ŞENYİĞİT, ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI ŞENYİĞİT, ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

D.BAKIR- Geçmiş yıllarda Diyarbakırspor kulüp başkanlığı ve sonrasında Asbaşkanlık görevlerinde bulunan, halen Doğu ve Güneydoğu Diş Teknisyenleri Derneği başkanlığı ile Türkiye Diş teknisyenleri federasyonu yönetim kurulu üyeliğini görevlerini yürüten Şeyhmus Şenyiğit, 24 Haziran tarihinde yapılacak olan Erken Genel Seçimde Halkların Demokratik partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilliği Aday Adaylığını kamuoyuna deklare etti. Kentimizin tanınan ve sevilen simalarından biri olan, spor camiasının yanı sıra, toplumun geniş kesimlerinin yakından tanıdığı, hayırseverliği ile Şeyhmus Şenyiğit, HDP’den Diyarbakır milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı.

 

‘DİYARBAKIR’A HİZMET ETMEK BİR ŞEREF VESİLESİDİR’

Diyarbakır aşığı olduğunu ve Diyarbakır’a her platformda hizmet etmekten gurur duyduğunu belirten Şenyiğit, aday adaylığı ile ilgili olarak şunları söyledi:

‘Diyarbakır İlimizin yanı sıra, Bölgemiz genelinde sorunlar had safhada. Çatışmasız bir ortamın sağlanması, gençlerimizin iş ve aş sahibi olması, herkesin asgari derecede insani yaşam koşullarına sahip olması, hepimizin ortak arzularıdır.

Aile olarak bizi Diyarbakır’da pek çok insan tanır. Ben Diyarbakır’ın yerlisiyim. Kelimenin tam anlamıyla bir Diyarbakır sevdalısıyım. Bu müstesna kente hizmet etmek benim için onurdur, tarifi imkânsız bir mutluluk kaynağıdır.

1976 Diyarbakır Alipaşa doğumluyum. İlk, orta ve lise üniversite öğretimimi bu kadim kentte yaptım.

Tarım ve hayvancılık olmak üzere iki üniversite mezunuyum. Orta derecede İngilizce ve Almanca bilmekteyim. Kürtçe iyi derecede, Zazaca az da olsa bilirim. Evliyim 4 çocuk babası bu şehrin bir evladıyım.

Şu an sağlık, gıda, hayvancılık ve inşaat sektörlerinde hizmet vererek şehrimizin ve hakkımızın ekonomisine katma değer ve istihdama katkı sağlıyorum.

Daha önce de 7 Haziran ve 1 kasım 2015 Seçimlerinde de HDP’den milletvekili aday adayı oldum, ancak listelere giremedim. Bizim hareketimizde listelere girmek önemli olmadığı için asla partimize küsmedik ve tüm çalışmalara katıldık. Şimdi aynı ruh ve heyecanla 24 haziran Genel Seçimleri için milletvekili aday adayı olmaya karar verdim. Bu şehrin bir evladı olarak, kadim kente ve bu kadim kentin tüm değerleri başta olmak üzere onurlu ve mazlum halkına ses olabilmek için başvurumu yapacağım. Süreç ne kadar zor ve ağır bedelli geçse de asla davamızdan ve çizgimizden sapmadık. Listeye giremezsek bile, bu kutsal yolda mücadelemize sahip çıkıp çok çalışacağız.

Takdir edersiniz ki, yıllardır yaşanan olaylara duyarsız kalamayız. Bizlere düşen, hangi şart ve koşulda olursa olsun, değil elimizi, gövdemizi taşın altına koyarız. Asker, polis hiç kimse ölmesin. Ölümler bizi derinden üzüyor.

Listelere giremezsek bile üzülmeyiz. Çünkü bizim için esas olan her şart ve koşulda zaman doğrunun ve haklının yanında olmaktır. HDP’nin birlikte yaşam projesinde yer almak istiyorum.

Yapılacak seçimlerin ülkemize ve bütün bölgemiz halkına barış, huzur ve kardeşlik getirmesini dilerim’.

Diyarbakırspor’un eski başkanlarından da olan Şenyiğit, sosyal medya hesapları olan Facebook ve Twitter’dan da yaptığı paylaşımlarla büyük beğeni topluyor.

 

BİR LOKMA, BİR HIRKA İLE BU ONURLU YOLCULUĞA ÇIKTIK

‘Milletvekili adaylığım kesinleştiği gün, kamuoyu ve halkımızın önünde mal beyanında bulunacağım’ diyen HDP Diyarbakır Milletvekili Aday Adayı Şeyhmus Şenyiğit, şöyle devam etti:

Mal beyanımda eşim, çocuklarım, kardeşlerim ve birinci dereceden akrabalarımın dâhil malvarlığı beyanımda yer alacak. Milletvekili seçildikten sonra beyan ettiğim malvarlığında milim bir çoğalma, büyüme, katlanma kesinlikle olmayacak. Eşim, kardeşlerim ve yakın akrabalarım hiç bir surette sorumlu bulunacağım alanlarda ihalelere veya ticari getirisi olan işlere katılmayacak.

Her zaman halkımız ile birlikte yaşayacağım, halkımızı sorunlarıyla baş başa bırakıp menfaat peşinde koşmayacağım.

Sözün özü paraya, pula, mala ve mülke asla tenezzül etmeyeceğim.

Geçmişten bugüne süregelen yaşamım doğrultusunda gözü gönlü tok, bir lokma bir hırkaya razı olacağım, halkımızın yaşam standartlarının üstünde yaşamayı ayıp sayacağım.

Temsil edeceğim Diyarbakır ve Bölge halkımızın, yoksulların, köylülerin, emekçilerin, işsizlerin, kadınların, çocukların, gençlerin, ezilmişlerin, dar gelirlilerin, sokakta yaşayanların haklarını bütün platformlarda korumayı prensip edineceğim.

Yaşam hakkının kutsallığı gereği doğanın dengesini bozacak, doğal alan ve tarihi tahrip edecek hiç bir proje ve ranta katkı sunmayacak, karşısında mücadele edeceğim.

Medya ve toplum önünde karnımdan konuşmayacağım, başkasının seveceği makul insan olmak için sahte maske takmayacağım, göründüğüm gibi olacak; olduğum gibi görüneceğim, sözüm ile özüm bir olacak. Halkımıza söz verdik. Bu sözden ölmek var, dönmek yok artık.

Ayrıca toplumsal barış ve uzlaşı için elinden geleni demokratik platformlarda yapacağım. Savaşın durması, kan dökülmemesi, ocaklara ateş düşmemesi için her türlü mücadeleyi vereceğini sözlerine ekledi.

ŞEYHMUS ŞENYİĞİT KİMDİR?

1976 Diyarbakır Doğumlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

İlköğretim Mehmetçik İ.Ö.O., Orta ve Lise Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi, Yüksek Tahsilini Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, Anadolu Üniversitesi Tarım ve İktisat Fakültesinde yaptı. Kürdider Kürtçe Öğrenim mezunudur.

Halen Doğu ve Güneydoğu Diş Teknisyenleri Odası Dernek Başkanıdır.

Kirli oyunlarla kapatılan Efsane Diyarbakırspor’un son Kulüp Başkanlığını yaptı.

Diyarbakır’ın renkli simalarından olan Şenyiğit, 5 dil bilmekte, çeşitli dallarda 52 Uzmanlık Sertifikası bulunmaktadır.

28 Nisan 2018

EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler