DİYARBAKIR’I TANIMAK MI İSTİYORMUSUNUZ!

DİYARBAKIR’I TANIMAK MI İSTİYORMUSUNUZ!
DİYARBAKIR’I TANIMAK MI İSTİYORMUSUNUZ!

(Yazı dizisi) -BU MÜZEYİ MUTLAKA ZİYARET EDİN ‘Diyarbakır’a baktığınızda birçok kültürün izlerine rastlamanız mümkün fakat öyle bir nokta var ki Diyarbakır’ın kendine has kültürüne dünyanın hiçbir yerinde rastlamanız mümkün değil’ diyor yıllarını arkeolojiye vermiş olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Ercan Alpay. Diyarbakır’ın kültürel geçmişinin bir yansıması olan Cemil Paşa Konağını sadece anlatmak için bile günler, hatta ayların gerekli olduğunu gezenler mutlaka iyi bilecektir.

Diyarbakır’da restore edildikten sonra yaşam bulan ve gidenleri adeta büyüleyen Cemil Paşa Konağı Diyarbakır Kent Müzesini ziyaret edenlerin hayran kalmamaları bir mucize. Alpay, yine kent müzesinin Türkiye’de bünyesinde Restorasyon laboratuarı barındıran tek özel müze olduğunu, elinde tarihi değeri olan materyalleri ücret almadan restore ettiklerini ve müzenin tamamen ücretsiz olduğuna da özellikle vurgu yapıyor.

Dünyada ve ülkemizde müzecilik sadece eserin depolandığı ve sergilendiği kültür kurumları olma yeri olarak gözükse de Diyarbakır’da yaşama geçirilen yeni uygulamalar müzeciliğe de farklı bir perspektif kazandırıyor. Diyarbakır’da müzeler etkili koruma, iletişim ve eğitim merkezleri olarak da yapılandırılması yaygılaşıyor. Diyarbakır Kent Müzeside bu yeni müzecilik anlayışıyla Diyarbakırlılara ve Diyarbakır’ı gezen ziyaretçilerine hizmet veren bir kurum olmayı amaçlıyor.

‘CEMİL PAŞA KONAĞI’

Cemil Paşa konağı, 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak Kent müzesi olarak işlevlendirilmiştir. Müze odalarında Diyarbakır kültürünü her yönüyle yansıtan 18 tema başlığında 422 teşhir materyali ile ziyaretçisine hizmet sunmaktadır. 2 Bin metre karelik bir alan kaplayan yapı haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Diyarbakır sivil mimari özeliklerinin tüm özeliklerini içinde barındıran yapı dışa kapalı geniş avlulu ve eyvanlı bir mimaridedir.

Ancak Kent Müzesinin açılışının hemen akabinde müzenin konumlandığı Sur ilçesinde çatışmalı süreç başlıyor. Diyarbakır’ın bir çok tarihi ve kültürel mekanında büyük tahribatlar yaratan bu dönemi Cemil paşa konağı Diyarbakır kent Müzesi hemen hemen hiç zarar görmeden atlatmayı başarıyor. Bunda yoğun çatışmalı alana uzak oluşunun etkisinin olması gibi çalışanların o zor zamanda müzeye gelip kapı pencerelerini metal ile kaplatmaları duvarlarının etrafına dikenli tellerle çevirmeler ininde etkisi büyüktür.

‘BİR DİĞER HEDEF YEMEK MÜZESİ AÇMAK’

Kent Müzenin büyük bir hedefi de Diyarbakır’da bir yemek Müzesi açmadır. Bununla ilgili olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konağında müştemilatı olan yapının istimlak çalışmalarını başlatmış yakın zamanda bu yerin restore edilerek Diyarbakır Mutfağı Müzesi olarak ilerlendirileceğini ümit etmekteyiz. Her geçen gün turizmdeki önemi daha da artan gastronomi turizminin Diyarbakır’da hak ettiği yere ulaşması içinçok önemli olan Bu Diyarbakır Mutfak müzesinin ilk ayağı olarak Diyarbakır Kent müzesi “Bitmeyen Lezzetler” projesini hayata geçirmiştir. Bu çalışmada Diyarbakır’ın unutulmaya yüz tutmuş Ayvalı kavurma Duvaklı pilav Sütlü Nuriye gibi lezzetlerinin nasıl yapıldığına dair kayıtları alınmaktadır. Müze bunula kalmayıp kayıtlarını aldığı yemekleri Diyarbakır’ın tanıtımında ve kültüründe aktif çalışmalar yapan Kamu Kurumlarına ve sivil toplum örgütlerine müzenin kendi ortamında sunumunu yapmaktadır. Bu bir araya gelişlerde hem müzenin tanıtımı yapılmakta hem de kurumlarla Diyarbakır’da nasıl bir mutfak müzesi yapılmalı konusunda görüş alışverişleri yapılmaktadır.

‘TÜRKİYE’DE TEK RESTORASYON LABORATUARI OLAN ÖZEL MÜZE’

Diyarbakır’ı Kent müzesinin aktiviteleri bununla da bitmemektedir. Müze Projelerinin yanı sıra Diyarbakır Kent Müzesi içerisinde yer alan restorasyon laboratuvarında Diyarbakır kültürel varlıklarını koruma için her çeşit küçük eser restorasyonu yapılmaktadır. Bu da müzeye Türkiye’de tek laboratuarı olan özel müze özeliği katmaktadır.Müze ayrıca Diyarbakır’daki tüm kültürel varlıkları Tüm Diyarbakırlılara miras ve zenginlik olduğu düşüncesiyle halkta bulunan bir kültür varlığını hiç ücret almadan laboratuvarında aslına uygun ve bilimsel restorasyonu yapmaktadır.

‘BİRÇOK KÜLTÜREL ETKİNLİK HAYAT BULUYOR’

Bu gün Müzede teşhir hizmetinin yanı sıra birçok kültürel proje aktif olarak yürütülmektedir. Bu projeler; müze bünyesinde bulunan çocuk atölyesinde “Kendi oyuncağımı kendim yapıyorum projesi” adı altında özelik sur ilçesi çocukları ile atölye çalışmaları yapılmaktadır. Kendi oyuncağımı kendim yapıyorum projesinde her ay 15 kişilik sur ilçesinde yaşayan çocuk gurupları alınıp müzedeki çocuk atölyesinde oyuncak yapma eğitimleri veriliyor ancak burada çocuklara sadece oyuncak yapmak öğretilmiyor 1 aylık eğitimin 2. 15 gününde ise çocuklarla yapılan oyuncaklarla sadece oyunlar oynanıyor. Bundaki amaç ise her geçen gün tablet bilgisayar televizyon gibi aletlere daha çok bağımlı olan ve bunlarla daha çok zaman geçiren çocukları sosyalleştirmek birlikte oyunlar oynamanın çok daha eğlenceli ve geliştirci olduğunu göstermektir.

‘OKUL MÜZE PROJESİNİ DE HAYATA GEÇİRİLDİ’
Kent Müzesi için geleceğimiz olan çocuklar her zaman hep ön planda yer almaktadırlar sadece oyuncak atölyesi yapmakla kalmayıp “Okul Müze projesini de hayata geçirmiştir. Bu projede Her hafta 40 kişilik guruplar halinde özelikle Diyarbakır’ın köylerindeki belki de hiçbir zaman bir müze gezme şansı olmayacak çocukları Diyarbakır Büyükşehir belediyesinin araçlarıyla Köylerinden ilçelerinden alıp Diyarbakır Kent Müzesini gezdirildiği gibi Diyarbakır’ın diğer müzeleri ve tarihi turistik yerleri gezdirilmektedir. Bütün bir günü kapsayan bu gezilerde her detay söz konusu çocuklarımız olduğu için titizlikle işlenmektedir. Büyükşehir Belediyesinin Zabıtları profesyonel bir rehber tüm gezi boyunca çocuklara eşlik etmektedir. Ayrıca yine çocukların yemek menüleri Büyükşehir Belediyesi gıda mühendisleri tarafından belirlenip Kent Müzesinde çocuklara ikram edilmektedir.

AHMET BEŞENKUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Barış elçisinin anısına anlamlı park Barış elçisinin anısına anlamlı park

Diyarbakır’ın Lice İlçe Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Lice Eski Kaymakamı Sinan Başak ve belediye yönetimi, binden fazla kan davasını barışla sonuçlandırmasıyla bilinen bölgenin önemli kanaat önderlerinden merhum Hacı Sait Özşanlı’nın anısına memleketi Lice’de park yaptı.

Belediyenin anlamlı davranışı Özşanlı ailesini duygulandırırken, Hacı Sait Özşanlı’nın oğlu İsmail Özşanlı, “Lice eski Kaymakamı  Sinan Başak’a ve belediye yönetimine bu anlamlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Babamızın anısı adına çok değerli buluyoruz” dedi.

10 YIL ÖNCE VEFAT ETMİŞTİ 

10 yıl önce vefat eden “Güneydoğu’nun Barış Elçisi” lakaplı Diyarbakırlı Hacı Sait Özşanlı,”asla barışmazlar” denilen yüzlerce kan davalı aile arasındaki düşmanlığı bitirmesi ve Türkiye’de ilk olan bölgedeki taziye evleri uygulamasını başlatmasıyla derin izler bıraktı. 

Toplumun kanayan yarası olan kan davalarını sonuçlandırmak için gece gündüz demeden yoğun tempoda çalışırken,2009’da aniden rahatsızlandı. 64 yaşında iken Ağustos 2009’da hayatını kaybeden Özşanlı’dan  geriye barışla sonuçlandırdığı davalar ve sağladığı misyon kaldı. 

DOĞDUĞU YERDE O’NUN İSMİYLE PARK YAPILDI 

Kendisi de kan davası mağduru bir aileden gelen  Özşanlı’nın  ölümünden sonra yine kendisi tarafından başlatılan kan davalarını ve toplumsal husumetleri barışla sonuçlandırma çalışmaları devam ederken, merhum Özşanlı’nın anısına memleketi Lice’de park yapıldı. Lice Belediyesi tarafından yapılan parka,”Barış Elçisi Hacı Sait Özşanlı Parkı” ismi verildi. 

Belediyenin anlamlı davranışı Özşanlı ailesini duygulandırdı. Hacı Sait Özşanlı’nın oğlu olan MÜSİAD Diyarbakır Şube Başkanı İsmail Özşanlı, babalarının anısının bu şekilde yaşatılmasını değerli bulduklarını ifade etti. Lice eski Kaymakamı Sinan Başak’a minnettar olduklarını belirten İsmail Özşanlı, “Bu ince davranışı gerçekleştiren Lice eski Kaymakamımız Sinan Başak beyefendi çok değerli bir kaymakamımızdı.

Kapısı tüm halka her daim açıktı, asla ayırım yapmazdı. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun herkese eşin davranan insana insanca değer veren bir kaymakamdı. Hak ve hukuka riayetn eden bir kişiliğe sahip olan kaymakamımızın Lice ilçemize çok faydası oldu. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Allah binlerce defa kendisinden razı olsun. Çok önemli eserler bıraktı, halkımızın da çok duasını aldı Lice halkı her zaman kendisine dua etmektedir.

Bu insani davranışlarından dolayı da bizlerde Şanlı ailesi olarak kendisine ve belediye yönetimine bu anlamlı davranışlarından dolayı sonsuz teşekkür ediyoruz” diye konuştu.  

KAYNAK:TİGRİS HABER

DÜ’nün ‘bilgi beyni’ yenilendi DÜ’nün ‘bilgi beyni’ yenilendi

Dicle Üniversitesi bünyesinde, daha önce 1995 yılında kurulan ve hastanenin beyni olarak tanımlanan tam donanımlı hastane bilgi yönetim sistemleri merkezinin açılışı gerçekleştirildi.

Dicle Üniversitesi’nde 1995 yılında yapılan ve aradan geçen 23 yılda herhangi bir değişime uğramayan hastane bilgi yönetim sistemleri merkezi, 2 yıllık bir çalışmanın ardından yenilendi. DÜ Onkoloji Hastanesi’nde yapımı tamamlanan hastane bilgi yönetim sistemleri merkezinin açılışına DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, DÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, Başhekim Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İsmail Yıldız, doktorlar ve hastane çalışanları katıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından sistem merkezini ziyaret eden Rektör Gül, burada görevlilerden sistem hakkında bilgi aldı.

Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rektör Gül, 2 yıl önce göreve geldiklerine bilgi işlem merkezini, hastanenin beyni olan merkezi çok önemsediklerini söyledi. Üniversitenin bilgi işlem merkezinin önceden çok eski olduğunu kaydeden Rektör Gül, “Bilgi işlem merkezi her an çökebilirdi. Bu çöktüğü zaman tüm bilgilerin çökme riski vardı. Yeni bilgi işlem merkezi ve yediğini kurmak için çalışma başlattık ve bitti. Bizim kendi DÜBAP merkezimizin kaynağı ile böyle bir merkez kurduk. Bu merkezde tüm hastane bilgileri var ve buradan yürütülüyor. Hastaneden yapılan tüm işlemler buradan takip ediliyor, kontrol ediliyor. Bunun bir de yedeği var, buranın çökmesi durumunda, herhangi bir sabotaj ve arıza durumunda çökerse bunun yedeğini Kalp Hastanesinde yaptık. Şu anda bizim bilgi işlem merkezimizi bu şekilde garantiye almış durumdayız. Bundan sonra kabul işlemleri hızlı olur. Herhangi bir hasta hakkında bütün bilgiler depolanıyor burada. Yıllar sonra bir hasta hakkında herhangi bir işleme dayalı bilgi istendiği zaman buradan hemen çıkarılıyor. Bu merkez en son 1995 yılında kurulmuştu, çok eski bir teknoloji ile kurulmuş bir merkez. Bundan dolayı yeni donanımlı, tam teçhizatlı, güvenlik önlemi çok yüksek olan bir merkezi kurmayı amaçladık” dedi.

Ardından merkez ile ilgili bilgi veren DÜ Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Dr. Öğretim üyesi İsmail Yıldız ise, teknolojik olarak sistemde çok geride kaldıklarını söyledi. Yıldız, şunları söyledi:

“Teknolojik olarak çok geri kalmıştık, sürekli yamalarla ilerlemeye çalışıyorduk. Rektör hocamızın da desteği ile DÜBAP proje yaptık ve sistem merkezi kurduk. Burada iki tane server yedekli çalışıyor. Kalp hastanesinde kurtarma merkezimiz var. Omurga yapımızla 5 hastanemizi de buradan yönetmiş oluyoruz. Hasta ilk kapıya geldiğinde işlemin yapıldığı şey bilgisayardır, tüm işlemler böyle sürüyor. Bu bizim için çok önemli bizim bilişim camiasında bilişim merkezi olarak değerlendiriyoruz bu merkezi. Tüm bilgiler burada depolanıyor.”

Diyarbakır’da sağlık çalışanlarından çocuklar için anlamlı kampanya Diyarbakır’da sağlık çalışanlarından çocuklar için anlamlı kampanya

Diyarbakır’da görev yapan acil tıp teknisyenleri bölgede kışlık ayakkabıya muhtaç çocuklar için yardım kampanyası başlattı..

Diyarbakır’da görev yapan acil tıp teknisyenleri bölgede kışlık ayakkabıya muhtaç çocuklar için yardım kampanyası başlattı.
En zor şartlarda bile fedakarca çalışarak insanları yaşatmayı ilke edinen acil sağlık çalışanları çocuklar için anlamlı bir kampanyaya imza attı. Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (ATTDER) Diyarbakır İl Başkanlığınca soğuk havanın etkisini iyice gösterdiği bu dönemde kışlık ayakkabıya muhtaç çocuklar için yardım kampanyası başlatıldı. “Çocuklar üşümesin” sloganıyla harekete geçen üyeler yardıma muhtaç çocukların bu kış üşümemesi için hayırseverlerden destek bekliyor.
ATTDER Diyarbakır İl Başkanı Halil Kılıç, kampanya kapsamında toplanacak ayakkabıları, önceden tespit ettikleri ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştıracaklarını belirterek, “İl başkanlığı olarak soğuk kış şartlarında üşüyen çocuklarımız için yardım kampanyamızı başlattık. Özellikle hayırsever vatandaşlarımızdan bu konuda destek bekliyoruz. Yapacağınız yardımlarla ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşabilir, onların tebessüm etmesini sağlayabilirsiniz. Bu kampanyada emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sofuoğlu ve Öncü kardeşleri kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sofuoğlu ve Öncü kardeşleri kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Sakarya Milletvekili ve eski motor sporcusu Kenan Sofuoğlu ile ilk kez çıktığı Moto3 yarışını birinci bitiren Can Öncü ve kardeşi Deniz Öncü’yü kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Sakarya Milletvekili ve eski motor sporcusu Kenan Sofuoğlu ile ilk kez çıktığı Moto3 yarışını birinci bitiren Can Öncü ve kardeşi Deniz Öncü’yü kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu ile ilk kez çıktığı Moto3 yarışını birinci bitirerek Moto3 Grand Prix tarihinin yarış kazanan en genç sporcusu olan 15 yaşındaki Türk motor sporcusu Can Öncü ve Deniz Öncü’yü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Kabulde, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya da yer aldı.

Ziyarette Öncü kardeşler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a adının yazılı olduğu bir kask hediye etti.

Diyarbakır’da HDP il binasına operasyon: 35 gözaltı Diyarbakır’da HDP il binasına operasyon: 35 gözaltı

Diyarbakır’da terör örgütü lideri Abdullah Öcalan için HDP il binasında başlatılan açlık grevi nedeniyle binaya operasyon düzenleyen polis 35 kişiyi gözaltına aldı.

Diyarbakır’da terör örgütü lideri Abdullah Öcalan için HDP il binasında başlatılan açlık grevi nedeniyle binaya operasyon düzenleyen polis 35 kişiyi gözaltına aldı.

Edinilen bilgiye göre, HDP Milletvekili Leyla Güven’in terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan için başlattığı açlık grevine destek grup HDP il binasında açlık grevine başladı. Geçtiğimiz günlerde il binasına yapılan operasyonla açlık grevi eyleminde bulunan 25 kişi gözaltına alınmıştı. Bugün akşam saatlerinde il binasına ikinci kez operasyon düzenleyen polis 35 kişiyi daha gözaltına alırken terör örgütünü simgeleyen afiş ve flamalar da toplandı.

İl binası önü ve çevresindeki güvenlik önlemleri devam ediyor.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler