Doktorun dikkati hayat kurtardı

Doktorun dikkati hayat kurtardı
Doktorun dikkati hayat kurtardı

Diyarbakır’da önceki sabaha karşı göğüs ağrısı başlayan bir kadın, doktorun dikkati sayesinde hayata tutundu.

Diyarbakır’da önceki sabaha karşı göğüs ağrısı başlayan bir kadın, doktorun dikkati sayesinde hayata tutundu. Tüm tetkikleri temiz çıkmasına rağmen anjiyoya alınan kadın, bu sırada kalp krizi geçirerek kalbi durdu. Doktorun müdahalesi sayesinde kalbi tekrar atan kadının yüzde 99 olan kalp damar tıkanıklığı açılarak sağlığına kavuştu. 

Olay, önceki gün sabaha karşı 04.00 sularında yaşandı. 50 yaşındaki Hayriye Ükten, şiddetli göğüs ağrısıyla uyanarak telefona sarıldı. Çaresiz bir şekilde kızı Özge Kargı’yı arayan Ükten, ne yapması gerektiğini kızına sordu. Memorial Dicle Hastanesi Kardiyoloji bölümünden Doç. Dr. Serkan Akdağ’ı arayan Özge Kargı, doktorun önerisi üzerine annesine evde varsa aspirin almasını söyledi. Evdeki aspirini aldıktan sonra, kızı annesi Hayriye Ükten’in evine geldi. Burada doktorun dediklerini harfiyen yerinde getiren Özge Kargı, annesini yürütmeden acil servise götürmeyi başardı. Özge Kargı, acil serviste yapılan tüm tetkikleri Doç. Dr. Akdağ’a gönderdi. Tetkiklerin temiz olduğunu gören Doç. Dr. Akdağ, bu ağrının kalp krizinin öncü ağrısı olduğunu anlayarak hastaneye anjiyo odasının açılmasını ve ekibinin hastaneye gelmesini söyledi. Kısa sürede hastaneye gelen Doç. Dr. Akdağ, Hayriye Ükten’i anjiyo için masaya aldı. Ükten, anjiyo masasına yatar yatmaz kalp krizi geçirerek kalbi durdu. Doç. Dr. Akdağ’ın tarafından kalp masajı yapılmasıyla kalbi tekrar çalışan Ükten’e daha sonra anjiyo yapıldı. Ükten, yüzde 99 tıkalı olan kalp damarı açılarak sağlığına kavuştu. 


Kızı doktorun dediklerini yaptı, annesi yaşama tutundu 

Yaşadıkları olayla ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuşan Hayriye Ükten’in kızı Özge Kargı, annesinin önceki gün sabaha karşı 04.00 sularında göğüs ağrısıyla uyandığını ve kendisini aradığını söyledi. Kargı, “Ben de Doç. Dr. Serkan Akdağ hocamı aradım. Hocam, coraspin veya aspirin varsa vermemi istedi. Bende bunu yaptım ama göğüs ağrısı devam ediyordu. Hocam, annemi yürütmeden acile getirmemi istedi, tetkiklerinde hiçbir sorun çıkmadı ama Serkan hoca ısrarla takip etmemi istedi. Birkaç tane EKG çekip hocamıza gönderdik, çok ilgilendi içi rahat etmedi anjiyo istedi. Annem anjiyoya girdiği gibi burada büyük bir kriz geçirdi. Kalbi durdu, Serkan hoca müdahalesini yaptı, kalp damarı tıkalıydı, stent takıldı, annemin durumu şu an çok iyi. Annem evde bu krizi geçirseydi belki de aramızda olmayacaktı” dedi. 


“Belki uykusuz kalıyoruz, ama bir insanı tekrar hayata döndürüyoruz” 

Tecrübesiyle bir kadının hayata tutunmasını sağlayan Memorial Dicle Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Akdağ, hastanın gece uykudan uyandıran bir göğüs ağrısı şikayetinin olduğunu ve kızının da kendisine haber verdiğini söyledi. Doç. Dr. Akdağ, şöyle devam etti: 

“Ben hemen akut kalp krizi olabileceğini düşünerek evlerinde varsa aspirin çiğnetmesini önerdim. Ondan sonra hastayı hiç yürütmeden en yakın acil servise getirmelerini söyledim, onlar da hastanemize getirdiler. EKG çektirmişler bu normaldi. Ben ısrarla hastayı müşahedeye almalarını, göndermemelerini söyledim. Tekrar tekrar EKG çekildi, hepsi normaldi. Kalp krizi enzimi alındı, bu da normaldi. Ancak ben bunun kalp krizinin öncü bir atağı olduğunu düşünerek hastayı acil anjiyoya almalarını söyledim ve ben de hemen hastaneye geldim. Hastayı masaya aldığımız gibi saniyeler sonra büyük bir kalp krizi geçirdi ama tabi ki her şeye hazırlıklıydık. Bu sırada kalbi durdu, hemen kalp masajı ve elektroşoklar yaptık ve kalbi tekrar çalışmaya başladı. Bu esnada anjiyomuzu yaptık, 10 dakikalık bir işlemle yüzde 99 tıkalı olan ana damarını açtık. Hastamız şu anda çok rahat ve 24 saat içinde taburcu edilecek. Ani göğüs ağrısı şikayeti olursa bunun bir kalp krizi öncüsü olabileceği unutulmamalıdır. Biz her zaman söylüyoruz, evinizde iş yerlerinizde arabalarınızda aspirin bulundurun. Damar normalde yüzde 100 tıkalıydı, kuvvetle muhtemel aspirinin yüzde bir de olsa akım sağlaması bize yarım saat kazandırdı. Sonuçta bir geceniz mahvoluyor, uykusuz kalıyorsunuz ama bir insanı tekrar hayata döndürüyorsunuz.” UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Diyarbakır’dan Yemen’e 261 bin 665 TL yardım Diyarbakır’dan Yemen’e 261 bin 665 TL yardım

Diyarbakır İHH İnsani Yardım Derneği, kentte 261 bin 665 TL yardım toplanarak Yemen’e gönderildi

Diyarbakır İHH İnsani Yardım Derneği, kent merkezi ve ilçelerinde üniversite, lise gibi birçok yerde yapılan kermeslerden ve bireysel bağışlardan toplam 261 bin 665 TL toplayarak Yemen’e yolladı. Dernek Başkanı Veysi Çiçekli, kurulduğu günden bu yana nerede olursa olsun yardıma muhtaç durumda olan mazlum, mağdur ve yetimin yanlarında olduklarını belirtti. 

8 yıldır devam etmekte olan Suriye’deki savaşta mazlumlara her zaman destek olduklarını anlatan Çiçekli, “Şimdiye dek 40 tır yardım malzemelerini kamplarda zor şartlarda yaşamına devam eden kardeşlerimize ulaştırdık. Şu anda insani krizin en had sahada olan Yemen’e yönelik insani yardım çalışmalarımızı son surat devam ediyoruz. 

Bu çerçevede Diyarbakır il ve ilçelerinde, üniversitede, liselerde kermes ‘Hayır Çarşısı’ bireysel bağışlarla toplanan miktar 261 bin 665 TL’dir. Bu çalışmalarda duyarlı STK’lardan Diyarbakır İHH, İhvander, Bilgi-Der Vakfı, TÜGVA, üniversitedeki kulüplerden Genç İHH, Yeniler, Düşünce Hizmet, Medeniyet, Diyarbakır Uluslararası Öğrenciler (UDEF) hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Hayırlı çalışmalarının devamını diliyoruz” dedi.

Nihat Hatipoğlu sessizliğini bozdu Nihat Hatipoğlu sessizliğini bozdu

Ekranların sevilen yüzü nihat hatipoğlun ‘dan çarpıcı açıklamalar geldi başta Kendisini bu göreve atayanlara teşekkür ederken daha sonra kendisini haksız yere eleştirenlere kendisini zor duruma düşürmek için yalan yanlış paylaşımlarda bulunanlara ise bakın nasıl çok sert bir tepki gösterdi.

 Reisi cumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesine Rektörlüğü’ne atanan Hatipoğlu dikkat çeken izahlarda bulundu. İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, rektörlük görevine atanmasının hemen peşinden sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. Hatipoğlu paylaşımlarına teşekkür ederek başlarken hemen peşinden yaptığı paylaşımlarda kendisini tenkit edenlere, bu göreve getirilmesine reaksiyon gösterenlere sert çıktı. 

İşte ATV ekranlarından canlı yayında sohbetler tertip eden, isimi belediye başkan adayları arasında geçen ve son olarak ise Erdoğan tarafından Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesine Rektörlüğü’ne atanan Nihat Hatipoğlu Twitter hesabından şu paylaşımlarda bulundu: 

1-Rektör’lük görevine atanmamdan dolayı, memnuniyet ve tebriklerini ileten akademisyenlere, yurttaşlara ve izleyicilerime saygılarımı iletiyorum. Bu görevin halkın nazarında bu kadar büyük bir memnuniyet oluşturmuş olması beni filhakika onurlandırdı. Üniversitemiz ilmi. 

2- Faaliyetlerin, ufuk açıcı atılımların ve birleştirici dini hassasiyetlerin; çağımıza cevaplayacak tarzda irfan, akıl, yürek ve bilimle harmanlanacağı bir merkez olacaktır. Yüzyılın gerektirdiği bilimsel hamleleri bu ülkenin evlatları muvaffak olacaktır. Yeter ki güvenelim, fırsat verelim.

AK Parti’nin Kayapınar adayı Avukat Cevdet Nasıranlı AK Parti’nin Kayapınar adayı Avukat Cevdet Nasıranlı

31 Mart 2019’da gerçekleşecek yerel seçimlere kısa bir zaman kala AK Parti Diyarbakır ilçe adaylarını açıkladı. Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir çok aday adayı arasında en dikkat çeken isim olan başarılı genç avukat Cevdet Nasıranlı AK Parti’nin Kayapınar Belediye Başkan Adayı gösterildi.

31 Mart 2019’da gerçekleştirilecekolan yerel seçimlere sayılı günler kala partiler adaylarını açıklamaya başladı. AK Parti bir çok il ve ilçede adaylarını açıklarken Diyarbakır’da da heyecanlı bekleyiş son buldu. Bir çok başarılı siyasetçinin aday gösterildiği Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesine de yine partiye gönül vermiş bir isime yer verildi. AK Parti’nin Kayapınar Belediye Başkan Adaylığına avukat Cevdet Nasıranlı aday gösterildi. 

Diyarbakır’da tanınmış bir avukat olan ve 10 yıldır başarılı davalara imza atan Avukat Cevdet Nasıranlı’nın aday gösterilmesi Kayapınar’da sevinçle karşılanırken, sosyal medyadan da kendisine destek ve tebrik mesajları yağdı. Kayapınarlı vatandaşların en çok aday olmasını istedikleri Nasıranlı 2014 yılında yapılan yasal düzenlemede uyuşturucu, tefecilik, çocuklara yönelik cinsel istismar ve hırsızlık konusularındaki yasal boşlukların düzenlemesi konusunda rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunarak bu konuda düzenlemeler yapılmasını sağladı. 

Avukat Cevdet Nasıranlı kimdir? 

1980 Diyarbakır doğumlu olup İlkokul ortaokul ve liseyi Diyarbakır’da okuyup üniversiteyi de Yakın Doğu Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra tekrar Diyarbakır’a yerleşen Avukat Cevdet Nasıranlı yaklaşık on yıldır Diyarbakır’da avukatlık yapmakta. Nasıranlı Avukatlığının yanı sıra AK Parti teşkilatlarında çeşitli görevler almış bir çok STK’da kuruculuk, yönetim ve üyelik faaliyetlerinde bulunmuştur. Şu anda da halen aktif olarak ASKON Diyarbakır Şube başkanlığını yapan Avukat Cevdet Nasıranlı, özellikle başta bu toplumda büyük yaralar açmış uyuşturucu noktasında ciddi çalışmalar olmuş ve bunun yanında ekonomik anlamda girdapların aşılması için sürekli çözüm önerilerinde bulunmuş aktif bir kişiliktir. 

HABER:YILMAZ ACU

Cenaze yolunda trafik kazası: 3 yaralı Cenaze yolunda trafik kazası: 3 yaralı

Diyarbakır’da ölen akrabalarının cenazesine yetişmeye çalışan şahısların bulunduğu araç kaza yaptı.

Diyarbakır’da ölen akrabalarının cenazesine yetişmeye çalışan şahısların bulunduğu araç kaza yaptı. Kazada araç içinde bulunan 3 kişi cenazenin bulunduğu hastaneye ağır yaralı olarak gitti, 1 kişi hafif sıyrıklarla kazayı atlattı.

Kaza, Diyarbakır 50 metrelik yol üzerinde meydan geldi. Edinilen bilgilere göre, 20 AR 060 plakalı otomobil sürücüsü A.E. akrabasının öldüğünü duyunca hastaneye gitmek için 3 kuzeniyle yola çıktı. İddiaya göre A.E. telefonu çaldığı esnada sessize almak için telefonu cebinden çıkartırken bir anlık dalgınlıkla kavşağı fark etmedi. Aniden direksiyonu kıran A.E. kontrolü kaybederek refüje vurdu. Refüje çarpan otomobil 5 takla attı. Otomobil sürücüsü A.E. emniyet kemeri taktığı için kazayı hafif sıyrıklarla atlatırken yanında bulunan 3 kişi ağır yaralandı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. İlk müdahalelerinin ardından yaralılar Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Emniyet ekipleri olayla ilgili inceleme yaparken, araç çekici yardımıyla kaldırıldı.

AK Parti Bağlar ilçe teşkilatı hasta ziyaretlerini sürdürüyor AK Parti Bağlar ilçe teşkilatı hasta ziyaretlerini sürdürüyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Başkanlığı tarafından başlatılan evlerde hasta ziyareti devam ediyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Başkanlığı tarafından başlatılan evlerde hasta ziyareti devam ediyor.

AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Erkan Gezer’in talimatları ile yürütme ve yönetim kurulu ile mahalle temsilcilerinden oluşan heyet mahallelerde tespit edilen hastaları evlerinde ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinliyor. Heyet, Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesinde tespit edilen hastaları evlerinde ziyaret ederek yaşadıkları sıkıntıları dinledi. Hastaları teker teker evlerinde ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini ileten AK Parti Bağlar heyeti, sıkıntıları da dinleyerek çözümü konusunda destek oluyor.

AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Erkan Gezer, ilçedeki bütün vatandaşların sorunlarına önem verdiklerini ve imkanlar nispetinde bu sorunları çözmeye çalıştıklarını söyledi. Gezer, “İlçe başkanlığı tarafından oluşturduğumuz bir heyet tespit edilen hastaları evlerinde ziyaret ediyor. Bu heyetimiz evlere gidip hastalarımızla görüşüyor. Hastalarımızın sorun ve sıkıntılarını dinliyoruz. Bu sorun ve sıkıntıları da çözmek için ilgili makamlarla görüşüyoruz. Böylelikle hasta yatağında yatan vatandaşlarımızın ayağına giderek varsa bir sorunu bunu çözüyoruz. Bütün mahallelerimizdeki hastaları evlerinde ziyaret etmeye devam edeceğiz” dedi.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler