h

BÜYÜKŞEHİR 'YOL' YAPIYOR

Çözüm üretmek yerine ‘Ben böyle ferman verdim’ mantığı ile hareket eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin uygulamaları mantık sınırlarını zorluyor.
23 Temmuz 2013 Salı , 08:07
0 Yorum

Çözüm üretmek yerine ‘Ben böyle ferman verdim’ mantığı ile hareket eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin uygulamaları mantık sınırlarını zorluyor.

 

Nihat ASLAN

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce Diyarbakır’ın caddeleri ücretli otopark yapılıyor. Pilot uygulama ile 4 noktada gerçekleştirilen çalışma aslında kamuoyunun nabzını yoklamaya yönelik diyor vatandaşlar. Otopark sorununa kalıcı ve kökten çözüm üretmesi gereken ve seçim propagandalarında da bunlara genişçe yer veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin vatandaşın cebindeki parayı sıyırma yöntemi olarak gördüklerinin altını çizen vatandaşlar uygulamanın bir an önce kaldırılmasını istiyor.

 

Zaten araçların park edildiği v geçici olan bu çözümlerin ücrete tabi edilmesi ise özellikle araç sahibi olan işletme sahiplerinin büyük tepkisini alıyor. Semt esnafları park eden araçlardan 3.5 lira, kendilerinden ise aylık 70 lira haksız yere alındığını belirterek: “Osman Baydemir ve ekibi bu yıl zorlanacağını biliyor ki kasayı doldurmanın hesabını yapıyorlar. Kendilerine ve partilerine ne kadar büyük zararlar verdiklerinin farkında değiller. Bize göre bu bir pilot çalışma ve kamuoyunun nabzını ölçmek veya alıştırmak amacı ile bunu yapıyorlar. Şehrin muhtelif bölgelerine katlı otopark yapmaları var iken mevcut caddelerden nema elde etmeleri bize göre fırsatçılıktır. Bunlar ne geçici çözümlerdir, ne de akıl, mantık ile izah edilecek olaylardır. Bu tam anlamı ile bir travma, ne yaptığını bilememe ve halkı sövüşleme taktiğidir. Halkın teveccüh göstererek sandıkta ezici bir üstünlükle seçtiği bu kimliklerin her alanda bizlere yaşattığı zorlukların yanı sıra bu uygulamaları ise bardağı taşıran son damladır.” Diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Belediye’nin sırf gelir elde etmek ve geçici çözüm adına caddeleri ücretli hale getirmesine tepki gösteren vatandaşlar, Diyarbakır’a kalıcı otoparkların yapılmasını talep etti.

Özellikle Suriçi’ndeki Gazi ve İnönü caddesinde yıllardır devam eden ücretli otopark uygulaması, bu kez Ali Emiri Caddesi, Ali Emiri 1. sokak ile Yenişehir ilçesi Rızvanağa Caddesinde de başlatıldı. PIA Kültür Hizmet Nak. Gıda Tur. İnş. San. Tic. Ltd. Şti. adı altında oto park ücreti olarak 3,5 TL alınıyor. 

 

Araçlarını evlerinin önüne park edemediklerinin altını çizen vatandaşlar, “Araçlarımızı evimizin önüne park edemiyoruz. Park ettiğimizde otopark görevlisi ve değnekçiler hemen önünde bitiyor ve fiş kesiyor. Biz bankamıyız, vatandaşmıyız? Sizi seçenler niçin seçti?” diyerek tepkilerini ortaya koyuyorlar.

Ali Emiri 1. sokak sokağında işyeri olan vatandaş ise, Yenişehir Rızvan Ağa caddesinde üzerindeki evin önünde ve işyerinin önünde otopark ücreti istendiğini ifade ederek, “İki yerde otopark parası aylık ortalama 210 TL’dir. Buda ciddi bir külfet demektir. Diyarbakır bu gidişle herhalde abartılı olmaz sanırım, dünyanın en pahalı kenti haline gelecek” dedi. Vatandaş ayrıca söz konusu otopark levhalarının üzerine yazılan numaralara da ulaşmadığını vurgulayarak, değnekçilerin ücret almakta direttiğini söyledi. 

 

ÜCRET VERMEZSEK BİZİ DÖVERLER Mİ? ARACIMIZ VE BİZ GÜVENDE DEĞİLİZ

“park ettiğimiz yerlerde ücret ödemediğimiz taktirde bizim veya aracımızın başına bir şey gelir mi? Korkusunu üzerimizden atamadığımız için kuzu kuzu bunu kabul etmek zorundayız” diyen vatandaşlar, uygulamayı doğru bulmadıklarını ve güvenliklerinden endişe ettiklerini de aktarıyor. 


SON HABERLER
YAZARLAR

Copyright © 2006-2013 www.diyarbakirhaber.com.tr Tüm Hakları Saklıdır