İŞ ADAMI FESİH ATLI: BU KADİM KENTE BORCUMUZ VAR İŞ ADAMI FESİH ATLI: BU KADİM KENTE BORCUMUZ VAR

Yarın yapılacak olan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri için geri sayım sürerken, iş adamı Fesih Atlı, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

‘BEN’ DEĞİL, ‘BİZ’ DİYEREK BU YOLA BAŞKOYMALIYIZ
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçimlerine Kırmızı Liste 1. Grup Adayı olarak girecek olan Şen Piliç Özatlı Gıda Diyarbakır Anabayi yönetim kurulu başkanı iş adamı Fesih Atlı, şunları söyledi:

‘Maalesef seçim sürecinin başlamasından bu yana, gördüğümüz kadarıyla seçim vaatleri tabiri caizse havada uçuştu.
Ancak unutulmamalıdır ki, bu kadim kentin sorunlarının kalıcı ve köklü çözümlere ulaşabilmesi için, herkesin aklını, bilgisini, birikimini kullanarak ortak aklın harekete geçirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmalar yapılırken de, kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden ve hor görmeden, herkesi kucaklayarak, fikirlerini dinleyerek ve bu fikirlerden azami ölçüde yararlanmak elzemdir. İnsan kaybetmek çok kolaydır. Ama bizler zor olana talip olmalıyız. Farklı fikirleri ve hedefleri olan bütün Esnaflarımız, tüccarlarımızı, sanat ve zanaat erbabımızı bir çatı altında toplayarak, dinlemeliyiz.

Unutmamalıyız ki, hepimiz Peygamberler, Sahabeler ve Evliyalar beşiği, Mekke ve Medine’den sonra 5. Harem-i Şerif olan bu mukaddes kente borçluyuz. Bu şehirde yaşayan, bu şehrin ekmeğini yiyip, suyunu içen, havasını soluyan herkes, bu kadim kente borçludur.
Hal böyleyken kesinlikle bireysel çıkarlar değil, toplumsal hedefler ortaya koymalı ve bu hedeflere ulaşabilmek için de vizyoner bir bakış açısı sergilenmelidir.
Hepimizin takdir edeceği gibi, Ortadoğu’da küresel güçlerin kışkırtmaları ve kardeşi kardeşe vurdurma politikalarından ülkemiz ekonomisi de olumsuz etkilenmekte, özellikle son günlerde Dolar, Euro ve Altın fiyatları önlenemez biçim yükselmiştir. Bu durum, zaten işlerini bin bir güçlükle sürdürerek, ticaretini idame etmeye çalışan Esnaflarımızı, Tüccarlarımızı ve Zanaatkârlarımızı bir hayli olumsuz etkilemiştir.
Bulunduğumuz menfi şartlar içinde gideceğimiz DTSO seçimleri, son derece büyük önem kazanmış durumda. Çünkü Diyarbakır ve hatta Bölgemiz ticaretine yön verecek kadroları DTSO Meclisine ve oradan Oda Başkanlığına taşıyamazsak, bunun beraberinde getireceği sıkıntıları, hepimiz yaşamak zorunda kalırız.
Şu hususu belirtmek isterim ki, seçim sonuçları ne olursa olsun, kim kazanırsa kazansın, her şeyden önce Medeniyetler Beşiği Diyarbakır’a hayırlı olmasını, Cenab-ı Rabbimiz’den niyaz ediyoruz.

KANGRENLEŞMİŞ SORUNLAR ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR
Ehil ve liyakatli kadroların iş başına gelmesi, hepimizin temennisidir. Bizler Kırmızı Liste 1. Grup olarak, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bilgi, birikim ve enformasyon anlamında esnaflarımızın ve ticaret erbabımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Çalışan, üreten, ekonomiye katma değer sağlayan, istihdama katkı sağlayan herkese kapımız açıktır. Hakkaniyetli bir seçim sonucu, kim seçilirse seçilsin, yine hedeflerimizin takipçisi olacak ve Diyarbakır lehine olacak her projeyi sonuna kadar destekleyeceğimizi belirtmek isterim.
Yıllardır küçük bir zümre adeta paradan para kazanmakta, Esnaflarımız, Ticaret Erbabımız ve Sanatkârlarımız ise, büyük zorluklarla ticaretlerini sürdürmeye çalışmaktalar. Adeta kangrenleşmiş sorunlar var. Bu sorunların görmezden gelinmesi değil, tam tersine üzerine gidilerek, kalıcı çözümlere kavuşturulması gerekiyor. Aşağı yukarı bütün sektörlerde kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor. Mesleki kursların ve özellikle organize sanayi bölgelerimizdeki firmalarımızın sık sık kurum içi Eğitici çalışmalar yapması şart. İşin acı yanı, bu şehir insanının sahip çıkıp büyüttüğü bazı firmalar, yükünü tutar tutmaz, hemen başka şehirlere giderek, yatırımlarını oraya taşıyorlar. Bu kabul edilemez bir durumdur.
Ayrıca, seçim çalışmaları yapılırken kesinlikle yerine getirilemeyecek vaatlerde bulunulmamalı. Yaptığımız ziyaretlerde bir çok esnafımız, ‘seçimler öncesi vaatlerde bulunuluyor, seçim sonrası bizleri ne arayan ne de soran oluyor’ şeklinde dert yanıyorlar. Kesinlikle haklılar.
Diyarbakır İlimiz yıllarca ihmal edildi, yatırımlar yeteri kadar yapılamadı. Üniversite mezunu gençlerimiz, Batı illerine gidip çalışmak zorunda kalıyorlar. Esnaflarımız, borçlarını, borçla öder hale geldiler. Bir bankadan aldıkları krediyi ödemek için, başka bir bankadan kredi alıp kapatmak zorunda kalıyorlar. Yani bir yere faiz ödemek varken, maalesef iki farklı yere, üstelik de çok yüksek faizlerle kredilerinin geri ödemelerini yapmak zorunda kalıyorlar. Kiralarını, elektrik, su, telefon ve doğalgaz faturalarını ödeyemiyorlar. Tabiri caizse borç batağında yaşıyoruz. Özellikle son dönemde, bir hayli iflas eden esnaflarımız oldu. Ailelerimiz huzursuz, çocuklarımız üzgün ve haklı olarak yarınlarına dair maalesef umutla bakamıyorlar. Diğer şehirlerdeki çocuklar gibi, geleceğe dair hayaller bile kuramıyorlar. Yokluk ve yoksulluk çemberini kırabilmek için el birliği ve gönül birliği yapmalıyız. Bir olalım, diri olalım ki, sorunların üstesinden güç birliği ile gelelim’.

ÖZEL HABER: YILMAZ ACU

13 Nisan 2018

EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler