BAŞKAN CUMALİ ATİLLA, ADETA TARİH YAZDI

BAŞKAN CUMALİ ATİLLA, ADETA TARİH YAZDI
BAŞKAN CUMALİ ATİLLA, ADETA TARİH YAZDI

Ankara’nın Etimesgut Kaymakamlığı görevinden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığına atanan Cumali Atilla, kısa zamanda gerçekleştirdiği başarılı projelerle, Diyarbakır’ın çehresini değiştirdi.

Semavi Dinlere mensup sayısız yapıyı sinesinde bulunduran, Peygamberler, Sahabeler ve Evliyalar kenti, Şehr-i Diyarbekir’e kazandırdığı projelerle, haklı olarak gönüllerde taht kuran Atilla’nın büyük hizmetlere imza attığını belirten vatandaşlar, kendisine ve başarılı ekibine müteşekkir olduklarını belirtiyorlar.

 

Daha önce Diyarbakır’da Vali yardımcılığı görevinde bulunan,şehrin sorunlarını çok iyi bilen Cumali Atilla, nitekim bugüne kadar sergilediği başarılı performansıyla, kamuoyunun haklı takdirine mazhar oldu.

 

DİYARBAKIR ADETA ÇAĞ ATLADI

‘İşimiz Gücümüz Diyarbakır’ şiarıyla çıkmış olduğu hizmet yolculuğunda, birbirinden önemli ve hayati projelere imza atan Başkan Cumali Atilla, sosyal belediyecilikten şantiye belediyeciliğine kadar her türlü belediyecilik faaliyetlerini gerçekleştirerek, unutulmazlar arasında yerini aldı.

Kültürel, sportif ve sosyal hizmetlerle sosyal belediyeciliği; ulaşım, altyapı ve üst yapı alanlarında da önemli yatırımlar gerçekleştirerek şantiye belediyeciliğini ön plana çıkaran Başkan Atilla kentin daha rahat yaşanılabilir bir şehir olması noktasında, prestij projeleri hayata geçirerek, Diyarbakır’a adeta çağ atlattı.

Kısa zaman içerisinde vizyon projeler, cadde, bulvar düzenlemeleri, park çalışmaları, mahalle yolları standartlarının artırılması, ulaşım konforunun yükseltilmesinin yanı sıra sosyal belediyecilik anlamında kadın, çocuk, yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik önemli çalışmaları hayata geçiren Başkan Cumali Atilla ve oluşturduğu ekibi, şehir estetiğinin artırılması için yapılan bütün projelerde fen ve sanat kurallarına dikkat etmenin yanı sıra estetiği de göz ardı etmeyerek, adeta belediyecilik dersi verdi.

‘Kent Meydanı’ gibi estetik ve bir o kadar da anlamlı bir eseri kısa zamanda tamamlayarak, vatandaşların buluşma noktası haline getiren Atilla, dürüst, ilkeli ve bilimsel yaklaşımlarla Belediye hizmetlerine ivme kazandırdı.

‘Hoş Geldin Bebek’, ‘Klimalı Durak’, ‘Bilgi Evi’, ‘Huzur Sokağı’, ‘Hasta ve Hasta Yakınları Misafirhanesi’, ‘İlçe Otogarları ve Koordinasyon Merkezleri’ gibi hizmetlerle, ilkleri yaşatan Atilla döneminde, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde başarılar elde edilirken, tespit edilen aksaklıklara kurulan ekiplerle anında müdahale edilmesi de, sorunların kalıcı ve köklü çözümlere kavuşmasını sağladı.Diyarbakır’a Çevre il ve ilçelerden gelen hasta ve hasta yakınlarına kapılarını açan Büyükşehir Belediyesi ,misafirhanede ağırladığı vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

‘İsteyince Oluyor’ ilkesiyle halkın daha modern, daha temiz ve her yönüyle örnek bir şehirde yaşama hakkını tesis etmek için, devasa projeler, birer birer gerçekleştirildi.

Çevreye saygılı, her alanda gelişimi hedef alan belediyecilik anlayışıyla şeffaf ve ilkeli bir yönetim modeli uygulanırken, belediyenin kaynakları, tamamen halkın hizmetine sunularak kaynak israfının önüne geçildi.

Diyarbakır, belediyecilik tarihinde böylesine başarılı bir dönemi ilk kez yaşarken, özünde hizmet ve insana insanca değer veren anlayışla hareket edildi. Diyarbakır, birbiri ardına başlatılan projelerle adeta şantiyeye döndü.

Beyaz Masa’da günde 150 kişinin derdini dinleyen Atilla, gelen vatandaşlarla Kürtçe ve Zazaca konuşarak, sorunlarını bizzat tercümana gerek duymadan kendisi birinci elden öğrendi. Diyarbakır, bu süreçte tarihi bir değişim ve dönüşüm yaşadı. Yıllardır hizmete adeta susayan halka, hak ettiği imkânları sunmak için başlatılan çalışmalar, adeta hummalı bir şekilde devam ediyor.

SADECE BELEDİYENİN DEĞİL, KALBİNİN KAPILARINI DA VATANDAŞLARA AÇTI

Yaz-kış demeden çalışan, sürekli halkın içinde ve onların sorunlarıyla hemhal olan Cumali Atilla, vatandaşların haklı sevgisine mazhar oldu. Bunlardan biri de geçtiğimiz günlerde Merkez Bağlar İlçemizde yaşandı.

Merkez Bağlar İlçemizde yolları asfaltlanan mahalleli, pankart açıp havai fişekli kutlama yaptı. Oldukça renkli görüntüler yaşanırken, pankart asarak, Başkan Atilla’ya teşekkür eden vatandaşlar, belediyenin kapılarının kendilerine sonuna kadar açıldığına dikkati çekerek, memnuniyetlerini dile getirdiler.

Vatandaşlara hem belediyenin, hem de kalbinin kapılarını açan Cumali Atilla’nın, gece geç saatlerde, ekonomik durumu elverişli olmayan ailelerin evine gidip sorunlarını dinlemesi ve ihtiyaçlarına göre yardımlarda bulunması da gözlerden kaçmadı.

VATANDAŞLAR BİR HAYLİ MEMNUN

Halka hizmet etmenin önemine değinerek, bunu sahada icraatlarıyla kanıtlayan Atilla’nın herkese Adil ve eşit mesafede davrandığını belirten vatandaşlar, ‘Dualarımız onunla. Çarşıda, pazarda karşılaştığımızda bizimle sohbet ederek, fotoğraf çektirme taleplerimizi reddetmiyor.

Taziye evlerimize vefat edenler için çay, şeker, su ve bardak gibi ihtiyaçları temin etmesi, hastaları ziyaret edip moral vermesi, gerçekten bir devlet adamına yaraşır davranışlar. Bugüne kadar on binlerce kilometre asfalt yapıldı, halen de yapılmaya devam ediyor. Evde bakım olan hastaların evlerini temizlettiriyor, daha sayamadığımız yüzlerce farklı hizmeti bizlere ulaştırıyor’ şeklinde memnuniyetlerini dile getirdiler.

Toplam 28 bin adet gıda kolisi, yoksul ve ihtiyacı olan ailelerin evlerine ulaştıran Başkan Cumali Atilla’nın, yaklaşık 40 bin gıda kolisinin daha, Kurban Bayramı’na kadar dağıtılması yönünde talimat verdiği belirtiliyor.

Ramazanda kurulan iftar çadırlarında on binlerce insana iftar yemeği verilirken, hemen hemen tüm STK’lar ile görüşüp sıkıntılarını dinleyen ve sorunlarına çözüm getirmeye çalışan Cumali Atilla, gerçekten Diyarbakır’ı tarihinde görmediği hizmetlerle tanıştırdı.

On binlerce insanın dualarını alan Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’nın eşi Lütfiye Atilla da, ekonomik durumu elverişli olmayan ailelerin evlerini sık sık ziyaret ederek, sorunları dinliyor ve sorunların çözümü noktasında elinden geleni yapmaya çalışıyor.

HALKIMIZ, GÜLERYÜZLÜ BELEDİYECİLİK İLE TANIŞTI

Vatandaşlar, yıllar sonra ilk defa güler yüzlü Belediyecilik hizmetleriyle tanışırken, çocuklar da, sinema, havuz, ücretsiz kurslar ve yaz kamplarıyla unutulmadı. Toplu taşıma filosuna tam yüz araç daha eklenerek, vatandaşların daha rahat bir şekilde yolculuk yapmaları sağlandı.

TEMAPARK AĞUSTOS AYINDA TAMAMLANACAK

34 bin metrekare alana inşa ettiği ve proje içeriğinde farklı bitki desenini barındıran Temapark’ta ise çalışmaların tüm hızıyla devam ediyor olması da vatandaşları sevindiren bir başka unsur olarak dikkatleri çekiyor.

Diğer parklardan farklı olarak proje içeriğinde aromatik bahçeleri barındıran Temapark’ın Ağustos ayı içinde tamamlanması bekleniyor. İlk etapta altyapı çalışmalarını bitiren ekipler, üstyapı çalışmalarında zemin çimlendirme, yeşillendirme, park içinde bulunan kütüphane, Mescid, idari bina ve çocuk oyun gruplarının yapım çalışmalarını sürdürüyor.

Yaklaşık 20 bin metrekarenin yeşil alan olarak değerlendirileceği parkın 10 bin metrekaresi aromatik bahçelerden oluşacak. Temapark’ta ayrıca mevsimine göre farklı türlerde 2 bin 513 çiçek, 3 bin 820 yer ötücü bitki ve 34 bin metrekarelik alanın değişik yerlerinde farklı türlerde bin 383 ağaç dikilecek.

Yetişkinler için spor aletleri ve yürüyüş parkurlarının yer alacağı Temapark’ta çocuklar için ise bin 214 metrekarelik alana 3 macera adası inşa edilecek.

Kentte istihdamı artırmak ve farklı iş kollarına kalifiyeli eleman yetiştirmek amacıyla geçen yıldan itibaren Büyükşehir Belediyesi’nin Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (DİSMEK) adı altında başlattığı eğitimler aralıksız devam ediyor. Devam eden kurslar dışında yeni dönemde tamamlanan eğitimlerden 124 kursiyer faydalandı.

Yaklaşık 3 ay önce başlayan Katı Sıvı Yakıt Kalorifer Ateşçiliği 20, F-Klavye Bilgisayar 27, Temel Muhasebe 25, Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme (Kuaförlük) 16 ve Dekoratif Ev Aksesuarları Hazırlama 12 kursiyer olmak üzere toplam 113 kişi eğitimlerini başarıyla tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika almaya hak kazandı. İŞKUR ortaklığında açılan, kursiyerlerin günlük ücret aldığı ve sağlık sigortalarının yatırıldığı toplam 11 kursiyerin yararlandığı Kilim Dokumacılığı kursunda ise eğitim sona erdi.

Sona eren kurslar dışında Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda devam eden Cilt Bakım ve Temel Makyaj, Bilgisayar İşletmenliği ve İngilizce Seviye A-1 ile A-2 kursları da Temmuz ayının farklı günlerinde sona erecek. Devam eden 4 kurstan toplam 109 kursiyer eğitim alıyor. Yine İŞKUR ortaklığında açılan ve 12 kursiyerin ücretli şekilde eğitim aldığı Düz Dikiş Dokumacılığı (Tekstil) kursu da Temmuz’da tamamlanacak. Üniversitelerin Güzel Sanatlarına hazırlık nedeni ve hobi amaçlı açılan 40 öğrencinin yararlandığı Kara Kalem Resim kursu ise Eylül ayına kadar devam edecek.

Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Diyar Masa Gezici Ekipleri, bir yandan kent merkezindeki sorunların çözümü için muhtarlıklar başta olmak üzere mahallelerde vatandaşları ziyaret ederken, diğer yandan dış ilçelerde açtığı stantlarla da kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlara ulaşarak sorunlarına çözüm aradı.

Vatandaşların ziyaret ettiği stantlarda sorunları not eden ekipler, Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birim amirlerine iletiyor.

Hizmete susamış Diyarbakır’ı, hak ettiği üst düzey Belediyecilik hizmetleriyle tanıştıran Başkan Cumali Atilla ve ekibi, ilk günkü heyecan ve şevkle çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor.

BAŞKAN ATİLLA’YI YAKINDAN TANIYALIM

1964 Elazığ doğumlu olan Cumali Atilla ilk ve orta öğrenimini Elazığ’da, Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamladı. 1990 Yılında Erzincan Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Dil eğitimi ve yönetim sistemi konularında çalışmalar yapmak üzere 8 ay İngiltere’de bulunmuştur. 3 yıllık staj dönemi içerisinde Çorum Uğurludağ ve Afyon Çobanlar ilçesinde Kaymakam vekilliği görevini yürüttü. Daha sonra sırayla Giresun’un Piraziz, Muş’un Malazgirt, Bolu’nun Mengen Kaymakamlığı, Diyarbakır Vali Yardımcılığı ve Konya Beyşehir Kaymakamlığı görevini yürüttü. 23 Eylül 2011 tarihinde Etimesgut Kaymakamlığı görevine başlayan Atilla evli ve 3 çocuk babasıdır.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
ALİ Y0NTÜRK: ‘İYİ PARTİ, TARİHİ BİR REKORA İMZA ATTI’ ALİ Y0NTÜRK: ‘İYİ PARTİ, TARİHİ BİR REKORA İMZA ATTI’

ALİ Y0NTÜRK: ‘İYİ PARTİ, TARİHİ BİR REKORA İMZA ATTI’ D.BAKIR- 24 Haziran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçiminin kesin sonuçları, geçtiğimiz günlerde açıklanırken, tüm yurt genelinde olduğu gibi, Bölgemiz ve Diyarbakır’da da seçim sonuçlarının yankıları sürüyor. Genel Başkanlığını Meral Akşener’in yaptığı ve henüz yeni kurulmuş olan İYİ partinin seçimden bir hayli güçlü çıktığı ve yakın gelecekte iktidar alternatifi olacağı belirtiliyor. Milletvekili seçiminde 4.993.479 oy olarak, yüzde 9.96 ulaşan İYİ parti, henüz ilk seçimi olmasına rağmen, ciddi bir oy potansiyeline ulaştı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Adayı da olan İYİ partinin Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise yüzde 7.29 oy olarak, yine sürpriz bir çıkışa daha imza attı.

ALİ YONTÜRK: HALKIMIZ BÜYÜK BİR TEVECCÜH GÖSTERDİ

İYİ parti Merkez Yenişehir İlçe Başkanı Ali Yontürk, seçim sonuçlarının çok yönlü olarak tahlil edilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: ‘Evvela gerek Cumhurbaşkanlığı ve gerekse Milletvekili Seçimlerinin ülkemize hayırlara vesile olmasını, Yüce Rabbim’den niyaz ediyorum. Bildiğiniz gibi, ülkemiz Cumhuriyet tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli seçimini yaşadı. Gerek bu seçimde ve gerekse Milletvekili Seçiminde, Adalet ve Kalkınma partisi, bütün ulusal basın yayın kuruluşlarının desteğini arkasına alarak girdi. Adeta sesi kısılmak istenen, mitingleri, basın açıklamaları bile yayınlanmayan ve ‘sanki yokmuş’ gibi gösterilmek istenen İYİ parti, seçimde tartışmasız büyük bir başarıya imza attı. Bu hareket, artık halk hareketi olmuştur.

İYİ PARTİ, SİYASETE TAZE KAN GETİRDİ

Henüz yeni kurulmuş olan İYİ parti ve bu partinin çiçeği burnunda Genel Başkanı Sayın Meral Akşener, ‘Yeter! Söz Milletindir’ şiarıyla çıktığı bu yolculukta, daha yeni olmasına rağmen, yüzde 10 gibi, son derece önemli bir oy potansiyeline ulaşarak, tarihi bir zafere imza attı. Kaldı ki, böyle bir sonuca ulaşacağımız, seçim meydanlarında kendisini hissettiriyordu. Sayın Genel Başkanımız, gittiği her İlde ve İlçede büyük ilgi görüyor ve sevgi gösterileriyle karşılaşıyordu. Halkımız Sayın Genel Başkanımızı ve İYİ partiyi bağrına bastı. Yeni kurulmuş olmamıza rağmen, kısa zaman zarfında Türkiye çapında hızla teşkilatlanarak ülkemizi bir uçtan diğer uca gezerek, halkımızla hem hal olduk. Bütün ziyaretlerimizde müşahede ettik ki, esnaflarımızın işleri maalesef giderek kötüye gidiyor. Aldıkları kredileri ödeyemez durumdalar. İflaslar ve icralar birbirini takip eder hale gelmiş. Gençlerimiz mutsuz ve daha da önemlisi, geleceğe dair umutlu değiller.

Aş ve iş sorunu giderek büyüyor ve maalesef bu sorunlar, gündelik açıklamalarla geçiştirilmeye çalışılıyor. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor. Dolar ve Euro’nun yükselişini izleyen hükümet yetkilileri, vatandaşımızın alım gücünün giderek azaldığını görmezden geliyorlar. İşsizler ordusuna her geçen yıl yenileri ekleniyor. Eğitim sorunumuz ise, artık içinden çıkılmaz bir hale gelmiş durumda. Her yıl değişen ve yaz boz tahtasına dönüşen Eğitim sisteminin bir an önce, Eğitimin duayeni olmuş insanlara teslim edilmesi gerekiyor. Arayış içinde olan milyonlar insan, umutlarını İYİ partiye bağlamış durumda. İYİ parti, Siyasete taze kan getirdi. Sessiz yığınların sesi olmak, onların duygularına tercüman olmak, bizler için büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Sinesinde bütün Semavi Dinlere mensup sayısız manevi yapılar bulunduran, tarihin canlı tanığı Diyarbakır İlimizin sorunları giderek artıyor. Kanayan yara haline gelmiş bütün sorunları günü birlik çözümler değil, bir cerrah hassasiyetiyle yaklaşarak, kalıcı ve köklü operasyonlarla tam anlamıyla çözüme kavuşturacağız.

ALLAH’IN İZNİYLE GÖREVİMİ LAYIKIYLA İCRA EDECEĞİM

Yeni kurulmuş bir partinin, Diyarbakır gibi bütün dünyanın takip ettiği bir şehirde, Merkez Yenişehir İlçesinin başkanı olmak, elbette gurur verici bir durum. Allah’ın izniyle, bana bu görevi layık görenleri mahcup etmeyecek ve elimden gelen bütün gayretimle, halkıma hizmet noktasında, bütün bilgi birikimimi seferber edeceğim. Siyasete dinamizm katan ve vatandaşlar için yeni bir pencere açan İYİ partide Yenişehir İlçe Başkanlığı gibi kritik bir vazifeye layık görülmek, benim ve ailem için büyük bir mutluluk kaynağı. Sayın Genel Başkanımız zaten halkımızın bağrından çıkmış biri olarak, yıllardır Anadolu’yu bir baştan diğer başa gezmiş, aktif siyasetin merkezinde biri. Dolayısıyla böyle bir genel başkanla çalışacak olmak da, insana ayrı bir heyecan veriyor. Siyaset ‘halka rağmen değil’, tam tersine ‘halk ile birlikte ve halk için’ yapılır. Dolayısıyla, insanlarımıza içi boş laflarla değil, tam tersine sorunlarının bam teline dokunarak, onların dertleriyle hemhal olarak, sevinçlerine ortak olup çoğaltarak, acılarını da olabildiğince paylaşıp azaltarak yönelmek gerekir.

Merkezinde ‘insan’ olmayan, insanı ortak payda olarak görmeyen siyasi yapılanmaların uzun soluklu olmadığı hususunda, çok partili siyasi hayatımızda bir çok yaşanmış örnek var. Dolayısıyla, sorunlara kalıcı ve köklü çözümler üretmek amacıyla yönelip, ‘sonuç odaklı’ bir siyaset üretmemiz gerekiyor. Bu bağlamda kapımız her zaman kadirşinas halkımıza sonuna kadar açıktır. İnşallah; bütün dava arkadaşlarımız kentimiz genelinde yapacağımız çalışmalarla, kardeşlik zincirimize yeni halkalar ekleyerek, Anadolu’ya dalga dalga yayılan bir umut ışığı olacağız. Sayın Genel Başkanımız, zaten hem ülkemiz ve hem de Diyarbakır ve Bölgemizin sorunları ve bu sorunların çözüm yollarına vakıf birisi. Onun yaktığı bu meşale ile bütün Anadolu’yu hem ısıtarak, hem de aydınlatarak, siyasette yeni ve tertemiz bir yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Allah’ın izniyle, bizlere güvenenleri mahcup etmeyerek, bu kutlu yolculuğa devam edeceğiz. Bütün gönüllerde ve kalplerde yer edinmeye çalışacağız. Siyaseti günü birlik değil, tam tersine uzun soluklu bir anlayışla yapacağız. Ayrıca, İlimizin genel sorunlarını ve bu sorunların çözüm yollarını sık sık yerel ve ulusal platformlarda dile getirip, bu sorunları Sayın Genel Başkanımız ve Genel Merkez Yönetimimize takdim edeceğiz. Biz bu yola baş koyduk. Halkımızla birlikte bu haklı mücadelemizde sonuna kadar yer alacağız’.

ÖZEL HABER.YILMAZ ACU

(Özel) Eksik imza yanlış ameliyattan kurtardı (Özel) Eksik imza yanlış ameliyattan kurtardı

Rahminde miyom (ur) tespit edilen Şırnak Silopili Fatma Soltanıan’a urdan kurtulmak için rahminin alınacağı ve bir daha çocuk sahibi olamayacağı söylendi.

Kocası yanında olmadığı ve onun imzalı onayı olmadan ameliyat yapılamadığı için ameliyattan dönen Soltanıan, Diyarbakır’da küçük bir kesi ile yapılan ameliyatla rahmi zarar görmeden 15 santimetrelik urdan kurtuldu.

Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede rahminde ur tespit edilen Silopili Fatma Soltanıan’a (29) urla birlikte rahminin de alınacağı bir ameliyat yapılacağı ve bir daha çocuk sahibi olamayacağı söylendi. O sırada kocası şehir dışında bulunan ve onun imzalı onayı olmadan ameliyat edilmeyen Soltanıan, kocasını beklemeye başladı. Bu sürede internetten hastalıkla ilgili araştırma yapmaya başlayan Soltanıan, Diyarbakır’da görev yapan Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer’in bu ameliyatla ilgili haberini gördü. Doç. Dr. Çoksüer’in kliniği ile iletişime geçen Soltanıan, zaman kaybetmeden kocası Kemal Soltanıan (35) ile birlikte Diyarbakır’a geldi. Yapılan muayenesinde rahminde 15 santimetrelik ur tespit edilen Soltanıan, Doç. Dr. Çoksüer’in küçük bir kesi ile yaptığı ameliyat sonrası rahmi zarar görmeden bir günde sağlığına kavuştu. Kocasının o sırada yanında olmamasına şükreden Soltanıan, sağlığına kavuşmanın sevincini yaşıyor.

“Kocam yanımda olsa imza atacaktı”

İki çocuklu Fatma Soltanıan, ameliyat için kocasının da imzalı onayı gerektiğini ve kocası yanında olsa imzayı atacağını belirterek, “Eşim yanımda olmadığı ve imzası gerektiği için ameliyat yapmadılar. Yoksa ameliyat olacaktım ve ameliyatta rahmim de alınacaktı. Daha sonra Hakan hocanın haberini gördüm. Silopi’den kalktım buraya geldim. Hakan hoca muayene sırasında bana yüzde 99 ihtimal rahme dokunulmayacağını söyledi. Rahmimden olmadım. Allah razı olsun ondan. Şimdi tekrar çocuk sahibi olabilirim ve iyi ki kocam yanımda değildi. Çünkü o yanımda olsaydı imza atacaktı ve rahmimden olacaktım ve hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacaktım” dedi.

Küçük bir kesi ile sağlığına kavuştu

Doç. Dr. Hakan Çoksüer, hastanın kendilerine aşırı derecede şiddetli kanama ve kasık ağrısı nedeniyle başvurduğunu belirterek, yapılan muayenede rahimle miyomun ayırt edilemeyecek derecede olduğunu ve küçük bir kesi ile ameliyatı yaptıklarını ifade etti. Doç. Dr. Çoksüer, “Birçok ildeki kadın doğum uzmanına başvurmuş ve birçok merkez ona sadece miyomun alınamayacağını, rahmin de alınması gerektiğini söylemiş. Muayene ettiğimizde ciddi anlamda yapışıklık vardı. Tabana baskı yapan bir miyomu vardı. Biz ameliyata başladığımızda kanın içerisinde çok ciddi anlamda yapışıklık vardı. O yapışıklıkların hepsi giderildi. Sonradan miyoma baktığımızda yaklaşık olarak 15 santimetrelik bir miyom vardı. Rahmin tabanına doğru rahim zarını tamamen kaplayan ve baktığımızda rahim zarının içini tamamen doldurduğu için aşırı derecede kanamanın sebebinin miyom olduğu kanaatine vardık ve o miyomu çok güzel bir şekilde sıyırarak rahme hiçbir şekilde zarar vermeden çıkardık. Miyomdan dolayı hastanın karnında şişkinlik, ağrı ve kanama şikayetleri de artık bundan sonra çok ciddi anlamda azalacaktır. Çok başarılı bir ameliyat oldu ve biz bu ameliyatı yaparken çok küçük bir kesi ile yaptık. Yani mini laparotomi ile yaptık. Bu da özel bir tekniktir. Biz bu teknikle özellikle yaptık ki hastanın hem ağrısı az olsun hem ameliyat sonrası dönemde şikayetleri azalsın. Şuanda hasta sağlıklı bir şekilde artık evine dönüyor. İnşallah bundan sonra kanaması olmayacak” diye konuştu.

Kur’an kursu öğrencilerine bağımlılıkla mücadele anlatıldı Kur’an kursu öğrencilerine bağımlılıkla mücadele anlatıldı

Diyarbakır’da Kur’an kursu öğrencilerine bağımlılıkla mücadele konulu eğitim verildi.

Yeşil Yıldız Bağımlılıkla Mücadele Derneği ile Diyarbakır İl Müftülüğü Bağımlılığı Mücadele koordinatörlüğü işbirliğinde yaz kuran kurslarında kuran eğitimi gören öğrencilere yönelik Sosyal ve Değerler Eğitimi kapsamında Bağımlılıkla Mücadele Modülleri Dernek Başkanı Yahya Öger tarafından eğitim verildi. Yenişehir İlçe Müftülüğüne bağlı Yenişehir Seyrantepe Şilbe Mahalleinde bulunan Maşuk Camii Kur’an kursunda yaklaşık 300 öğrenciye bağımlılıkla mücadelede ‘Hayır’ demenin önemi anlatıldı. Genç nesillerin zararlı uyuşturucu maddelerinden uzak durması için başlatılan proje olduğunu söyleyen Öge, “Gençlerin kendilerini her türlü kötülüklerden muhafaza etmesi noktasında bilinmeyen kişiler tarafından teklif edilene karşı ‘teşekkür’ ederek ‘hayır’ denemelerinin ayıp olmadığı konusu üzerinde durduk. Tütün ve zararları görseller ile Kur’an kursu öğrencilerine anlatıldı. Çocuklarımızın bağımlılardan uzak bir dünyada yaşamaları bizim için bir umut, gelecek için bir huzur ve aileler için bir kazançtır. Unutulmamalıdır ki bağımlılığa karşı mücadele etmek farkındalık oluşturmakla başlar. Bu anlamda Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği olarak yaz ayı boyunca bu tür etkinliklerimizi devam edecektir. Kur’an kursu hocalarına ve kurs sorumlu hocası Hamit Elçi’nin gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı, sunum yapma imkanı verdiklerinden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Başkan Atilla’dan aile ziyaretleri Başkan Atilla’dan aile ziyaretleri

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cumali Atilla, Kayapınar ilçesi 500 Evler Barış Mahallesinde ikamet eden mahalle sakinlerinin evlerine konuk oldu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cumali Atilla, merkez ve dış ilçelere ziyaretlerine devam ediyor. Kayapınar ilçesi 500 Evler Barış Mahallesini ziyaret eden Başkan Atilla, mahalle sakinleri tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Mahallelilerin sorunlarını dinleyen Başkan Atilla, Büyükşehir Belediyesi’nden taleplerini sordu. Başkan Atilla, mahalle sakinlerinin daveti üzerine aile ziyaretleri gerçekleştirdi. Aileler tarafından kapıda karşılanan Başkan Atilla, aile bireyleriyle sohbet etti. Büyükşehir Belediyesinin genel hizmetler dışında sosyal belediyecilik görevlerini de yerine getirdiğinin altını çizen Başkan Atilla, Büyükşehir Belediyesinin daima vatandaşlar için çalıştığını söyledi. Mahalle sakinleri Başkan Atilla’ya çay ve kahve ikramında bulunarak ziyaretten dolayı teşekkür etti.

Başkan Atilla, sıcak ve samimi bir ortamda geçen aile ziyaretlerinde çocuklarla da yakından ilgilenerek onlara çeşitli oyuncaklar hediye etti.

SUR’UN ASUMAN ABLASI SUR’UN ASUMAN ABLASI

‘Yaşadığın yeri cennet yapamadığın sürece, her yer cehennemdir.’ Demiş atalarımız. Surun ablası Asuman Karacık da Sur ilçe Emniyet müdürü olarak atandığı bölgeyi adeta cennetten bir köşe haline getirirken, en güvenli bölge konumuna da taşıdı. Hatta öyle ki tayini çıkan Sur ilçesinin ablası Asuman Karacık için Surun binlerce esnafı, yaşayanı, anası, babası Bacıları, Kardeşleri, Ablaları ve yaşamın tüm katmanları imzalar toplayarak ‘İÇ İŞLERİ BAKANLIĞINA’ görev yerinde kalması yönünde talepte bulunuyorlar. Bunca sevgi seline bakanlık ne cevap verecek işte bu sorunun yanıtı ise merakla bekleniyor.

Diyarbakır sinirli gelenlerin, hüzünlü ayrıldıkları bir kadim kent. Tarihsel süreç içersinde üzerinde oynana ağlılarla duygusal tahribata da uğratılarak travma yaşatılan kadim şehir, bu sıralarda terör tam tamlarının sesinin kesilmesi ile birlikte yerini huzur ve güven ortamına bıraktı, aynı zamanda üzerine oynanan oyunlar da birer, birer gün yüzüne çıkmaya başladı.

Diyarbakır’ın Sur içi semtine atanan İlçe Emniyet müdürü Asuman Karacık, bölge insanı ile o kadar haşır neşir oldu ki dertlilere derman, sıkıntısı olanlara çare, darda kalanlara yardım ve Sur içi semtinin vefalı ablası oldu.

Öyle ki Sur içi semtinde görev yaptığı süre sonunda tayini çıkan Surun o iyi kalpli, melek ablası için yaşamın tüm renkleri, mesleğin her bölümü, yaşamların sürdüğü tüm dar sokakların yaşayanları imzalar toplayarak yüreklerine nakşettikleri ablaları Asuman Karacık’ın tekrar Sur içi bölgesinde emniyet müdürü olarak görevini sürdürmesi için imza topluyorlar.

Asuman ablanın Diyarbakır’da kalması için gerçekleştirilen bir ilk olan imza kampanyası şimdilerde on binleri çoktan aştı, herkes imza vermek için adeta yarışıyor. Şehit Emniyet müdürü Gaffar Okkan’dan sonra ilk kez bu kadar büyük bir sevgi seli gösterilen Emniyet müdürü olan Asuman Karacık ise bu duygusal tepkiler karşısında duyarsız kalamıyor.

Bir bayan ve anne olan Asuman Karacık’ın, Sur ilçesine atanmasının ardından kolları sıvayan, sürekli halkla iç içe olan, onların sorunlarını çözebilmek için mesai kavramı gözetmeksizin çaba harcayan Asuman Karacık, Diyarbakır yöresinin eyimiyle ‘Harbiden de’ gönüllerde taht kurdu. Sur İlçesinin tarihinde ilk Bayan Emniyet Müdürü olma unvanını elinde bulunduran Asuman abla, aynı zamanda da gönüllerin ablası oldu. 1 yıl gibi kısa bir süreye bir ömürlük sevgi ve hizmet sığdıran koca yürekli Asuman ablanın tayin haberi, başta Sur halkı olmak üzere, tüm Diyarbakırlıları derinden üzdü.

‘SAYIN SOYLU’YA SESLENİYORUZ;

TAYİN KARARI İPTAL EDİLMELİ’

Konuyla ilgili olarak görüşlerini dile getiren vatandaşlar ve esnaflar, şunları dile getiriyorlar: “Biz Asuman hanımı, Asuman hanım da bizi bağrına bastı. Adeta bizden biri gibi oldu. Tam Sur’un sorunlarına ve bu sorunların çözüm yollarına vakıf olmuşken, birdenbire tayin kararı verilmesi, bizleri derinden yaraladı. Sayın Vekillerimizi ve yetkilileri göreve davet ediyoruz. Bizler Sur halkı olarak, Sayın Emniyet Müdürümüzü çok seviyoruz. Görev süresi boyunca İlçemize çok büyük katkıları oldu. İlçe Emniyet Müdürümüzün tayininin çıkması bizleri çok üzdü.”

‘MERHUM ALİ GAFFAR OKKAN’I HATIRLATIYOR’

Öyleki adeta ailelerinden bir birey gibi karşılanan Asuman Karacık’ın tayininin büyük bir kayıp olarak değerlendiren vatandaşlar şu yorumları yapıyorlar: “Asuman hanımın, vatandaşlara sıcak ve samimi tutumlarını, Merhum Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan’ı hatırlatıyor. Peygamberler, Sahabeler, Evliyalar Kenti, Şehr-i Diyarbekir’e hizmeti şiar edinmiş, kentin tarihi dokusunu ve misyonunu iyi bilen, halkla ve esnaflarla iç içe olan Asuman Karacık’ın tayin kararı, gözden geçirilmeli.

Küçükle küçük, büyükle büyük olan, Cumhuriyetimizin Temel İlkelerinin yılmaz savunucusu, huzur ve asayiş ortamının tesisi için mesai kavramı gözetmeksizin çaba sarf eden Sur İlçe Emniyet Müdürümüz Asuman Hanımın görevine devam etmesini talep ediyoruz. Müdürümüzün en azından bir yıl daha görevinde kalmasından yanayız. Yine de Müdürümüz Asuman Karacık’a yeni görev yerinde üstün başarılar diyoruz. İnşallah, bundan sonra vazife yapacağı yerlerde de daha büyük çalışmalara imza atacaktır.”

‘SOSYAL MEDYADA DA KONU’

Surun Asuman ablası sokaklarda yankılanan söylemler kadar sosyal medyada da konu oluyor. Bu aralar sosyal paylaşım sitelerinde, Asuman Karacık’ın tayininin durdurulması yönünde kampanyalar başlatıldığı ve desteğin çığ gibi büyüdüğü gözleniyor. Vatandaşlar, sosyal medyadaki profillerini Asuman Karacık için değiştirerek, desteklerini duyuruyorlar.

Hasta ziyaretlerine ve taziyelere giderek insanların acılarını paylaşan, düğünlere katılarak mutluluklarına ortak olan, suça meyilli olanlara psikolojik olarak muhteşem yaklaşan, topluma kazandırılmaları yolunda çabalar sarf eden, devlet ve millet arasında yıkılmaz bir köprü kuran Asuman Karacık’ın görev süresinin uzatılmasının, Sur ilçesinde kalmasının, vatandaşlar açısından büyük kazanımlar sağlayacağı dillendiriliyor. Ekonomik durumu elverişli olmayan vatandaşlara yardımlar sağlayan, kapısını herkese açan, sorunları için makamına gelenlere misafirperverlik örneği sergileyen, kısacası gönülleri fetheden Asuman Karacık’ın tayininin durdurulması herkesin ortak talebi.

‘ACU: BU GÜNE KADAR YOK DEMEDİ’

Ekonomik anlamda dar gelirli vatandaşların yoğunluklu olarak Sur ilçesinde yaşadıklarına dikkat çeker Derman Baba lakaplı iyiliksever Yılmaz Acu ise Sur ilçesinde bulunan mağdur hemen, hemen tüm ailelere Asuman abla ile birlikte ulaştıklarının altını çizerek şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi mağdur ve yoksul ailelerin büyük bir bölümü kiraları düşük diye Sur içi semtini tercih ediyor. Tabi burada doğal olarak karışıklık çok daha fazla oluyor. Çok sayıda vatandaşımız şahsıma ulaşarak destek olmamı istedi. Tüm bu çağrılara Sur ilçe Emniyet Müdürümüz Asuman Karacık hanımefendi ile birlikte gittik.

Yerine incelemeleri yaptık. Bu çalışmalar sırasında gördüğüm o ki, kanaatkar olan Asuman ablamız, kendi öz, helal kazancını insanlarla paylaşıyordu, onların sıkıntılarını çözmek için büyük gayretler sarf ediyordu. İşte böylesine bir abla, kardeş, abi ilişkisi yarattı Sur ilçesinde. Herkes kalması yönünde büyük umutlar besliyor. Umalım ve dua edelim ki bakanlığımız kalması yönünde gereken güzelliği yapar.” AHMET BEŞENK

Ünlü sanatçı Fatma Girik, takıntılı hayranından davacı oldu Ünlü sanatçı Fatma Girik, takıntılı hayranından davacı oldu

Ünlü sanatçı Fatma Girik, 40 yıllık takıntılı hayranından şikayetçi oldu. Fatma Girik Bodrum Adliyesi’nde ifade verdi.

Ünlü sanatçı Fatma Girik 40 yıllık takıntılı hayranı M.A.’yı (71) aşırı ilgisinden bunalarak dava etmişti. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek olan davaya sağlık sorunları nedeniyle gidemeyen Fatma Girik, Bodrum 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifade verdi. Hakim karşısına çıkan Girik, yıllardır yaşadığı sıkıntıları mahkemede anlattı. Hiç beklenmedik anlarda hayranını karşısında gördüğünü anlatan Girik, M.A.’nın her defasından kendisine hayranlığın dile getirdiğini son olarak ise hastanede yattığında odasına bir not bıraktığını ve notta ise, “Keşke seni zamanında sırtıma koyup kaçırsaydım, yapmadığıma pişmanım” şeklinde kelimeler yer aldığını anlattı.

Mahkeme çıkışında kısa bir açıklama yapan Girik, İstanbul’a gidemediği için Bodrum’da ifade verdiğini bundan sonrasını avukatlarının takip edeceğini ifade etti.

Öte yandan evrak işleminin bitmesi sonucu, dosyanın davanın açıldığı İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne iadesine karar verildi.
Eren Ayhan


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler

Web Tasarım : Diyarbakır Online, Gsm : 0532 179 7105