BAŞKAN CUMALİ ATİLLA, ADETA TARİH YAZDI

BAŞKAN CUMALİ ATİLLA, ADETA TARİH YAZDI
BAŞKAN CUMALİ ATİLLA, ADETA TARİH YAZDI

Ankara’nın Etimesgut Kaymakamlığı görevinden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığına atanan Cumali Atilla, kısa zamanda gerçekleştirdiği başarılı projelerle, Diyarbakır’ın çehresini değiştirdi.

Semavi Dinlere mensup sayısız yapıyı sinesinde bulunduran, Peygamberler, Sahabeler ve Evliyalar kenti, Şehr-i Diyarbekir’e kazandırdığı projelerle, haklı olarak gönüllerde taht kuran Atilla’nın büyük hizmetlere imza attığını belirten vatandaşlar, kendisine ve başarılı ekibine müteşekkir olduklarını belirtiyorlar.

 

Daha önce Diyarbakır’da Vali yardımcılığı görevinde bulunan,şehrin sorunlarını çok iyi bilen Cumali Atilla, nitekim bugüne kadar sergilediği başarılı performansıyla, kamuoyunun haklı takdirine mazhar oldu.

 

DİYARBAKIR ADETA ÇAĞ ATLADI

‘İşimiz Gücümüz Diyarbakır’ şiarıyla çıkmış olduğu hizmet yolculuğunda, birbirinden önemli ve hayati projelere imza atan Başkan Cumali Atilla, sosyal belediyecilikten şantiye belediyeciliğine kadar her türlü belediyecilik faaliyetlerini gerçekleştirerek, unutulmazlar arasında yerini aldı.

Kültürel, sportif ve sosyal hizmetlerle sosyal belediyeciliği; ulaşım, altyapı ve üst yapı alanlarında da önemli yatırımlar gerçekleştirerek şantiye belediyeciliğini ön plana çıkaran Başkan Atilla kentin daha rahat yaşanılabilir bir şehir olması noktasında, prestij projeleri hayata geçirerek, Diyarbakır’a adeta çağ atlattı.

Kısa zaman içerisinde vizyon projeler, cadde, bulvar düzenlemeleri, park çalışmaları, mahalle yolları standartlarının artırılması, ulaşım konforunun yükseltilmesinin yanı sıra sosyal belediyecilik anlamında kadın, çocuk, yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik önemli çalışmaları hayata geçiren Başkan Cumali Atilla ve oluşturduğu ekibi, şehir estetiğinin artırılması için yapılan bütün projelerde fen ve sanat kurallarına dikkat etmenin yanı sıra estetiği de göz ardı etmeyerek, adeta belediyecilik dersi verdi.

‘Kent Meydanı’ gibi estetik ve bir o kadar da anlamlı bir eseri kısa zamanda tamamlayarak, vatandaşların buluşma noktası haline getiren Atilla, dürüst, ilkeli ve bilimsel yaklaşımlarla Belediye hizmetlerine ivme kazandırdı.

‘Hoş Geldin Bebek’, ‘Klimalı Durak’, ‘Bilgi Evi’, ‘Huzur Sokağı’, ‘Hasta ve Hasta Yakınları Misafirhanesi’, ‘İlçe Otogarları ve Koordinasyon Merkezleri’ gibi hizmetlerle, ilkleri yaşatan Atilla döneminde, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde başarılar elde edilirken, tespit edilen aksaklıklara kurulan ekiplerle anında müdahale edilmesi de, sorunların kalıcı ve köklü çözümlere kavuşmasını sağladı.Diyarbakır’a Çevre il ve ilçelerden gelen hasta ve hasta yakınlarına kapılarını açan Büyükşehir Belediyesi ,misafirhanede ağırladığı vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

‘İsteyince Oluyor’ ilkesiyle halkın daha modern, daha temiz ve her yönüyle örnek bir şehirde yaşama hakkını tesis etmek için, devasa projeler, birer birer gerçekleştirildi.

Çevreye saygılı, her alanda gelişimi hedef alan belediyecilik anlayışıyla şeffaf ve ilkeli bir yönetim modeli uygulanırken, belediyenin kaynakları, tamamen halkın hizmetine sunularak kaynak israfının önüne geçildi.

Diyarbakır, belediyecilik tarihinde böylesine başarılı bir dönemi ilk kez yaşarken, özünde hizmet ve insana insanca değer veren anlayışla hareket edildi. Diyarbakır, birbiri ardına başlatılan projelerle adeta şantiyeye döndü.

Beyaz Masa’da günde 150 kişinin derdini dinleyen Atilla, gelen vatandaşlarla Kürtçe ve Zazaca konuşarak, sorunlarını bizzat tercümana gerek duymadan kendisi birinci elden öğrendi. Diyarbakır, bu süreçte tarihi bir değişim ve dönüşüm yaşadı. Yıllardır hizmete adeta susayan halka, hak ettiği imkânları sunmak için başlatılan çalışmalar, adeta hummalı bir şekilde devam ediyor.

SADECE BELEDİYENİN DEĞİL, KALBİNİN KAPILARINI DA VATANDAŞLARA AÇTI

Yaz-kış demeden çalışan, sürekli halkın içinde ve onların sorunlarıyla hemhal olan Cumali Atilla, vatandaşların haklı sevgisine mazhar oldu. Bunlardan biri de geçtiğimiz günlerde Merkez Bağlar İlçemizde yaşandı.

Merkez Bağlar İlçemizde yolları asfaltlanan mahalleli, pankart açıp havai fişekli kutlama yaptı. Oldukça renkli görüntüler yaşanırken, pankart asarak, Başkan Atilla’ya teşekkür eden vatandaşlar, belediyenin kapılarının kendilerine sonuna kadar açıldığına dikkati çekerek, memnuniyetlerini dile getirdiler.

Vatandaşlara hem belediyenin, hem de kalbinin kapılarını açan Cumali Atilla’nın, gece geç saatlerde, ekonomik durumu elverişli olmayan ailelerin evine gidip sorunlarını dinlemesi ve ihtiyaçlarına göre yardımlarda bulunması da gözlerden kaçmadı.

VATANDAŞLAR BİR HAYLİ MEMNUN

Halka hizmet etmenin önemine değinerek, bunu sahada icraatlarıyla kanıtlayan Atilla’nın herkese Adil ve eşit mesafede davrandığını belirten vatandaşlar, ‘Dualarımız onunla. Çarşıda, pazarda karşılaştığımızda bizimle sohbet ederek, fotoğraf çektirme taleplerimizi reddetmiyor.

Taziye evlerimize vefat edenler için çay, şeker, su ve bardak gibi ihtiyaçları temin etmesi, hastaları ziyaret edip moral vermesi, gerçekten bir devlet adamına yaraşır davranışlar. Bugüne kadar on binlerce kilometre asfalt yapıldı, halen de yapılmaya devam ediyor. Evde bakım olan hastaların evlerini temizlettiriyor, daha sayamadığımız yüzlerce farklı hizmeti bizlere ulaştırıyor’ şeklinde memnuniyetlerini dile getirdiler.

Toplam 28 bin adet gıda kolisi, yoksul ve ihtiyacı olan ailelerin evlerine ulaştıran Başkan Cumali Atilla’nın, yaklaşık 40 bin gıda kolisinin daha, Kurban Bayramı’na kadar dağıtılması yönünde talimat verdiği belirtiliyor.

Ramazanda kurulan iftar çadırlarında on binlerce insana iftar yemeği verilirken, hemen hemen tüm STK’lar ile görüşüp sıkıntılarını dinleyen ve sorunlarına çözüm getirmeye çalışan Cumali Atilla, gerçekten Diyarbakır’ı tarihinde görmediği hizmetlerle tanıştırdı.

On binlerce insanın dualarını alan Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’nın eşi Lütfiye Atilla da, ekonomik durumu elverişli olmayan ailelerin evlerini sık sık ziyaret ederek, sorunları dinliyor ve sorunların çözümü noktasında elinden geleni yapmaya çalışıyor.

HALKIMIZ, GÜLERYÜZLÜ BELEDİYECİLİK İLE TANIŞTI

Vatandaşlar, yıllar sonra ilk defa güler yüzlü Belediyecilik hizmetleriyle tanışırken, çocuklar da, sinema, havuz, ücretsiz kurslar ve yaz kamplarıyla unutulmadı. Toplu taşıma filosuna tam yüz araç daha eklenerek, vatandaşların daha rahat bir şekilde yolculuk yapmaları sağlandı.

TEMAPARK AĞUSTOS AYINDA TAMAMLANACAK

34 bin metrekare alana inşa ettiği ve proje içeriğinde farklı bitki desenini barındıran Temapark’ta ise çalışmaların tüm hızıyla devam ediyor olması da vatandaşları sevindiren bir başka unsur olarak dikkatleri çekiyor.

Diğer parklardan farklı olarak proje içeriğinde aromatik bahçeleri barındıran Temapark’ın Ağustos ayı içinde tamamlanması bekleniyor. İlk etapta altyapı çalışmalarını bitiren ekipler, üstyapı çalışmalarında zemin çimlendirme, yeşillendirme, park içinde bulunan kütüphane, Mescid, idari bina ve çocuk oyun gruplarının yapım çalışmalarını sürdürüyor.

Yaklaşık 20 bin metrekarenin yeşil alan olarak değerlendirileceği parkın 10 bin metrekaresi aromatik bahçelerden oluşacak. Temapark’ta ayrıca mevsimine göre farklı türlerde 2 bin 513 çiçek, 3 bin 820 yer ötücü bitki ve 34 bin metrekarelik alanın değişik yerlerinde farklı türlerde bin 383 ağaç dikilecek.

Yetişkinler için spor aletleri ve yürüyüş parkurlarının yer alacağı Temapark’ta çocuklar için ise bin 214 metrekarelik alana 3 macera adası inşa edilecek.

Kentte istihdamı artırmak ve farklı iş kollarına kalifiyeli eleman yetiştirmek amacıyla geçen yıldan itibaren Büyükşehir Belediyesi’nin Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (DİSMEK) adı altında başlattığı eğitimler aralıksız devam ediyor. Devam eden kurslar dışında yeni dönemde tamamlanan eğitimlerden 124 kursiyer faydalandı.

Yaklaşık 3 ay önce başlayan Katı Sıvı Yakıt Kalorifer Ateşçiliği 20, F-Klavye Bilgisayar 27, Temel Muhasebe 25, Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme (Kuaförlük) 16 ve Dekoratif Ev Aksesuarları Hazırlama 12 kursiyer olmak üzere toplam 113 kişi eğitimlerini başarıyla tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika almaya hak kazandı. İŞKUR ortaklığında açılan, kursiyerlerin günlük ücret aldığı ve sağlık sigortalarının yatırıldığı toplam 11 kursiyerin yararlandığı Kilim Dokumacılığı kursunda ise eğitim sona erdi.

Sona eren kurslar dışında Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda devam eden Cilt Bakım ve Temel Makyaj, Bilgisayar İşletmenliği ve İngilizce Seviye A-1 ile A-2 kursları da Temmuz ayının farklı günlerinde sona erecek. Devam eden 4 kurstan toplam 109 kursiyer eğitim alıyor. Yine İŞKUR ortaklığında açılan ve 12 kursiyerin ücretli şekilde eğitim aldığı Düz Dikiş Dokumacılığı (Tekstil) kursu da Temmuz’da tamamlanacak. Üniversitelerin Güzel Sanatlarına hazırlık nedeni ve hobi amaçlı açılan 40 öğrencinin yararlandığı Kara Kalem Resim kursu ise Eylül ayına kadar devam edecek.

Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Diyar Masa Gezici Ekipleri, bir yandan kent merkezindeki sorunların çözümü için muhtarlıklar başta olmak üzere mahallelerde vatandaşları ziyaret ederken, diğer yandan dış ilçelerde açtığı stantlarla da kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlara ulaşarak sorunlarına çözüm aradı.

Vatandaşların ziyaret ettiği stantlarda sorunları not eden ekipler, Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birim amirlerine iletiyor.

Hizmete susamış Diyarbakır’ı, hak ettiği üst düzey Belediyecilik hizmetleriyle tanıştıran Başkan Cumali Atilla ve ekibi, ilk günkü heyecan ve şevkle çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor.

BAŞKAN ATİLLA’YI YAKINDAN TANIYALIM

1964 Elazığ doğumlu olan Cumali Atilla ilk ve orta öğrenimini Elazığ’da, Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamladı. 1990 Yılında Erzincan Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Dil eğitimi ve yönetim sistemi konularında çalışmalar yapmak üzere 8 ay İngiltere’de bulunmuştur. 3 yıllık staj dönemi içerisinde Çorum Uğurludağ ve Afyon Çobanlar ilçesinde Kaymakam vekilliği görevini yürüttü. Daha sonra sırayla Giresun’un Piraziz, Muş’un Malazgirt, Bolu’nun Mengen Kaymakamlığı, Diyarbakır Vali Yardımcılığı ve Konya Beyşehir Kaymakamlığı görevini yürüttü. 23 Eylül 2011 tarihinde Etimesgut Kaymakamlığı görevine başlayan Atilla evli ve 3 çocuk babasıdır.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
İşadamı Karakuş: Cumhurbaşkanımız Diyarbakır’a sahip çıkıyor

Diyarbakır’da Valilik tarafından yapılacak ve kentin bir çok yerinde ilk kez düzenlenecek olan Gençlik Festivaline katılmak için gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin Diyarbakır’da mutluluk yarattığını söyleyen Karakuş Gold Group Yönetim Kurulu Başkanı Şeyhmus Karakuş, “Cumhurbaşkanımız Diyarbakır’a sahip çıkıyor” dedi.

Karakuş Gold Group Yönetim Kurulu Başkanı Şeyhmus Karakuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki kabine üyelerinin Diyarbakır’a gelecek olmasını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’a her daim sahip çıktığını belirterek, “Bizlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yalnız olmadığını hissettirmek için her daim yanında olmaktan onur duyuyoruz.

Biz Diyarbakır Halkı vefalı bir halkız, bizi sahiplenen böylesi kıymetli bir Cumhurbaşkanının her daim yanında olmak zorundayız” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’a ayrı bir değer verdiğini de sözlerine ekleyen Karakuş, Diyarbakır halkının da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yalnız bırakmaması gerektiğini söyledi.

Diyarbakır’da meme kanserine karşı farkındalık semineri Diyarbakır’da meme kanserine karşı farkındalık semineri

Memorial Diyarbakır ve Dicle Hastaneleri tarafından, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle DİSKİ çalışanlarına yönelik “Korkma Farkında Ol Geç Kalma” konulu seminer düzenledi.

Obezite, Metabolik ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Yiğit ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Ali Emre Tahaoğlu, Ülkemizde ve bölgemizde giderek artan kanser istatistikleri, meme ve kadın kanserleriyle ilgili gelişmeler ve yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Kadınlar tarafından yoğun ilgi gören seminer, soru ve cevaplarla son buldu. Seminerde, Türkiye’de ve bölgemizde en çok görülen kanser türleri arasında, 1. sırada meme kanseri olduğunu dile getiren Op. Dr. Volkan Yiğit, “8 kadından 1’inde görülen meme kanseri erken dönemde tespit edildiği takdirde tamamen tedavi edilebilir. Bunun için kadınlar çok dikkatli olmalı ve ayna karşısına geçip uzmanların önerdiği şekilde kendi kendilerini muayene etmeli. Şüphelendikleri en ufak bir belirti bile olsa mutlaka doktora görünmeliler” dedi.

“Meme kanseri risk faktörleri bilinmeli”

Kadınların meme kanseri risk faktörlerini bilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Yiğit, “Kadınlar, sigaranın, alkolün, stresin, aşırı kilonun meme kanseri riskini artırdığını bilmeleri gerekir. Buna göre her kadın, daha dikkatli olmalı ve meme kanseri riski olmasa dahi doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Ayrıca bebeğini emziren annelerde meme kanseri riskinin düşük olduğu da bilinmesi gerekir. Her şeyden önce meme kanseri başta olmak üzere hiçbir kanserden korkulmamalı, geç kalmaktan korkulmalıdır. Bu yüzden her birey sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeli, doktora gitmekten çekinmemeli” diye konuştu.

“Jinekolojik kanser türleri kadınların korkulu rüyası olmamalı”

Kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ali Emre Tahaoğlu ise, şunları kaydetti:

“Jinekolojik kanser dediğimiz bu tür kanserler, kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkmalı artık. Çünkü gelişen tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde erken dönemde yakalayıp tedavi edebiliyoruz. Yapılması gereken sadece doktor kontrolünde olmak. 21 yaş üzerindeki aktif cinsel yaşamı başlamış tüm kadınlara düzenli smear ve hpvdna testi yaptırmalarını öneriyoruz. Testler menopoz sırasında da aksatılmamalı. 65 yaşından sonra hastanın o zamana kadar en az üç normal smear testi sonucu bulunuyorsa, doktorunun bilgisi ile smear testlerine son verilebilir. Ayrıca smear testinde şüpheli bir durum görülmüşse, test daha sık aralıklarla yapılabilir ya da ileri tetkik uygulanabilir.”

İşadamı Girişen: Cumhurbaşkanımızın gelişi bir lütuftur İşadamı Girişen: Cumhurbaşkanımızın gelişi bir lütuftur

ŞEN-YOL İnşaat Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı İş adamı Ercan Girişen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır gelecek olmasını bir lütuf olarak değerlendirdi. İşadamı Girişen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’a ayrı bir değer verdiğini belirterek, Diyarbakır halkının da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yalnız bırakmaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonunda kabine üyeleriyle beraber Diyarbakır’da Valilik tarafından yapılacak ve kentin bir çok yerinde ilk kez düzenlenecek olan Gençlik Festivaline katılmak için gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’a gelişi kentte mutluluk rüzgarı estirirken, STK’lar, Siyasiler ve İşadamları ardı ardına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek açıklamalarında bulundu.

Diyarbakır’a yıllardır hizmet veren ŞEN-YOL İnşaat Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı İş adamı Ercan Girişen’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olduklarını belirterek, Diyarbakır halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yalnız bırakmaması gerektiğini söyledi. Girişen, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’a her zaman kadir kıymet veriyor.

Hiç bir zaman yatırımları eksik etmiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde şehrimiz eski şahşahlı günlerine kavuştu. Diyarbakır’ın daha iyi olması için hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız her daim azim ve gayretle çalışıyor. Bu sebepten bizlerde hep hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımızın yanında yer aldık ve almaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın yine bu hafta sonu Diyarbakır’a gelecek olması Diyarbakır için bir lütuftur ve biz yine kendisini yalnız bırakmayacağız” dedi.

Eğitim Bir-Sen’den Danıştay’ın “Öğrenci andı” kararına tepki Eğitim Bir-Sen’den Danıştay’ın “Öğrenci andı” kararına tepki

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Diyarbakır Şubesi Danıştay’ın “öğrenci andı” kararına tepki gösterdi.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Diyarbakır Şubesi Danıştay’ın “öğrenci andı” kararına tepki gösterdi.

 

Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şubesi üyeleri il binasında toplanarak Danıştay’ın “öğrenci andı” ile ilgili aldığı karara tepki gösterdi. Şube Başkanı Yunus Memiş, “2013 yılında toplumun büyük çoğunluğunun beklentileri üzerine hukuk devleti olmanın ve demokratikleşmenin bir gereği olarak andımız kaldırılmış ve sivilleşme adına önemli bir kazanım elde edilmişti. Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olan öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye’nin inşası adına Eğitim-Bir-Sen olarak biz de destek vermiştik” dedi.

Danıştay 8. Dairesi’nin, idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında, “Öğrenci Andı”nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal ettiği anımsatan Memiş, şunları kaydetti:

“Pedagojik veya hukuki hiçbir dayanak göremediğimiz gerekçeli kararda, ülke gerçekliği ve toplumsal mutabakat bir yana uluslararası hukuk ve anayasa dahi görmezden gelinmiştir. Danıştay, vermiş olduğu kararda, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, darbe dönemi anayasalarıyla şekillenen eski Türkiye’nin ezberlerini gerekçe olarak sunmuş, hukukun evrensel ilkelerini göz ardı ederek toplumsal birliğe ağır bir darbe vurmuştur. Dayatmacı, ayrımcı, dışlayıcı, Türkiye’nin taraf olduğu başta Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere birçok uluslararası sözleşmeye ve doğal hukuka aykırı, eski Türkiye’nin en önemli vasfı olan toplum mühendisliğinin tezahürü, farklılıkları yok sayan hatta zor kullanarak değiştiren, tek tipleştirme politikasının esas alındığı, militarist toplum kurma özleminin ürünü olan andımızın tekrar hortlatılması sonucunu doğuracak bu kararı kabul etmediğimizi dile getiriyor; itiraz merciinin adaleti ve hukuku tesis edeceğine olan inancımızı koruyoruz” diye konuştu.

“Metnin yazarı tartışmalı bir isim”

Memiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde andın kaldırılması sürecinde, “Andımız olarak bilinen metnin yazarı son derece tartışmalı isim olan Reşit Galip’ti. Reşit Galip, Türkçe ezan zulmünün mimarlarındandır. Ayrıca Reşit Galip insanları kafataslarına göre sınıflandıran sözüm ona bir bilim insanıydı. Ant uygulamasının cumhuriyetimizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. 30’larda Hitler ve Stalin gibi toplumu formatlamak için bu tür uygulamalar yapılıyordu. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde çocukların içtimaya dizildiği, ırkçı sloganlar okunan metinler göremezsiniz” ifadeler kullandığını anımsattı. Memiş, “Kanaatimizce, andımızın kaldırma kararıyla ilgili olarak o dönem zarfında ortaya konulan gerekçeler, andımızın uluslararası hukuka aykırılığı, kaldırılması sonrası toplumsal barışa yapmış olduğu katkı, totaliter dönemlerin bir uygulaması olarak bugünün dünyası ve Türkiye’sine uygun olmadığı gibi gerekçeler ve de yasal gerekçeler çok detaylı bir şekilde savunmada bir manifesto gibi yer almalıydı. Buradan Cumhurbaşkanı’na ve Milli Eğitim Bakanlığına 2013’te verdikleri bu kararın arkasında durma çağrısı yapıyoruz. Bu konuda sorumluluk siyasi iradenindir. Danıştay’ın aldığı ideolojik nitelikteki bu karar öncelikle toplumsal barışa ve siyasi iradeye yönelik bir girişimdir. Bu antidemokratik ve evrensel hukuka aykırı karara tepkisiz kalınmamalı, andımızın kaldırılması kararının arkasında durulmalı, insan hakları ve demokrasi alanında elde edilen toplumsal kazanımlar kararlıkla korunmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Bağlar halkı Beyoğlu’nu Belediye Başkanı olarak görmek istiyor Bağlar halkı Beyoğlu’nu Belediye Başkanı olarak görmek istiyor

2019 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesi, belediye başkanı olmak isteyen adaylar birer birer ortaya çıkmaya başlarken vatandaşlarda kimleri aday olarak görmek istediklerini sosyal medya üzerinden belirtiyorlar.

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İlçe Başkanı olarak görev yapan başarılı siyasetçi İş adamı Hüseyin Beyoğlu’nu vatandaşlar Bağlar Belediye Başkanı Adayı olarak görmek istediklerini belirtti. Sosyal medyada ve vatandaşlar arasında yapılan konuşmalarda AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun başarılı siyasetçiliği konuşulurken, Beyoğlu’nun Bağlar Belediye Başkanı adayı olması halinde kendisini destekleyeceklerini ve Beyoğlu’nun da bu görevi layıkıyla yerine getirileceği konuşuluyor.

Konuyla ilgili kendisine yöneltilen sorulara tevazu ile cevap veren AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Hüseyin Beyoğlu bunların halkın teveccühü olduğunu belirterek, kendisine böyle bir görev verilmesi halinde elinden gelen gayreti göstereceğini söyledi. Beyoğlu, “Uzun yıllardır siyasette görev yapıyorum. Bağlar halkıyla yakından kaynaştık dertlerini, sorunlarını dinledik. Gece gündüz beraber olduk, beni böyle bir göreve layık görmeleri çok mutlu etti. Ama tabiki de son söz partimizindir, eğer partimiz bana böyle bir görev verirse seve seve hazırım ama dediğim gibi şuan için benim böyle bir beklentim veya başvurum söz konusu değildir. Bağlar halkıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Muhtarlardan Başkan Atilla’ya ziyaret Muhtarlardan Başkan Atilla’ya ziyaret

Muhtarlar Günü sebebiyle muhtarları makamında ağırlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, “Kurumlarla halkın arasındaki köprü görevini gören muhtarlıklarımız aynı zamanda halkın sesi, bizlerin de mesai arkadaşı, mahallelerdeki gözümüz ve kulağımız olmaktadır” dedi.

Muhtarlar Günü sebebiyle muhtarları makamında ağırlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, “Kurumlarla halkın arasındaki köprü görevini gören muhtarlıklarımız aynı zamanda halkın sesi, bizlerin de mesai arkadaşı, mahallelerdeki gözümüz ve kulağımız olmaktadır” dedi.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, “19 Ekim Muhtarlar Günü” sebebiyle ilimizde görev yapan muhtarları makamında ağırladı. Ziyarette Muhtarlar Dernek Başkanı ve Yenişehir İlçesi Yenişehir Mahalle Muhtarı Mehmet Demir, Yenişehir İlçesi Üçkuyu Mahalle Muhtarı Şükrü Demirel, Bağlar İlçesi Pınaroğlu Mahallesi Muhtarı Cemil Atik, Kayapınar İlçesi Keklik Mahallesi Muhtarı Akif Okçu, Kayapınar Mahallesi Cücük Mahallesi Muhtarı Celalettin Koç, Sur İlçesi Ziya Gökalp Mahallesi Muhtarı Muhsin Sanay ve Sur İlçesi Kabasakal Mahallesi Muhtarı Zeyneddin Çınar yer aldı.

Muhtarlarla makamında bir süre görüşen Başkan Atilla, muhtarların anlamlı gününü kutladı. Muhtarların önemine değinen Başkan Atilla, “Kurumlarla halkın arasındaki köprü görevini gören muhtarlıklarımız aynı zamanda halkın sesi, bizlerin de mesai arkadaşı, mahallelerdeki gözümüz ve kulağımız olmaktadır. Vatandaşlarımızın dertlerine, tasalarına; sevinçlerine ve mutluluklarına ortak olan, beklentilerini ve ihtiyaçlarını devletimize iletme noktasında etkin rol oynayan muhtarlarımız, devletle milletin bütünleşmesinin temel harcını oluşturmaktadır” diye konuştu.

“Bu şehre hizmet etmeyi şerefli bir görev olarak görüyoruz”

Göreve başladığı ilk günden itibaren Peygamberler ve Sahabeler Şehri Diyarbakır’a hizmet etmek için var güçleriyle çalışmaya devam ettiklerini belirten Atilla, “Bu şehre ve bu şehrin kadirşinas insanlarına hizmet etmeyi şerefli bir görev olarak görüyoruz. Diyarbakır’ımızın hak ettiği hizmetleri vatandaşlarımıza sunarken şeffaf, hesap verebilir, kapsayıcı ve kimseyi ötekileştirmeyen belediyecilik anlayışımızla bunu gerçekleştiriyoruz. Biz belediyecilik hizmetlerimizi tüm vatandaşlarımıza sunarken vatandaşlarımızı ötekileştirmeden belediye kaynaklarımızı şehrimiz ve halkımız için kullanıyoruz. Bu hizmetlerimizi sunarken ilk günden bu güne hiç kimseyi ötekileştirmeden herkesin sesine kulak verdik ve tüm çalışmalarımızı buna göre programladık” dedi.

Belediyelerin halka hizmetin yeri olduğunu gerçekleştirilen hizmetlerle kanıtladıklarını belirten Başkan Atilla, “Tüm yaptığımız hizmetleri gerçekleştirirken bu hizmetlerimizin felsefesini oluşturan ‘İşimiz Gücümüz Diyarbakır’ ve ‘İsteyince Oluyor’ sloganlarımız da doğmuş oldu” dedi. Belediye projelerini her kesimle görüşerek yaptıklarını vurgulayan Başkan Atilla, “Şehrimize yaptığımız hizmetlerimizin özünde istişare kültürü yatmaktadır. Bu istişareleri yaparken en faydalandığımız, sesine en çok kulak verdiğimiz kesim değerli muhtarlarımız olmuştur. Belediyemiz, bu kadar önemli bir görevi ifa eden muhtarlarımızın vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermesi için gerekli koşullar oluşturma noktasında her zaman kararlıdır” ifadelerinde bulundu.

“375 mahalleye ulaşım imkanı sağladık”

Göreve geldikleri günden hükümetin desteğiyle büyük çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Atilla, şöyle konuştu:

“Belediye olarak uzun dönemdir hizmetleri yeteri kadar ve istenilen seviyede almamış olan mahallerimize imkânlarımız çerçevesinde hizmetlerimizi sunmaya gayret etmekteyiz. Kısa sürede su, altyapı, ulaşım, yol, yeşil alanlar ve sosyal donatıların oluşturulması gibi çalışmalarımızı hayata geçirerek şehir merkezine 1 milyon 250 bin ton sıcak asfalt çalışması yaptık, kırsal mahalle yollarımızda 150 kilometre sıcak asfalt, 2 bin kilometre sathi kaplama yol yaparak bizden öncekilerin 17 yılda yapmadığını 2 yılda gerçekleştirdik. Toplu taşımanın önemli bir eksiklik olduğu kırsal mahallelerimize otobüs hizmeti hizmetini yüzde 75 artırarak 375 mahalleye ulaşım imkanı sağladık. Mahallelerimizde altyapıyı geliştirmek için tüm il genelinde DİSKİ Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla 74 Projeyi 2 yıl gibi kısa bir sürede hayata geçirerek 650 milyonluk altyapı yatırımı gerçekleştirdik”

“Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığını kurduk”

Muhtarların görüşüne önem verdiklerini kaydeden Başkan Atilla, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İmkanlarımız dahilinde gerçekleştirdiğimiz bu hizmetleri muhtarlarımızla İstişarede bulunarak hayat geçirmeye azami önem gösterdik. Bunun da nişanesi olarak Büyükşehir Belediyeleri arasında muhtarlıklarla ilgili birimi olmayan bir büyükşehir belediyesi olan Belediyemizde bu eksikliği giderdik. Muhtarlarımızla kurumsal anlamda en iyi şekilde çalışmalar yürütmesini sağlayacağımız Muhtarlıklar Şube Müdürlüğümüzü kurduk ve daha kurumsal olmasını sağlamak için de şube müdürlüğünden daire başkanlığına çevirerek daha etkin bir yapıya kavuşturduk. Vatandaşlarımızın devlete ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapı muhtarlarımızdır ve muhtarlarımızın sorunlarına Büyükşehir Belediyesi olarak daha kurumsal çözümler sunmak bizim de görevimizdir. Biliyoruz ki muhtarlarımız mahallelerde bizlerin gören gözü, duyan kulağı ve tutan elidir. Mahallelerindeki sorunların yanında ihtiyaç sahiplerini de gözeten muhtarlar gönül işi yapmaktadırlar. Bu gönül işine biz de gönlümüzü koyarak değerli muhtarlarımızın yanında olmaya hep gayret ettik. Bu düşüncelerle ilimizde görev yapan siz değerli mahalle muhtarlarımızın ‘Muhtarlar Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.”

Muhtarlar ise Başkan Atilla’ya yapılan hizmetler nedeniyle teşekkür etti.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler

Web Tasarım : Diyarbakır Online, Gsm : 0532 179 7105