GELECEĞİN ‘CAN’ LARINI YETİŞTİRİYORLAR… GELECEĞİN ‘CAN’ LARINI YETİŞTİRİYORLAR…

Bir okul düşünün…

 

İstisnasız tüm öğrencilerine en az bir Anne,Baba şefkati ile yaklaşan, Okul idarecileri tarafından özel araçlar ile ( Servis Araçlarında takip sistemi olmasına rağmen) tüm servis araçlarında ulaşım sağlayan öğrencileri bire bir evden çıkıp tekrar eve girene kadar takip eden, her gün kesintisiz 8 saat eğitim veren, Akşam saatlerinde bile gece kampı yapıp konu tamamlatan, eğitimin yanı sıra mutlak sosyal etkinlikleri de aksatmayan, Öğrencilerinin yüzlerine baktıklarında o kişinin o anki psikolojilerini bile anlayabilen velhasıl tüm olumlu enleri bünyesinde barındırabilen bir okul…

 

İstisnasız tüm öğrencilerine en az bir Anne,Baba şefkati ile yaklaşan, Okul idarecileri tarafından özel araçlar ile ( Servis Araçlarında takip sistemi olmasına rağmen) tüm servis araçlarında ulaşım sağlayan öğrencileri bire bir evden çıkıp tekrar eve girene kadar takip eden, her gün kesintisiz 8 saat eğitim veren, Akşam saatlerinde bile gece kampı yapıp konu tamamlatan, eğitimin yanı sıra mutlak sosyal etkinlikleri de aksatmayan, Öğrencilerinin yüzlerine baktıklarında o kişinin o anki psikolojilerini bile anlayabilen velhasıl tüm olumlu enleri bünyesinde barındırabilen bir okul…

 

 

Evet; Canseven Kolejinden Bahsediyoruz.

Doğa ile iç içe, Yüzme havuzundan tutunda Çim futbol sahasına kadar, Basketbol & Voleybol sahalarından tutun da Botanik bahçesine kadar yemyeşil bir alana sahip ve tüm sosyal, kültürel ve sportif alanları kendi bünyesinde toplayan bir okul.

Bu haftaki Söyleşimizi Diyarbakır’ın eğitim camiasında yıldızı gün geçtikçe parlayan ve eğitim kalitesinde sınır tanımayan Canseven Kolejinde Kurumun Kurucu Müdürü, Bölgenin Tanınan simalarından Hamit CANSEVEN ile yaptık.

 

 

Okulda yaptıkları etkinliklerden tutunda öğrencilerin aldığı eğitime kadar yaptıklarını anlatırken Canseven’in heyecanı ve mutluluğu adeta gözlerinden okunuyordu.

Çok sıcak ve bir o kadar da anlamlı geçen söyleşimizden işte bazı başlıklar.

 

 

ACU: Çok kısa bir süre öncesi Okulunuzun ismi değişti, kısaca yaptıklarınızı anlatır mısınız?

CANSEVEN:   Biliyorsunuz ki Eğitim Öğretim camiasında tam tamına 10 yılımız geçti. Okulculuk sektörüne de 2014 yılı Eğitim Öğretim sezonu ile İlkokul olarak merhaba dedik. 2016-2017 eğitim öğretim yılı sonu ile yeni kampüsümüzde faaliyetlerimize Canseven Koleji adı altında devam ediyoruz. İsim değişikliğimizin nedeni ise Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu bir genelgede Unvanı içerisinde ders terimi bulunan tüm okulların unvan değişikliği. Bizde kendi markamızı oluşturup gerekli izin ve müsaadeleri alarak Canseven Koleji adı altında faaliyet alanımızı bir çita daha yükseltim bünyemizde Ortaokul kısmını da dâhil ederek faaliyet yürütüyoruz.

 

ACU: Başka illerde de şubeleriniz var mı ya da açmayı düşünüyor musunuz?

CANSEVEN: Merkezimiz istisnasız Diyarbakır da olmak zorunda çünkü Kendi markamızı kendimiz oluşturduk ve Bu marka eğer Türkiye Markası olacaksa bu memleketten olacak.  Allaha hamd olsun çok kısa bir süre içerisinde değil sadece ilimiz birçok ilden de başarı grafiğimizi gören eğitim camiası müdavimleri bizlerden isim hakkı istiyorlar. Elbette ki Görüşmelerimiz var ve olacakta. Şu an Başta Ankara olmak üzere Malatya, Batman, Mardin ve Gaziantep illerindeki eğitim gönüllüleri ile sıkı bir görüşme halindeyiz. Bizler gibi oralarda da işin hakkı verilecekse neden olmasın.

 

 

ACU: Sizin öğrencileriniz ile aranızda çok farklı bir bağ var ve bariz bir şekilde görünüyor ki öğrencileriniz sizi gerçekten çok seviyor. Biraz bu konuyu aydınlatır mısınız?

 

CANSEVEN: Sevgi elbette ki karşılıklıdır. Onlar geleceğimizin var olma sebepleridir. Onlar Aydınlık yarınlarımızın göz bebekleridir. Tabi ki severseniz sevilirsiniz. Hepsinin anne babaları farklı ama şu kapıdan içeriye girdikleri andan itibaren istisnasız hepsi benim çocuğum. Onlar dünyanın en masum yaratılmışları ve en önemlisi Rabbimin bizlere emanetleridir. Mutlak suretle onların sorunları ile ilgilenmek, geleceğe hazırlamak, bilgi birikimlerini eksiksiz bir şekilde depolatmak biz eğitimcilerin asli görevidir. Ve bu görev bizim için en kutsal vazifelerden biri haline geldi.

 

 

Tüm çalışma arkadaşlarım ile birlikte her zaman çocuklarımızı daha yükseğe taşımak mesai saati yer, zaman kavramına aldırış etmeden çocuklarımızın gelecekte kendini tanıyan ve tanıtabilen, ne istediğini gayet açık bir dille dile getirip kültürel mirasımıza, gelenek ve göreneklerimize bağlı, saygılı ve ahlaklı bireyler için mücadele ediyoruz. Bunu başarabiliyor musunuz diye soracak olursanız cevabımız kesinlikle Evet olacaktır çünkü yaptığımız işin bilincindeyiz. Bunlar adı üzerinde çocuk… Adı üzerinde Öğrenci ve bizler her ne kadar öğretmek zorunda isek onlarda öğrenmek zorundalar. Elbette ki her bireyin algısı farklıdır, bilgi kanal yolu değişiktir ve en önemlisi her çocuğun içinde keşfedilmeyi bekleyen bir cevher vardır. İşte işin püf noktası burada, onarı dinlersek ve belirli isteklerine cevap verebilirsek onlarında öğrenememe gibi bir lüksleri olamaz.

ACU: Gelecek dönem için planlarınız nelerdir.

CANSEVEN: 2018-2018 Eğitim öğretim yılı için erken kayıtlarımız başladı. Eğitim de Diyarbakır’ı mutlak söz sahibi yapmayı hedefliyoruz. Bizlerin bir yıl yada 2 yıllık veya dönemlik planlarımız yok fakat çocuklarımız için her daim bilgi, birikim ve özellikle ahlaki değerlere önem vererek bizlere geldikleri gün ile devam ettikleri süre zarfında devamlı üzerine katarak çıtayı her daim yüksek tutuyoruz. Demin de söylediğim gibi bunlar geleceğimizin büyükleri, kim bilir beklide geleceğin idarecileri veya ticaretinden tutunda bürokrasisine kadar yön verebilecek kişiler. Her zaman bizleri anımsayacak kişiler. Ne ekersek onu biçeceğiz. Bizler yani CANSEVEN KOLEJİ olarak ne sürdüğümüz tarlamızdan, ne ektiğimiz yada ekeceğimiz tohumdan nede alacağımız başarı mahsulünden zerre kadar şüphe etmiyoruz. Çünkü yaptığımız işin bilincindeyiz. Başarılı, mutlu ve ahlaklı bireyler yetiştirmek bizlerin an asli görevi. Bu çocuklarımızın da geçen zamana ve globalleşen dünyada zamanı geri getirebilme gibi bir şansları yok. Bu bilinci idrak edebilirsek başarı kaçınılmaz olur. Yeter ki isteyelim.

 

 

ACU: Çok kısa olarak eğitim öğretim metotlarınızdan bahseder misiniz?

CANSEVEN: Sadece şunları bilmenizi isterim ki Diyarbakır da olmayan bir yöntem ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.  Ve sistemsel olarak çalışmalar programlı bir şekilde yürürse başarı kaçınılmaz oluyor.  Her zaman söylemişimdir İstersen yapamayacağın hiçbir şey yoktur. Bizde bu işi canı gönülden isteyerek yapıyoruz.

 

 

 

ACU: Son olarak söylemek istediğiniz nelerdir.

CANSEVEN: ‘Başarı Küçük bir adımla başlar’ sloganı ile çıktığımız bu kutlu yolda bizlerle beraber olanlar gördüler ki farkımız ilgimiz, sevgimiz ve mutlak suretle gelişen, zamana ve teknolojiye ayak uyduran bilgimizdir. Sağlam bir kafa, bilgili bir birey mutlak suretle yaptığı işi severek, isteyerek yapandadır.

 

 

 

14 Nisan 2018

EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler