Sarı Liste’den Sur’a çıkarma Sarı Liste’den Sur’a çıkarma

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine Sarı Liste olarak çalışmalarına devam eden Abdulkadir Karavil ve ekibi tarihi Sur ilçesinde bulunan esnafı ziyaret etti.

 

Esnafın talepler ve isteklerini dinleyen Karavil ve ekibi seçimden başarıyla çıkmaları halinde turizmin gelişmesi ve istihdamın arttırılması için çalışacaklarını belirtti.

 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin güçlü adayları arasında yer alan Sarı Liste’nin adayı Abdulkadir Karavil ve ekibi tarihi Sur ilçesine çıkarma yaptı. Seçime kısa bir süre kala çalışmalarına hız kesmeden devam eden Karavil, ilçede bulunan esnafı tek tek ziyaret edip istek ve taleplerini dinledi. Seçimden başarılı bir sonuç almaları halinde Diyarbakır’in kalkınması ve tanıtımı için projeleri bir bir hayata geçireceklerini kaydeden Karavil, esnaftan destek istedi.

 

“Suriçi’ne turizmi çekmemiz gerekiyor”

 

Dağkapı bölgesinden ziyaretlerine başlayan Karavil ve ekibi Hasan Paşa Hanı’nda mola verdi. Burada açıklamalarda bulunan Karavil, “Esnaf ve tüccarları ziyaret ederken özellikle onların sorunlarını dinliyoruz. Yapılacakları not ediyoruz. Bundan sonra özellikle Suriçi’ne turizmi çekmemiz gerekiyor. Turizmin ihtiyaçları olan reklama başlamamız gerekiyor. Sur’u iyi tanıtmamız lazım. Sur iyi tanıtıldığı zaman turizm gelişecektir. Turizm canlandığı zaman esnaf, tüccar, işveren herkes açısından bir hareket gelecektir, kazanç gelecektir. Turizmin gelişmesi ve büyümesi istihdamı da büyütecektir. Ondan dolayı Sur’u geziyoruz. Son iki gün kaldı seçimlere. Ben herkese başarılar diliyorum” dedi.

12 Nisan 2018
Karavil: “Tarımsal sanayiyi geliştirmeliyiz” Karavil: “Tarımsal sanayiyi geliştirmeliyiz”

Abdülkadir Karavil Grup Başkanı, OSB Başkan Vekili ve Sarı Liste Adayı Abdülkadir Karavil, Diyarbakır’ın Bismil ilçesine organize sanayi bölgesi kurulması amacıyla çalışmalar yapılacağını kaydetti.

Karavil, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde tanıtım toplantısı düzenledi. Yaklaşık 700 kişinin katıldığı tanıtım toplantısında konuşan Karavel, Sarı Liste’den aday olduğunu ve sarı rengin güneşi, vizyon sahibi olmayı ve liderliği sembolize ettiğini belirterek, “En az yüzde 80’lik bir oy oranıyla başkanlığı kazanmamız halinde, kentin ekonomisini de güneş gibi aydınlatmak için yoğun çaba harcayacağız” dedi.

 

Bismil’in bölgenin tahıl ambarı olduğunu ifade eden Karavil, ilçeye bir organize sanayi bölgesi kurulması gerektiğini kaydetti. Bismil’in OSB’yi hak ettiğini ve bunun da en kısa sürede gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapacaklarını anlatan Karavil, “Sarı Liste olarak tarımsal sanayiye önem veriyoruz. Tarımsal sanayi ürün çeşitliliğini artıracak ve istihdam oluşturacak” diye konuştu.

 

Diyarbakır’ın sahip olduğu iklim ve toprak kalitesinin tarım ve hayvancılık için oldukça verimli olduğunu kaydeden Karavil, yaklaşık 10 bin yıl önce dünyada tarımın yapıldığı ilk yerleşim yeri olan Diyarbakır’da tarımsam gelişmenin sağlanamadığı ve kentin modern tarım ve hayvancılık işletmesi bakımından istenilen seviyeye ulaşamadığını belirtti.

 

“Sonuç odaklı faaliyetlerde bulunacağız’’

 

Başkanlığı kazanmaları halinde, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla tüm kurumlarla aktif görüşmeler yapılacağını, tarımsal üretimde çok ortaklı sanayi şirketlerinin kurulmasının teşvik edileceğini belirten Karavil, tarımın bütün toplumlar için en hayati ekonomik faaliyet alanı olduğunu ifade etti. Karavil, “Tarım ve sanayi sektörleri, birbirini tamamlayan ve karşılıklı etkileşim içinde bulunan sektörlerdir. Kentin ekonomik gelişimine katkı ve istihdam için tarımsal sanayiyi geliştirmeliyiz. Ülkemizdeki çok ortaklı şirketlerle görüşeceğiz, tesisleri gezeceğiz ve şehrimizde ortak çalışma yapılması konusunda sonuç odaklı faaliyetlerde bulunacağız. Bir sektörün gelişmesi diğer sektörlerin de gelişmesini zorunlu kılacaktır. Tarım-sanayi bütünleşmesi üretimin artmasını ve ürün kalitesinin yükselmesini sağlar. Tarımı nasıl sanayileştireceğiz. Tarımı sanayileştirmenin yoğun gayreti içinde olacağız. Diyarbakır’a sanayicileri getireceğiz. Buradaki yatırımcıları öne çıkaracağız” ifadelerinde bulundu.

 

Karavil, tarım-sanayi bütünleşmesiyle; pazarın genişlemesi, ticaret hacmi, üretimde verimlilik, ürünlerin dış piyasadaki rekabet olanakları, yabancı sermaye yatırımları ve yeni iş alanlarının açılması gibi birçok avantaj sağlayacağını kaydetti.

12 Nisan 2018
Karavil: “Ergani’ye OSB kurulacak” Karavil: “Ergani’ye OSB kurulacak”

Abdülkadir Karavil Grup Başkanı ve Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Abdülkadir Karavil, Ergani ilçesine bir organize sanayi bölgesi kurulması amacıyla çalışmalar yapılacağını belirtti.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanlığı’na Sarı Liste’den aday olan Karavil, Ergani ilçesinde tanıtım toplantısı düzenledi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı tanıtım toplantısında konuşan Karavil, Ergani’nin giderek büyüdüğünü ve bir il kadar nüfusa sahip olduğunu kaydetti. İlçede bir organize sanayi bölgesi kurulmasını planladıklarını belirten Karavil, DTSO seçimini kazanmaları halinde bu konudaki çalışmaları yoğunlaştıracaklarını ifade etti.

 

Ergani’de inanç turizmi

 

Karavil, Yunus Peygamber tarafından kurulduğu rivayet edilen Ergani’nin de Diyarbakır kadar eski bir yerleşim yeri olduğunu ve kuruluş tarihinin tam olarak bilinmediğini söyledi. Kültür turizminin yanı sıra inanç turizmi açısından da sahip olduğu tarihi varlıkların bugüne kadar yeterince tanıtılmadığını anlatan Karavil, bu potansiyelin çok iyi bir tanıtımla en kısa sürede öne çıkarılması gerektiğini kaydetti. Karavil, ‘”Ergani ilçemiz de inanç turizmi potansiyeline sahiptir. Enüş Peygamberin türbesi, Zülkifl Peygamber Dağı ve makamı, tarihi Ulu Cami, Meryem Ana Kilisesi bu ilçemizde yer almaktadır. Anadolu’nun en eski mağara yerleşimi olan Hilar Mağarası Ergani ilçemizde bulunmaktadır. İnsanların avcılık ve toplayıcılıktan yerleşik düzene geçtiği, ilk tarımın yapıldığı ve hayvanların ilk evcilleştirildiği yer olan 10 bin yıllık Çayönü antik kenti burada yer almaktadır. Ayrıca Çermik ilçemizdeki kaplıcalar sağlık turizmi açısından değerlendirilmelidir. Ergani ilçemizin sahip olduğu, gerek kültür ve gerekse inanç turizmi ilgili bu potansiyelini çok iyi bir tanıtımda öne çıkarmalıyız. İyi bir tanıtım yaparsak, buralar yerli ve yabancı turist akınına uğrar” dedi.

 

Karavil, istihdama büyük katkı sağladığı için turizm, tarımın sanayileştirilmesi ve tekstilin geliştirilmesini önemsediklerini bildirdi.

11 Nisan 2018

EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler