluluk duygusu demek.
Bu duygu ve düşüncelerle ikinci kongremizin hayırlara vesile olmasını, Yüce Rabbim’den niyaz ediyorum. Sayın Başkanımız Av. Mehmet Karadağ ve Yönetim Kurulu’na seçilen bütün arkadaşlarımıza en kalbi duygularımla üstün başarılar diliyorum’.

ÖZEL HABER.YILMAZ ACUUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Diyarbakır’dan Yemen’e 261 bin 665 TL yardım Diyarbakır’dan Yemen’e 261 bin 665 TL yardım

Diyarbakır İHH İnsani Yardım Derneği, kentte 261 bin 665 TL yardım toplanarak Yemen’e gönderildi

Diyarbakır İHH İnsani Yardım Derneği, kent merkezi ve ilçelerinde üniversite, lise gibi birçok yerde yapılan kermeslerden ve bireysel bağışlardan toplam 261 bin 665 TL toplayarak Yemen’e yolladı. Dernek Başkanı Veysi Çiçekli, kurulduğu günden bu yana nerede olursa olsun yardıma muhtaç durumda olan mazlum, mağdur ve yetimin yanlarında olduklarını belirtti. 

8 yıldır devam etmekte olan Suriye’deki savaşta mazlumlara her zaman destek olduklarını anlatan Çiçekli, “Şimdiye dek 40 tır yardım malzemelerini kamplarda zor şartlarda yaşamına devam eden kardeşlerimize ulaştırdık. Şu anda insani krizin en had sahada olan Yemen’e yönelik insani yardım çalışmalarımızı son surat devam ediyoruz. 

Bu çerçevede Diyarbakır il ve ilçelerinde, üniversitede, liselerde kermes ‘Hayır Çarşısı’ bireysel bağışlarla toplanan miktar 261 bin 665 TL’dir. Bu çalışmalarda duyarlı STK’lardan Diyarbakır İHH, İhvander, Bilgi-Der Vakfı, TÜGVA, üniversitedeki kulüplerden Genç İHH, Yeniler, Düşünce Hizmet, Medeniyet, Diyarbakır Uluslararası Öğrenciler (UDEF) hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Hayırlı çalışmalarının devamını diliyoruz” dedi.

Nihat Hatipoğlu sessizliğini bozdu Nihat Hatipoğlu sessizliğini bozdu

Ekranların sevilen yüzü nihat hatipoğlun ‘dan çarpıcı açıklamalar geldi başta Kendisini bu göreve atayanlara teşekkür ederken daha sonra kendisini haksız yere eleştirenlere kendisini zor duruma düşürmek için yalan yanlış paylaşımlarda bulunanlara ise bakın nasıl çok sert bir tepki gösterdi.

 Reisi cumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesine Rektörlüğü’ne atanan Hatipoğlu dikkat çeken izahlarda bulundu. İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, rektörlük görevine atanmasının hemen peşinden sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. Hatipoğlu paylaşımlarına teşekkür ederek başlarken hemen peşinden yaptığı paylaşımlarda kendisini tenkit edenlere, bu göreve getirilmesine reaksiyon gösterenlere sert çıktı. 

İşte ATV ekranlarından canlı yayında sohbetler tertip eden, isimi belediye başkan adayları arasında geçen ve son olarak ise Erdoğan tarafından Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesine Rektörlüğü’ne atanan Nihat Hatipoğlu Twitter hesabından şu paylaşımlarda bulundu: 

1-Rektör’lük görevine atanmamdan dolayı, memnuniyet ve tebriklerini ileten akademisyenlere, yurttaşlara ve izleyicilerime saygılarımı iletiyorum. Bu görevin halkın nazarında bu kadar büyük bir memnuniyet oluşturmuş olması beni filhakika onurlandırdı. Üniversitemiz ilmi. 

2- Faaliyetlerin, ufuk açıcı atılımların ve birleştirici dini hassasiyetlerin; çağımıza cevaplayacak tarzda irfan, akıl, yürek ve bilimle harmanlanacağı bir merkez olacaktır. Yüzyılın gerektirdiği bilimsel hamleleri bu ülkenin evlatları muvaffak olacaktır. Yeter ki güvenelim, fırsat verelim.

AK Parti’nin Kayapınar adayı Avukat Cevdet Nasıranlı AK Parti’nin Kayapınar adayı Avukat Cevdet Nasıranlı

31 Mart 2019’da gerçekleşecek yerel seçimlere kısa bir zaman kala AK Parti Diyarbakır ilçe adaylarını açıkladı. Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir çok aday adayı arasında en dikkat çeken isim olan başarılı genç avukat Cevdet Nasıranlı AK Parti’nin Kayapınar Belediye Başkan Adayı gösterildi.

31 Mart 2019’da gerçekleştirilecekolan yerel seçimlere sayılı günler kala partiler adaylarını açıklamaya başladı. AK Parti bir çok il ve ilçede adaylarını açıklarken Diyarbakır’da da heyecanlı bekleyiş son buldu. Bir çok başarılı siyasetçinin aday gösterildiği Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesine de yine partiye gönül vermiş bir isime yer verildi. AK Parti’nin Kayapınar Belediye Başkan Adaylığına avukat Cevdet Nasıranlı aday gösterildi. 

Diyarbakır’da tanınmış bir avukat olan ve 10 yıldır başarılı davalara imza atan Avukat Cevdet Nasıranlı’nın aday gösterilmesi Kayapınar’da sevinçle karşılanırken, sosyal medyadan da kendisine destek ve tebrik mesajları yağdı. Kayapınarlı vatandaşların en çok aday olmasını istedikleri Nasıranlı 2014 yılında yapılan yasal düzenlemede uyuşturucu, tefecilik, çocuklara yönelik cinsel istismar ve hırsızlık konusularındaki yasal boşlukların düzenlemesi konusunda rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunarak bu konuda düzenlemeler yapılmasını sağladı. 

Avukat Cevdet Nasıranlı kimdir? 

1980 Diyarbakır doğumlu olup İlkokul ortaokul ve liseyi Diyarbakır’da okuyup üniversiteyi de Yakın Doğu Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra tekrar Diyarbakır’a yerleşen Avukat Cevdet Nasıranlı yaklaşık on yıldır Diyarbakır’da avukatlık yapmakta. Nasıranlı Avukatlığının yanı sıra AK Parti teşkilatlarında çeşitli görevler almış bir çok STK’da kuruculuk, yönetim ve üyelik faaliyetlerinde bulunmuştur. Şu anda da halen aktif olarak ASKON Diyarbakır Şube başkanlığını yapan Avukat Cevdet Nasıranlı, özellikle başta bu toplumda büyük yaralar açmış uyuşturucu noktasında ciddi çalışmalar olmuş ve bunun yanında ekonomik anlamda girdapların aşılması için sürekli çözüm önerilerinde bulunmuş aktif bir kişiliktir. 

HABER:YILMAZ ACU

Cenaze yolunda trafik kazası: 3 yaralı Cenaze yolunda trafik kazası: 3 yaralı

Diyarbakır’da ölen akrabalarının cenazesine yetişmeye çalışan şahısların bulunduğu araç kaza yaptı.

Diyarbakır’da ölen akrabalarının cenazesine yetişmeye çalışan şahısların bulunduğu araç kaza yaptı. Kazada araç içinde bulunan 3 kişi cenazenin bulunduğu hastaneye ağır yaralı olarak gitti, 1 kişi hafif sıyrıklarla kazayı atlattı.

Kaza, Diyarbakır 50 metrelik yol üzerinde meydan geldi. Edinilen bilgilere göre, 20 AR 060 plakalı otomobil sürücüsü A.E. akrabasının öldüğünü duyunca hastaneye gitmek için 3 kuzeniyle yola çıktı. İddiaya göre A.E. telefonu çaldığı esnada sessize almak için telefonu cebinden çıkartırken bir anlık dalgınlıkla kavşağı fark etmedi. Aniden direksiyonu kıran A.E. kontrolü kaybederek refüje vurdu. Refüje çarpan otomobil 5 takla attı. Otomobil sürücüsü A.E. emniyet kemeri taktığı için kazayı hafif sıyrıklarla atlatırken yanında bulunan 3 kişi ağır yaralandı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. İlk müdahalelerinin ardından yaralılar Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Emniyet ekipleri olayla ilgili inceleme yaparken, araç çekici yardımıyla kaldırıldı.

AK Parti Bağlar ilçe teşkilatı hasta ziyaretlerini sürdürüyor AK Parti Bağlar ilçe teşkilatı hasta ziyaretlerini sürdürüyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Başkanlığı tarafından başlatılan evlerde hasta ziyareti devam ediyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Başkanlığı tarafından başlatılan evlerde hasta ziyareti devam ediyor.

AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Erkan Gezer’in talimatları ile yürütme ve yönetim kurulu ile mahalle temsilcilerinden oluşan heyet mahallelerde tespit edilen hastaları evlerinde ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinliyor. Heyet, Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesinde tespit edilen hastaları evlerinde ziyaret ederek yaşadıkları sıkıntıları dinledi. Hastaları teker teker evlerinde ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini ileten AK Parti Bağlar heyeti, sıkıntıları da dinleyerek çözümü konusunda destek oluyor.

AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Erkan Gezer, ilçedeki bütün vatandaşların sorunlarına önem verdiklerini ve imkanlar nispetinde bu sorunları çözmeye çalıştıklarını söyledi. Gezer, “İlçe başkanlığı tarafından oluşturduğumuz bir heyet tespit edilen hastaları evlerinde ziyaret ediyor. Bu heyetimiz evlere gidip hastalarımızla görüşüyor. Hastalarımızın sorun ve sıkıntılarını dinliyoruz. Bu sorun ve sıkıntıları da çözmek için ilgili makamlarla görüşüyoruz. Böylelikle hasta yatağında yatan vatandaşlarımızın ayağına giderek varsa bir sorunu bunu çözüyoruz. Bütün mahallelerimizdeki hastaları evlerinde ziyaret etmeye devam edeceğiz” dedi.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler