AKINCI’DAN GÜNDEME DAİR ÇARPICI AÇIKLAMALAR AKINCI’DAN GÜNDEME DAİR ÇARPICI AÇIKLAMALAR

D.BAKIR- Adalet ve Kalkınma partisi (Ak parti) Diyarbakır Milletvekili Aday Adayı Mustafa Akıncı, Türkiye ve Dünya gündemi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye’nin şer güçler tarafından kuşatılmak istendiğini belirten Ak parti Diyarbakır Milletvekili Aday Adayı Mustafa Akıncı, şunları söyledi:

‘Bu mukaddes kentin bağrından çıkmış birisi olarak, sorunlarımız genel hatlarıyla nelerdir, çözüm yolları nelerdir, elbette ki çok iyi biliyorum.

Herkesin fikir ve önerilerini almak, istişarelerde bulunmak, yani bir beyin fırtınası yaparak, olabildiğince en güzel ve mantıklı çözüm yolunu hayata geçirmek zaten hepimizin asli görevleri arasındadır.

Ancak burada esas dikkat edilmesi gereken husus, ülkemize ve milletimize hasmane duygular besleyen, fırsat buldukça her türlü kalleşliği yapabilecek kadar karakter yoksunu olan şer güçlere karşı uyanık ve dikkatli olmamız gerektiğidir.

 

NE GEZİ PARKI, NE 15 TEMMUZ HAİN DARBE PLANI, NE DE EKONOMİK YÖNDEN BİZİ TESLİM ALAMAYACAKLAR

Elbette ki, sorunlarımız vardır. Esasen büyümekte ve sürekli gelişmekte olan bir ülke olarak, unutmayalım ki, karşılanan her ihtiyaç, yeni bir ihtiyacı doğurur. Bu ihtiyaçların karşılanması için de maddi güç, insan unsuru, gerekli malzeme ve tabii ki zamana ihtiyaç vardır.

Bana sürekli ‘Akaryakıta zam var, döviz yükseliyor, gibi sorular soruluyor. Sen kalkıp bu partiyle mi hareket ediyorsun?’ deniyor. Değerli arkadaşlarım ülkenin onlarca sorunu var. Ben ‘Sorun yok!’ demiyorum ki.

Aksine sizin dahi gözden kaçırdığınız sorunlar var…
Bu sorunların çözümü için yine mevcut iktidarın başta kalması gerektiğini ve bu sorunların çözümünde aktif rol oynayabileceğimi söylüyorum. Zaten her şey güllük gülistanlık olsaydı, ne işim vardı!..
Kendi dertlerim zaten bana yetiyor.
Ama birilerinin değil hepimizin eli o taşın altında olmalıdır.
Ben refleksle değil; çözüm odaklı projelerle ‘BEN DE VARIM’ diyorum.

Öncelikle defalarca kez belirttiğim gibi, bu ülkenin tek sorunu LİYAKAT EKSİKLİĞİDİR. İŞ EHLİNE VERİLİRSE sorunlar çözüme kavuşur.
Vereceğim cevaplar da, sunacağım çözümler de bu eksende olacaktır.

Akaryakıt…
Evet gerçekten de halkı zorlayan rakamlarla sürekli akaryakıt fiyatları artıyor. Ama neden?.. Petrol varil fiyatı düşerken neden bizde akaryakıt fiyatları yükseliyor?

Petrol fiyatı düşerken oluşan kriz ortamı nedeniyle doların da fiyatı artıyor. Biz bunu göremiyoruz. Petrolün borsası ABD’de olduğu için Türkiye gibi petrol ithal eden ülkeler ithalatı dolar üzerinden yapıyor. Dolar da arttıkça petrolün düşen fiyatını dengelemiş oluyor. Petrol fiyatı yarı yarıya düşse de dolar artmaya devam ettikçe petrol ithal eden ülkelerde fiyatların ucuzlaması çok zor…
Vergilere gelince, akaryakıt vergisi Ak partiden önce de yüksekti. Ama bu ‘Böyle gelmiş, böyle gider’ anlamına da gelmemelidir. Çözüm yolları aranmalıdır ve partimiz doğru zamanda, doğru yerde, en hızlı ve en makul çözümü ortaya koyabilmelidir. Teorilerin pratikte ortaya konması için yeni ve uzun vadeli çözümler geliştirilmelidir.

Döviz yükseliyor…
Bunu inkâr etmek ya da bunun sorun olmadığını belirtmek, hakka ve halka nankörlük olur. Bu olayı anlayabilmek için, öncelikle döviz-siyaset, döviz-ihracat, döviz-turizm ve döviz-borsa ilişkisini çok iyi kavramalıyız.

Para piyasalarındaki kurların değişimi, piyasadaki reel kişilerin taleplerine göre şekillenir. Yani, hangi birimine talep daha çoksa kur, bu talep doğrultusunda şekillenir. Talepler doğrultusunda piyasalardaki paritenin (yani iki ülke parasının karşılıklı değerinin) değişmesi ile bir para birimi değer kazanırken diğer para birimi değerini kaybeder. Hangi para birimi için talep yüksekse o para biriminin değeri artar. Amerika ve Avrupa bizim aleyhimize bu kadar bloklaşmışken elbette bunu aşmak zorlu, sancılı ve uzun soluklu olacaktır…
Bir ülkenin iç piyasasında yeteri kadar döviz yoksa, dövizin fiyatı artar. Çünkü az miktardaki dövize talep çoktur. Yani, iç piyasadaki döviz ihtiyacı karşılanamıyorsa bu noktada döviz değer kazanmaya başlar. Dövizin ülkeye girişi üretim, ticaret ve turizmle olur.

Şimdi bu süreçte bu mümkün mü?
Kesinlikle hayır.
Onlarca KANLI BATI ÜLKESİ, ülkemizin aleyhine kampanyalar sürdürürken, bizim ihracat yapmamız ve turist ağırlamamız çok zor.

Ülkedeki yapay siyasî gerilimler ve muhalefetin ‘felaket tellallığı’ ülkenin para piyasalarını da yakından ilgilendiriyor. Ülkede yaşanan siyasî gerilimlerin borsayı olumsuz etkilemesi bir sonraki adımda döviz fiyatlarını etkiler. Ki muhalefet bunu bile bile algı operasyonu yapmaya devam ediyor. Ve böylece eksi değerlerde işlem gören borsa, döviz fiyatlarının artmasına neden olur.

Zorlu bir süreçteyiz…
Kabul edelim.
Yılan ısırığına karşı gözlerimizi de yumamayız, aspirinden de medet bekleyemeyiz!..
Yılan zehrinin şifasının yine yılan zehrinden (panzehir) olduğunu unutmayalım. Bunu ne için dediğimi izah edeceğim…

Uluslararası politik hamlelerimiz var. Bu ülkenin bekasına tehdit unsurlar var. Biz bunlarla mücadele ederken elbette ki kimse bizi rahat bırakmayacaktır. Buna karşın bize ekonomik yaptırımlarda bulunan güçleri de göremiyoruz. Anlayamıyoruz. “Erdoğan giderse her şey güzel olacak,” diyenler öfke ve nefret refleksiyle konuşuyor. Hiçbir mâkul ve gerçekçi çözümleri de yok!

‘Global Sermaye’ dediğimiz azmettirici güçler, bir şekilde döviz üzerinden akaryakıt başta olmak üzere birçok tüketim materyalleriyle bizi zora sokuyor. Bizim de bunlara karşı enstrümanlarımız olmalı. Yılan zehrine karşı yine ‘koynumuzda beslediğimiz yılan’ bize yarayabilir. (!) Şu an bazı noktalarda içerden ve dışarıdan sıkıntı yaşıyoruz ve belirli bir süre sabırla ve dirençle beklememiz gerekebilir.

Bu ülkenin parçalanmasını isteyenler, parayla (dövizle) bizi dövmeye devam edecekler…
Allah’ın izniyle, gardımızı almayı bırakıp sağ kroşe-sol kroşe ve (uppercut) aparkat ile düşmanlarımızı (knockout) nakavt edeceğimiz günler yakındır. Yılanın zehrinden panzehir yapılacak ve sonrasında yılanın başı ezilecektir İnşâAllah.

11 Mayıs 2018

EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler